ZIERIKZEESCHE COÜRAIT, m 38. Zaturdag 13 Mei. 1848. D, Woensdag en Zaturdag. NIEIWST1JDIM. BUITENLAND. BINNENLAND. sr 20 a 30 a ƒ8.20; "Vlaams., Gerstt 'a 3,70 >r te ƒ2,70 Erwten ten 9 in den uwers- eldene ramen an de ede en taande oren ïaamd laven 'e Ge- khof iikI •129, en als - in onder 2 den wijlen :n. ten 9 aan- elk- eijen irkens :en op apen l Kol man r Hek- lauge- »S. ABONSSMEIITS-ÏSUIS: Per drie maanden f 2.00, Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren's namidd. vóór I ure. vebschiint: FRANKFORT den 7 Mei. Bij de militaire honds-commissie heerscht veel bedrij vigheid gaandeweg wordt in Huilschland' alles op den voet van oorlog gebragt. Ofschoon de repuhlikeinsche partij nog blijft woelen wordt die voorzorg minder door den inwendigen toestand des lands geboden dan door den slaat van zaken in Frankrijk en door de drei gende houding van Rusland. Hel zamentrekken van een korps duitsche troepen ten getale yan (>0,000 man tusscben Bairulh en Neu renberg (in het noord-oosten van Beijeren) heeft meer bepaald ten doel om den afval van Bohemen van Duitschland te verhinderen. De partij der Czechen tracht Bohemen van Duitschland af te scheuren en vermits dit niet toegegeven zal worden is een bloedige strijd daarover te verwachten. Te Weenen koestert men deswegens veel bezorgdheid te meer, omdat de oostenrijkscbe regering niet regt weetwelke part ij zij moet kiezen. Tevens bekomen de zaken i.u Hongarije een bedenkelijker aanzien. - De strijd die in Posen tusschen de Polen en de Pmis- sen gevoerd wordtis almede hevig en het einde daar van moeijelijk te voorzien. De helft van Posen met de vesting en hoofdstad1 van dien naam is nu onlangs duilsch geworden en wel met goedvinden der ingeze tenen maar de poolsche partij is daarover ten uiterste verbitterd en tracht die afscheiding weder te vernietigen. In Baden is het voorshands stil doch de hoofden der republikeinen zetten hunne woeling onder de hand voort', en de strijd is daar nog geenszins afgeloopen. Aon bet vertrek der hondstroepen uit Baden is derhalve nog niet te denken. De hoop der republikeinen dat die troepen to^ hunne partij zouden overgaan is, ten minste totalis yer geheel verijdeld. In vëleopdjeten zijn de beriglen die wij uit Italië ontvangen, hoogste gewigt. Op het gevecht bij Somma-Campagna en de inneming van Pastrengo door Karel-Albertreeds vroeger medegedeeld zijn op den 30 April en 1 Mei niet minder belangrijke gevech ten gevolgd waarin insgelijks de piemontesche troepen hebben gezegenvierd en die ten gevolge hebben gehad dat hei oostenrijksch leger thans reeds tot over de Etsch is teruggedrongen. Wanneer men bedenkt, dat het de oostenrijkscbe herigten zijn die ons deze lijdingen mededeelen en den geest van wrevel opmerkt, die in de verhalen doorschijntdan bereiken zij voor ons eenen nog boogeren graad yan belangstelling, daar men ver zekerd kan zijn, dat zij de zaak nog minder ernstig Voorstellen dan zij inderdaad is en het enthusiasmus dat de italiaansche herigten kenmerkt, hier geenszins in het spel komt. Het schijnt Karel-Albert gelukt te tijn de communicatie tusschen Verona en Peschiera af ie snijden zooriat men in die vestingen aan volstrekten hongersnood ten prooi is. Zoo als men ziet heeft de «rijgskaris zich wederom gewend en ten voordeele der Italianen verklaard. Hoogst gewigtig is ook het besluit tan Venetie om zich met Lombardije te vereenigen tiaar men grond heeft te vertrouwen dat dit voorbeeld dom zal worden nagevolgd en dus een einde zal komen tan die localiteits-geestdie alomme in alle italiaansche staten heerscht en die niet weinig toebrengt tot het terzwakken der italiaansche strijdkrachten. 1 Van groot belang zijn de berigten uit Rome. Jleeds sedert eenige dagen liepen er allerlei geruchten van manifestation waarbij het volk zijn ongenoegen wilde aan den dag leggen over het gedrag dal de paus n de italiaansche aangelegenheden volgde. Deze ge ruchten nu vinden wij thans bewaarheid daar lijdingen Bit die stad van den 1 Mei melden dat er inderdaad dien dag eene vólks-demonstratie gebeurd wasmet bet doel den paus te noodzaken den oorlog aan Oosten rijk te verklaren. Het gevolg dezer manifestatie nu is geweest, dat het geheele ministerie zijne demissie ge nomen heeft en dal hel volk den Heiligen Vader be dreigd heeft eene voorloopige regering te zullen instellen indien niet aan hun verlangt»! om den oorlog aan Oos tenrijk te verklaren binnen de 24 uren voldaan werd. De keizer van Rusland heeft, bij ukase van 26 April den uitvoer van gouden muntspeciën aan de westelijke landzijde des rijks verboden. FRANKFORT den 8 Mei. De tijdingen uit Rome bevestigen ten volle hetgeen hierboven is medegedeeld. De paus heeft een besluit genomen dat groole beroering in de hoofdstad der kerkelijke staten dreigt te doen ontstaan. De duitsche priesters hadden den Heiligen Vader bedreigd zich van hem te zullen afscheiden indien hij den oorlog tegen Oostenrijk voortzette. Hierdoor bevreesd heeft Pius IX besloten elke oorlogsverklaring tegen Oostenrijk in te trekken. Hij beeft verklaard in zijne waardigheid van geestelijk hoofd der kerk niemand den oorlog te kunnen aandoen en het zenden van pauselijke vrijwilligers naar Lombardije uitgelegd als de eenvoudige begeerte die hij koesterde, orn het memorandum van 1831 te onder steunen. De door het ministerie aangebodene demissie is niet aangenomen. De politieke clubs zijn op het vernemen dezer tijdingen in hevigo gisting geraakt. De Carrière Mercantile van Genua meldt ineen bij voegsel van 3 Meidal de stedelijke raad ontbonden is en dat de te wapen gesnelde burgerwacht zich van de poorten der stad heeft meester gemaakt en besloten niemand door te laten. De kardinaal della Genga die de oostenrijkscbe partij toegedaan is, heeft uit de poort willen gaan maar is in de stad moeten terugkeeren.. Hetzelfde blad meent te weten dat er een nieuw mi nisterie geformeerd is waartoe Terenzio Mamiuni, een romeinscb patriotbehoort. Volgens brieven uil Civita Vecchia zoude de ooslen- rijksche partij te Rome alles in het werk stellen om den paus te doen begrijpen dat de goede zaak in Italië de oostenrijkscbe is Dit bekend geworden zijnde is het oorzaak geweestdat hel romeinscbe volk opgestaan is en de burgerwacht zicb van de poorten der stad heeft meester gemaakt. Nog steeds blijft het volk Pius be dreigen hem al zijne wereldlijke magt te ontnemen en eenvoudig priester van Rome te maken indien hij niet van besluit verandert. In dat geval zou het volk de wereldlijke magt aan een voorloopig bestuur opdragen. Met angsl ziet men hel besluit van den paus tegemoet. Men meldt uit Luxemburg dat de bisschop Lau rentwelks maatregelen aanleiding hadden gegeven tot Iweedragt onder de bevolking het groot-hertogdom heeft verlaten en wel denkelijk niet weder derwaarts zal terugkeeren. Van jle zijde der aanhangers van de partij welke den bisschop is toegedaan wordt verbreid dat hij daartoe door den paus verzocht zoude zijn ge worden. De zetel van het bewind is van Ettelbrück weder naar Luxemburg overgehragt. Z. M. de koning-groothertog heeft doen verklaren dat hij zich ten aanzien van de bepaling van bet inkomen van de kroon verlangde te regelen naar het oordeel der staten en.des gevorderd voor het loopende jaar daarvan zoude willen afzien. De beriglen of geruchten omtrent de oorlogstoe rustingen van Rusland blijven steeds tegenstrijdig. Nu eens heeten die weinig beduidend dan weder staan 100,100 Russen in het koningrijk Polen 150,000 van Wilna af tot Luck in Yolhijnie en eene reserve van 100,000 man bij Kieuw en Borijsow. Dit laatste berigt zegt een akenscb dagblad uit goede bronnen te weten. LONDEN den 8 Mei. De erfgenaam van den deenschen troon prins Fre- derik Willem van Hessenis alhier aangekomen en heeft onder begeleiding van den deenschen gezant verschil lende bezoeken bij het hof en den adel afgelegd. PARUS den 8 Mei. Sedert de opening der nationale vergadering is in alle zaken weder veel meex bedrijvigheid. Parijs krijgt zijn oud aanzien terug. FBIJS BIB AD VE3.TEJVTIEM Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodheriglen van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. Een fransch blad meldt, dat de koning van Sardiuie uit zijn hoofdkwartier een manifest aan de verschillendo hoven van Europa gerigt heeft. In dit document be antwoordt hij de protesten van Oostenrijk en de bedrei gingen van Rusland. Hij verklaart besloten te hebben tot het einde toe en met gevaar van zijn leven het werk der italiaansche onafhankelijkheid dat hij als een heilig werk beschouwt ten einde te zullen brenger,. Bij ditzelfde manifest en om de gronden daarin bloot gelegd roept hij ter hulp van het legerkorps waar mede hij. in Italië gevallen iseene versterking van tien duizend man op. Dit laatste feit toont aan dat de worsteling belangrijker zal worden en met vernieuwde woede voortgezet. AMSTERDAM den 9 Mei. Uit een heden morgen van zijne excellentie den heer minister van buitenlandsche z3ken ad interim bij do kamer van. koophandel en fabrijken alhier ontvangen berigt blijkt dat 's konings minister-resident te Ko penhagen zich met allen mogelijken ijver heeft laten gelegen liggen aan het gebeurde met het nederlandscho koopvaardijschip Jacobakopt. J. L. Muntendam, van de Elbe bestemd naar Hobroe dat de deenscho minister van buitenlandsche zaken op de te dier zake ingele verde reclame, zijn leedwezen over het gebeurde tegen over eene bevriende natie heeft betuigd onder bijvoe ging dat onverwijld de noodige orders zijn uitgevaar digd ten einde de bedoelde belemmering worde opge heven en ten einde de onzijdige schepen welke zich in het kanaal van Sleeswijk mogtett bevinden vrijelijk: hetzelve te laten uitvaren zonder op eenigerlei wijzo te worden' gehinderd. Het is met groot genoegen',gdat wij bovenstaand be rigt mededeelen. - Het is een aangenaam bewijs van dn werkzaamheid van onzen gezant te Kopenhagen het geeft de verzekeringdat Denemarken den oorlog op loijnle wijze" wil voeren het strekt tot groote gerust stelling voor onzen handel en reederijen. AmstC.) Aan de tweede kamer is door den heer m.r S. P. Lipman-Ie Amsterdam ingediend een adres houdende verzoek 1." Dat het der vergadering moge behagen door alle ter harcr beschikking staande middelen de bespoe digde invoering der nieuwe staatsregeling te bevorderen 2.° dat het der vergadering moge behagen, door bloot tijdelijke maatregelem in tijdelijke behoeften t8 voorzien en 3.° Dat het der vergadering moge behagen hars goedkeuring te onthouden aan alle zoodanige ontwer pen als welke, ingrijpende in de financiële toekomst van Nederland tot den werkkring behooren van de aan staandevertegenwoordiging van het nederlandsche volk. 's GRAVENHAGE den 9 Mei. In de zitting van- de tweede kamer der staten-gone- raal van heden zijn ingekomen twee koninklijke bood schappen. De eene strekt ten geleide van een wels-ont= werp lot het verleenen eener dispensatie aan de hee- ren Nijman en van Marle te Zutphen en wel van de artt. 11 en 12 der wet van 16 November 1814de an dere heeft ten doel de tijdelijke wijziging van art. 26 der wet van 12 Maart 1818, nopens de uitoefening der groote visscherij. Dit laatste ontwerp strektom voorde jaren 1848 1849 en 1850 weder den aanvang der zoulharingvisscherij 14 dagen te vervroegen, en mitsdien het uitwerpen der netten te veroorloven in den avond van 10 Junij. Wijders zijn ingekomen een groot aantal verzoek schriften uit verschillende deelen des lands betrekke lijk de Gronilwets-herziening waarbij wordt aange drongen op de invoering van regtstreekscbe verkiezin gen vrijheid van onderwijs vrijheid van eeredienst vrijheid van vereeniging enz. op wijziging van het be lastingstelsel afsphaflïng van de accijnsen op het ge maal het geslagthet zoutden turf enz. op de in-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1