ZEETIJDINGEN. VEHVOED-IIDDELEN. BEURS-, M:\HKTHEHIGTEN ENZ. Een Burger Jongeling Hinncnlaniische Hngbladen. r di 2.° Tot leden van gemelde commissie te benoemen <)e boeren m.' Dirk Donker Curtius m.' J. Hl. de Kempenaerm.' L. C. Luzacm.* L. D. Storm en id.' J. li. Thorbecke. En zullen afschriften dezes gezonden worden aan de beide kamers van de stalen-generaal aan de de partementen van algemeen bestuur aan den raad van statealsmede aan de benoemden tot infor matie en narigl. 'sGravcnhage den 17 Maart 1848. WILLEM. In do zitting van de tweede kamer der staten- gcneraal van heden zijn aangenomen 1." het wets-ontwerp tot-opheffing van bet verbod van doorvoer naar Suriname; 2.° tot nadere regeling van fondsen vereischt lot herstel van het nederlandsche muntwezen 3." tot aanvulling der middelen voor 1846 en 1847; en 4." tot aanwijzing der bestemming van het batig slot eener rekening wegens betalingen aan de Maat schappij van Weldadigheid. Z. exc. de minister van financiën heeft het niet ondienstig geacht ook van den kant der ministers Ie verklaren dat al de hoofden der departementen zich verpligt hebben gevonden te gelijkertijd en eenstemmig hun ontslag aan den koning te verzoe ken dat Z. M. zich bereid heeft verklaard, hen te ontslaan doch hen heeft uilgenoodigd hunne function voorloopig te blijven waarnemen tot dat er andere ministers zouden zijn benoemd dat de ministers reik halzend het oogenblik te gemoet zien waarop zij hunne betrekkingen zullen kunnen nederleggendoch dat zij zich jegens het vaderland verpligt rekenen inlussc.hen voor den geregclden gang van zaken zorg 4e dragen. De minister van financiën, geïnterpelleerd zijnde over den verkoop van domeinen aan den hertog van Arem- lergheeft hierop geantwoord en de zaak toegelicht. 'sGRAVENHAGE den 19 Maart. Na eenige dagen van luide vrengdbetooningen hoeft zich plotseling eene doodsche treurigheid over deze residentie verspreid, bij het vprnomon van hpt over lijden van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. Grievend is dit verlies voor zijne bedroefde ouders onzen geëerbiedigden koning en de koningin die in hem epn' zoon derven die door eonen godsdienstzin en onberispelijk zedelijk gedragzich boven veie zijner tijdgenooten zelfs in min Verleidende omstandigheden geplaatst, onderscheidde; en die, naar zijn* sterken ligchaamshouw en bloeijend voorkomen Ie nordeelen voor een' langoren levenstijd scheen bestemd te zijn doch helaas in de kracht zijner jaren door den dood j. weggerukt geworden. Smartelijk is ook dit verlies voor zijne verdere hooge bloedverwanten van welke een door broederlijke liefde bezield den dierbaren overledene niet heeft ver laten dan op die kust, waar men de herstelling van den kranke verwachtte. Treurig eindelijk voor ieder, die het voorregt heeft mogen genieten den vorst van nabij te mogen kennen en die zijn' zachtaardigen en minzamen maar ook tevens door waardigheid gekenmerkten omgang nim mer zullen vergeten. Geboren te 's Gravenhage den 2 Augustus 1818 ontving de prins, onder hel toezigt van den baron de Constant Iiebecqueeene met zijn' rang en stand over eenstemmende opvoeding van den heer kolonel Rigot de J'rguins, en genoot hij voorts, in verschillende vakken van wetenschap het onderwijs der hoeren van der Spuy en Covin; hij bezocht daarna te gelijk met zijn' broe der den prins van Oranje, de leidsche hoogeschool en onder anderen de lessen der boogleeraren de Cock (ii ian Assen, aldaar. Hij nam met onzen koning, deel aan den tiendaagschen veldtogt; doorliep de op elkander volgende rangen der kavallerie en bereikte de waardigheid van luitenant-generaalinspecteur-gene raal van dat wapen. Onder zijne bijzondere studiën deed eene geneigdheid voor de penningkunde vooral de vaderlandsche zich kennen met vrucht bezocht hij verscheidene vreemde landen en wenschte dan tot nut van zijn' geboorte grond aan te wenden bet goede dat hij daar had ont moet dit noopte hem onder anderen pogingen daar te stellen tot verbetering van het paardenras in ons vaderland. Het is aan dezen jeugdigen vorst dat men te danken beeft de herleving der hier te lande zoo lang verwaarloosde valkenjagt die ridderlijke uitspan ning der middeleeuwen aan wier hernieuwde invoe- ling men verschuldigd is de uitgave van het fraai en prachtig boekwerk: Traité de la Fauconnerie, hetgeen i!e kundige schrijvers d.' Schlegel en de heer Verster van Wulvenhorst voornemens waren bij de voltooijing, aan, den prins, beschermer van dit edel vermaak op te dragen. Maar ook zonder dit letterkundig gedenkteekev zonder hel praalgesteente dat zijne asch welligl zal cel ken blijft zijne nagedachtenis onvergetelijk bij alle getrouwe Nederlanders die biddend wenschen dat de godsdienst zijnen verlroostenden invloed moge storten in de harten zijner diepbedroefde ouders en bloedver wanten wien het steeds eene ware behoefte is alle lijdenden te troosten en te ondersteunen. De kamerheer-ceremoniemeester heeft bekend ge maakt dat het hof op zalurdag den 18 dezer, gedu rende drie maanden den rouw heeft aangenomen Het stedelijk bestuur, van hoogerhand den last be komen hebbende te zorgen dat gedurende acht dagen binnen deze residentie, driemaal daags een uur lang de klokken worden geluid zoo is hiermede op gisteren een aanvang gemaakt. Donderdag avond heeft hier wederom een optogt met vaandels en fakkellicht plaats gehad en wel door de werklieden die aan de door Z. M. den koning hier ondernomen werken arbeiden. Zij hebben zich het eerst naar Z. M. den koning vervolgens naar HU. KIL. HH. de prinsen Frederik en Hendrik, en den prins van Oranje begeven. Al de leden van het koninklijke gezin zijn voor de vensters of aan den ingang van de paleizen verschenen en hebben hunnen dank en tevre denheid wegens deze blijken van vaderlandslievende gezindheid te kennen gegeven. De grootste geestdrift heerschte allerwege. Het leve de Koning! leve de Prin senl was de algemeene kreet, die door do talrijke menigte welke zich overal bevond werd aangeheven. Men verneemtdat een groot aantal van de deftig gezeten burgers dezer residentie voornemens is geweest eene serenade aan Z. M. te brengen waarin zij echter door bet treurig sterfgeval van Z. K. H. prins Alexander is verhinderd geworden. Uit onderscheidene steden ontvangt men berigten nopens de blijken van vreugdewelke het bekend worden van 's konings besluit tol het verleenen eencr ruimere grondwets-herziening heeft uitgelokt. 's GRAVENHAGE den 20 Maart. De ministers hebben op nieuw bij den koning aan gedrongen om ten spoedigste van de waarneming hunner betrekkingen definitief te worden ontheven. De bij koninklijk besluit van den 17 dezer benoemde commissie hare taak nog niet hebbende kunnen ten einde brengen zoo heeft Z. M. de ministers bij her haling genoodigd om hunne functiën te blijven waar nemen lot dat des konings keuze zich zal hebben kunnen vestigen. De ministers hebbon verklaard dat zij zich in het algemeen belangdie verdere waar neming zouden laten welgevallen onder herhaling van bun verzoek om ontslag. Men zegt, dal geen der ontslagen ministers meer in aanmerking zal koinenbebalve de heer Rijk, minister van marine. MIDDELBURG, den 17 Maart. De jongste zoo gewigtige gebeurtenissen in Neder land hebben ook hier algemeen indruk en belangstel ling verwekt een aantal ingezetenen heeft deszelfs vreugde door het uitsteken van vlaggen aan den dag gelegd door velen is het volgend dank-adres getee- kend om aan Z. M. den koning te worden aange boden en waarvoor wij de mededeeling in onze courant verzocht zijn Aan Zijne Majesteit den Koning der Nederlan den Prins van Oranje Nassau Groot-Hertog van Luxemburgenz. enz. enz. Sire 1 »De ondergeleekenden ingezetenen van Middel burghoofdplaats der provincie Zeeland, betuigen aan Uwe Majesteit hunnen bartelijken dank voor het edelmoedig besluit, om zóódanige herziening der Grond wet te doen plaats grijpen waarbij waarlijk vrijzin nige grondbeginselen ten leiddraad zullen strekken. »Mogl éénmaal Nederland Uwe Majesteit als zij nen redder van vreemde overheersching begroeten toen uw bloed bij Waterloo voor het Vaderland ge vloeid heeft nu danken wij aan uwen Koninklijken wil de bewaring van den Staat voor de schokken waar ontevredenheid en teleurstelling van het volk het Vaderland al liglelijk aan hadden prijs gegeven terwijl wij in volle vertrouwen op Uwer Majesleits wijsheid ons bezield gevoelen met de hoop op eene betere toekomst en met verschuldigden eerbied ons noemen. »Uwer Majesteits getrouwe onderdanen [volgen de ondertekeningen.) [Midd. Cour.) VLISS1NGEN den 16 Maart. De miliciens van de ligtingen van 1845 en 1846, voor de verschillende wapenen zijn reeds gedeeltelijk in dit garnizoen aangekomen terwijl do overigen op morgen worden verwacht. De forten Balh en Elle- woutsdijk zoowel als de vestingen Neuzen en Vlis- siagen worden van het noodige oorlogs-materiëe! voor- zi'n en het geschut op de wallen gesteld het Ha- v nfort en het fort Frederik Hendrik te Breskens wor den insgelijks gewapend. ZIER1KZEE den 21 Maart. Bij besluit van den 19 dezerheeft de koning aan jh.' m.' M. IV. de Jonge van Campens Nieuwlandop zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van justitie en de tijdelijke waarneming der functiën van minister van justitie opgedragen aan den heer m.' Dirk Donker Curtius. Nog voortdurend hebben over geheel Duitsch- land volksbewegingen plaats uit onderscheidene ver van elkander verwijderde oorden leest men deswegens berigten. Duidelijk is het te bespeuren hoe het volk door eene geheime propaganda wier takken door geheel Europa verspreid zijn wordt aangestookt. Het gemeen wordt het eerst gewaagd en moet door wan bedrijven de onrust beginnenterwijl de aanleggers achter de schermen blijven tot dat zij meenen te kun nen optreden. In Luxemburg hebben er eenige woelingen plaats. Reizigers, welke zalurdag avond ten 10'/, ure Her lijn verlaten hebben en te Amsterdam zijn aangeko men berigtendat de onlusten in die stad met nieuwe hevigheid zijn uitgebarsten. Op onderscheidene plaatsen had men brand geslicht. BROUWERSHAVEN, den 21 Maart. Binnengekomen Caliste kapt. P. Bigot, van Havre en Alkmaar, kapt. S. Hietsvan Gardif, beide naar Rotterdam. AFVAART DER STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE; gedurende de maand Maart 1848. Van Zierikzee Vrijdag 24, 's morg, 4 Zondag 26, 5 Woensdag 29, 7 Van Rotterdam: Zaturdag 25, 'smorg. 6 Dingsdag 28, 9 Donderdag 30, a 10 DILIGENCE- DIENSTEN corresponderende op de stoombooten 5 aanleggende aan het zijpe5 Yertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Maart 1848 Naar Middelburg Vrijdag 24,'smorg. 10 ure. Zondag 26, 11/4 Dingsdag 28, 's nam 12% Woensdag 29, n 12% Vrijdag 31, 'smorg. 6% Naar Rotterdam: Vrijdag 24, 'smorg. 7% ure» Zondag 26, 5 Dingsdag 28, 5 Naar Antwerpen: Vrijdag 24, 's morg 11 ure. Maandag 27, 's nam. 1 tklwzemt ©er. effecten te aotsteeojabs 9 Maandag den 20 Maart 1848. Nederlanden2% pC. Werk. Schuld 3 D 9 gebleven. 40% pC. 46% 60 o Amort. Syndikaat i 3% pC. Handel-Maatschappij 4% Onzê b innen!andsche fondsen blijven na eene neiging tot prijs* verbeteringten slotte nog zelfs iets lager dan op hun vorigen slot koers. In Integr. was de handel zeer levendig. ROTTERDAM, den20 Maart. Tarwe zeeuwsch vlaams en overm tot vorige prijzen met genegen koopers goede en puike nieuwe 7,80 a 8,30 min dere J 7 a 7,60. Rogge als voren ,J 5,50 a 6 30. Gerst20 cent lager winter f 3,70 a 4,10, dito zomer ƒ3,60 a ƒ4. Haver 10 cents lager, zeeuws. en inl. korte /'2,80a ƒ3 80, dito lange ƒ2 a 2,SO. Erwten, zeeuws. graauwe /7a 8,50 dito groene 7,25 a f 8,25, dito witte 6,25 a 7,50.Boonen zeeuws. en walch. witte j 9a f 11, dito bruine 8 a f 10,25, dito paarde- boonen, 20cents lager,/ 4,60 a ƒ5. genegen zijnde het Boekdrukken te leeren kan terstond geplaatst worden bij de Uitgevers dezes: alwaar bij voort during gelegenheid beslaat tot lezing der voornaamste De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ fzal ten verzoeke van den Heer J. SMITS op ©Woensdag den '29 Maart 1848, des namiddags ten 2 ure in het Gemeentehuis te Bruinisse, publiek presenteren te verkoopen Twee WOONHUIZEN met eene SCHUUR ERVE en Gevolgen staande en gelegen te Bruinisse, kad. sectie G n.° 254. Negen TUINEN gelegen als voren te zamen groot 46 roeden 90 ellen kad. sectie Cn.° 255. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN IjSwzal ten verzoeke zijner principalen op Maandag HUHden 3 April 1848 des middags ten 12 urevóór bet te veilen perceel publick presenteren te verkoopen Een WOONHUIS en ERVE, staande op den hoek van de Hoofdpoortstraat en Breedstraat wijk C n.°296, kad. sect. B n.° 774, binnen de Stad Zierikzee. TER STADSDRUKKERIJ VAN DB ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2