ZIERIRZÉESCIIE V VRIJDAG A.° 1848» Besturen en JÉdministratien. Nieuwstijdingen. ..O 12. ;r 125 I n 16321 -hl. COURANT. 11 FEBRUARIJ. eviel van .NA MA- in den PIETER tot diepe ge- I ^BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HAAM STEDE zijn voornemens onder nadere approbatie om op Vrijdag len 18 Februarij 1848, des namiddags ten vier ure, in het Ge- neentehuis aldaar in het openbaar voor den tijd van zeven jaren e verhuren de DORPS HERBERG in die Gemeente, ingaande met Ion 1 Mei 1848 en eindigende 30 April 1855, waarvan de voor- w.arden van verhuring dagelijks (uitgezonderd des Zondags}in den Biormiddag ter lezing leggen hij den Secretaris der Gemeente. Haamstede, den 21 Januarij 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VIS, vt., Ter ordonnantie van dezelve L. L. BOLLE Secretaris. Het is ons aangenaam aan het geëerd publiek te kunnen berigten dijk wij hierbij doen, dat de Soiree Physique Amusanteop Maan- 24 Januarij jl. door den Heer P. H. van oer Weijde en het nslrumentaal Concert, op Vrijdag 4 dezer door den Heer C. F. L. ieterich heide, ten voordeele van de Armen dezer Stad, ge- even zuiver de eerste eene som van f 34.65 en het laatste eeno iom van f 100 opgebragt hebben. Wij doen dit berigt tevens ver- ezeld gaan van de. uitdrukking der erkentelijkheid van de gezament- ijke Armbesturen binnen deze Stad aan gemelde Heeren en aan Hen die met hen ter bereiking van bun doel medegewerkt hebben oor de welwillendheid waarmede zij hunne talenten niet alleen tot snoegen van meergegoeden maar ook ten behoeve van armen en loodlijdenden hebben aangewend terwij! de bewustheid hiervan hun ene streelende en aanmoedigende helooning zijn tnoge voor al de zorg n moeite die zij zich bij de genoemde gelegenheden op nieuw lebben laten welgevallen. Zierikzee, 9 Februari] 1848. De Presidenten der gezarnentlijko Armbesturen binnen deze Stad B. C. CATJ. C. oe WIT. P. J. ANDRE/E. FJR ANK. RIJK. PARIJS den 5 Februarij. Men verzekertdat de regering voor nemens is een wetsontwerp voor te stellen waarbij aan eenige leden van het geslacht Napoleon vaste jaargelden worden verzekerd. Te Palermo zijn de opstandelingen meester van alle punten. Zij hebben zich niet alleen meester gemaakt van het koninklijk paleis maar ook van' het fort Castellamaro. De troepen welke de koning van Napels tegen, die stad gezonden had konden haar niet weder innemen en werden genoodzaakt op nieuw schepp te gaan. De Alba van Florence deelt mededatvolgens een bevel van de policie van Milaan de spoorweg van Treviglio naar Milaan den 29 30 en 31 Januarij gesloten zou zijn ten einde daarmede op die dagen oostenrijksche troepen te transporteren. BELGIE. BRUSSEL don 6 Februarij. De minister van oorlog heeft aan zes militaire geneeskundigen bevel gegeven om zich onmiddelijk naar Vlaanderen te hegeven naar de gemeenten alwaar de typhus heerscht. Er is voor de gouverneurs van de heide Vlaanderen een nieuw krediet geopend van 75,000 franks om als subsidiën verdeeld te worden onder de gemeenten of instellingen van weldadigheid in die provinciën. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 8 Februarij. De heer directeur der stoe- terij op het Loo heeft van Z. K. H. prins Alexander dezer dagen een eigenhandig schrijven ontvangen, waaruit blijkt, dat de gezond heids-toestand van dien prins niet zoo zorgwekkend is als men ge vreesd had. Men verneemt met veel genoegen dat het Z. M. den koning bij besluit van den 20 der vorige maand behaagd heeft onzen stadgenoot, den heer d.' L. 7. de Jongh te doen toekomen eene zilve ren medaille met toepasselijk opschrift wegens de bemoeijingen van dien heer om van Noorwegen uit stellig deugdzame levertraan alhier te lande verkrijgbaar te stellen. Wij nemen deze gelegenheid waar om te vermeldendat ook Z. M. de koning der Belgen onlangs aan voornoemden geneesheer do gröole gouden rijks medaille heeft ge schonken. Volgens particuliere berigten is de stemming der Balinezen je gens het Nederlandsch-lndische gezag nog verre van voldoende. Er zijn weder vaartuigen onder nederlandsche vlag die op de kusten van het eiland Bali gestrand waren geplunderd. Daarover is vol doening gevraagd doch geweigerd, noodzaakt zien nogmaals tot over te gaan. Het gouvernement zal zich ge- maatregelen van bedwang xJ BERGEN-OP-ZOOM den 7 Februarij. Bij besluit van 2 Febr. behaagde het Z. M. te benoemen tot burgemeester dezer stad een onzer geachisle ingezetenen de beer P. J. C. F. van Hasseltwelkom was die tijding en algemeen de vreugde der burgers, hetgeen al rwa' UU« x-y^a;. ^^ls«"rpro 'iwaUUll UUUUU1I VJIJl' spoedig bleek uit het geven eener schitterende serenade met fakkel licht en vlaggen door do beide muzijkgezelschappen Harmonie en Philharmonieonder een ongemeenen toevloed van inwoners, terwijl zich een groot aantal der aanzienlijksten ten huize van z. e. a. ver zamelde. Vermogend door zijn fortuin, onafhankelijk, onpartijdig, reglschapen werkzaam is de man die Z. M. zoo wijselijk heeft uitgekozen lot hoofd van Bergen-op-Zoom een man die in den kracht vollen leeftijd van 40 jaren veel goeds van zich doet te gemoet zien. De Rolterdamsche Courant meldt dat de heer FL. de Ruyter te Rotterdam een luchtschip, hééft uitgevonden van belangrijke»? aard dan dat van den heer Monlcmayor te Madrid doordien de machine van den heer de Ruyter van zoodanige constructie zal zijn dat zij zich zonder het bezigen van ballons door hare eigene kracht en werking met eenen last van 200,000 ned. ponden in de lucht verheft en met eene ontzaggelijke snelheid naar iedere rigting kan bestuurdworden. De heer de Ruyter zal gelijk verder gemeld wordt eerlang eenige proeven doen met een klein modelter breedte van 1 el 57 duim en lef lengte van 3 el 14 duim. De constructie van dit luchtschip wordt nog niet medegedeeld maar eene volledige beschrijving der machineen eeno opgaaf van hare werkingeene berekening van kracht en snelheid enz. wordt toegezegd zoodra do omstandigheden zulks zullen toelaten." Met belangstellingvoor waar mag men die beschrijving en den uilslag der to nemen proeven te gemoet zien. Welligt zal daardoor de twijfel aangaande de deug delijkheid van het luchtschip worden weggenomen die nu nog ver moedelijk hij inenigen lezer van dit berigt bestaat. In dc Haarlemsche Courant van 3 Februarij is gewag gemaakt van de ontdekking van den marseillaanscben hoogleeraar Meynie, nopens het olectrisch-maken van geweven linnen en katoenen stoffen. Ten bewijze dat ook hier te lande de natuurkundige weienschappen met goed gevolg beoefend worden kan strekken dat in het tijdschrift Natuurkunde, 1"" n.°, Vd" jaargang, door den heer de Roosarron- dissemenls-ijker te Arnhem mededceling is gedaan nopens het elec- trische papierwaarin wordt verkondigd dat het gewone chinesche vloeipapier, zoo als dit in de kisten met chinesche thee voorkomt, even sterk ja nog veel sterker electrisch wordt na eene gelijke behandeling op eene verwarmde plaat, als het ,niet dan voor hoogen ririjs verkrijgbare papier van SchöubeinTot staving van dit zijn 'beweren heeft de heer de Roos een toestel vervaardigd die allezins geschikt is om de krachtige electrische eigenschappen van het chinesche papier aan te toonen. De heer de Roos zal nader in het bedoelde tijdschrifthetwelk wordt uitgegeven van wege het natuurkundige genootschap Tot Nut en Vergenoegen te Arnhem verslag doen van den uitslag van het door hem aangevangene vergelijkende onderzoek over dit onderwerp en van zijne proefnemingen met het gewone machinale papier het papier van Schöubein en ook met het chinesche papier zonder voorafgaande toebereiding. Blijkens gedane annonce zullen in do maand April aanstaande de dag 'nader te bepalen te Utrecht publiek worden geveild 9 aan zienlijke hofsteden en 18 perceelen uitmuntend bouw- en weiland te zamen ongeveer 435 bunders alsmede eene heerenhuizing mee- rendeels gelegen in de omstreken van Utrecht. Do veldmuis die verleden jaar in Vriesland zoo veel schade aan- rigtte is thans door de geheerscht hebbende koude bijna geheel verdwenen. Den 31 der vorige maand heeft to Freiburg eene manifestatie plaats gehad. Men heeft, te midden van hel vergaderde volk do pijnigings werktuigen verbrand welke in de staatsgevangenis gevonden zijn. Onderscheidene redevoeringen werden daarbij uitgesproken. Dit feest werd besloten met een groot banket. In sommige districten van Galicie heerscht eene gevaarlijke oog ziekte welke zich ook onder de militairen vertoond heeft en welke na een lijden van slechts twee dagen met volkomen blindheid eindigt. Uil Petersburg wordt van den 27 der vorige maand geschreven dat de cholera door de strenge vorst in December zoodanig vermin derd is, dat, met uitzondering van Moskau Mohilew en Witebsk, zii in alle groote steden geheel geweken is en in de kleine plaatsen slechts in zoo geringe mate heerschle dat zij aldaar ook zoo goed als verdwenen was. Volgens den door do Akademie van Wetenschappen te S.'-Peters burg uitgegeven almanak voor 1848 bevat Europisch Rusland eene oppervlakte van 9(j,1l7 vierkante mijlen met eene bevolking van 54,092,600 zielen het koningrijk Polen eene oppervlakte van 2320 vierkante mijlen met eene bevolking van 4,850,000 zielen en het groothertogdom Finland 6844 vierkante mijlen, met 1,547,702 zie len. Volgens de laatste lelling had S.'-Petersburg eene bevolking van 443,000 zielen. In 1846 zijn 1677 ponden goud 1 pond pla tina en 1190 ponden zilver uit do mijnen des keizerrijks opgedolven. De openbare schuld is op 315,084,200 zilveren roebels geschat. De Nouvellisle van Marseille deelt de lijding mede dat op 11 Jan. op Sicilië eene hevige aardbeving gevoeld is, welke Agosta en Syracuse zoodanig teisterde dat van deze eerste stad bijna geen huis is blijven

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1