U BUITEN GE W 1! Maandag, 21 Maart 1848, ZIERIEZEESGHE COURANT. 's GRAVENHAGE den 25 Maart Bij besluit van heden heeft de koning na ver leening van een eervol ontslag aan de tegenwoordige mi nisters lijdelijk, en in afwachting dat ier een defi nitief ministerie zal kunnen worden gevormd be noemd Tot voorzitter van den raad der ministers en mi nister van buitenlandsche zaken en van financiën den minister van staatgraaf G. Schimmelpenninclc thans Zijner Majesteits gezant aan het hof van Groot- Brittanniën Tot minister van marine en koloniën den vice- admiraal J. C. Rijk; Tot minister van binnenlandsche zaken en voor de zaken van de Hervormde en andere Eerediensten in.' L. C. Luzac, staatsraad in buitengewone dienst, lid van de tweede kamer der staten-generaal Tot minister voor de zaken van de Roomsch-Ka- tholijke Eeredienst, den staatsraad m.' L. A. Lighlen- ull Tot minister van oorlog den generaal-majoor Nepveu. De nieuw benoemde ministers zijn heden in de Vergadering van de tweede kamer verschenen en de voorzitter van den ministerraad heeft aan de kamer eene verklaring gedaan omtrent de beginselen waar van het nieuwe ministerie voornemens was uil te gaan; hij gaf tevens de hoop te kennen dat hetzelve zoowel bij de staten-generaal als bij de natie onder steuning zou vinden. Verder heeft hij verklaard dat het ministerie zorg zal dragendat het land zich in een voldoenden staat van tegpnweer bevindt en levens alles zal noen om de rust binnenslands te ver zekeren Verscheiden leden als de heeren van Goltstein SchooneveldDuijmaer van TwistGevers van Ende- mes'Verwij Al jan de Kempenaer Romme Luij- en Fabcr van Riemsdijk, hebben daarna het woord gevoerd en verklaard ter bevordering van het heil des vaderlandszich aan het nieuw opgetreden be stuur te zullen aansluiten en hetzelve naar vermogen ie zullen ondersteunen. Van wege het stedelijk bestuur onzer residentie zijn de ingezetenen bij publicatie gewaarschuwd zich te onthouden van alle demonstration en optogten en le mogelijke zamenscholingen te vermijden. AMSTERDAM, den 25 Maart. De ongeregeldheden welke gisteren alhier hebben plaats gehad zijn meer en meer duidelijk gebleken zonder eenig ernstig karakter te zijn geweest. Met weinige woorden en zonder eenigen ophef is daarvan gisteren melding gemaakt omdat wij we ten hoe ligt men vooral elders dan op de plaats zelve waar dergelijke gebeurtenissen voorvallen er grooter gewigt aan hecht, dan zij wezentlijk ver dienen. Dit is dan ook gebleken. Reizigers die lieden morgen herwaarts zijn gekomen hadden reeds vernomen dat het kanon in de straten van Amster dam gevuurd had dat er dooden waren gevallen en wat niet al Wat de kleine bijzonderheden der voorvallen van gisteren betreft wilden wij liever naauwkeurige en volledige inlichtingen inwinnen voor wij lot een uitvoerig relaas daarvan overgingen - zoo zij hef lardig waren. Doch naauwelijks zijn zij het. Reeds woensdag en donderdag vertelde men el kander inzonderheid in sommige wijken dat er vrijdag ten 12 ure eene volksverzameling op den Dam zon wezen. Kleine gedrukte briefjes zijn er verspreid geworden waarbij de arbeidslieden tot het bijwonen ilier verzameling werden uitgenoodigd Tc zij zouden J ar wat belangrijks hooren en werk kunnen bekomen." Van de zijde der policie werd tegen deze verza meling geene opentlijke demonstratie gedaan alleen werden van wege het stedelijk bestuur de ingeze tenen uitgenoodigd om tot handhaving van rust en orde zichzelven en hunne onderhoorigen op bet be paalde uur van den Dam verwijderd te houden. Het was echter niet geheel vreemd dat de nieuws gierigheid bij velen sterker prikkelde dan deze waar schuwing terug hield. Zoo was dus het Damplein reeds des voormiddags met eene digte menigte bezet en ieder was vol verwachting van de dingen die daar komen zouden. Het sloeg 12 ure maar alles bleef stil niemand trad op om de beloofde toespraken te houden. Er was geen buitengewoon vertoon van gewapende magten de policie bleef waakzaam alles gadeslaan maar bemoeide zich natuurlijk niet met de menigte die daar rustig en stil vergaderd stond. Maar gelijk het altijd gaater zijn bij zulke ge legenheden altijd kwade jongens die eene onweer staanbare neiging gevoelen om baldadig te zijn en ellendelingen die den kans schoon zien «om een slag te slaan." Een paar knapen stootten in een wijnhuis op den Dam al stoeijende een paar glazen in anderen wierpen met straatvuil. Dat was het begin der on geregeldheden anderen vonden dat navolgenswaard en zoo trokken twee of drie troepjes jongens van 12 tot 18 jaren van den Dam naar onderscheidene zijden zingende schreeuwende en hier en daar de glazen inslaande. Een dezer troepen welke het meeste kwaad heeft aangerigt en van een paar boos doeners vergezeld was trok langs het Water door de Zoutsteeg de Gravenstraat de Molsteeg de Torensteeg den Singel de Warmoesgracht de Heerengrachtde Hartenstraat de Keizersgracht de Leidschestraatover de brug bij het Konings plein de Heerengracht tot aan het Kaasplein waar de bende door de policie en de gewapende magt omsingeld en gevangen genomen is. De jongens sloegen in vele huizen langs hunnen weg de glazen in de misdadigers die hen vergezelden roofden hier en daar door de gebroken ruiten dor winkel kasten wat hun voor de band kwam. Onder anderen zijn de winkelkasten der goud- en zilver-knsthouders Dickhoff, in de Molsteeg. en Blom, in de Harten- straat bestolen. Doch zoo wij wel onderrigt zijn ziin de gestolen voorwerpen bij een der gearresteerden gevonden. Een andere troep van een tiental jongens toog van den Dam door de Nes de S.'-Pietersteeg langs den Voorburgwal naar het Oudekerksplein door do Naauwe Kerksteeg langs de Warmoesstraat de Papenbrug terug naar den Dam en verspreidde zich weder alles zoo snel dat zij niet te achterhalen naauwelijks te herkennen waron. Intusschen bleef de groote menigte rustig op den Dam slaan zonder een kreet te slaken of eenige be weging te maken. Zij zag het bedaard aan dat pi ketten infanterie en kavallerie op het plein post vallen en den vrijen toegang tot de beurs (het beurs-uur was nu nabij) openden. Toen de beurs aanging viel er een plank naar heneden; de slag daarvan bragt een oogenblik schrik te weeg daar velen meenden dat er een schot gevallen was. Spoedig echter herstelde men zich en de beurszaken gingen haren gang. Men merke op, dat de koers der effecten booger (401 /4) werd ingesteld. Een onbekend persoon schreeuwde Intregaal is geen dertig waard Maar op hetzelfde oogenblik was hij in den kraag gegrepen en van de beurs gedrongen. Een ander verdacht persoon naar het schijnt een zakkenroller werd mede van de beurs geworpen. De volksmenigte op den Dam werd ondcrtusscben al dunner; langzamerhand gingen de marston naar huis of aan hun werkgehoor gevende aan de ver maningen van den burgemeester, de wethouders, don directeur van policie en andere autoriteiten die zich voortdurend midden onder de digtste groepen bewogen. Omstreeks twee ure gingen de tamboers der schut terij met slaande trom de stralen der stad rond om de burgerwacht onder de wapenen te roepen ofschoon zij geheel zonder bedekking waren werden zij door niemand gemoeid. Dadelijk verzamelden zich da officieren op de loopplaatsen en de meeste schutters waarvan velen midden in hunne werkzaamheden ge stoord werden volgden spoedig zoodat omstreeks 5 ure overal patrouilles der schutterij door de stralen trokken. Een aantal aanzienlijke ingezetenen boden zich vrij willig bij het bestuur aan om zich aan de schutterij aan te sluiten. Toen het donker werd was alles afgeloopen. Ziedaar al wat wij te vertellen hebben. Wij willen dit eenvoudig berigt niet opsieren door onze afkeuring over de dwaze handelingen der aan- leggers dezer gebeurtenissen in krachtige bewoordingen uit te boezemen of door ruimen en welverdienden lof aan de autoriteiten aan de troepen aan de schutterij aan de burgers dezer stad zoo aanzien lijken als geringen in schitterende bewoordingen toe te zwaaijen. Wij verwijzen slechts op do publicatie heden door het ed. aebtb. bestuur uitgevaardigd waarin aan alle burgers daarvoor dank wordt gezegd. Wij weten niet of het uitstrooijen der briefjes waarvan wij spraken een misdadige grap of een be spottelijk misdrijf moet genoemd worden. Hoe het zij wij verheugen ons over den dag van gisteren want hij heeft getoond dat hij op amsterdamsch bur gerij niet moet rekenen die kwade oogmerken heeft dat wat ook elders gebeure hier in NeÉrlands hoofd stad do stoker van onrust met smaad en bespotting druipstaartend huiswaarts keert. De rust is gisteren avond en den afgeloopen nacht in deze stad volkomen ongestoord gebleven. Geea zweem van ongeregeldheden is er op te merken ge weest. Piketten kavallerie en infanterie zijn op den Dam geplaatst geweest en een gedeelte der schutterij is onder de wapenen gebleven. Doch de menigte is toen het donker werd huiswaarts gekeerd en in den laten avond heeft men niets op de straat ver nomen dan nu en dan eene enkele groep zingende jongens. Ook heden morgen is er niets voorgevallen dat voor de herhaling der tooneelen van gisteren ook maar van verre kan doen vreezen. De Dam is ledig; de winkels zijn geopend de dagelijksche bezigheden der burgerij gaan haren gewonen gang. Voor het overige wordt er behoorlijk voor de handhaving der rust gezorgd zoowel door de wachtposten op de voornaamste pleinen als door patrouilles die van tijd tot tijd de voornaamste straten doortrekken. Met genoegen verneemt men dat van wege turf- dragers en turfhevers aan het bestuur dezer stad aan bieding is gedaan om zich als zoodanig tot bewaring en handhaving van orde en rust, des verlangd wor dende beschikbaar te stellen. Uit Munchen is de tijding ontvangen dat do koning van Beijeren Lodewijk de kroon nedergelegd en Munchen reeds verlaten heeften dat zijnen zoon de kroonprins, onder den titel van Meximiliaan II den troon beslegen heeft. PBUZEH DEït ITFECTEN XE AMSTEIUIAM Zaiurdag den 2o Maart 1848. gebleven.- 40 M'/r say. pCj Nederlanden, 2% pC. Werk. Schuld 3d D 4 ft Amorl. Syndikaat 3^4 pC. Handel-Maatschappij 4'/2 0 In Integralen was tamelijk veel anaite, en na eenige dobberingen blijven de koetsen van dit, alsmede der overige Hollandsche fond sen nagenoeg als gisteren. TER STADSDRUK EE RIJ VAM DU ERVEN A. DE VOS. 'IL

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1