Woensdag 24 Mei. W°. 41. 1848. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF n. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND, 8% 10 Va TEN Ui. ZERIKZEESCHE GOUEANT. ab onkements-prijs l Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. inzending der Advert, daags te voren,'s namidd. vóór 41 ure. verschijnt: prijs der abvertentien: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt 3 9'/,o e f 8,00 Zomei n 9,25 scbe diti Mudde )0 a O,0( )0 a 6 a( )0 a 0,(K W'i 0,01 )0 a 0.01 )0 a 0,0( pOper vat )0 X) L040stuks De Staatsraad Gouvebnedk van de Provincie Zeeland. In aanmerking nemende dat achlervolgens de wet :van 8 November 1815 Staatsblad n,D 51) de reke ningen rnemorien of declaratien van alle schuldvor deringen ten laste van het Kijk over den jare 1847 >'d<Sór of op den laatslen Junij dezes jaarsbij zoodanige 3dministratiën collegiën autoriteiten of ambtenaren welke de orders tot het doen van leveranciën of ander- zins gegeven hebben behooren te zijn ingediend ter wijl bij achterlijkheid hierin de schuldvordering zal worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Herinnert bij deze alle belanghebbende administraliën en particulieren in deze Provincie aan de bepalingen der bovenbedoelde wetonder uitnoodiging tevens om de indiening hunner pretentiën over 1847 daar en waar het behoortzoo spoedig mogelijk te bewerk stelligen en daarvoor bet aangegeven tijdstip van 30 Junij 1848 niet af te wachten. Middelburg den 16 Mei 1818. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDËNBURCH. UT k. od var JAN Eem banden en zaci kig uil sten dei -5» smart t ander: Vij wen' ondoor n in hem LAAR. 'SCIIE AAT ngen den dal middag Ier B. H' VER' hu n nel rs ver 'PPÜ om de# lp wille bemd vl. E. I vos. POSEN den 16 Mei. Door de dagelijks van hier vertrekkende mobile ko- lonnes worden doorgaans troepen boeren gevangen medegebragt waaronder zich vele gehrandmerkten bevinden waaruit alzoo blijkt dal zij dadelijk na bunne vrijlating uit de gevangenis de zeisen weder aangegrepen hadden. Daar men hij de huiszoekingen op de dorpen zelden wapens vond heeft men dikwerf een regt militair middel genomen men roept namelijk alle inwoners hij elkander, en rost ze zoo lang af, tot dat zij de verborgen wapenen overgeven of men zich overtuigd beeft, dat zij er geene bezitten. FRANKFORT ,.den 18 Mei. Heden namiddag is het duitsche parlement in de -Pauluskerk onder het gebulder van het geschut en iet luiden der klokken plegtig geopend. Er zijn on- ,'l,j jeveer 400 leden tegenwoordig, alzoo twee derde ge- I leelten der afgevaardigden. Bij hunne intrede in de ïerk werden zij met een driemaal herhaald gejuich mtvangen. Het keulsche dagblad wijdt een verloog aan de ge denkwaardige gebeurtenis, dat uit alle oorden van het luilsche vaderland de vertegenwoordigers weder te lamen komen nooit heeft Duitschland gewigtiger uur leleefd en de jongste geschiedenis heeft met onuit- tvischbare trekken geleerd wat het te zeggen is zulk ane volksherleving te willen stuiten. Hel blad her nnert ten slotte aan het verschil van omstandigheden één jaar tijds; hoe in 1847 nog een «blad papier" leweigerd werd en thans in Pruissen en in gansch Duitschland constitutioneel geregeerd zal worden. Te Turijn heeft de minister van huilenlandsche aken in het parlement de geruststellende verklaring af- |elegd dat het fransche leger niet ongeroepen Italië oude binnendringen en dat het gouvernement geens zins van voornemen was die hulp in te roepen. Te Weenen zegt men vrij algemeen dat prins delternich aan zijne familie aldaar zoude medegedeeld lebben dat hij willens is zich voorloopig in Nederland n wel te Rotterdam te vestigen, HAMBURG, den 18 Mei. Onze stad blijft den meesten ijver voor de oprigting ener duitsche'vloot aan den dag leggen. Niet alleen Brengen groote reeders enz. bel hunne bij maar alle dassen men gewaagt zelfs van schoenmakersdie «boenen voor de matrozen aanbieden. In Zweden worden groote toerustingen gemaakt, zoo te land als ter zee. 'De irussische grootvorst Codstanlijn is onverwachts te Slokholm aangekomen. Men weet niet met welk doel. HAMBURG den 19 Mei. Een adjudant van den generaal Halkelt. die gisteren uit hel hoofdkwartier met depêches naar Hanover ver trokken is verzekert dat de vrede met Denemarken zoo goed als gesloten is het laatste kanonschot zou gevallen zijn. Door de Denen zijn thans 80 duitsche koopvaar ders aangehouden waaronder hamburgsche met kost bare ladingen. Tot dusverre is echter nog geen der- zelve prijs-verklaard. Tijdingen uit Stokholm van den 11 dezer be vestigen dat aldaar meer en meer belangstelling voor de zaak der Denen wordt aan den dag gelegd eene zaak die als eene heilige en regtvaardige word t beschouwd. LONDEN, den 20 Mei. De Times gaat korlelijk de jongste gebeurtenissen in Europa na en zegtdat men onbevooroordeeld erken nen moet dal de fransche regering haar programma van vrede niet te kort heeft gedaan dat zij daartegen ruim spel gekregen heeftom haren tijd af te wachten door de houding welke Duitschland in de nonrdsche zaak en Sardinië in de italiaansche heeft aangenomen dat deze landen en niet Frankrijk Europa aan de gevaren van eenen oorlog blootgesteld hebben dat het te hopen js dat de vrede spoedig gesloten moge wor den en de Pruissen niet verder rukken daar anders de zaak van het Noorden eene geduchte wonding zou kun nen neinen. PARIJS den 18 Mei. De revolutie schijnt zich van de straat naar de kamer të verplaatsen. Er zijn geene belangrijke berigten dan van de zitting der nationale vergadering en hel belang rijke van deze ligt meer in hetgeen er niet gedaan dan in hetgeen er gedaan is. De grootste wanorde heerscht er. De verkozen president Buchez schijnt zich te zwak te gevoelen om onder zulk eene onstuimige verzameling eenige orde te bewaren althans de president van jaren de heer Sénard, heeft weder feitelijk het voorzitters gestoelte ingenomen. Elk lid die er lust ton heeft staat op om eene motie te doen of een voorstel voor te dragen dan verheffen zich dadelijk honderde stemmen metneen ja voor tegen en naauwelijks over eenig onderwerp wordt eene geregelde discussie moge lijk. Degenen die nog het meest er toe dringen om eenige orde te bewaren zijn de zoogenaamde republicains de la veille, de herkozene leden der voormalige kamer van gedeputeerden. De vergadering erkent onwille keurig hunne meerderheid. Van daar dan ook waar schijnlijk dat bij de verkiezing der commissie juist deze leilen vooral in aanmerking zijn gekomen en de meer derheid van stemmen op zich hebben vereenigd het geen anders zonderling genoeg inoet voorkomen. Som migen «ien in dezen loop der zaken eene bevestiging der wettelijke orde anderen echter vreezen er de beginselen eener in de tegenwoordige oogenblikken gevaarlijke re actie in te moeten'ontwaren. En deze laatsten kunnen wel eenigzins gelijk hebben. De overwinning door de gematigden den 15 Mei behaald heeft hun groolen moed gegeven en van de zijde der zoogenaamde ultra- gematigden is daarvan reeds gebruik gemaakt om eene zijdelingsche gisping van het voorloopig bewind uit te lokken. Die poging schijnt echter nog niet te gelukken. Een der leden dér oude kamer heeft zelfs den moed ge had een voorstel te doen om «hel regt van vereeniging" aan de burgerij te ontnemen. En dat drie maanden na de uitroeping der republiek Sommige willen weten dat de prins van Joinville eenige dagen in Parijs heeft doorgebragt. BRUSSEL den 20 Mei. De kamer der vertegenwoordigers "beeft in hare zitting van gisteren avond met genoegzaam eenparig- beid van stemmen het ontwerp aangenomen waarbij ^bet zegelregt voor de dagbladen wordt opgeheven. 1-f' AMSTERDAM den 18 Mei. Uit do acte van beschuldiging, beteeketid aan de 19 personen die naar het prov. geregtshof zijn verwezen ter zake van de hier op 24 Maart jl. plaats gohad hebbende woeling blijkt hoofdzakelijk dat de 3 eersta beschuldigden CHanke Ch. Gödeke en G. Martin van beroep kleermakersknecht houtkooper en kasten maker alle 3 Duilscbers van geboorte) beschuldigd zijn van aanslag of zamenspanning ten doel hebbende da omstooting of verandering der hooge regering plun dering en verwoesting te brengen in eene gemeente en door gedrukte geschriften de ingezetenen tot het plegen daarvan regtstreeks te hebben opgezet met het gevolg dat die opzettingen niet zonder uitwerking gebleven zijn de 16 overige (meerendeels hier geborene jeug dige werklieden) van plundering en vernieling van roerende eigendommen met gemeener hand of hij za- menrotting en met openbaar geweld alsmede van het moedwillig verbreken van sluitingen en verschei dene van deze laatsten daarenboven van diefstal ge pleegd met openbaar geweld en door meer dan één persoon immers en in allen gevalle van diefstal door middel van buitenbraak. Naar men verneemtzal do openbare behandeling dezer zaak den 6 Junij aanvangen, 's GRAVENHAGE den 20 Mei. Al de wijzigingen behoudens welke het ministerie hot ontwerp van gewijzigde Grondwetdoor de com missie van 17 Maart jl. den koning aangeboden heeft aangenomen zijn reeds door het ministerie vastgesteld. Er blijft een moeijelijke een omslagtige arbeid over. Er moet met de meeste naauwkeurigheid worden aan gewezenwelke artikelen uit de oude Grondwet be houden blijven welke veranderingen welke bijvoe gingen in andere artikelen zijn gebragt en welke ge heel wegvallen enz. De algemeene wetdie dit alles zal inhouden is op dit oogenhlik in bewerking bij den minister Luzac. Zij zal binnen weinige dagen afge werkt zijn om alsdan naar den raad van state te worden verzonden. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 17 dezer aangenomen het ontwerp van wel waarbij het tijdstip vastgesteld hij de wet van 1818 voor de haringvisschcrij met veertien dagen wordt vervroegd welk ontwerp door de tweede kamer in hare laatste zitting was aangenomen. Derhalve zullen de visschers den 10 Junij des middernachts hunne netten mogen uitwerpen. Uit vele oorden van ons vaderland worden dage lijks bij de regering adressen ingezonden tot bewijs der algetneene ingenomenheid met het programma door den minister van justitie ad interimin de zitting der tweede kamer van de stalen-generaal deu 13 dezer, voorgedragen. 's GRAVENHAGE den 22 Mei. Men wil dat dezer dagen bij de regering lijdingen uit Luxemburg zijn ontvangen wegens voorvallen die niet onbelangrijk zijn, en ernstige gevolgen hadden kunnen na zich slepen welke echter na de krachtige maatregelen door de autoriteiien genomen thans zooals men mag vertrouwen niet meer te vreezen zijn. Te Echlernach Ettelbrück en Diekirch namelijk zou den zich onder de luxemburgscbe bondstroepen vrij ernstige teekenen van insubordinatie hebben geopen baard bestaande in het weigeren van de vereischte militaire gehoorzaamheid dooreen zeker aantal officieren en onder-officieren geboren Luxemburgers jegeosde hollandsche officieren zelfs met het vrij kennelijk doel lot geheele verwijdering der laatstgenoemden. De bel hamels zijn dadelijk gevat en zullen voor den krijgsraad teregt gesteld worden. Op sommige plaatsen zou een gedeelte van het gepeupel door bekende volksmenners daartoe verleid partij voor de schuldigen hebben ge-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1