ZMEZEESCBE COURANT. N°. 18 Zaturdag 4 Maart 1848, Woensdag en Zaterdag. BMlM M AMMTIUfiEii PUBLICATIE» ©LctÉcït MEWSTIJMM BUITENLAND. BINNENLAND. aeokmemewts-phijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. De inzending der Advertentien daags vóór de uitgave. vxBscBiraT Burgemeester en Wethodbees der Stad Zier ik zee. Verbieden bij deze het gemaskerd loopen langs de 'raten uit overweging dat zulks vroeger reeds tot 'gerlijke tooneelen en onheilen heeft aanleiding ge- Bven en dat dergelijke vermomming tot handhaving jner goede Policie dient te worden geweerd. Gelasten den Commissaris van Policie om tegen de verlreders te verbaliseren en dezelve als rustverstoor- ers te vervolgen. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad Zierxkzee bu 15 Februarij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING ÜAitbboutu XH DE PKOVÏ3VCSE EZEiMin. Het Hoofdbestuur der Maatschappij brengt bij deze ter openbare kennisdat de Algemeene Ver gadering en Tentoonstelling van Vee, Land huishoudelijke Werktuigen en andere Voorwerpen voor 1848, zullen plaats hebben binnen de Stad Hulst, in het hegin der maand junij aanstaande zullende de juiste dag plaats en uur der zamenkomst als mede eene opgave van de te dier gelegenheid uit te lovene Premiën in tijds door de Nieuwspapieren ■worden medegedeeld. Het Hoofdbestuur noodigt mits deze alle de Leden der Maatschappij uit om mede te werken tot het aanbrengen van boven aangehaalde Voorwerpen de zelve tevens herinnerende aan het bepaalde bij 33 der statuten betreffende de bewijzen van eigendom. En ofschoon volgens 8alléén de Leden bevoegd zijri om mede te dingen naar de door de Maatschappij toe te kennen Premiën zijn hiervan nogtans uitge zonderd de zoodanigen die ofschoon geene Leden zijnde echter door het inzenden van Werktuigen ten dienste van den Landbouw van deze Tentoon stelling wenschen gebruik te maken zullende dezelve gelijke aanspraak op de uit te reikene Premiën kun nen doen gelden. Wordende voorts eiken inzender van Vee en andere Voorwerpen welke genegen mogten zijn bij deze Algemeene Tentoonstelling, naar de Premiën mede te dingen uitgenoodigd om uiterlijk vóór 1 Mei aanstaande, aan den Secretaris van deszelfs Afdeelings- Besluur daarvan kennis te geven met opgave van hetgeen hij mogt voornemens zijn aldaar aan te bren gen en onder hijvoeging eener verklaring, houdende aanduiding van de soort en den juisten ouderdom van het Vee en bepaalde vermelding van alle andere Voorwerpen. Het Hoofdbestuur verwacht, dat deze vijfde Open bare Tentoonstelling, even als de vroegere, de meest mogelijke belangstelling en medewerking zal mogen ondervinden.. Middelburg, den 24 February 1848. Namens het Hoofdbestuur dor Maat schappij voornoemd i W, Pu. VIS, Secretaris. van de MAATSCHAPPIJ ter bevordering van LAND BOUW en VEETEELT in Zeeland, Afileeling Schou wen en Duivelandop Donderdag den 9 Maart e. k. des middags ten 12 ure ten Huize van den Koflijhuis- houder B. li. Harinck te Zierikzee in welke bijeen komst het Reglement zal worden vastgesteld voor de op te riglen Spaarkas voor Arbeiders, en een rapport daartoe betrekkelijk zal worden voorgelezen. Volgens het jongste'schrijven uit Parijs, van den 1 Maartdes avonds was daar alles rustig. Men spant alle mogelijke krachten in om het ver trouwen te versterken den arbeid te ondersteunen en het volk tot de orde en den eerbied aan de wetten terug te roepen. Voor den republikeinscheu regeringsvorm buigt zich de eene stad na de andere. Daar de vele tijdingen uit Frankrijk zeer van elkan der verschillen en dikwijls, hetgeen heJen gemeld is, morgen wordt tegengesproken, zoo laten wij de vol gende particuliere correspondentieais uit Parijs dd. 28 Februarij afkomstig en waarin het voornaamste is te zamen gevathieronder volgen Bewondering inderdaad verdient de parijsche bevolking Na zulke onstuimige heftige beweging volkomen orde en rust. Eenparig is de republiek aan genomen alles treedt tol dezelve toe de militaire magt met deszelfs generalen aan het hoofd de maarschalk Bugeaud zelf niet uitgezonderd de marine met bare admiralen de regterlijke magtde geestelijkheid aan gespoord door den bisschop van Parijs; terwijl men uit de departementen niet anders dan verklaringen van bijval verneemt. Wat ik allereerst meen te moeten aanvoeren als een hijzonder gunstig kenmerk dezer re volutie, het is de eerbied voor de godsdienstwelke zich op allerlei wijzen te kennen geeft. Bij de inname der Tuilerien^ vond het volk een prachtig Christus beeld in de kapel; het volk groette het. «Mijne vrien den riep een leerling der Polytechnische school uit: «Zietdaar onzer aller Heer." Toen vatten eenige lieden het Christusbeeld op en droegen het in de nabijgelegen Rocbuskerk onder het roepen van; Burgers don hoed af', groet den Heiland!" Al de kerken werden geëerbiedigd hier en daar slechts werden ijzeren hekken tot wapentuig gebezigd nevens de Madeleine werd een wachthuis afgebrand. Gisteren zondag waren in gansch Parijs alle kerken geopend er werden missen gelezen voor alle dooden. lil de hoofdkerk ving pater Lacordaire de reeks zijner predicatiën aan. Alhoewel de zondag een grooten toevloed van volk uit den omtrek naar Parijs had gelokt heerschte allerwege op de straten de volkomendste orde. Men beschouwde de plaatsen des strijds en der (zeer overdrevene) verwoesting; in het Palais-Royal is niets beschadigd dan de koninklijke vertrekkeu waar al de vensters stuk geslagen zijn en men onder dezelve eenige verbroken vazen kagchels enz. liggen ziet. Het meubilair is er meerendeels ver nield gelijk ook in de Tuilerien waar de kelder's en keukens hijzonder hebben geleden in de laatste zag men hoopen van gebroken porselein en keukentuig de meeste vensters van bet paleis zijn almede ingeslagen maar overigens heeft er in de Tuilerien evenmin als in het Palais-Royal verwoesting of brand plaats gehad. Bij de inname der Tuilerien heeft zich de franschegeest terstond weder doen kennen zoodra de kasten der ko ningin en der prinsessen opengebroken waren zag men lieden uit het volk in satijnen en fiuweeen mantels ge dost en met allerlei hoofdsieraad getooid de polka dansen. De koninklijke troon werd in jubel langs de boulevards gevoerd eu op de Julijplaats verbrand. PBUS DEK aSVÜBTIialTIEH Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels li f 1 behalve hel Zegelregl. Diefstap.tfor.it door hef gewapende volk volstrekt niet geduld toen een hunner eenige goudstukken vervreem den wilde werd hij gegrepen en met geweerkolven doodgeslagen. Verscheidene anderen zijn, op dieftal betrapt onmiddëlijk gefusilleerd zoodat er niet ijdel op de muren der Tuilerien geschreven staat; Lesvoleurs sont punis de mort. In het Palais-Royal lagen gisteren twee lijken tentoongesteld met een papier op de horst voleur. Wijders hebben commissarissen van de provi soire regering geconstateerd dat er in de appartementen der Tuilerien geen voorwerp van groote kunstwaarde vernield is en dat er eene menigte juweelen enz.ter waarde van minstens 4 millioen door de patriotten in zekerheid is gebragt." LONDEN, den 1 Maart. Men heeft berigtdat de hertogin van Orleans en hare twee kinderen, benevens de heer Guizotver momd te Yersey zijn aangekomen. Bevelen zijn ont vangen van de vlugtelingen met do meeste achting en onderscheiding te behandelen. De hertog van Nemours en de hertogin van Mont- pensier (vroeger alhier aangekomen) hebben vertrekken in het gebouw van het belgische gezantschap heirok ken. (Van Lodewijk Filips en zijne gemalin weet men nog niets met zekerheid.) BRUSSELden 28 Februarij. Alhier is eene proclamatie aangeplakt, waarhij ellen vereeniging van meer dan vijf personen verboden wordt. Ten gevolge van eene meeting door Cats belegd zijn een dertigtal personen alle vreemdelin gen de meeste met dolken gewapend in den vorigen nacht door de burgerwacht gevangen genomen. De geest van de mindere volksklasse alhier is voor treffelijk mots is er te vreezen. Uit Antwerpen schrijft men dat de Citadel en de forten die de stad omringen gewapend worden, Op de tdle de Flandre wordt een batterij opgerigt waarmede 100 werklieden bezig zijn. Het Noorder fort moet insgelijks gewapend worden. Drie com- pagniën infanterie en 36 kanonniers zijn gisteren naar het fort Lillo vertrokken. De onder de wapenen geroepen miliciens beginnen van alle kanten op to komen. ANTWERPEN, den 2 Maart. Bijzondere Correspondentie.) «Koning Leopold beeft zijne bijzondere kas ter be schikking der belgische on vlaamsche bank gesteld ten einde de behoefte van handel en nijverheid ter hulp te komen. «Gisteren werd het volgende te Brussel rondgedra gen Koning Leopold heeft in den raad van minis ters verlangd dat men hem behoorlijk inlichtte no pens de ware behoefte des lands dat hij niet wilde dat er om zijnentwil bloed zou vergoten worden en hij liever het land wilde verlaten indien zulks voor het geluk van Belgie gevorderd werd. De ministers had den echter Z. M. volkomen gerust gesteld hem ver zekerd dat Belgie niets liever verlangde, noch verlan gen kon dan voortdurend onder zijne regering to blijven waarop de koning geantwoord had «dan wil «ik ook aan het hoofd der regering blijven en zal «tot het uiterste ^op mijn post blijven (je reslerai njusquau dernier)." «Voor het overige blijft het land zeer stil en rustig. Alle dagbladen zoowel als alle partijen vergeten hunne vroegere geschillen om gezamenllijk uit te roe pen Nationaliteit, onafhankelijkheid, onzijdigheid." 's GR AVENHAGEden 29 Februarij. Ook heden is er aan het paleis des konings eeu zeer langdurige kabinetsraad gehouden. Men ver zekert, dat deze herhaalde bijeenkomsten van den raad betrekking hebben zoowel tot de gebeurtenissen

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1