35. Woensdag 3 Mei. 1848. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN EN ADMINISTRATIES. BEKENDMAKIN G. PUBLICATIE. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. AB ONMEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren' s namidd. vóór 4L ure. verschijnt: ÏBUS DER 1DVEHTBNT1ES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en, Ooodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. Ontvangen hebbende het besluit van Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 17 dezer maand Provinciaal blad n,° 41betrekkelijk de beschrijving van het Patentregt voor het dienstjaar 1848/j9. Brengen door deze ter kennis van alle daarbij belanghebbende ingezetenen dezer Stad en territoir, dat bij welgemeld besluit het volgende is bepaald 1. Met uitzondering van de patentpligtigen vermeld onder 37 tot 40, van tabel n° 14. (betreffende de slijters, tappers, kroeghouders en koffijhuishouders die niet in de gewone beschrij ving zullen worden begrepen maar aan welker huizen zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaaren zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal moeten worden be zorgd, hetwelk na verloop van drie dagen weder zal worden afge haald; opzigtelijk alle overige patentpligtigen bedoeld in de 15 eerste tabellen der wet van den 21 Mei 1819. waaronder krachtens art. 42 der wet van den 16 Junij 1832, ook zijn begrepen de Paar- denpostmeesters a. Dat de verklaringen ter verkrijging van patent, voor deze patentpligtigen, binnen de Provincie zullen worden uitgegeven van den 8 Mei 1848 loten met den 45 dier maand. b» Dat die verklaringen, behoorlijk ingevuld, zullen moeten zijn ingezameld en ingediend in de steden MiddelburgVhssingert Goes en Zierikzeeop den 26 Mei en in de overige sleden en gemeenten op den 23 Mei aanstaande. C, Dat de registers van gemelde patentpligtigen gesloten zullen worden, in de stad Middelburg op den 17 Junijin de steden Vlissingen, Goes en Zierikzee op den 10 Junij en in de verdere steden en gemeenten op den 7 dier maand» 2. Ten aanzien der patentpligtige schippers, eigenaars en di rectie-voerenden van binnenschepen, schuiten en vaartuigen,- ver meld in de 16de tabel der wet van den 6 April 4823, waaronder krachtens het reeds aangehaalde art. 12 der wet van den 6 Junij 1832, uuU zullen begrepen worden diegenen welke bestendig in hunne vaartuigen wonen en geene buitenrivieren of wateren bevaren. Dat zijte rekenen van den 8 Mei aanstaande tot den 20 derzelver maand, zich voor het patentregt van het dienstjaar 1848/i9 zullen behooren aan te geven bij het bestuur der plaais waar zij zich zullen bevindenonder overlegging van een biljethetwelk daartoe bij die besturen verkrijgbaar gesteld is. Dat de Kramers en reizende Koopliedenbenevens de Debitanten van Loterijbriefjes, krachtens Zijner Majesteit's besluit van den 17 October 1820 Staatsblad n.° 22). op de boete bij 1 en 2 van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald verpligt zijn steeds hun gezegeld patent met zich te voeren. En met betrekking tot deschippers, eigenaars en directie-voe renden van binnenschepen, schuitenen vaartuigen hiervoren bedoeld: a. Dat het patentregt door hen zal moeien worden voldaan ten kantore van den Ontvanger ter plaatse van de aangifte, en wel in ééns, voor zoover die plaats niet is, of die van hun vast verblijf, of de vaste lpgplaats van liet vaartuig of wel eindelijk die al - waar het bedrijf wordt uitgeoefenddoch anders bij twaalfde gedeelten. b. Dat nogtans van de laatste wijze van betaling bij twaalfde ge deelten ook door de eigenaars, schippers of directie-voerenden welke zich niet in hunne vaste woon-leg- of verblijfplaatsen be vinden zal kunnen worden gebruik gemaaktmits zij zich gedra gen naar het voorschrift van 15 der 16de tabel van de wet van den 6 April 1823, door zich in den loop der maand Meivoorzien van een bewijs van aangifte, hetwelk echter niet langer dan gedu rende die maand van kracht zal zijn naar hunne vaste woon-i leg- of verblijfplaats te begeven of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden, om aldaar te worden gepatenteerd, in Welk geval de betalingen bij den Ontvanger dier plaats zullen moeten geschieden, C. Eindelijk, dat koffijhuishoudersslijters tappers en kroeghou ders geen patentkunnen bekomen, of hun bedrijf niet mogen uit oefenen dan na de helft var. hunnen aanslag voor liet ingetreden dienstjaar te hebben voldaan en het verschuldigde over het voor gaande dienstjaar ten volle te hebben aangezuiverd. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwen den, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar Zulks gewoon is te geschieden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 26 April 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANEvt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. Gezien het besluit van Zijne Excellentie den beer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 17 dezer maand Provinciaal blad n.° 40 Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen Dat'met het primitief beschrijvingswerk voor de Personele Belas ting, over het dienstjaar 1848/}9een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 8 Mei aanstaande, en de beschrijt ings-biljetten den 8sten dag na derzelver uitgifte door of van we»e den Ontvanger chr Directe Belastingen zullen worden opgehaald -, met aanmaning oin die biljetten caauwkeurig in te yuilenten einde zich yoor schaden en onaangenaamheden Ie vrijwaren, alsmede dat zijwelke bij de beschrijving mogten worden overgeslagen, zich ten spoedigste om zoodanig bjljet, bij den Ontvanger behooren aan te meldenten einde hetzelve wüór den 31 Mei, ten kunlor'evan Jenzelveu ingevuld terug te bezorgen ingevolge art. 30, 4 der wet van den 29 Maart 1833 Staatsblad n.° 4,) met verdere informatie, dat tot Tegenschatters voer deze Stad, om van de zijde der belastingschuldigen in voorko mende gevallen te dienen, bij continuatie zijn benoemd, de hee.en A» van dkr VELDE, Cz. L. KOOLE, P. van der LINDEN en A» PHAFF, ingezetenen dezer stad. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 26 April 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De Commissie ter ditoeeling van Soep aan be- hoeftigen binnen deze Stad hare werkzaamheden over het afgeioopen Wintersaizoen geëindigd hebbende maakt met dankerkentenis aan de Ingezetenen hekend dat zij, door derzelver medewerking in staat is ge weestom in den afgeioopen Winter gedurende 13 achtereenvolgende weken, ruim 46,000 Portiën voed zame Snep te kunnen doen uitreiken. De Commissie uit naam van zoovele beweldadigden haren welrneenenden dank daarvoor aan de gezamen lijke Inschrijvers hij deze betuigende, geeft mitsdien kennis, dat de Rekening; over het afgeioopen dienstjaar op Maandag den 8 Mei aanstaande, des middags ten twaalf ure, in hel Soep-Lokaal zal ge houden worden de Inschrijvers bij deze uitnoodigende om daarbij te willen tegenwoordig zijn ten einde die te helpen opnemen en sluilen en daarna over te gaan tot het verkiezen van andere in de plaats der aftredende Leden terwijl een ieder die nog eenige gelden van de Commissie te vorderen heeft, verzocht wordt, om zich met overlegging der noodigo bewijzen, ten spoe digste hij den Thesaurier, den Heer H. J. Berg, aan te melden. Zierikzee, den 26 April 1848. De Commissie voornoemd w. D. de JONGEvt. Ter ordonnantie van dezelve J. 1SEBREË MOENS. HAMBURG, den 27 April. De duilsche bondslroepen blijven thans overwin nende zij hebben den 25, omstreeks 10 ure 's mor gens, de stad Flensburg ingenomen. De Denen zijn ge heel uit die slreken verdreven en men wil zelfs, dal hun de weg lot hunne schepen over Holnitz is afgesne den zoodat ingeval de Denen niet te water Apenrade hebben kunnen bereiken zij eene volslagen nederlaag zullen moeten lijden. In de jongste gevechten zijn hun 24 kanonnen ontnomen over en weder zijn weder vele dooden en gekwetslen gevallen. Uitgezonderd eenige kleine afdeelingen holsteinsche troepen zijn ook thans de Pruissen alleen op hel slaglveld geweest. Hun aan rukken heeft een panischen schrik onder de Denen voortgehragt zoodat deze veel van hunnen trein heb ben achtergelaten. In een gevecht hij Oversee heeft zich vooral een hanoversch rpgement hijzonder gekweten legen deensclte jagers die zich echter insgelijks dapper gedroegen. Eerst nadat de bevelhebber van die jagers gevallen was gelukte het ze te bedwingen. Volgons de jongste beriglen zijn de bondslroepen die gedeelte lijk reeds naar Bau waren voortgerukt te Flensburg zamengetrokken ten einde eenen rustdag te houden. De chef van den deenschen generalen staf vvn Baggesen is gewond en te Sleeswijk gevangen. De Btirsen-Halle wil dat een deensch oorlogs vaartuig het nederlandsch schip Jacoba kapitein Mun tendam belet had hel Sleeswijk-Holsteinsch kanaal te verlaten en zelfs een kanonschot op hetzelve had los gebrand. Op de opmerking van den kapitein dat hij onzijdige vlag voet-de .en n»a- lobroc in Jutland wilde zou geantwoord zijn dat geen schip van welke natie ook mogt passeren. Daarop zou de Jacoba naar Holtenau teruggekeerd zijn. De aandacht wordt voortdurend in Duitschland op het erlangen van eene duilsche marine gevestigd van alle zijden wil men daartoe geldelijke bijdragen verzamelen ook de dames in Augsburg en Munchen geven daarloe den toon. Men schijnt er vooral engel- sche of amerikaansche stoomschepen te willen aan- koopen ook gestadig leest men van onderstand aan Holland te vragen. 's GRAVENHAGE den 29 April. Gisteren avond omstreeks 10 ure is er in een der ver trekken van het departement van oorlog brand ontstaan doch door de spoedig aangebragto hulp was men dien binnen het hAlel spoedig meester en heeft men den ver deren voortgang gelukkig kunnen stuiten. Men is aan dat ministerie ook des avonds zeer druk werkzaam. De algemeene rekenkamer heeft bekend gemaakt dat op nieuw bij haar is overgebragt voor eene som van f 24,000 aan muntbiljetten van ƒ20; terwijl boven dien aan muntbiljetten van ƒ100 bij haar is ingekomen' voor eene som van ƒ500.000; zoodat er thans met in begrip der vroeger vermelde som van ƒ12,365,000, voor1 een bedrag van 12,889,000 aan muntbiljetten is iuge-1 trokken. Volgens de haagsche berigten der Arnhemsche Courant, is de regering voornemens een wets-ontwerp voor te dragen tot vermindering der accijnsen op hot gemaal en het geslagt, en lot invoering eener belasting op het inkomen ter dekking van het door die vermin dering te ontstaan verlies voor de schatkist. 's GRAVENHAGE den 30 April. Gisteren middag is er bij Z. M. een groot diner gehouden waaraan deel hebben genomen al de nieuwo ministers, henevens het voorzittend lid van den raad van state den heer ra» de Poll. Bij koninklijk besluit van den 21 dezer, is aan de heeren K. M. Verloop en A. H. A. van Etten concessie verleend tot het oprigten eener goederen- stoomvaart en sleepdienst van Amsterdam langs Gouda en Dordrecht, naar Antwerpen en terug. 's GRAVENHAGE den 1 Mei. Z.' M." schooners Ambon, de Adder en Schorpioen zijn gisteren morgen van Hellevoelsluis naar de Noord- Zee gezeild. 's HERTOGENBOSCH den 28 April. Vier werkgasten van het hier uitkomende dagblad de Noord-Brabander zijn gisteren gearresteerd, als betrok ken in het drukken en verspreiden van briefjeswaarbij de werkeloozo menigte onlangs hier (gelijk te Amster dam) werd bijeengeroepen. GRONINGEN, den 27 April. Naar wij vernemen zullen alhier binnen kort wor den aangevoerd en binnen deze vesting voorloopig opge slagen of gedeeltelijk in de vestingen DelfzijlNieuwe Schans en Bourtange geplaatst worden 151 kanonnen met bespanningen en 1200 blanke wapenen terwijl ook verscheiden duizende ponden buskruid te verwachten zijn. Men zegt, dat de daarbij hehoorende artifleris- ten echter nog niet n3ar genoemde vestingen zullen ver trekken en het bovenstaande slechts een maatregel van voorzorg is daar in deze provincie niettegenstaande hare vestingen geen een bruikbaar stuk geschut gevon den wordt, en men, hij de verschillende volksbewegin gen en den reeds uitgebarsten oorlog in het noorden van Duitschland niet welen kan wat verder geschieden zal en of het niet noodzakelijk kan worden geoordeeld dat de noordelijke sterkten van ons vaderland in eenigen slaat van tegenweer worden gebragt.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1