Zaturda'^ 25 Maart. 1848. mwm m abimstmiien. PUBLICATIE. BEKENDMAMMG. Woensdag en Zalurdag. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Cj ZIERIEZEESGHECOURANT. ab ommememts-psijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren, 's namidd. vóór 1 ure. Burgemef,stf.r en Wethouders der Stad Ztcrikzce Voldoende aan het besluit van beeren ^Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 15 Julij 1844 n.° 1 Provinciaal Blad n.° 87). Herinneren bij deze de ingezetenen dezer Stad aan de bepaling der Wet van den 1 Maart 1815 Staatsblad n." 21), betrekkelijk de Viering van de Zon- en Feestdagenhoofdzakelijk inhoudende «Dat op die dagen geene beroeps-bezigheden mogen »verrigt worden welke de Godsdienst zouden kunnen «storen en geen openbare arbeid zal mogen plaats «hebben dan ingeval van noodzakelijkheid niet scbrif- «telïjke toestemming der Plaatselijke Regering. Dat «met uitzondering van geringe eetwaren geene koop- «waren hoegenaamd op markten stralen of openbare «plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht «en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet «zullen mogen uitstallen noch met opene deuren ver- «koopen. «Dat gedurende den tijd voor de Openbare Gods- «dienst bestemd de deuren der herhprgen en andere «plaatsen alwaar drank verkocht wordt, binnen den «besloten kring der gebouwen liggende zullen geslo- »ten zijn en dat gedurende dien lijd geenerhande spe- «len mogen plaats hebben. «Dat geene openbare vermakelijkheden op die dagen «zullen gedoogd worden blijvende bet evenwel aan »de Plaatselijke Besturen vrijgelaten hieromtrent eene «uitzondering toe te staan mils niet dan na het vol- ikomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen. «En dat de overtredingen tegen deze bepalingen 'zullen gestraft worden met eene geldboete van niet ihooger dan f 25,00 of ingeval van onvermogen met >eene gevangenis van niet langer dan drie dagen, te ver dubbelen ingeval van herhaalde,overtredingen, en daar enboven verbeurd verklaring der te koop gelegde of uitgestalde goederen en bet sluiten voor eene maand van herbergen of andere publieke plaatsen." Burgemeester en Wethouders vertrouwen: dat deze lerinnering voldoende zal zijn om den dag des Hee- |en en de erkende Feestdagen binnen deze Stad op ïene allezins Godsdienstige wijze te doen vieren Joch hebben niettemin den Commissaris van Policie de- ter Stad gelastom op de uitvoering der vorenstaande verordeningen te letten en te doen letten tegen de overtreders Proces-Verbaal p,p te maken en in bet al gemeen zorg te dragen dat alle hinderlijke bewegingen :n gerucht vooral in de nabijheid der gebouwen tot le Openbare Eeredienst bestemd worden voorgeko- nen of belet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze vorden afgekondigd en aangeplakt mitsgaders in de er Stads Courant geplaatst. Zierihz.ec, den 22 Maart 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KBOEF. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen door deze ter kennis van de in- en opgezetenen dat de jaarlïjksche PAARDEN- of HALF-VASTE- MABKT als van ouds binnen deze Stad op Donderdag 'den 30 dezer maand zal gehouden worden terwijl de aandacht van het publiek in bet bijzonder gevestigd wordt op de aankondiging van wege de Societeillot Nut en Genoegen, betreffende de op dien dag te verschijnt j ff»3cfs bse advebtewtibn Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -0 regels h f 1 behalve het Zegelregt. houdene Tii.v;'oo,vsT rr.r.iN'' en ''vee-markt welke der algemeene belangstelling en medewerking wordt aan bevolen. Zierikzee, den 22 Maart 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANEvt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. PARUS den 19 Maart. De financiële moeijelijkheden blijven bestaan, ondanks alle voorgestelde plannen lot herstel en alle reeds ge- nopiene maatregelen. De faillissementen breiden zich thans meer en meer uit tot de groote industriële on dernemingen die door den val der bankiershuizeu geleden hebben. Daarbij komt nog dat bet voor- loopig bewind blijkens dagelijks elkander opvolgende circulaires vruchteloos pogingen doet om de werk lieden le nopen den geregelden arbeid te hervatten. Men beeft eene depêche uit Berlijn, van den 14, ontvangen houdende dat de keizer van Rusland stellig verklaard heeft, zich van elke lusschenkomst in de aangelegenbeden van Frankrijk te zullen ont houden zoo lang dit land geen vreemd grondgebied zou aanvallen. PARUS, den 20 Maart. Het officiële dagblad behelst heden morgen de vol gende verklaring «Ofschoon er grond bestaat om te verwachten dat de goede betrekkingen lussehen Frank rijk en de vreemde mogendheden niet zullen worden verstoord zijn maatregelen genomen om nabij de grenzen een genoegzaam aantal troepen te verzamelen ten einde alle mogelijke gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden." De gebeurtenissen te Weenen hebben hier algemeene blijdschap verwekt men is de stad doorgetrokken met een vaandelwaarop de woorden prijkten Oostenrijk verwonnen. De Vrede van Europa verzekerd. FRANKFORT, den 19 Maart. Hot denkbeeld otn de republiek in Duitschland uit te roepen, schijnt bij sommigen niet vreemd. Althans men vindtook in zeer vrijzinnige' bladen waarschuwingen tegen de verwezenlijking van zoodanig onzinnig plan hetwelk daar met den naam van hoog verraad jegens Duitschland wordt bestempeld. De keizer van Rusland heeft ten gevolge der gebeurtenissen in westelijk Europa bevolen een ge deelte der troepen op den voet van oorlog te bren gen om zijne bondgenooten tegen bet voortrukken der anarchie, te beschermen. Te Rome beeft de' paus den 10 een nieuw ministerie benoemd. KEULEN den 21 Maart. De burger-oorlog heeft op vreesselijke wijze in Pruissens hoofdstad gewoed. Van zalurdag namiddag 3 ure tot zondag morgen ten 5 ure beeft het volk in Berlijn met de koninklijke troepen met zeer groote verbittering gevochten en is de overwinning door de burgerij behaald. Op de volksvordering zijn de troepen uit Berlijn verwijderd en zijn de wachten aan bel koninklijke slot door de burgers bezet geworden. Zon dag morgen ten 7 ure beeft do koning eene proclamatie uitgevaardigd waarbij de schuld van de treurige ge beurtenissen van den vorigen dag wordt toegeschreven aan een misverstand waarvan sommige booze lieden misbruik hebben gemaakt. Des namiddags ten 2 ure verscheen eene nieuwe proclamatie, waarbij de koning verklaarde bet ontslag zijner ministers te hebben aan genomen en graaf Arnim met de samenstelling van een nieuw kabinet te hebben belast. De All. Preuss. Zeil. bevat eene van deu 20 gedagleekende koninklijke am nestie voor alle ter zake van politieke of drukpers-over tredingen gevonnisden. Ook ia den 18 een manifest des konings verschenen. Daarin wordt op den voor grond gesteld, de wedergeboorte van Duitschland; het wil Duitschland van eenen Staten-Bond eenen Bonds staat maken bet verlangt één Duilsch leger ééne Duit- srAevlag; één Duilsch hurgerregteerie Üuilsche ver- tegenwoordiging en eene bonds-regtbank. Ten slotte van dit manifest worden de stenden des rijks tegen den 2 April opgeroepen. Wijders blijkt bet, dat de rust iiiel weder gestoord is geworden. Dègeneraal von Pritt- witz is doodgeschoten men verhaalt ook dat er een ge neraal opgehangen was. De koninklijke ijzergieterij en een exercitiebuis zijn in de ascb gelegd. De meubelen van zekeren majoor die op het volk bad doen schieten zijn verbrand. Voor*hel overige zijn de berigten zeer verschillend en welligt overdreven doch hetgeen hier boven is gezegd wordt van officiële zijde bevestigd. In het algemeen moeten de burgers en de troepen met hel denmoed gevochten hebben. Het getal der wederzijds gesneuvelden en gekwetsten is zeer groot. Ook Aken, Elberfeld Trier, Hanover en het Mun sterland zijn in opstand. 's GRAVENHAGE den 21 Maart. Bij koninklijk besluit van den 17 dezer is in getrokken de benoeming van den heer L. P. Ie Sage ten Broek, tot ontvanger der registratie te Oostburg. Uit Luxemburg wordt van den 18 geschreven dat Z. M. de koning groot-hertogonder dagteekening van den 15 overwegende bet besluit van den duit- schen landdag, van den 3, waarbij aan eiken staat van den bond wordt vrijgelaten de maatregelen tegen de vrijheid van drukpers op te heffen besloten heeft de censuur over het groot-hertogdom op te beffen. In Luxemburg, waar de plaats gehad hebbendo onlusten veeleer een godsdienstig dan een politiek karakter hadden beeft dit koninklijk besluit gelijk wel te verwachten was, de levendigste vreugde en geestdrift verwekt. 's GRAVENHAGE den 22 Maart. In de bijeenkomst van de tweede kamer van heden is ingekomen een ontwerp van wet ter verbooging van bet bedrag der kosten voor 's rijks zeemagt. De voorzitter beeft voorgesteld hetzelve naar de af- deelingen te verzenden. De heer nam Goltstein heeft aangemerktdatzoolang men niet in het zekere onderrigt was omtrent, de personen welke het be stuur dezer landen moeten uitmaken bet onderzoek in de afdeelingcn naar zijn inzien geen doel zoude kunnen treffen en heeft gewezen bij den tuimel geest die alomme in Europa heerscht op de boogu noodzakelijkheid dat spoedig daarin moge worden voor zien. Daar niemand zich tegen het. voorstel verklaar de is het aangenomen. Nog is ontvangen een ontwerp ter verhooging von de kosten der landmagt waaromtrent gelijk be sluit is genomen. ZIERIKZEE, den 24 Maart. Bij Zijnor Majesteits besluit van den 19 dezeris benoemd tot regter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-regtbank te Zierikzee m.' C. J. Fokker, pro cureur aldaar. Uit Antwerpen klaagt men over bet kwijnen van den scbeepshandeldat vele werklieden van brood be rooft. Reeds ziet men hier en daar zamenscbolingen van ontslagen werklieden die gevaarlijk kunnen worden- Volgens herigt uit. Emmerik van eergisteren is de vorst van Uocholdgemediatiseerd vorst in do provincie Weslphalen genoodzaakt geweest te vlugten en de hulp van pruissische troepen gerequireerd heeft tot demping van het oproer. Het getal der gesneuvelde militaren te Berlijn wordt opgegeven 500 te bedragen dat der burgers zal niet veel minder zijn. Berlijn was den 21 rustig.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1