Zaturdag 11 Maart. X/ N°. 20. 1848. wmnm* Woensdag en Zaturdag. DESTliffl M AMMNISTIIATIEN. BEK.ENDMAK.IW G. [Rationale Militie. ÏSdunbrnafcing. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. OTIKZEESCBE COURANT. abonnements-prijs Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren, 's namidd. vóór 4 ure» verschuimt i prijs der abvjsrtenttien Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- oi Doodbcrigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt In het belang eener geregelde verzending der Courant, wordt verzocht, de MDFERTFNT1EN in ie zenden tot Dingsdag en Frij dag namiddag vóór 4 u,'e. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee brengen Ier kennis van de In- en Opgezetenen dat van Donderdag den 9 lot en mei Zaturdag den 11 Maart aanslaandealsmede nog op Maandag en Dingsdag den 13 en 14 dier maand, bij de Nederlandsche Dank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen en de Ontvan gers der Belastingen lol en mei den 13 dier maand op de gewone Icanloor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden alle gedeelten van Zeeuwschf, Rijksdaalders zijnde de halven, vierden en achtsten van die stukkenwelke met den 12 Maart aanslaande, builen omloop worden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangenomen worden nocb door de In gezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Zierihzee, den 28 Februari] 1S48. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANKvl., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. TvROEF. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee brengen door deze ter kennis van de daarbij belang hebbenden dat de Militieraad in deze Provincie deszelfs zittingen houden zal in de Abdij te Middel burgvoor het 44e Kanton, op de volgende dagen, te weten De tweede zitting, op Vrijdag den 17 dezer maand des morgens ten negen en een half ure ter beoordeeling der ingediende reklames van alle in dit jaar geloot hebbende personen welke vermeepen mogten regt op vrijstelling te hebben - en De derde zitting op Woensdag den 12 April daaraanvolgende mede des morgens ten 9'/i ure tot bet booordeelen en goedkeuren der Plaatsvervan gersalsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling en eindelijk dat de belanghebbenden zich niet moeten verlaten op bet ontvangen van een oproepingsbiljct om op den be paalden tijd voor den Militieraad te verschijnen aan gezien bet voorgeven van geene oproeping te hebben ontvangen nimmer als verschooning voor de ontijdige of niet verschijning kan worden aangevoerd. Gedaan te Zierihzee, den 8 Maart 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl.. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KEtOEF. De verklaring des heeren Lamarlinebetreffende de houding welke de Fransche Republiek tegenover de vreemde mogendheden wil aannemen is thans verschonen Dit stuk onderscheidt z' ?.h door de .schitte rende zuiverheid van vorm en uitdrukking waarin de heer Lamarline zóó uitblinkt. De inhoud is zoo men verwacht had. Frankrijk ver klaart vrede te willen met Europa. De minister van builenlandsche zaken tracht vooral aan te toonen dat het repuhlikeinsche Frankrijk van 1848 een ander is, dan dat van 1792. Toen was de oorlog onvermijdelijk nu zou hij eene ramp zijn. Daarhij merkt de minister op, dat de groote bron van verdeeldheid met Enge land despaansche huwelijkskwestie door de revolutie zelve gestopt isomdat die kwestie eene vraag der dynastie was. Maar, zegt daartegen de minister, mogt Frankrijk worden aangevallen dan zal liet zich gelukkig rekenen dan zal het zijns ondanks gedwongen worden eer en roem te behalen en zich uil te breiden. De groote vraag is dus nu zal de minister woord, kunnen bonden, en zal de loop der omstandigheden niet onvermijdelijk lot den krijg leiden? Die vraag is reeds meer dan eens in het oog gevat en behandeld. Nog heeft zij bare solutie niet bekomen want nog .zijn de uitwerkselen der fransche revolutie in Italië niet bekend. Daar toch ligt de knoop van het raadsel. Er kunnen echter andere verwikkelingen bijkomen. De opstand in het kanton Neuchatel togen het opper gezag des konings van Pruissen bevestigt zich. Hoe zal die opstand in Pruissen worden opgenomen? Hoe zal zich Frankrijk gedragen tegen over de opstandelingen die het zonder twijfel om hulp zullen vragen? Eene belangrijke tijding is die van de onderwerping des hertogs van Aumaleof liever van zijne erkenning dat hij zich niet in staat gevoeltmet hulp van het al- gierscbe leger der revolutie het hoofd te bieden. Algemeen is de vrees te kennen gegeven, dat het voorloopig bewind te Parijs zich niet staande zoude kunnen houden tegenover de groote moeijclijkheden die eene geheele omkeering natuurlijk van zelve mede brengt tegenover de intrigues dor factiën die natuur lijk niet stil zitten, en tegenover de overspannen ver wachtingen welke zijne eigene onvoorz.igtige beloften bij het volk hebben doen ontstaan. Die vrees bevestigt zich al meer en meer. De oppo sitie de aanvallen der dagbladen tegen het bewind worden al heviger: men verwijt het besluiteloosheid onzekerheid wat gedaan moet worden en gebrek aan energie. De belofte van de regeling van den arbeid wordt reeds door de meestcn als een holklinkend woord beschouwd, dat slechts, zoo het verwezentlijkt kon worden tot de ergste tyrannié zou kunnen voeren. Grooter is de tnoeijelijkheid die uit de financiële gesteldheid van zaken dreigt te ontspruiten. Het aan zienlijkste bankiershuis, dat van Gouin (oorspronkelijk Lafjitle) is gevallen, en die val heeft een vreesselijken schok teweeg gebragt, waaronder hot bewind zelf aan het waggelen is gerookt. Er moet ook om andere redenen groote verdeeldheid tusscheu de leden van het voorloopig bewind hebben plaats gegrepen. En men berigl zelfs dat de hevigste revolutionnairen Ledru-Rollin en Marrasthunne demissie hebben genomen. Dit kan natuurlijk tot niet anders leiden dan tot eene geweldige omkeering waarbij de bezadigden Lamarline, Dupont, L'Blanc, naar alle gissing het onderspit zullen moeten delven. Het provisioneel bestuur heeft bet algemeen stem- regt afgekondigd en de afschaffing der slavernij in de koloniën. De beriglen uit de departementen blijven in het algemeen gunstig luiden. Alom wordt de republiek met geestdrift uitgeroepen en erkend. Eerst den 29 Februarij heeft de hertogin van Or leans Parijs verlaten. De vermaarde schilder Airy Scheffer is een pas voor haar komen vragen welke zonder moeite is afgegeven met een bon van 50,000 fr. 'n goud voor reiskosten. (De doorluchtige reizigster is reeds in Duitsefc-Iand gearriveerd.) LONDEN, den 7 Maart. Gisteren morgen heeft Trafalgar Square eene af leiding opgeleverd door de bijeenkomst van eene aan zienlijke menigte volksdie door eenen Charles Co chrane (charlatan politique) was uitgenoodigd tot eene meeting in de open lucht. De verzameling werd te leurgesteld in bet doel om tot eene petitie tot af schaffing der geheele income-tax te besluiten door dien er aankondigingen waren aangeplakt waarbij ge noemde beer Charles Cochrane verklaarde dat do polieie de bijeenkomst onwettig verklaard had, en z, ed. dus verschooning vroeg voor de veroorzaakte moeite. Na een paar voor de vuist gehoudene aanspraken van eenigen der menigte ging dezelve naar huis. Gisteren zijn te Glasgow ernstige ongeregeldheden uitgeboken. Een volkshoop uit Chartisten beslaande heeft een aanval op eene menigte drankwinkels ge daan. Velen hunner waren van wapenen voorzien en schreeuwden als razenden Weg met de koningin I" Hun getal beliep eenigo duizenden zoo vrouwen als mannen. Men zoide dat twee policie-bcambten gedood en verscheiden anderen gekwetst zijn. De nacht werd met angst te gemoet gezien hoewel detache menten troepen op verschillende punten der stad wa ren geplaatst. Tegen den avond heeft het graauw na al de drankwinkels inwendig vernield te hebben de plundering tot verscheiden koopmanspakhuizen eu juwelierswinkels uitgestrekt. Zoodra het oproer uit barstte werden alle winkels gesloten. Het volk was ook begonnen met het opbreken der rails van twee spoorwegen. Toen deze treurige tijdingen Edinburg bereikten zijn terstond 150 dragonders en 600 man voetvolk van daar naar Glasgow opgerukt. Lodewijk Napoleonis weder in Engeland terug men wilde te Parijs niet van hem gediend zijn. STATEN-GENERAAL. Den 7 dezer is de tweede kamer weder bijeenge komen. Merkwaardig zijn de woorden in die zitting door de ministers van builen- en biunenlandsche za ken gesproken. De eerste heeft de vredelievende politiek welke ons gouvernement denkt te volgen opengelegd en bevestigd dat de beste verstandhou ding met Relgie beslaat en dat de regering door een brief van 's konings gezant te Parijs, geschreven door den heer Lamarlinevan bot gebeurde in Frank rijk officieel beeft kennis gekregen en op dezen brief, dié voor het behoud van den vrede geruststellende betuigingen bevat terstond door den gezant is ge antwoord de andere minister heeft verzekerd dat do buitengewone maatregelen welke men voorloopig rioodig acht tot voorbereiding op alle mogelijke ge beurtenissen zullen kunnen worden lot stand gebragt, zonder buitengewone lasten voor de natie. In deze zilting heeft de minister van binnenlandsche zaken ook aangekondigd dat de ontwerpen tot herziening der grondwet onverwijld zullen worden aangeboden. Een aantal wetsontwerpen zijn bij de kamer inge komen. De belangrijkste zijn dat waarbij de regeling van het batig saldo uit de O 1. remises over 1846 ten bedrage van ƒ3,652,000, wordt bepaald en dat waarbij eene buitengewone som van f 450,000 wordt aangewezen tot vermindering van schuld, door middel van aankoop en intrekking van staats-schuld- brieven. In deze zitting is door den voorzitter onder anderen aan de vergadering kennis gegeven dat door hem overeenkomstig de bepaling van het reglement van orde is ter zijde gelegd een stuk gedagtcekend van Maart 1818 uit Zierikzee als zijnde ongezegeld en te gelijk ongeleekend. Blijkens oenen overgelegden staal, is het yermoede- vos.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1