MKZEESCHE COURANT. Zaturdag 22 April. 32. 1848. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN EN ADMINISTRATE. Sierijk der Maten en Gewigten. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. MAATSCHAPPIJ Landbouw Veeteelt NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. ie Fraq ij alhir en te 'Ogemei en fra rES a3 ONNÏÏMEISTS-pbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren,'s namidd. vódr 4 tire. verschijnt: prijs oer abveeteotiem: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt. IZEJ i raat t r De Staatsraad Gouverneür van de Provincie Zeeland Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen van dit Gewest, dat, krachtens Zijner Majesteits besluit van den 1 dezer maand n.° 9ook de Betaalsrollen wegens Lijfrenten, gedurende drie maanden, met in begrip van de maand waarin die zijn gedagteekend bij de Betaalmeesters geopend zullen blijven en zulks met toepassing op de reeds ter dier zake in omloop gebragte Belaalsrollen. Middelburg, den 25 Maart 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. (Vervolg.) Art. 5. De Arronilissements-ijLers zullen Burgemeesters en Wet- louders of Assessoren der gemeentein welke zijin overeenstemming- net het bepaalde 'mart *3, totden herijk zullen vaceren, van hunne |>p handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren tn zuilen deze gehouden zijn, den Burgemeester en Assessoren dér mdere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daar- i-an kennis te geventen einde de ambtenaren, publieke admini- itraticn, kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne verpligting om de j bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitsgadeis de slrijkels der halve en kwart mudden te doen herijken zullende de Plaat selijke Besturen behalve de ten deze veieischte openbare bekend making, tevens zooveel mogelijkden belanghebbenden lngeze- I (tenen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik makenten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art 6. De Burgemeesters der steden en gemepn ten worden uitge- jnoodigd om aan den Arrondissements-ijkervóór den aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst in de gemeente eene naamlijst te doer, geworden van de inwoners hunner gemeentewelke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijngebruik te ma ken van maten of gewigten Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patenfpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenarenen publieke administratis, welke in derzelver ambts- jetrekkingen, van maten of gewigten, tot het constateren van leve- •anciën of werken gebruik moeten maken; wordende met betrek- I ing tot de zamenstelling der bedoelde opgaven, eene bijzondere aauwkeurigheid aanbevolen opdat in dezelve uitsluitend alle er ende ijkpligtigen, en geene andere dan de zoodanigen, worden pgenomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door de- elvein iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd, gedane erificatie en herijk, een relaas opmaken, en daarbij opgeven de mbtenaren publieke adm mistra tien en particulieren welke in Ie vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken ban derzelver verpligting betrekkelijk, den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements ijkers, na den afloop van den termijn gedurende welkende herijk is open- gesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissementsijkers zullen ten minste tweemaal in het jaarop onbepaalde tijdenen voorts zoo dikwijls zij zulks noo- dig achten vergezeld van den Commissaris van Policie, of bij ont stentenis van zoodanig ambtenaar, van een lid van het Plaatselijk Bestuurin al de gemeenten van derzelver district visitafiën doen j in de opene werkplaatsen, magazijnenen winkels op de markten, vleeschhallenpublieke wagen en op de molens ,en zich daarbij ver zekeren dat in dezelve geenedan de nieuwe maten en gewigten aan wezig zijnen dat dezelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen deoude afgeschafte maten en gewigten alsmede die welke niet zijn herijkt io beslag nemenen met het deswege op te maken proces-verhaal aan den Officier bij de Arrondissements Regtbai.k van hun ressort inzenden; van hun verrigte ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente zullen zijbij derzelver aan ons in te dienen rapportenomstandige opgaven doen. Het slot in hei volgend N.o) Burgemeester en Wethouders der Slad Zierikzee maken bekend dat de begiooting voor deze Slad en bet loopende dienstjaar door beeren Gedeputeerde Staten dezer provincie gearresteerd den 24 Maart jongstleden van heden af, dagelijks gedurende veer tien dagen op de kantoor-uren ter Stedelijke Secre tarie voor een ieder ter lezing zal voorliggen. Zierikzeeden 13 April 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Burgemeester en WEVCtf hers der Stad Zierikzee. Gezien het besluit van Excel 1. den beer Staats raad Gouverneur dezer Provincie van den 8 dezer maand (Provinciaalblad n.° 35,) houdende mededee- ling van de lijst der bevoegd erkende Hengst-Houders in deze Provincievoor het loopende jaar. Brengen door deze ter kennis van do daarbij belang hebbende Landlieden en Veehouders, den inhoud van die lijst voor zooveel dit District betreftte weten J. A. Mulock Houwer te Zierikzee. Jan de Vlieger Ie Noordgouwe. Johannes de Vlieger te Burgh. Adriaan van de Stolpe te Dreischor aan wien de Premie is toegekend. Cornelis Hollander te Nieuwerkerkafgekeurd uit hoofde van ligchaamsgebreken wegens ouderdom. G. C. Stern, te Tholen, Prov. GoldersckeSlamhengst. Benjamin van Dijk aldaar. Leendert de Jager aldaar. idem. Pieter van Oost te Stavenisse. idem. Anthonij Soetens te Poortvliet. W. van Engelen te Scherpenisse. Cornelis Pare, te St.-Annalandafgekeurd. En zal deze bekendmaking in de Stads Courant worden geplaatst. Zierikzeeden 18 April 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING m 30>2S FROViaiCIE ZEEZ. Het Hoofdbkstuor der Maatschappij brengt hiermede ter alge- meene kennis, dat naar aanleiding van het reeds vroeger vermelde, wegens het houden der Algemeene Vergadering en de Tentoonstel ling van Vee en andere Voorwerpen don Landbouw betreffende, bin nen de Stad Hulst, daartoe alsnu de dagen zijn aangewezen, op Dingsdag en Woensdag den 6 en 7 Junij aanstaande; zullende het uur en de plaats der Vereeniging later in het Programma worden vermeld. Terwijl op bovenvermelde Tentoonstelling, welke op Woensdag zal plaats vindén, de volgende Prcmién zullen worden uitgeloofd Voor den besten Ilengst van 3 jaren Hengst boven do 3 jaren Voor het beste 3jarig Inlandsch Akker-Merriepnard Tweede Prijs Bij tuig Merriepaard Tweede Prijs Voor het beste 2jarig MerricAkkerpaard Tweede Prijs Voor het beste éénjarig Merriepaard Tweede Prijs Voorden besten Slier, geboren voer 1 Jauuarij 1843 Tweede Prijs geboren na 1 Januarij 1846 Tweede Prijs geboren na 1 Januarij 1847 Tweede Prijs Voor de beste Melkkoe Tweede Prijs Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1815 Tweede Prijs geboren na 1 Januarij 1846 Tweede prijs geboren na 1 Januarij 1847 Tweede Prijs Voor den besten éénjarigen Bain Tweede Prijs Voor den besten Ram boven de twee jaren Tsveede Prijs Voor de beste drie stuks éénjarige Hamels Tweede Prijs Voor de beste vijf stuks éénjarige Ooijen Tweede Prijs (Al de schapen moeten geschoren zijn.) Voor den besten Beer Tweede Prijs Voor de beste Zeug Tweede Prijs - 10 - 5 - 20 - 12 - 15 - 40 - 20 - 10 - 20 - 10 Insgelijks zullen Premiën of Medailles worden toegewezen voor nieuw uitgevondene of ingevoerde Werktuigen, welke ten algemee- nen nutte doelmatig worden geoordeeld, alsmede voor aangebragte verbeteringen aan bestaande Landhuishoudelijke Werktuigen voor pu/(ke nieuwe Zaden fi'A kunstmatig bereide Mejbtspeciën,met, aandui-, ding der laagste prijzen en aanwijzing van detmiddelen ter Verkrijg baarstelling. Het bedrag dezer Premiën zal door de Algemeene Vergadeïing wor den geregeld, doch zal vijftig Gulden niet vermogen te boven gaar». Wordende mits deze elke Inzender van Vee en andere Voorwerpen nogmaals uitgenoodigdom uiterlijk voor den 1 Mei aanstaande, aan den Secretaris van deszelfs Afdeelings Bestuur daarvan kennis te geven met opgave van hetgeen hij voornemens is aau te brengen en bijvoeging eener verklaring houdende aanduiding van de soor ten den juisten ouderdom van het Vee en eene bepaalde vermelding van alle andere Voorwerpen. Middelburgden 23 Maart 1848 Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd W.Ph VIS. PARIJS den 17 April. Het vermoeden dat hot hier ter stede ook weldra weder tot eene uitbarsting zou komen heeft zich spoe dig bevestigd. Gelukkig heeft de houding dernalionalu garde de plannen der onruststokers verijdeld en is alles ten voordeele der regering afgeioopen. De dag van gisteren was niettemin zorgverwekkend en toonde maar al te zeer aan hoo groote verdeeldheid onder de leden der voorloopige regering heersebt. De socialisten en communisten Louis BlancAlbert en Cabet, de beida eersten leden der regering hebben eene demonstralie verwekt, aan welke ook de heer Blanqui, van wiens dreigende houding reeds gewag werd gemaakt niet vreemd schijnt te zijn. Reeds eergisteren avond werd over deze op handen zijnde demonstratie gesproken en zelfs aan den heer Blanqui het plan toegeschreven om de regering te willen omverwerpen en zich met geweld van het bewind meester te willen maken. Toen nu gisteren namiddag ten half een ure appél werd geslagen snelden de nationale gardes van alle kanten too om de aanhangers van Blanqui het hoofd te bieden en de pro visionele regering te beschermen. De gouverneur van het stadhuis deed dat gebouw terstond in slaat van ver dediging brengen en iedere deur door een stuk geschut bewaken. Rinnen weinig tijds waren meer dan honderd duizend nationale gardes om en hij het stadhuis bijeen die de lucht van hunne liederen deden weergalmen, en toen nu de leden der regering aan de vensters versche nen en de burgers voor hunne gehechtheid dank zeiden klom de geestdrift ten top en scheen het geroep van leve de voorloopige regering leve de republiekgeen einde le zullen nemen. Inmiddels waren de werklieden in het Veld van Mars bijeengekomen en hadden de demonstratie begonnen zij trokken hij rijen van 10 of 12, arm in arm over het plein der Revolutie en langs de kaaijen. Talrijke vaandels werden door ben rondgevoerd allen met op schriften prijkendebetrekkelijk de vrijmaking der werklieden en de organisatie van don arbeid. Met den heer Cabet aan het hoofd nabij hot stadhuis gekomen was hel hun niet mogelijk door de halaillons der natio nale garde heen le dringen inaar werden gedelegeerden tot de regering toegelaten om op eene wijziging van de benoemingen bij de nationale garde aan te dringen. Velen houden het er echler voor dat zulks de ware be doeling der demonstratie niet was maar slechts werd voorgewend toen men de houding der nationale garde zag. Een geheel ander schouwspel deed zich nu op dan men gewacht had. De leden der voorloopige regering vertoonden zich eorsl aan de verzamelde menigte kwa men daarna op het plein te midden der nationale gar des der mohilo gardes en der werklieden en luid weergalmden van alle kanten de kreten Weg mei het communisme! Weg met Cabet! Weg met Blanqui Den ganschen dag bleef de grootste vreugde heer- schen. Aanhoudend kwamen detachementen der na tionale garde bij het stadhuis hunne gehechtheid aan de regering betuigen en des avonds werd Parijs geïllu mineerd.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1