MRIKZEESCHE GODBANT. W°. 27 Woensdag 5 April. 1848. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren, 's namidd. vóór 4 ure. verschijnt: Woensdag en Zaturdag. prijs p£h a3>vertentien Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en, Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. if ke er a- in ne n- in n~ D ns en D= te OPENBARE AANBESTEDING. Bübgemf.estf.b en Wethoudebs der Stad Zierilczee maken bekend dat de op den 5 April eerstkomende aangekondigde besteding wordt uitgesteld tot op Woensdag den 12 April aanstaandedes middags ten Bandbuize, wanneer nog ecnige meerdere M EUIiEN onder nadere goedkeuring in bet openbaaraan de rninsteischenden zullen worden aanbesteed bestaande jn de volgende perceelen 1.° Eenige geringe herstellingen en liet onderhoud van de Stads werken aan het West-IIavenhoofdgedurende één jaar 2.° Het herstellenschoonmaken en opvoegen der kaai muren 3.° Eenige herstellingen en vernieuwingen henevens het onderhoud voor één jaarder beschoeijingenbaard en paalwerken; L° Hel onderhoud van het digtste Sas, voor één jaar 5.° Het onderhoud van de houten bruggengedurende het hopende jaar 6." De vernieuwing van negen stel ramen op de eerste verdieping van het Raadhuis 7." Het onderhouden van de Stads Armenhuisjesge durende één jaaren 8Het vernieuwen van de Poortiers-Woning aan de Zuid-Havenpoort. Waarvan de bestekken en conditiën van heden af, Ier Stedelij!;;' Secretarie voor dc gegodingden tc;- v;s;c liggen, alsmede bij den Stads Architect, door wien drie dagen vóór de besteding, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Zierilczee, den 29 Maart 1848. Burgemeester er. Wethouders, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. LONDEN den 30 Maart. Ons ministerieel avondblad behelst heden een betoog Over de staatkundige aangelegenheden van Europa Waarin de meening ontwikkeld wordt dat ondanks de vredelievende verklaringen van het franscbe bewind de kans voor geweldige botsingen in Europa zeergroot blijft. De schrijver meent echter dat het groote vraag stuk waarvan thans veel afhangt hierin bestaatof de tegenwoordige staatkundige gisting in Duitschland zal uitloopen op de vestiging van gepaste en duurzame nationale instellingen dan of ook Duitschland alvo rens daartoe te geraken de verwarring van hersen schimmige en buitensporige ontwerpen die tot omkee ring van de maatschappelijke orde leiden te doorwor stelen heeft. «Alles (zegt hij) hangt af van de mali- ging die de duitsche volken zullen betoonen bij het genot der groote nationale voorregten die zoo eens klaps onder hun bereik koinen. Oorlog is eene groote ramp maar niet de grootste die de natiën zichzelven op den hals halen. De op de inwendige gesteldheid der landen werkende buitensporigheden van staatkun dige hartslogten brengen oneindig dieper en duurzamer ■Wonden toe en verzwakken de volken in de gevolgen veel meer dan de vereenigde krachtsontwikkeling tegen een buitenlandschen vijand. Om verligting te bekomen van de eerstbedoelde rampen gaan de natiën gemeen lijk ten slotte tot het laatstgenoemde uiterste over. Vurig wenschen wij dat andere landen en ook ons eigen land voor beide rampen bewaard mogen blijven." LONDEN den 1 April. De Times laat zich scherp over den aanval van werk lieden enz. op de helgiscb.; grenzen uit althans indien dio hervat mogl wordec.le grootes schaal. Het blad zegt ten slotte van zijn vertoog Engeland is door het verdrag van 1831 gehouden de onafhankelijkheid van Belgie te beschermen eene onafhankelijkheid welke zoo onvermijdelijk is voor de veiligheid van Mid del-Europa en tevens voor zijne eigene kusten. Wij zijn eersbalve verpligt den troon te beschermen van den man dien de Belgen ongelijk en uit eigen bewe ging tot hunnen koning hebben verkozen en mogten wij ons verband verbreken en dulden dat hij door het parijsche graauw van den troon wierd gestooten dan zouden wij eerlang ondervinden dat wij door zulk eene oneerlijke medepligtigbeid niets gewonnen tnaar veel verloren hadden." BERLIJNden 30 Maart. Heden namiddag zijn weder geregelde troepen in deze hoofdstad binnengerukt. De ingezetenen hebben deze troppen met luide vreugdebetooning begroet. Uit S.'-Petersburg wordt van den 25 Maart geschre ven dat Z. M. bij ukase, aan den chef van den al- gemeenen staf der marine mede bevelen gegeven heeft strekkende tot versterkingof vollalligmaking der marine, terwijl al die maatregelen op den 13 April tot stand zullen moeten gebragt zijn. BENSBURG den 29 Maart. Gisteren passeerde een koerier van de pruissische re gering onze stad om aan de deènsche de bepaalde ver klaring over te brengen dat de eerste stap welke een deensch legerkorps)op den Sleeswiikschen grond zette door Pruissen als eene oorlogsverklaring aangemerkt zoude worden. De onafscheidelijke vereeniging van Sleeswijk met het duitsche boudsiand Holstein regtvaar- digt dezen slap genoegzaam. BREMEN den 31 Maart. De vijandelijkheden hebben een aanvang genomen. De Deenen zijn in Noord-Sieeswijk gerukt en op het eiland Alsen geland. Eene deensche voorhoede sterk 1500 man bestaande uit Julsche dragonders en Nij- bergsche jagers, zijn den 30 Maartin Hadersleben waar .zich nog geene sleeswijksche bezetting bevond binnengerukt. De provisionele regering heeft onmid- delijk hiervan berigt naar Berlijn en Hanover gezonden. KEULEN den 31 Maart. Terwijl sedert eenige dagen voortdurend troepen naar de fransche grenzen waren gezonden en in den omtrek van Saarbrücken zelfs de landweer opgeroepen en bij de inwoners dier stad ingekwartierd was is den 30 te Koblenz het bevel ontvangen om de opgeroepene reserven van het 8"earmeékorps voorloopig uit de dienst te ontslaan althans diegenen welke binnen 8 dagen weder onder de vaandels kunnen geroepen worden. WESTPHALEN, den 29 Maart. In het anders zoo rustige hertogdom heerscht thans volkomen regeringloosheid. De magt der overheden is verbroken en in de plaats daarvan is die des volks ge treden. Aan bijzondere wraak is thans vrij veld gela ten. Rijk geworden Joden adelijken en gehate amb tenaren vallen overal als offers der volkswoede. Ook in het vorstendom Paderborn is het volk aan bet woeden volgens ontvangen berigt zou het kasteel van den hier algemeen beminden graaf van Westphalen geheel ver woest zijn. BRUSSEL den 1 April. Bij den senaat zijn gisteren interpellatiën gedaan be trekkelijk den aanval van het zoogenaamde belgisch le gioen. De minister van buitenlandscbe zaken heeft geantwoord dat er verloogen deswege aan de fransche regering waren ingediend em dat er van haar tot ant woord was ontvangen dat zij geheel vreemd aan deze belagchelijke poging was. Zij erkende tevens het volle regt van Belgie die ongeuoodigde gasten met geweld te keer te gaan. Voornoemd legioen heeft in de laatste dagen op de grenzen een' tweeden gewekldadigen aanval gewaagd het tastte omtrent 2000 in getaleen' voorpost der troepen aaridea®. voorpost bestond uit 200 man linie- troepen 25 jagers te paard en twee stukken geschut', onder bevel van den generaal Fleury Duray. Eenige oogenblikken hielden de aanvallers zich goed staande maar toen de generaal gebruik liet maken van het ge schut wierpen zij weldra hunne wapenen weg en na men in allerijl de vlugt. De kavallerie zette de vlug- lelingen nog geruimen tijd na. .Meer dan 400 der aan vallers zijn gedood gewond of gevangen genomen terwijl zij 500 geweren hebben achtergelaten. De overblijfselen der bende zijn naar Parijs teruggc» keerd vervoerd op 26 waggons. Algemeen wordt de goede houding der troepen ge roemd. Zij zijn op de grenzen gebivouackeerd ten einde allen mogelijken vernieuwden aanval te weren. BINNENLAND. AMSTERDAM den 31 Maart. In den verloopen nacht zijn nog eenige lieden ge arresteerd als hohoorendo of in verhand staande tot de communistische club welke hier ontdekt moet wezen. Naar men zegt telt die club nog al vele leden allen vreemde werklieden maar waaronder er verscheidene zijn die hun voorgegeven ambacht niet verstaan men voegt er bij dat dezelve ook in andere steden van dit land hare takken schijnt te hebben. De orde en rust zijn niet nader verstoord doch de overheid neemt steeds maatregelen van voor zorg lot verzeker'ng van dezelveen wordt daarin ijverig ondersteund door de ingezetenen. De drukker der beruchte briefjes waarbij de werk- lieden tegen vrijdag jl. bijeengeroepen werden is naar men verneemtuitgevonden en gisteren gear resteerd maar heden weder in vrijheid gesteld na dat hij den persoon voor wien hij gehandeld had aan de justitie had aangewezen. Uit Keulen wordt het faillissement gemeld van het bankiershuis A. Schafhausen aldaar met een pas sief van 7 millioen tb. bet actief wordt opgegeven te zijn 5 millioen th. 'sGRAVENHAGE den 31 Maart. Bij koninklijk besluit van den 25 dezer is aan den minister van staat nt.r F. A. van Hall, als gewezen minister van financiën een pensioen verleend van f 5000 op grond van art. 11 en 43 der wet van 9 Mei 1846. Z. exc. de tijdelijke minister van financiën zal eiken donderdag des middags te 12 ure aan hel locaal van zijn departement audiëntie verleenen Z. exc de tijdelijke minister van buitenlandscho zaken eiken woensdag, te 12 ure; Z. exc. de tijdelijke minister van hinnenlandsche zaken eiken zaturdag van 12 tot 2 ureZ. exc. de tijdelijke minister voor de zaken der hervormde eeredienstenz.eiken donder dag van 1 tot 2 ure. Zoowel naar aanleiding der alhier in omloop zijnde geruchten als op grond van een geschrift van den heer m.r Roest van Limburg, dat heden in deze residentie het licht zietverwacht men dat de staats commissie, door den koning belast met het ontwerpen eerier gewijzigde Grondwet, in dat ontwerp zal op nemen de reglstreeksche verkiezingen. Dat ontwerp is thans nagenoeg gereed en zal vermoedelijk nog in den loop dezer week aan den koning worden aangeboden. Men verneemt, dat in de vergadering van den raad dezer stad van eergisteren op voorstel van bur gemeester en wethouderseene commissie benoemd is om onderzoek te doen naar den juisten toestand der ambachtslieden binnen deze stad en inzonderheid om naauwkeurige berigten in te winnen nopens die, welko dezer dagen ten gevolge der tijdsomstandigheden door hunne bazen hebben moeten worden afgedankt ten einde zoo mogelijk hun eenige verdiensten te bezor gen zullende er inmiddels door burgemeester en wet houders iuschrijvingslijsten wordeu rondgezonden

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1