III. ZIERIKZEE EBT ROTTERDAM. A.dvertenliën. schriften 110 maatschappen van verzekering 33 banken en on geveer 400 stralen pleinen enz. MIDDELBURG, den 18 Februari], Met genoegen kunnen wij vermelden dat de binnen deze stad voor rekening van de beeren Roogaert Co., geheel nieuw gebouwde stoom-graan-schors- en pel-molens thans geheel voltooid zijn en waarschijnlijk in de vol gende week zullen in werking gebragt worden. De ondernemers hebben geene kosten gespaard om niet alleen deze fabrijk doelmatig in te rigten maar ook de molens zelve zijn in alle opzigten van dien aard dat men met grond kan verwachten dat men er in zal slagen door dezelve een' tak van industrie te verheffen in welke Holland ten opzigte van andere landen verre ten achteren staat. Sedert eenige jaren immers heeft men zich in Amerika Engeland Frankrijk en Belgie bijzonder op het malen van graan toegelegd met dal gevolg, dat het. meel uit de molens dier landen afkomstig door zijne goede hoedanigheden bij voorkeur in den handel geno men wordt. Wanneer men in aanmerking nCemt hoezeer onze gra nen op de vreemde markten gezocht, worden dan is het te meer te Verwonderen dat men er zich hier nimmer ernstig op heeft toege legd om ook het meel tot aanmerkelijke verbetering te brengen en alzoo in den uitvoer een aanzienlijk débouché voor dit product te vinden. Om genoemde reden vooral juichen wij deze onderneming toe te meer daar het zich laat aanzien dat men er gerust goede resultaten van verwachten kan vooral daar men zich ten doel heeft gesteld van allo vooruitgang in dezen partij te trekken. Niet alleen zijn de machï'neriën genomen naar die, welke de ondervinding in bovenge noemde landen als de beste heeft doen kennen maar men heeft ook gebruik gemaakt van die uitvindingen om aan het meel vooral eene meerdere blankheid en levendigheid te geven. Tot staving hiervan kunnen wij nog aanvoeren dat de uitvinder niet slechts om de belangrijkheid der werktuigen welke hiertoe strekken op de laalstgeboudene tentoonstelling van nijverheids-voor werpen te Brosse) prijzen heeft behaald maar ook voor het door middel dezer werktuigen bewerkte meel en gort met den prijs van les Produits alimentdires is bekroond. Wij hopen dat aan de pogingen door de ondernemers aangewend een gunstig gevolg zal te beurt vallen en hunne inrigting eene, ont wikkeling neme welke onze stad tol wezenlijk nut eu voordeel zal helpen verstrekken. Bij vonnis der arrondissements-regthank te Middelburg van den 2 dezer is tegen de uitgeefster der Vlissingsche Courant reglsingang verleend ter zake van hel in haar nommer van 3 Januarij dezes jaars voorkomende door haar uil het weekblad de Burger overgeno men art ikel getiteld de aftreding des ministers van Hallterwijl ook reeds ten gevolge van een bevel van den heer rcgler commissa ris in dezelve arrondissements-regthank eene dagvaarding en daarop gevolgde verschijning en verhoor voor welgemelde» heer heeft plaats gehad. YLISSÏNGEN den 18 Februari], Dp werkzaamheden aan de groote zeedoksluis alhier welke door het gestrenge saizoen waren gestaakt zullen weldra worden hervat daar de publieke aanbesteding der he.rslellingen aan de sluis zelve, benevens aan de fundering, op den 3 Maart eerstkomende zal plaats hebben. Dit verlevendigt de hoop die herstellingen voor hel einde van dit jaar voltooid te zien, waardoor het weinig bemoedigend vooruftzigt ook den volgenden winter, door het sluiten van 's rijks dok, van al do voordeelen die eene der uitmunlendste zeehavens van ons rijk door handel vertier en bedrijvigheid den ingezetenen verschaft verstoken te zijn zich meer helder voordoet. Men verneemtdat in verhand met de bedoelingen van het hooge bestuur ook dit jaar in deze provincie aanzienlijke werken zullen worden tot stand gebragt. Deze zouden naar men verzekert hoofd zakelijk bestaan in het graven van een kanaal van Breskens naar Sluis in Vlaanderen en het stichten van een dok voor groote han delschepen te Brouwershaven welke werken van algemeen nul aan een aanzienlijk getal arbeiders werk en brood zullen verschaffen. ZIERIKZEEden 22 Februarij. De 31s" verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje is jl. zaturdag op de gebruikelijke wijze al hier gevierd. Men meldt uit Brielle van den 18 dezer: Naar men van goederhand verneemt zal eerstdaags door het departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, afdeeling Zierikzee, namens het hoofdbestuur aan den alhier woonachtig zijnden schipper der loods boot n.° 3 van Goedereede en de Maas Pieter Kruijne de zilveren medaille worden uitgereikt wegens zijn menschüevend gedrag bij het redden van eenige schipbreukelingen van den op den 20 Novem ber II., op den Banjaard verongelukten schoener James of Rincard'.ne. HET TWEEDE EEUWGETIJDE VAN DEN MVNSTERSCHEN VREDE. Wij durven geruslelijk aan den navorscher van de geschiedenis onzes vaderlands onderwerpen de stelling, die in ons voorgaand artikel werd beweerd maar die het beperkte van ons bestek ons verbiedt naar wensch te ontwikkelen en te staven dat de tachtigjarige oorlog oorspronkelijk geene onderdrukking der Roomschgezinden noch verheffing van de Her vormde godsdienst lot heerschende kerk bedoelde en dat het laatst een gevolg was van omsiandigheden die de eersten hadde men alles voor uitgezien misschien zouden verhinderd hebben. Toen de zaken evenwel dien loop eenmaal hadden genomen lag het in den aard der gebeurtenissen dat de nederlandsche staat een positief Protestantsche staat werd. En wanneer men eerlijk genoeg is, om de denkbeelden der negentiende eeuw niet op de zestiende en zeventiende te willen overbrengen zal men er zich minder over beklagen dat de zaken dezen loop hebben genomen. Het denkbeeld eener volledige godsdienst vrijheid was toen nog nergens ontwikkeld het heeft zich nergens in Europa gedurende dien tijd kunnen vesligen evenmin in de Roomscbe als in de Protestantsche landen dat Engeland en Frankrijk en de noord- sche rijken het getuigen! Men vergt het onmogelijkewanneer men begeert dat de nederlandsche staat en deze alleen deze vrijheid dit geheele afwezen eener heerschende kerk hadde gehandhaafd. En Neder land wel het minstdat als staat was opgewassen met de Hervorming en dat zich onder de worsteling der partijen met de ongeloofelijkste in spanning en taaiste volharding aan een vreemd gebied had onttrokken Nederland dat door den drang der omsiandigheden en door eene lang durige reactie (waarvan het onbillijk zou zijn nu nog de schuld op de Roomschgezinden te leggen) was geworden wat het wastoen aan het afgestreden Spanje niets anders overschootdan het gebied over den lande op te geven, en dezelve voor vrij en onafhankelijk te erkennen. De vestiging en erkenning van eenen Protestantschen staat bij.den Munsterschen vrede was alzoo minder het doel dan een noodzakelijk gevolg. Ware die vrede zeventig jaren vroeger gesloten de godsdienstige geschillen hadden eene geheel andere wending genomen. Te lange vol harding in den kamp vermenging van de godsdienst met de burgerlijke vrijheid heeft der Roomsche kerk meer doen verliezen dan zij hij lijdi- gen plooi naar de veldwinnende begrippen zou hebben behoeven te missen, en wanneer haar alles ontslipte, dan was het-, door alles ta hebben willen behouden. Wij betwisten haar dit vasthouden niet slechts bedingen wij voor ónze vaderen van 1648 de overtuiging, dat zij van bun standpunt bezien lot deze uitkomst gebragt werden en dat de Roomsehgezinde Nederlanders van dien tijd geene reden hadden om de wijze waarop de Munstersche vrede gesloten werd ten hunnen aanzien voor verkrachting van hunne godsdienst te houden. Die vrede was de legale opneming van Nederland in de rij der europesche mogendheden en zij die hunne belangen daarbij benadeeld rekenden konden niet ge heel ontkennen dat hunne aangenomeno en volgehoudene stelling dezen staat van zaken had helpen voorbereiden. Wij zijn er verre van hun dit als een verwijt voor de voeten te wer pen. Binnen en huiten de muren van Troje was men verder gegaan dan billijkheid en staatkunde gedoogden. Anderhalve eeuw verliep er, eer reglen hersteld werden die men nooit had moeten miskennen. En indien de Roomsehgezinde als zoodanig zich beklaagt over den toestand waarin hij in Nederland door den vrede van 1648 geplaatst werd als hij onze voorvaders aanklaagt, dat zijne kerk slechts ter naauwernood werd geduld dan slaan wij zijne klagt niet luchtig in den wind. Slechts hedenke hij't zij nog eens gezegd dat de denkbeelden der zeventiende eeuw niet die der negentiende zijn slechts geve hij toedat veel leed en heete tranen der Protestanten in andere landen meerdere behoedzaam heid noodig maakten dan anders zou gevorderd zijn slechts onlkenne hij niet, dat bij ruslig en stil wonen in den lande zijne godsdienst hier toch nimmer zoo is bemoeijelijkt als dat der Protestanten in Roomseh gezinde rijken slechts verzwijge hij de vele voordeelen nietdie ook voor hem uit dipnzelfden vrede van 1648 zijn voortgevloeid als ingezetenen van den Nederlandschen staat.slechts merke hij op datalware het dat te bewijzen ware (des neen dat de vrede van Munster gesloten ware ten einde eenen Protestantschen staat te vesligen die staatten allernaauwste genomen eigenlijk niet buiten hare regten zou getreden zijn wanneer zij hij de eerste oprigting eene bepaalde godsdienst hadde aangenomen daar ieders inwoning eene vrijwillige daad ware. Of wie zou het den Doopsgezindenof Lutherschen of Róomsch-Kalhotijken of Remonstranten of Muzelmannen zelfs kunnen betwisten wanneer zij eenen nieuwen staal oprigtencleeene majoriteit van hunne belijdenis uitspraken? Doch dit denkbeeld willen wij in 't geheel niet drukken. Genoeg achten wij geschreven te hebben om te doen gevoelen dat - als men zich in 1648 terug denkt - de nederlandsche Roomschgezinden geene reden hadden om deel te weigeren aan de feesten over de einde- lijke uilkomst van den kampstrijd - de erkenning van Nederland als vrije en onafhankelijke mogendheid. IngezondenZ. B. tusschen vertrek in tie maand februarij 1848: VAM ZITKIKÏF.E I VAM ROTTERDAM Donderdag 24's morg. 4'/a ure. I Vrijdag 25,'smorg. 7 ure. Zondag 27, 6 I Dingsdag 29, 10 MARKTPRIJZEN der GRANEN en ZETTING van het BROOD te ZIERIKZEEop den 18 Februarij 1848. Tarwe de Ned. Mudde f 8,50. Rogge- 6,50. Fijn Tarwebrood het Ned. pond f 0,19'/2 cents. Grof Tarwebrood - 0,17 Roggebrood - 0,13 Masteluinbrood- 0,15 Met Mei aanstaande eene WERKMEID goed met de Wasch kunnende omgaan benoodigd hij Mevrouw de CRANE, Ermerins. Tegen Mei eene KEUKENMEID benoodigd bij Mevrouw db CRANE van Yrijbkrghe. Een BURGER JONGELING, genegen zijnde het BOEK- DRUKKEN te leerenkan terstond geplaatst' worden bij de Uitgevers dezesErven A. de VOS, alwaar hij voortduring gelegen heid beslaat tot lezing der voornaamste BINNENLANDSCHE DAGBLADEN. De Notaris M.' J. J. ERMÉR1NS zal op Dingsdag den 29 Februarij 1848, 's morgens ten 9 ure, aan het Huis laatst bewoond door Mevrouw de Weduwe van Weelden in de Nobelstraat te Zierilczee, presenteren te verkoopen een netten en zindelijke» INBOEDEL, bestaande in Tafels, Stoelen, Spiegels, Ledekanten Bedden Canapé Tapijten Koper Tin Porselein Glas- en Aardewerk benevens een partij Tafel- en Bedde-Linnen en heigeen verder zal worden geveild. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal ten verzoeke van den Heer J. NELEMANS, Dingsdag den 7 Maart 1848, 's mor gens ten 9 ure, op Kopkensgorsonder Noordgouwepresenteren te verkoopen 1 bunder 25 roeden zevenjarig ESSCHEN en ELZEN HAKHOUT, effeen aanzienlijke partij groene KNODSEN. TE ZIERIKZEE RIJ DE BRVF.V A nl vos stads

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2