N°. 11. Woensdag 1 Maart 1848 BESTUREN. EN ABMIMTB4T1M. Woensdag en ^aturdag. BEKE WDM. AKIN G. AiEilSTÏIiïk BUITENLAND. MffiffiSB COURANT. abonnemewts-peus 1'er drie maanden f 2,00. Franco per posl f 2,15. De inzending der Adverlentien daags vóór de nilgave. ver3cjsijkt pbks ees ae> vertekttubsï Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Dood'oeriglen van t-G regels h f 1 behalve hel Zegelregt. -BüKGEMEESTEit en Wethouders der Stad Zierikzce Brengen ter kennis van de In- en Opge7etenen dat van Donderdag den 9 lol en mei Z.aturdag den 11 Maart - aanstaandealsmede nog op Maandag en Dingsdag den 13 en 14 dier maandbij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen en de Ontvan gers der Belastingenlot en met den 13 dier maand op de gewone kantoor-urenter inwisseling kunnen worden aangeboden alle gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders zijnde de halvenvierden en achtsten van die stukkenivelke mei den 12 Maart aanstaandebuiten omloop worden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangenomen worden noch door de in gezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. 'Zievikzeeden 28 Feliruarij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANEvt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J, P. KROËF. De bezigtiging der ingezonden Mandwer ken en Voorwerpen, bestemd voor 'ie ï.o-' teriiIer ondersteuning der Armen zal plaats hebben op Donderdag den 2 en Vrijdag den 3 Maart op de Raadzaal van het Stadhuis van 12 tot 3 ure tegen betaling van 10 cents per persoon. De trekking zal geschieden den 6 Maart daaraanvolgende. De Loten zijn, h f 1 het lot, te hekomen bij den Boekhande laar P. de Looze alsmede, tijdens de bezigtiging, op de Raadzaal. De herig ten uit FRANKRIJK, in de laatste dagen ontvangenzijn ontzettend, vreesselijker dan de angstige verbeelding zich zou kunnen voorstellen. Wij hebben tijdingen mede te deelenzoo gewigtig en verschrikkelijk dat de meest opgewonden verbeelding zich die bijna niet erger had kunnen schilderen. De fransche volksop- ruijers hebben een triomf behaalddie hen zeiven, na den afloopmisschien verbaast en ontzei. De beklagens waardige Lode w ij k F i I i p s voor bijna 18 jaren over de straatversperringen ten troon verhevenis nu over de straatversperringenvan dien vreedzamen troon af. als in liet stof geworpen, en vlugtmet sommigen der zijnen, als balling, men weet nog niet waar. De bloedige tooneelen die in 1792 de eerste Fransche Omwenteling kenmerkten, zijn, in de zoogenaamde hoofdstad der europesche beschaving, herhaald, ja ver overtroffen geworden. De koning en zijn geheele geslacht is ver jaagd en op de vlugt. Het paleis der tuilerien is stormenderhand ingenomen en verwoest. De republiek is uitgeroepen. Een voorloopig gouvernement is zamengesteld uit leden der radicale partij. Na de verklaring van den minister van binnenlandsche zaken in de zitting van de kamer der afgevaardigden van maandag ll. heeft de oppositie eene vereeniging gehouden, waarin besloten is, noch middelijk noch onmiddelijk de verantwoordelijkheid op zich te nemen der gevolgen welke het besluit van het ministerie zou kun nen hebben en alzoo het banket niet bij te wonen. De commissie voor het banket had bovendien besloten hetzelve in het geheel niet te doen doorgavan. De dag bladen dit een en ander mededeelende voegen er bij Frankrijk builen dat de oppositie tevens de goede burgers heeft uitge- ■noodigd zich Van alle bijeltosolfoling eb manifestatie te onthouden welke tot voorwendsel van gewelddadig heden /ouden kunnen strekken. Tevens voegde de op positie er bij dat zij begreep dat het besluit van bet bewind haar nieuwe en zeer ernstige verpliglingen op legde welke zij zou weten te vervullen. De oppositie heeft daarmede te kennen willen geven dat zij het mi nisterie in staat, van beschuldiging wilde stellen. Wer kelijk is zoodanig stuk dingsdag hij de afgevaardigden ingekomen onderteekend door een vrij groot aantal leden. De ministers werden in dit stuk beschuldigd van 1.° De eer en de belangen van 's lands verraden te hebben 2.° De beginselen der- constitutie verloochend de waarborgen der vrijheid geschonden, en op de regten der burgers inbreuk gemaakt le hebben 3.° Door eene stelselmatige omkooping getracht te hebben de berekeningen van bijzonder belang in plaats van de vrije uitdrukking der openbare meening te stel len en alzoo den vertegenwoordigenden regeringsvorm te vervalschen; 4.° In een ministerieel belang met de openbare be trekkingen evenzeer als met "alle attributen en voorreg- ten van het gezag handel te drijven 5.° In hetzelfde belang der financiën van den slaat uitgeputen alzoo de nationale kracht en grootheid op het spel gezet te hebben 6.° De burgers gewelddadiglijk beroofd te hebben van een regtdot uit elke vrije constitutie voortvloeit, en waarvan de uitoefening hun door het charter door de wetten en door vroegere gebeurtenissen gewaarborgd was 7.d Eindelijk door eene staatkunde, welke openlijk in strijd is met de Julij-omwenteling alle veroveringen onzer beide revolution in de waagschaal gesteld en het land iri hevige beroering 'gebragt te hebben. De oproeping door de commissarissen van het banket gedaan heeft natuurlijk ten gevolge gehad dat ook van de zijde van het bewind nieuwe maatregelen werden genomen. Verschillende proclamation werden aller- wege aangeplakt. Men had zich gevleid dat. na al dat gebeurde, de rust bewaard zou zijn gebleven. Zoodrn do minister van birinenlandsche zaken van den voorzitter van het banket berigi had ontvangen dat deze demonslrntie geen voortgang zou hebben heeft hij dadelijk legen- bevel gegeven aan de troepen welke onderscheidene position moesten bezetten. Dingsdag morgen zag men dan ook geene militaire vertooning behalve op de Ma- deleineplaats waar de stoet voor het banket zou ver- eenigd geweest zijn de militairen bleven in de kazernes geconsigneerd. Ten 10 ure was Parijs volmaakt rustig. Ongelukkiglijk is die staat van zaken échter niet blijven voortduren. Hetzij daaruit verbolgenheid, omdat het banket niet doorging hetzij omdat nu eenmaal de ge moederen opgewonden waren reeds dingsdag morgen ten 11 ure zijn de ongeregeldheden losgebroken. F ene grooto menigte heeft zich met verward geschreeuw naar de zaal der afgevaardigden hegeven en getracht aldaar binnen te dringen. Een escadron heeft spoedig alles op dat punt tot de orde leruggebragt maar van toen af zijn de toegangen tot de kamer door militairen bezet gebleven. Omstreeks 1 ure pakte zich ue menigte op de boulevards en de Madeleineplaals meer op een. De groepen werden met geweld uileen gedreven Zij deden de woorden leve de hervormingweg met Gnizolhooren. Ten 11 a ure vertoonde zich eene vereeniging van 600 mannen, allen met kielen gekleed, en meteen vaandel aan het hoofd op de Carrousselplaats. Langzamer hand werd de circulatie meer en meer belemmerd. In- tusschen scheen de menigte zich de troepen tot vriend te willen maken, want, zoo dikwijls er een corps heizij linie- hetzij andere troepen voorbij kwam liet men de woorden leven de linietroepenleven de dragonders l enz. hooren. Zoo heeft, bij het ministerie van marine, een escadron dragonders dien uitroep/net vee! feeleefdhefcl beantwoord. Bij de brug der Concorde wilde een 30tal man linietroepen den doorlogt betwisten aan eene de putatie van studenten welke zich naar de kamer der afgevaardigden begaf. Het detachement heeft eerst do bajonetten gekruist en daarna gedreigd le zullen schieten. Drie of vier jonge lieden traden echter voorwaarts ontblootten hunne borst en riepen tot de soldaten «schietzoo gij wilt op uwe broeders." De soldaten lieten hen onmiddelijk voorbijgaan. Ten 3 ure ismen op de Concorde-plaats meer handgemeen geraakt. De municipale garde te voet en le paard deed eenige charges. De linietroepen hielden bet geweer in den arm. Onder scheidene personen raakten onder den voel en velen werden gekwetst. Nationale gardes ongewapend doch in uniform plaatsten zich tusschen de groepen en do charges, en protesteerden overluid tegen het geweld. Het volk verdedigde zich door hel werpen met steenen. Ook op de Madeléir.e-plaats zijn er later charges gedaan. Bij een en ander moeten vele personen gedood en ge kwetst zijn. Ten 5 ure werd in alle straten appel gesla gen ten einde de nationale garde bij elkander te roepen deze kwam echter slechts in kleinen getale op. Terwrii de nationale gardes en de. troepen gedurende den avond op de Carroussel-piaats biyouackeerden heeft zich du koning, vergezeld van de hertogen van Nemours en van Alonlpcnsieraldaar vertoond en heeft Z. M. tol de troepen eenige woorden van aanmoediging gesproken. Deze ontmoeting was zeer droevig, doch er deed zich geen énkele roep of kreet hooreji. Ten 9 ure beeft zich een.50tal jongelingen met kielen gekleed den winkel van een' zwaardveger uitgeplunderd. Dit hebben zij ook later elders trachten te doen doch daar vonden zij geene wapens. Spoedig kwamen er patrouilles opda gen die de rust op dat punt herstelden. Ten 10l L ure hebben eenige personen van snaphanen en pistolen voorzien in der haast in de straat S.l-Denis eene barri cade met straatkeijen opgerigt en op eene patrouille geschoten. De municipale garde joeg deze muitelingen op de vlugt en spoedig was daar de orde hersteld. De schouwburgen zijn allen gesloten gebleven. In de opóra-comique werden beginselen van braud ontdekt welke op verschillende punten was gesticht. Te mid dernacht was het overal tamelijk rustig en circuleerden hoofdzakelijk niets dan patrouilles. Do dag vnn woensdag was echter op nieuw bedenke lijker, ja van gewigtiger aard dan dingsdag. Do gis ting was groeier dan vroeger. Bij het aanbreken van don dag bezetteden regemeuten dragonders en linictroe- pen de boulevard Bonne-Nouvelle de straten S,t-Mar- lin S.M)énis, Bourbon-Yillcneuve en Cléry. Opal deze punten waren reeds barricades opgerigt met omni bussen en rijluigcn van allerlei aard. Bij het krieken van den dag heeft men in alle wijken appel geslagen ten eindo de nationale garde onder de wapenen le roe pen en van uur tot uur hebben de tamboers den ge- bofilen dag alle wijken doorloopen en appel geslagen. Het getal nationale gardes, dal zich naar de verschil lende verzamelplnaisen heeft begeven was niet zeer talrijk. Omstreeks SO ure heeft er in do straat Petit- Carreau een gevecht plaats gehad tusschen de troepen en bet volk dat eene aldaar opgerigte barricade verde digde. Er werden snaphaanscholen gewisseld men spreekt van drie personen welke gesneuveld of gekwetst zouden zijn. Een rood vaandel was door het volk op onderscheidene barricades geplaatst. Het 4da legioen der nationale garde, in vrij aanzienlijkon getale in de straat Sd-Honoré vereenigd heeft de woorden leve de hervorming weg met Guizot! doen hooren. Dergelijke kroelen zijn door het ode en een deel van liet 2d* legioen aangeheven. Van 11 ure af waren de straten S.^Mar tin S l-Dénis on een aantal andere, daar om en bij gelegen zoodanig gebarricadeerd en werden die barri cades zoodanig verdedigd, dat geene troepen daar meer door konden komen. Herhaaldelijk werd er een vrij hevig geweervuur onderhouden zonder dat de muni cipale gardes een duim gronds konden winnen. Zij

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1