Belangrijk Berigt. VERVOERMIDDELEN. BEURS-, IMRKTBERIGTEN ENZ. ADVERTENTIE! de wcled. beer F. Keller, met een allergewenscht gevolg, van een vrij groot vetgezwel geopereerd, do vrouw van G. Barendse, te Yiane gemeente Ouwer- kerk. Bij deze uiterst pijnlijke operatie is de in ademing der chloroform, door den heer J. H. Ocht- m as. Johz.apotheker alhier, bereid, met dat ge- Jokkig gevolg aangewend dat genoemde vrouw geene de minste pijn van de kunstbewerking heeft ondervonden en zich tot heden in eenen volmaakten ■welstand bevindt. De verloting van vrouwelijke handwerken enz. 6 dezer alhier gehouden heeft zuiver ongebragt de aanzienlijke som van ƒ387,14. Hartelijke dank wordt daarvoor bij deze toegebragl aan die dames die zich met de bemoeijing van dit loffelijke werk bijzonder hebben belast maar ook inzonderheid aan 35, M. onze geliefde en geëerbiedigde koningin en B, K. H. mevrouw de prinses van Oranje' alsmede ïoo vele particulieren die zoo door het inzenden van voorwerpen als door het nemen van loten lbunne medewerking aan deze heilzame inrigting voor «le armen hebben doen blijken. LAATSTE TIJDINGEN. De herigten uit Parijs beginnen voordeeliger om trent de gesteldheid van zaken te luiden. Kust en «rde keerden van Jieverlede weder. De Moniteur deelt een overzigt nopens de financiën medewaaruit blijkt, dat het voormalig bestuur in ze ven jaren de schuld met 912,329,328 franken vermeer derd heeft. Wat den algemeenen toestand der financien betreft meent de minister dat dezelve niet verontrustend is. De schuld van Frankrijk bedraagt 5 milliards die van Engeland 20 milliardsnog eenigejaren republikeinsche regering zeg! de minister en het krediet van Frankrijk aal zijns gelijke niet hebben. Volgens den minister leeft de republiek Frankrijk van een bankroet gered. De Parijsche dagbladen beklagen zich dal vele rijke lieden hunne paarden rijtuigen enz. verkoopen en de hoofdstad verlaten. Verscheidene personen brengen tegenwoordig hun zilverwerk naar de schatkist ten einde het lot geld te doen slaan. Voor de huiselijke benoodigdheden wordt let zilver door metaal vervangen. Door den telegraaf heeft men berigt ontvangen dat de prins van Jvinvilleen de hertog van Aumale zich den 3 te Algiers hadden ingescheept naar Gibraltar steve- mende. !n Algiers was alles rustig, en beeft het leg er zich aldaar ook voor hel vnorloopig bewind verklaard. De laatste berigten uit Glasgow en Edimburg van zaturdag, melden da! de rust voor het oogenblik aldaar hersteld is In Manchester en Huil hebben deChartis- ten mede vergaderingen gehouden die tot eenige onge regeldheden aanleiding hebben gegeven doch die van geene beteekenis waren. In de hoofdstad Londen heeft alle ongeregeldheid ten eenenmale opgehouden en is alle vrees voor herhaling van wanorde geweken. In Ierland wil men den 17 eene algemeene vereeniging houden om van deelneming in de fransche omwente ling te doen blijken. Er zijn buitengewone maatrege len van voorzorg genomen. De herigten uil Duitschland worden met eiken dag belangrijker. Er is schier geene stad welke zich niet door de eene of andere vredelievende demon stratie in het belang der denkbeelden van vooruitgang kenmerkt. En het opmerkelijkste daarbij is dat al die bewegingen niet van het volk maar van de hoogste standen ja meestal van de stedelijke besturen zeiven uitgaan. Overal worden petitien aan de re geringen gerigt en ontelbare handteekeningen hechten daaraan het zegel van toetreding. De verzoeken strek ken overal tot verkrijgen van die waarborgen welke het wezen van den constitutionelen regeringsvorm uitmaken. Zij zijn nu eens in gematigden dan we der in scherper bewoordingen verval. De houding der regeringen verdient over het algemeen lof. De regeringen geven toe en Paar waar de meeste in schikkelijkheid van den kant der regeringen bestaat is ook de rust weder het spoedigst hersteld. Er is dan ook geen twijfel of de weinige duitsche vorsten welke nog weinig of geene geneigdheid tot concessien san den dag leggen zullen zich door dat voorbeeld laten bewegen om ook van hunne zijde door het verleenen van tijdige concessien eene heillooze span ning der gemoederen te voorkomen en voornamelijk door hel verwijderen van hunne bij het volk gehate ministers aan de billijke verwachting hunner onder danen te gemoet te komen. .EE3H WOOED OVER DE EINANCÏEIiE CRISIS. De nedcrlandsche fondsen staan in verhouding tot de overige fondsen lager dan zij ooit te voren ge staan hebben. Toen, in 1815, Napoleons onverwachte terugkomst van Elba geheel Europa in de wapenen braglwas het laagste standpunt, waartoe de werkelijke schuld a 2'/s pet. afdaalde, 34'/, pet, maar de oblig. Rus land stonden op 50 pet. en de Oostenrijkers op 18 pet. de staat was naauwelijks gevestigd en er waren nog maar eenige maanden verloopen sedert de gewone notering tusschen de 12 en 13 pet. gewoon was te dobberen. Sedert dat tijdstip zijn onze Integralen nog ééns beneden de 40 pet geweest maar dit had toen plaats toen geheel het koningrijk door den afval van Belgie uit één spatte en het bestaan zelf van den staat op het spel stond. Er bestaat op dit oogenblik noch de vrees voor de wederinstorling van het rijk als in 1815 noch de geweldige scheuring van 1830; er is schijn noch schaduw van onmiddellijk gevaar voor den staat. Het is dus onbetwistbaar dat er redenen moeten aan wezig zijn welke bet kwaad op onze beurs door de nieuwe fransche omwenteling te weeg gebragt verergeren of dat er in 1815 en 1830 middelen werden aangewend welke thans óf uitblijven óf niet met genoegzame veerkracht worden gebruikt. Zou misschien het een en bet ander plaats hebben? Zouden er vermogende geldschieters zijn diein plaats van het onderpand hunner beleeningen en pro- Iongatien tot de reeds zoo lage koersen over te ne men die liever aan de markt brengen om een deel daarvan voor nog lageren prijs voor zich te houden En zou het aan mannen van geld en invloed ont breken die de handen ineen slaan om dat kwaad te bestrijden Wij hebben moeite om het een zoowel als het ander te golooven omdat wij weten hoe gemakkelijk het is als men het ernstig wil te ontdekken wie het zijn die zichzelven aldus voor altijd brandmerken en omdat wij weten hoe weinig er noodig isom met eenige beradenheid en beleid het kwaad te stuiten. In 1830 weet een ieder, boe op één oogenblik de daling eindigde toen een geacht handelaar in fondsen den prijs noemde voor welke men wat men missen wilde hij hem leveren kon en in 1815 was hel keerpunt na 20 April in onmiddelijk verband met eenen maatregel door Willem 1 genomen welken wij omdat hij minder algemeen bekend ishier mededeelen. De stand der hollandsche effecten op 34*/, pet. terwijl de Russen op 50 pet. en de Oostenrijkers op 18 pet. stonden was toen gelijk wij reeds opmerk ten op verre na zoo laag niet als waarop zij thans op 40 pet. of lager genoteerd staan maar die prijs werd toch ook toen reeds gerekend lager te zijn dan de aard van het gevaar waarin de staat ver keerde medebragt. Het aan de beurs brengen van onderpanden waarvoor geen voldoend surplus in courante fondsen geleverd werd was toen even als nu de oorzaak van het voortdurend dalen der prij zen en menig handelaar die wel vermogen maar geen tot surplus bruikbare effecten had liep gevaar zijne betalingen te moeten staken en den algemeenen ramp op nieuw te moeten vergroolen. Onder deze omstandigheden stelde koning Willem 1, op het voor stel van m.' M. C. van Hall en m.r J. Bondteene som van 500,000 ter beschikking van eene com missie bestaande uit den toenmaligen burgemeester J. BrouwerJoachimz. en J. Carp als leden en de twee genoemde advocaten als consulenten «ten einde solide en deugdzame handelaren in effecten ter beurze der stad Amsterdam op convenable en aannemelijke onderpanden in de gestanddoening hunner verbindte- nissen en den behoorlijken afloop van dezelve te faci- literen." Wij weten niet of er zeer velen geweest zijn die van deze koninklijke hulp hebben gebruik gemaakt maar zeker is bet dat meer dan een ge dwongen verkoop van overigens soliede fondsenhou ders daardoor is belet geworden en wij zien thans dagelijks aan de beurs wat dit afdoet om den na tuurlijken stand der prijzen te behouden te meer daar de ongerustheid daaromtrent nog meer doet dan het kwaad zelf. Opmerkelijk is het dan ook dat terwijl het koninklijk besluit, op den 15 April 1815 genomen weinige dagen daarna in werking kwam, de daling terstond gestuil was, zoodat de prijzen zich binnen zeer weinige dagen met 1 a 2 pet. verbeterden om dat standpunt te behouden tol dat de slag van Waterloo den staatkundigen en finan- ciëlen toestand van Europa weder herstelde. Vermogende lieden die op goed al is het dan niet courant, fondsgeld geven of nederlandsche fond sen tot lagen prijs itikoopen of overnemen verzekeren aan hunne overige bezittingen bare waarde doen eene onderneming welke in korten tijd zekere win sten belooft en hebben nog bij dat alles de aange name overtuiging van den handel de stad en het vaderland dienst te hebben bewezen. Is het niet vreemd dat zij de koffers en de oogen gesloten houden [Amst. C builen de haven op de punt van Vuilbaard aan den grond gezeild. Men hoopt dezelve heden avond bij gunstige gelegenheid in vlot water te kunnen brengen. Te Boston is den 18Februarij gearriveerd: het schoonerschip Maria Sophia kapt. W. F. Broeksmit, van Rotterdam. BROUWERSHAVEN, den 14 Maart. Binnengekomen Nova Zembla kapt. L. Heykoop en Kolonel Koopmankapt. H. G. Pot beide van Batavia naar Rotterdam. AFVAART DER STOOMBOOT STAD ZEBRIKZEE* gedurende de maand Maart 1848. Van Zierikzee: Vrijdag 17, 's morg. 10 ure. Zondag 19, ll7/2 Woensdag 22, DILIGEMCE- Van Rotterdam: Zaturdag 18,'smorg. 4 ure. Diugsdag 21, 5 o Donderdag 23, 5 t BIEHSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOilIBOOTEN 9 AANLEGGENDE AAN HET Z IJ P E Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Maart 1848 Naar Middelburg Vrijdag 47,'smorg. 6% ure. Zondag 19, 7 Dingsdag 21, o 8% Woensdag 22, 0 87/2 Vrijdag 24, o 10 Zondag 20, 11'/2 Naar Rotterdam: Vrijdag 17, 'smorg. 97/2 ure. Zondag 19, 11 o Dingsdag 21, 6 Naaf' Antwerpen Vrijdag 17, 's morg. 7 ure. Maandag 20, 87/2 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM Maandag den 13 Maart 1848. gebleven, 42 49% 65 pC. Nederlanden2% pC. Werk. Schuld n 3 a 0 b 4 r> n Amort. Syndikaat 37/2 pC. Handel-Maatschappij 4% 0 De markt is beden plotseling van wending veranderd. Gelijk sedert nu ruim acht dagen alle fondssoorten tot bijna eiken bie« denden koers afgegeven werden vonden dezelve heden daarentegen wederom koopers tot hoogere prijzen. Deze omstandigheid ntagzelfs als nog gunstiger worden beschouwt wanneer men bedenkt, dat juist op heden de rescontre van alle reeds op 1 dezer vervallende posten was bepaald, en dat men alzoo na den schrikbarenden achteruitgang van alle eifecien nog vele nieuwe faillissementen en ten gevolge daarvan eene hernieuwde gevoelige daling had gevreesd. Wij haasten 011S te melden dat wij gelukkiglijk van geene belangrijke faillissementen hebben verno men, en dat dan ook de prijzen, in stede van eenen verdereu achteruitgang, eene niet onbelangrijke ri)zing hebben ondervonden. Sedert een paar dagen loopt het gerucht, dat de regering voor nemens .zoude zijn de met 1 April e. k. vervallen coupons der 4 pet. schuldbrieven betaalbaar te stellen op 15 Maart e. k. ROTTERDAM, Maandag den 13 Maart. TarweZeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche vond tot 30 a 40 cent lager eenige vraag ter verzending goede en puike nieuwe 7,80 a ƒ8,30; mindere ƒ7 aƒ7,60 fl°gge Overm. Zeeuws, en Vlaams., 20 cent lager, ƒ5,60 a ƒ6.30 Gerst, Zeeuw., Vlaams, en Overm 10 cents lager Win ter 3,90 a ƒ4,30; dito Zo mer ƒ3,80 a ƒ4 20. Haver10 cent lager; Zeeuws.en Inl Korte ƒ2,90 a ƒ3,90dito Lange ƒ2 a ƒ2,90. 204<ie EONINKEIJKE NEDERLANDS CHE X.OTERIJ. Vierde Klasse. lste Lijst, N.o 5332, ƒ1250; n.° 9082. 8590 en 16020, ieder 1000. Heden beviel van ADRIANA MARIA Echtgenoot van zlerik7.ee den 13 Maart 1848. Algemeene kennisgeving. eene welgeschapene Dochter van den IIAMERgeliefde C. J. WILTENBURG. ZIERIKZEE den 1 4 Maart. De alhier gebouwde nieuwe schooner Sicilië, kapt. H. D. Puister heden morgen van deze stad ver trokken met bestemming naar S.'-Ubesis even J. COHEN van Londen geëxamineerd Tandmeester te Rotterdam uitvinder der OSANORES TANDEN beeft de eer te informeren dat deze Tanden ingezet worden volgens eene geheel nieuwe methode over treffende alle tot nu toe bekende syslema's daar dezelve ingezet worden zonder pijn zonder stukken uit te nemen en zonder Veeren Beugels of Draadwerk door hunnen natuurlijken vorm de gemakkelijkheid der kaauwing en de natuurlijk zuivere uitspraak. Ook worden door hem holle Tanden gevuld met het be roemde Mineral Succedaneum hetwelk in eenige mi nuten hard wordt de Tanden hunne vorige sterkteen vorm terog geeft en zonder pijn geschiedtook worden losse Tanden door hem vast gemaakt. Is te consul teren tot en met den 16 dezer bij den Heer J. Swarts in het Nieuwe Logement van Zeeland op de Oude Haven te Zierikzee. NB. Maakt geene visites dan op bijzondere uilnoodiging. TER STADSDRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2