W°. 30. Zaturdag 15 April. 1848. Woensdag en Zalurdag. -BESTM Ü'ABamMM. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Hank van livening. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. ZMKZEESCHE GGDBAMT. ab omnjsmemts-peijsi Per drie maanden f 2,00. Franco per posi f 2,15. Inzending der Advertdaags te voren, 's namidd. vóór 4 ure. verschijnt: prijs der ad verte ntten Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks' en Doodbcrigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeelandi. Brengt bij deze ter kennis van (ie Ingezetenen van dit Gewestdatkrachtens Zijner Majesteils besluit van den 1 dezer maand, ».°9, ook de Betaalsrollen wegens Lijfrenten, gedurende drie maanden, met in begrip van de maand waarin die zijn gedagteekend bij de Betaalmeesters geopend zullen blijven en zulks met toepassing op de reeds ter dier zake in omloop gebragte Betaalsrollen. Middelburg, den 25 Maart 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Burgemeester en-wethouders der Stad Zierilczee maken bekend: dat de begrooting voor deze Stad en bet loopende dienstjaar door heeren Gedeputeerde Stalen dezer provincie gearresteerd den '24 Maart jongstleden van lieden afdagelijks gedurende veer tien dagen op de kantoor-uren ter Stedelijke Secre tarie voor een ieder ter lezing zal voorliggen. Zierikzee, den 13 April 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANEvt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesleits besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68Staatsblad n.° 2 heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij. resolutie van den 13 dezer maand, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de collecteurs, splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 204"' Lo terij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten f 90,00 Halve - 45,00 Vijfde - 18,00 Tiende - 9,00 Twintigste - 4,50 Wordende dè belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteils besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs split ters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijs bepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 14 April 1848. Voor Zijne Excellentie den heere Staatsraad Gouverneur van Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. Verkooping aan de Ëleinfe van heening te Zierikzee, op Woensdag den 19 April 1848 des namiddags ten twee ure van de openstaande Panden, verpand tol ultimo Januarij 1847. Uingsdag namiddag van drie tot vier ure te bezien. RENDSBURG den 10 April. Eergisteren zijn de.Deenen door hunne kanonneer- boolen beschut bij Llolnis geland en hebben zich daar verschanst. Diis veertfendt k'ZiRïilon linietrccpo:; sta.it met artillerie bij Borkbolm en beeft gisteren een onaf gebroken vuur opalen vijand onderhouden. Zijne vaar tuigen zijn sterk beschadigd en een mast is afgeschoten. Ll.et verlies der Deenen aan manschappen kan niet on beduidend zijn. Van onzen kant is een man doodge schoten en een ander verwond. Gisteren werd er aan houdend gevochten. Intusscben zijn onze troepen ge noodzaakt geweest voor bet vijandelijk vuur te wijken en hebben zich tot op eenen aanmerkelijken afstand teruggetrokken. Gisteren avond ten 8 ure heeft eene boot uit Flens burg hier het berigt aangebragtdat er te Bau een hardnekkig gevecht tusschen onze daar gestationeerde troepen en de bij Holnis en Gliicksburg gelande Deenen had plaats gehad met dat gevolg dat tegen den mid dag de te Flensburg koinmanderende generaal het he vel gegeven heeft de stelling- te verlaten en Flensburg met de omstreken aan de Deenen over te laten. Volgens andere berigten zon de bedreiging van de deensehe vloot om Flensburg te bombarderen ons tot den aflogt genoopt hebben. Het 16i,! bataillon, on der graaf Bundissonzonde naar men wil op den aftogt veel geleden hebben. De koning is Flensburg binnengerukt. Intusschen komen ons van alle kanten versterkingen toe. Gisteren is bet 20sle regement pruissische infanterie deze stad binnengerukt en heeft het in de omringende dorpen zijn kantonnement opgeslagen. Te Segeberg is naar men zegt vooraanstaanden maandag, inkwar tiering voor 2300 man mecketéiiburgsche troepen ge vraagd. Men verwachtte te Altona elk oogenblik pruis sische artillerie. Ook uit Hamburg is een korps wel uitgeruste troepen onder bevel van luitenant Brink- mann, alhier aangekomen. KEULEN den 10 April. Volgens berigten uit Mainlz waren aldaar ruim veertig personen wegens opbreking van den spoorweg gevangen binnengebragt. Verscheidene hunner had den bekend dat.zij. daartoe betaald waren geworden en hadden de personen genoemd die hen daartoe had den aangezet zoodat de schuldigen hunne straf niet zouden ontgaan Men verzekert dat de aartsbisschop van Milaan een.en brief van den paus ontvangen beeft waarin Z. H. hem de voor de heilige zaak aan den dag gelegde laauw- heid verwijt. De pauj heeft hem geschreven datbij gelegenheid der jongste moorddadige tooneelen het zijn pligt was geweest in zijn priestergewaad en door de gansche geestelijkheid omgeven op straal te gaan om het volk tegen de vreemde soldaten te be schermen of met hetzelve te sterven. De heer von Hartig moest Weenen den 4 dezer verlaten en naar Milaan reizen om naar gezegd werd te verklaren dat Oostenrijk onder billijke voor waarden van Lombardije afzag. In genoenuie hoofd stad werden zonder dalde regering er zich legenkantte vrijscharen georganiseerd om de Polen in den strijd tot herwinning hunner onafhankelijkheid te ondersteu nen. Men duchtte dat zulks een oorlog met Rusland onvermijdelijk maken zou. De keizer van Oostenrijk heeft de kroon en insignia van Karei den Groole naar Frankfort doen overbrengen hetgeen veel vreugde heeft veroorzaakt. PARIJS den 9 April. De eigenhandige door koning Lodewvjk Filips ge schrevene akte san abdicatie is gevonden en publiek gemaaktzij luidt woordelijk als volgt Ik leg deze kroon welke de sletn der natie mij ge roepen had te dragen neder ten behoeve van mijnen kleinzoon, den grave van Parijs. Moge hij slagen in de groole taak die heden op hem overgaat." 24 Fehruarij 1848. Lodewijk Filips. Dit gewiglige stuk was aan de Tuileriën op het oogenblik dat een generaal het aan het volk wilde mededeelen aan diens handen ontrukt door den burger Charles Lagrangedie er zich meester van maakte ouder den uitroep: «Geen regentschap! geen koningleve de republiek Het is op eeu onregelmatig vierkant stuk papier geschreven dat in vieren gevouwen was geworden vóór dat de inkt volkomen droog was zoo dat het op sommige plaatsen overgevlakt is. Gisleren nacht is alhier een drogist Barbier ge naamd gevangen genomen men heeft in zijne wo ning wapens en kruid gevonden en houdt hem ver dacht van in eene zamenzwering betrokken te zijn. Hij weigert echter medepligligen te noemen. Het getal der arbeiders die bij do zoogenaamde nationale werkplaatsen opgeschreven zijn bedraagt thans 45,000. Na morgen den 10 dezer zullen weder nieuwe aangenomen worden. De provisionele regering heeft weder een nieuw cre- diet van 3,000,000 geopend om in de kosten dier werkplaatsen te voorzien. Elk arbeider ontvangt door elkander gerekend twee francs daags. In sommige clubs hier ter stede gaat het soms vrij onstuimig toe zoo heklommen in eene dezer clubs twee redenaars achter elkander het spreekgestoelte en verklaarden dat 2000 hoofden moesten vallen om de Republiek te bevestigen. Hierop nam een letterkun dige het woord en zeide dat hij om de Republiek la redden geen 2000 hoofden eischte maar slechts twee namelijk die der twee vorige sprekers. Deze woorden gaveri tot ernstige wanordelijkheden aanleiding; oio» werd zelfs handgemeen. BRUSSEL den 10 April. Heden, de jaardag van den hertog'ixm Brabaiuiheoft de koning eene groote wapenschouwing over de troe pen gehouden Z, M. is bij die gelegenheid met (ie meeste geestdrift door het volk ontvangen de toeloop was zoo groot dat de koning meer dan eens van zijnen talrijken staf werd afgescheiden en van het volk zoo danig werd omringd dat zijn paard zich niet kon be wegen. Ook na den afloop der revue hebben de ko ning en de koningin zich aan de menigte vertoond en zijn herbaalde malen met luide toejuichingen begroet. AMSTERDAM den 12 April. Een aantal van 141 der deftigste ingezetenen dezer hoofdstad hebben den heer Provo Kluitdirecteur van policie binnen dezelve eene fraaije zilveren vaas aange boden als een bewijs van hunne achting en van hunne erkentelijkheid voor den door hem beloonden moed en beleid op den 24 Maart 11. en de gewigtige door hein bewezene diensten. Onder de giften bij den heer burgemeester van Amsterdam ontvangen teil einde werk te kunnen aan schaffen merkt men er drie op van ongenoemden ieder ter som van f 1000. Algemeen, zoowel hier te lande als te Antwer pen en zelfs te Parijsen niet hel minst te Londen zelf, was men in angstige spanning over de tegen li, maandag aangekondigde groole vereeniging van Cliar- tisten te Londen en den oplogt van 2- tot 300,000 man naar het parlement. Reeds zaturdag was daar onder de londensche beurs gedrukt. Maandagmorgen zag men van alle zijden de ernstige toebereidselen in de City maken die zelfs geschikt waren te doen vreezen dat de dag niet zonder pogingen tot roof en plundering zou afloopen. De beurs was dan ook maandag middag zeer onrustig te meer, omdat men nog niets vari de Charlisten vernam en dus niet wist wat zij in het schild voerden. Doch alles is rustig en wettig afgeloopen. De Chartisten hebben zich vergaderd op het Kenning- tonveld hebben aanspraken gehoord en de monster petitie geteekend doch hebben den onrustbarenden, optogt niet verder gehouden dan door liet gouverne ment geoorloofd was geworden. Bij het vertrek onzer brieven (6 ure 's avonds) was Londen rustig en zonder vrees voor den nacht. Londen had maandag morgen een zeer buitengewoon aanzien in den omtrek der beurswijl de bank be-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1