Z1ERI&ZEESGHB A.° 1848. Besturen en A dministralien. ven. re. N.o 14. VRIJDAG COURANT. IS FEBRUARI J. rJE dom ii da ivsin ank hem 2 Fe- erg ta ntereu Yoor- otaris. ag den at Huis in de tten en piegcls rselein Linnen LOTING voor »b NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHQUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de alphabeti'sche naamlijst van al de personen welke aan de Loting voor de Nationale Militie in dit jaar mneten deelnem'en ter inzage van een ieder zal leggen op de Stedelijke Secretarie Viin heden tot en met Zaturdag den 19 dezer maand des voormiddags van 10 tot des namiddags 4 ure en dat de Loling zal plaats hebben op Maan dag den 21 Februarij 1848 des voo'rmiddags 10 ure in eene der zalen van bet Raadhuis dezer Stad met uitnoodiging aan de belang hebbenden om aldaar in persoon te verschijnen ten einde de redenen van vrijstelling te kunnen opgeven die zij vermeenen moglen over eenkomstig de wet te moeten doen gelden waarvan de bewijzen voor zoo verre deze niet uit ligchaamsgebreken bestaan uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting ter Stedelijke Secretarie belmoren te worden overg'ebragt. Zierikzeeden 12 Februarij 1S48, Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Slad ZJERIKZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het kohier voor de Grondbe lasting dezer Stad, over dit jaar, op den 11 dezer maand, door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 17 Februarij 1848. DE CRANE. VERGA DER ING van de MAATSCHAPPIJ ter bevordering van LANDBOUW en VEETEELT Afdeeling Schouwen en Du-ive- landten Huize van den Societeithouder W. Zanovoortte Zie rikzee, op Donderdag den 24 Februarij, des middags ten 12 ure, bij welke de Deelnemers worden uilgenoodigd. tegenwoordig te zijn. FRANKRIJK. PARUS den 13 Februarij. Telken dage ontvangt men nieuwe belangrijke tijdingen uit [talie. De koning van Napels heeft ook. aan de laatste vorderingen der Sicilianen moeten toegeven. De ko ning heeft hun de constitutie van 1812 toegestaan. Zij is aangeno men, onder voorwaarde, dat de kroonprins tot onder-koning van Sicilië benoemd zou worden en dat een parlement te Palermo zitting hebben zou. Eene algemeene kwijtschelding zou worden ver leend met uitzondering voor de uitgewekenen van 1821. Al de sterkten van Sicilië zijn in handen der Palerinitanen gesteld en allp troepen zijn naar Napcis teruggetrokken. De koning van Sardinië heeft insgelijks besloten lot het verleenen eener staatsregeling aan zijn volk geschoeid op de grondslagen Van die van Frankrijk. Het deswege uitgevaardigde besluit draagt de dagteekening van den 8 dezer. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 Februarij. Met genoegen kunnen wij melden dat alhier heriglcn van het eiland Madera tot den 27 der vorige maand ontvangen zijp welke minder verontrustend aangaande den gezondheids toestand van Z. K.. 11. prins Alexander der Neder landen luiden dan de vorige tijdingen en op grond van welke men zich schijnt te mogen vleijen dal de ziekte van Z. K. H. eene gun stiger wending beeft genomen, Het voorbeeld van Zwolle, waar het, stedelijk bestuur onlangs de opzameling van mest en vuilnis publiek heeft verpacht en daardoor eene niet onaanzienlijke bate aan de stads kas heeft bezorgd zal zekerlijk veel navolging vinden. Maar dit zal de 'Engelsehen die reeds zoo veel uit ons land halen en die de guano aldra le duur zal worden gelegenheid geven om zich hier le lande eene goed- kooper méstspecie te verschaffen. Reeds hebben zij d.' Sarphali de concessie om de amsterilamsche vuilnis op te zamelen willen afkoopen. De mest der steden zal het land uitgaan, tenzij onze landbouwende stand dien beier waardeert als onmisbaar voor de uitbreiding en verbetering van onzen landbouw. ITe Leeuwarden is, in den nacht van den 10 op den 11 over men mejufvroiiw de wed, Duparcin den hoogen ouderdom van irca 106 jaren. Tot het laatst behield zij het gebruik barer geest vermogens en bevond zich doorgaans vrij wel. Wanneer ongelukken op spoorwegen voorvallen is het goed tot waarschuwing én van degenen die misschien zulke gevallen verhoe den éu vau hen, die ei;, deigelijke zouden kunnen onde het gebeurde melding te maken. Zoo b. v. is II. dingsdag, op den weg naar Namen digt bij het station, van Ecaussines een paar 'jonge lieden door den trein ovorreden. Het was een jongman vün 20 en een meisje van omstreeks 18 jaren die onvoorzigliglijk ge noeg op den spoorweg wandelden en daarbij in eeri misschien voor hen zeer belangrijk gesprek verdiept den van Namen komenden trein niet bemerkt hadden. De locomotief wierp hen overhoop de trein sneed den jongman letterlijk door midden zoodat hij oogen- <blikkelijk stierf, en aan het meisje werd de.dij verbrijzeld. Alen heeft haar die moeten afzetten, maar boopïuaar i'evën to reddub. Het gebruik maken van paardenvleesch neetnt le Keulen en in den ganscben omtrek zoo zeer toe, dat bet paardenvleesch tegenwoordig als een der voornaamste artikelen der slagterijen aangemerkt kan worden en de Rijnlander geheel schijnt lerng te keeren tot zijnen vroegeren lieveling-kostdie hem door Karei denGrootenop straffe des doods verboden werd. De engelscbe walvischvaarder British Sovereign vertrok van Sidney den 8 Januarij 1847 naar Nieuw-Zeeland van waar hij zich naar de Australische-Eilanden zou begeven. x De kapitein deed op zijne reis het eiland Tanna aan en n3m eeu twintigtal inboorlingen van daar aan om sandelhout te Snijden maar later veranderde hij van gedachte, besloot naar de Sandwich- Eilanden te zeilen en landde daar met déze nieuw aangenoménen. Den 24 April jl. bevond het vaartuig zich ten westen van de Sandwich-Eilanden men zette booten uit om bet schip te verhalen maar er was weinig wind en de branding was sterk het slootte op een rotspunt en liep onmiddelijk op het strand men nam alle mogelijke middelen te baat om hel weder vlot tc krijgen men kapte de masten, maar het vaartuig bleef zinken en was binnen korten tijd geheel door de baren verzwolgen. De inboorlingen wierpen der bemanning die nog op de rots was, Ruwen toe, en op deze wijze werd zij gered; de kapitein van het vaartuig besloot, eenmaal aan wal zijnde verder te trekkenen eene plaats te bereiken waar de walvitschvaarders gewoonlijk voorbij zeilén. Na vier dagen bereikten de schipbreukelingen eindelijk hét zuidelijk gedeelte van het eiland waar zij door de inboorlingen zeer vrien delijk ontvangen werden en bij het opperhoofd werden gebragt welke ben minzaam ontving en vooral veel scheen te houden Van een kind. dat de kapitein bij zich bad. Te midden dezer goede verstandhouding barstten eensklaps eenigo onlusten onder de inboorlingen uit; zij vielen dé 'zeelieden aan en vermoordden hen. toen deze er het minst op verdacht waren. De kapitein beproefde te vlugten' en de kust te bereiken doch bij werd achterhaald en boette zijn vertrouwen met zijn leven. Een persoon Weir genaamd benevens drie andere matrozen sprongen in hel water en hadden'het geluk zich van een kano meester te maken waarmede zij naar een naburig eiland stevenden. Maar de wilden achterhaalden hen en voerden de drie matrozen mede. Weir was zoo gelukkig zich in de struiken té verbergen en op deze wijze den dood te ontkomen. Verscheidene dagen lang durfde hij niet te voorschijn komen. Eindelijk kwam een vaartuig de Isabella Anna in de nabijheid van het eiland waarop hij zich bevond'; onmiddelijk zwom hij baar boord en ontkwam óp'deze wijze'den dood welke 29 zijner mak- kers'gethnTcn bail. MIDDELBURG den 16 Februarij. Men verneemt dat onlangs de personen van Lcyn Jobseknecht bij den sUerbouder Leyn Ge- srhierewonende te Meliskerke en Willem Cevaallandman te Ril- theu» door het kantongerègt te VlisSingen zijn veroordeeld geworden elk lot het betalen eener boete van vijf en- zeventig gulden wegens hel bezigen van niet gekeurde slieren ingevolge artikel 28 van het deswege vigerende reglement aan welke strafbepaling uogtans door ben zonder aarzelen is voldaan gewórden. - Ais eene zeldzaamheid van buitengewoon hoogen leeftijd, meldt men ons uit Kadzand dat aldaar op den 1 I dezer in den ouder dom van 102 jaren overleden is Jean Obmmingk. Hij was ge boortig van Millac in Frankrijkwas als deserteur uit fransche dienst voor ettelijke jaren van Duinkerken derwaarts overgekomen eh voorzag steeds ais een ijverig daglooner, zoo lang hem dit eenigzins mogelijk was in zijne behoeften tot dat bij nu ruim 30 jaren geleden in het afmen-gesticht van het Hervormd diaconie-armbestuur werd opgenomen en in hetzelve tot aan zijnen dood toe is onder honden en verpleegd geworden. Op den 14 daaraanvolgende is zijn stoffelijk overschotgevolgd door de leden des kerker'aads en vau het geineente-bestuu-r op eene pleglige wijze ter aarde besteld. ZIERIKZEE den 18 Februarij. Bij koninklijk besluit van dep 13 'dezer'is benoemd: tot. controleur der directe belastingen, in- eh uitgaande reg'ten "en accijnsén té Maassluis, de heer J. R. Roetje thans surnumerair der directe belastingen in- en uitgaande regleu en accijnsén te Zierikzee. l)e Stnr.ts-Coürant van woensdag jl. behelst een koninklijk be sluit van den 11 dezer betreffende de buitéu'kfeersstelling en inwis seling der gedeelten van de zeeuwsche rijksdaalders [Halven vierden en achtsten,} welke op den 12 Maart eerstkomende worden huilen koers gesteld nadat van donderdag den 9 tot en met zaturdag den 11 Maart, alsmede nog op maandag en dingsdag den 13 en 14 dier maand gelegenheid tot inwisseling zal zijn gegeven. Tol de inwis- selin" zullen gebruikt worden vnorloopig in omloop blijvende oude

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1