ZÜRIKZEESCEE COURANT. Zaturdag 29 April. W°. 34. 1848. Woensdag en Zaturdag. MO HSrtllllWilX BUITENLAND. BINNENLAND. AB OMMEMEItfTS-l*KI JS Ver drie maanden f 2,00. Franco per posi f 2,15. Inzending der Advert, daags te wren's namidd. vóór dh ure. verschikt: PBKS ilDVERTEMTlEW I Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het /egelregt. 1 BERLIJN den 22 April. De hier voor eenige dagen ontvangen nota van lord Palmerston protesteert regtstrceks tegen de handelwijze van Pruissen ten opzigte der hertogdommen en kiest onbewimpeld partij voor de Denen. De baron von Ar- nim heeft in antwoord op deze nota bijzonder aange drongen dat het hier geene louter zelfstandige daad van Pruissen maar het ten uitvoer leggen van beslui ten van den bondsdag betreft. Gisteren moet er eene nadere engelsche nota tot aanbieding van Engeland's bemiddeling ontvangen zijn. FRANKFORT den 22 April. De bende oproerlingen die sedert eenige dagen het Badenscbe verontrusten is eindelijk met de geregelde troepen in het zuiden van Baden slaags geweest. Na in Schopfheim nachtkwartier te hebben gehouden heeft Hecker zich met zijne bende naar Kandern gewend en zijn de badensche troepen hem aldaar te gemoet getrok ken. Deze laatsten hebben de opstandelingen der. 19 in eene sterke positie aangetroffen en vóór dat er nog een schot gevallen was heeft de bevelhebber pogingen aangewend om bet storten van burgerbloed te ver- boeden. «Van hunne zijde (dus wordt gemeld en zoo bet schijnt van goeder hand) lieten zij den bevelvoeren- den generaal Gagern tot een mondgesprek uitnoo- digen. Deze bet gewigt van het oogenblik bevroe dende en het bloed van soldalen zoowel als van bur gers willende besparen gaf gehoor daaraan en naderde geheel alleen de opstandelingen die hij door eene ge moedelijke toespraak tot rede poogde te brengen doch in stede van gehoor daaraan te geven antwoordden de verraders met een verward geschreeuw en eene ver maning aan de troepen om hunnen pligt te verzaken en toen de generaal v. Gagern weder te paard wilde stijgen openden zij een moorddadig vuur waarvan deze edele krijgsman door drie kogels in de borst ge troffen bet slagtoffer was. Ziedaar de eerste helden daad der republikeinscbe vrijheid De troepen hebben liet vuur dadelijk beantwoord en bunnen bevelhebber gewroken. De badensche dragonders hebben het voor beeld gegeven en de Hessen zijn gevolgd. De opstan delingen zijn met verlies van 100 man deels in 't ge bergte deels over den Rijn gedreven. Van de zijde van Freyburg zijn almede troepen opgebroken om de benden welke zich nog aan die zijde mogten bevinden te verdrijven. De duitsche uitgewekenen in den Elzas I hebben verschillende pogingen aangewend., om den [Rijn over te trekken die echter telkens zijn verijdeld. [Sommigen hebben zich naar de zijde van Zwitserland [gewend doch die van Bazel hebben zich gewapend om kun den doortogt te beletten. Volgens de laatste berigten was de bende van Hecker [door de troepen over welke de overste v. Hinkeldey [nu het bevel voerde tot laat in den avond vervolgd |geworden. (Hecker moet te Bazel zijn aangekomen. Uit alles [blijkt datterwijl het verlies van v. Gagern zeer te [betreuren isde geestkracht die daardoor onder de [troepen is ontstaan allergewenscht voor do bevrediging [van de bedreigde streken is geweest.) De berigten uit het Noorden zijn van ernstigen [aard. Zij bevestigen dat Denemarisen maatregelen [ter zee tegen Duitschland neemt. Alle pruissische sche lpen te Elseneur zijn volgens officieel berigt onder em- [irirgo gelegd. Volgens bijzondere mededeeling is de Jniaalregel tot alle schepen onder de vlag van de Staten ■tan den Duiïschen Bond dus ook tot Hanoversche lMecklenhurgsche Hamburger Bremer en Oldenburg- |sche schepen uitgestrekt. Den 21. heeft er hij Altendorf (niet ver van Eckern- Iförde) eene schermutseling plaats gehad tusschen deen- Isclie troepen en duitsche vrijkorpsen waarin de Denen |ket onderspit hebben gedolven. Er is dus tusschen de pruissische troepen en dc De nen nog niet gestreden maar volgens brieven uit Rends- btirg van 21 April was eindelijk de lang verwachte marschoriler voor de duitsche bonds-troepen gekomen en zouden deze den volgenden dag oprukken. Men wilde weten dat de vertraging van de tusschenkomst der duitsche troepen te wijten was aan den koning van Hanover doch dat deze eindelijk gedwongen was toe te geven. Den 12 April is te Bome eene zamenspanning ontdekt; verscheidene personen zijn in hechtenis ge nomen. De paus heeft bevolen bij de dienst -de gebe den voor den keizer van Oostenrijk na te laten. FRANKFORT, den 26 April. Te Rendsburg is eene gewigtige lijding aangebragt. Den 23 April heeft de eerste strijd tusschen Pruissen en Henemarkentot groot nadeel van hel laatste plaats ge had. Te Bustorfin de nabijheid van Sleeswijk is een hevig gevecht voorgevallen met dat ongelukkig gevolg voor Denemarken dat liet bijna al zijne stellingen in Sleeswijk weder verloren heeften de steden Danevirke, Eckenfiorde en Sleeswijk op nieuw in handen der Duit- schers zijn. Groot moet hel getal dooden zijn dat aan beide konten gevallen is. De berigten uit Italië zijn van belangrijken aard en zoo men aan de waarheid van liet medegedeelde gelooven mag voor het jeugdige Italië noodlottiger dan het verliezen van een' belangrijken veldslag zulks zoude kunnen zijn. Brieven uit Milaan toch melden dat er oneenigheid tusschen Karei Albert en het voorioopig gouvernement van Milaan ontstaan is zoo men zegt over het toekomstige lot van Lombardije Karei Albert zoude.natuurlijk het gevoelen om van dit land een con stitutioneel rijk te vormen voorstaan he.t voorioopig gouvernement daarentegen voor eene meer volledige de mocratie gezind zijn. De Avgsb. '/.til. deelt liet belangrijke berigt mede dat de koning van Napels door het parlement van Sicilië van de troon van dat land vervallen verklaard is en dat er tot de keuze van eenen anderen vorst zal worden overgegaan. PARIJS, den 23 April. De groote dag der verkiezingen is heden voor Frank rijk gekomen. Maar het schijntdat de Franscben (de Parijzenaars althans want uit de departementen heeft men nog geene berigten) liet er op aangelegd hebben alle voorspellingen en alle verwachtingen te leur te stellen. Waren reeds de verkiezingen der officieren van de nationale garde buitengewoon kalm geweest was het feest van den 20 slechts een schouwspel van een- dragt en vreugde do verkiezingen voor velen zoo ge ducht, door velen zoo angstig verwacht, door het voorioopig bewind zelf van termijn tot termijn uitge steld als deinsde het er voor terug de verkiezingen hebben een karakter van (blauwheid en gebrek aan be langstelling in plaats van hartstogl en partijdrift ten toon gespreid of liever zij hebben in het geheel geen karakter vertoond. De goede Parijzenaars hebben zich veel meer met de vraag bezig gehouden hoe zij liet aangenaamst-hunnen zondag zouden doorbrengen, dan met die hoe zij van hun nieuw gewonnen kiesregt gebruik zouden maken. Volgens eenen der brieven hebben van de 300,000 kiezers geene 30,000 aan de verkiezingen deel genomen en de eenige agitatie die men in de straten van Parijs heeft opgemerktis die geweest van de rondventers van verkiezingslijsten en van politieke geloofsbelijdenissen. De dag der verkiezingen heeft echter een belangrijk resultaat opgeleverd hij heeft duidelijk getoond wat inen trouwens reeds wist dat de eenheid tusschen de leden van het voorioopig bewind verbroken is. Terwijl de National en de andere gematigde bladen alle leden des liewinds zonder uilzondering als kandidaten voor stellen hebben die bladen en clubs die onder den invloed van Ledru-IiollinBlanqui en Flocon staan alleen de mannen van hunne partij genoemd en Lamar- tineDupontMarrust, Gamier PagézArago uilge sloten. Doch zoo ver men de stemming der bevolking en den loop der verkiezingen heeft kunnen gadeslaan hebben deze laatsten het onderspit gedolven en kan men nu reeds verzekeren dat juist die uitgestotene leden de grootste meerderheid van stemmen hebben be komen. Intusschen gaat het voorioopig bewind steeds voort, lot eendragt en orde aan te sporen. Eene proclamatio waarbij de feestdag van den 20 wordt herdachtmoet daartoe mede dienen. Volgens het dagblad l'Assemblée Nationale is het voor ioopig bewind nog niet aan het einde zijner «krachtige" financiële maatregelen. Eerstdaags namelijk zou een decreet verschijnen dat de successie-regten zou bepalen als volgt hij erilating in de regte linie 10 pet. in de zijdlinie 25 pet.van diegenen die geene bloedverwan ten zijn 50 pet. Gelijk men voorzag heeft Parijs thans weder «op verzoek der ingezetenen" garnizoen van geregelde troe pen bekomen. 's GRAYENHAGE den 25 April. Z. M. de koning heeft in den vroegen morgen van zaturdag jl. het koninklijk graf te Delft bezocht. Eenigo uren later heeft ook H. M. de koningin zich derwaarts begeven. De tweede kamer der slaten-generaal is bijeen ge roepen tegen dingsdag den 9 Mei aanstaande tot her vatting van hare belangrijke werkzaamheden. Hare laatste zitting is gehouden op dingsdag 28 Maart jongst leden. Wij meenen te moeten doen opmerken dat de ge neraal von Gagern, die hij eene poging om een' troep oproerlingen in Baden Ie bedwingen op eene zoo on gelukkige wijs het leven heeft verloren zich in noder- landsche dienst bevond en belast was met de func- tiën van provincialen komtnandant van Zuid-Holland en van gouverneur dezer residentie. Hij had zich met verlof naar Baden begeven alwaar zijn broeder ge heimraad is gisteren moet de officiële tijding van zij nen dood alhier zijn ontvangen. De generaal von Ga gern die kort vóór zijne benoeming alhier eene in spectiereis in Indie gedaan had werd oni zijne kundo en kloeken geest van weiken zijn jongst gedrag trou wens blijk geeft zeer geroemd. Men heeft door bijzondere correspondentie van Ba tavia het stellige berigt ontvangen dat eene nieuwe expeditie tegen Bali wordt uitgerust. De Balinezen hebben niet genoeg gehad aan de les, hun in 1846 ge geven. Zij lietoonen zich voortdurend vijandelijk jegens het nederlandsche gouvernement en gaan voort in strijd met de plegligste verbimltenissen de vaartuigen en reizigers welke op de kusten van hun eiland ver vallen te plunderen. De thans beraamde krijgstogt za! in de laatste helft der maand April ondernomen worden. Alle toebereid selen worden daartoe Dij lijds gemaakt. De noodige transportschepen zijn voor het overbrengen van de troe pen en van het materieel reeds gehuurd de oorlogsche pen tot dekking der expeditie reeds gedesigneerd. Het expeditie-leger zal beslaan uit 2000 man infanterie ka va I lerie artillerie en hulptroepen. De generaal- majoor van der Wjckkommaudant der landmagt iu Ned. O. I. zal zelf aan de expeditie deelnemen. En volgens de uitdrukking van den correspondent «zullen de Balinezen thans eene zoo strenge kastijding onder gaan dat hun wel voor altijd de lust zal vergaan om met de lankmoedigheid van liet nederlandsche gouver nement den spot te drijven." NIJMEGEN den 22 April. Sedert eenige weken bevond zich alhier in hechtenis de persoon van P.van de Valck, boekdrukker ter dezer stede welke bij arrest van het provinciaal geregtshof

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1