.O X 10. ZIEMKZEESCIIE VRIJDAG COURANT, 4 FEBRUARIJ. Besturen en Administration. JVi p a ws tijdingen. A.o 1848. I NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE brengen? door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat do eerst zitting van den Militieraad in deze Provincie en voor dit Kante» is bepaald op Donderdag den 10 dezer maand des voor- «mii'Ags ten half 10 ure, in de Abdij te Middelburg, voor welke Baad moeten verschijnen de Vrijwilligers casu quo en de voor één ja3r vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtingen 1841 1845, 1846 en 1817, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling; terwijl de zoodanigen welke op den be paalden dag uur qp plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht- wórden geene redenen van vrijstelling te bezitten en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Zierikseeden 4 Feliruarij 1848, Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, W. J. P. KROliF. FRANKRIJK. PARIJS den 29 Januarij. Rij koninklijk besluit van den 26 dezer blijft de uitvoer van aardappelen lot den 31 Julij dezes jaars verboden. Zeer pewigtige, en men mag er wel bijvoegen zeer onverwachte tijdingen zijn heden uit het koningrijk Napels alhier ontvangen. Tegenover den zoo ernstigen Siciliaanschen opstand, heeft koning Ferdinand begrepen dat weérsland eene dwaasheid werd en dat misschien zijn troon op het spel stond. Hij heeft toegegeven en vijf decreten in het officiële dagblad afgekondigd., zijn komen lie- rigten welke bewilligingen hij eindelijk aan de publieke meening verleent. (Deze besluiten bepalen dergelijke administrative hervor mingen als die met welke de paus de groot-herlog van Toskane en koning Karei Albert hunne staten hebben begiftigd.) Zullen deze verleeningen nu de bevolkingen van Sicilië ontwapenen of zal men aan koning Ferdinand II antwoorden zooals koning Karei X ge antwoord heeft; «Het is te laat." Nog weet men dit niet, want men heeft geene beriglen uit Sicilië zelf. Men moet echter hopen dat de opstandelingen zich met de heslotene hervormingen voldaan zullen beschouwen en de wapenen zullen naderinggen evenzeer moet men hopen dat do koning van Napels ze zonder arglistige bijgedachte verleend heeft en ni# wijkt voor den nood van het oogenblik met het voornemen om hetgeen hij nu toelaat naderhand terug te nemen. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 1 Februarij. Uit de bevorens geformeerde beide zestallen is door den eerw. broeden kerkeraad der Hervormde gemeente alhier het volgende drietal uitgebragtD." H. A. G. Brumundpred. te Vlaardingen d.' C. E. van Koetsveld, pred. te Schoonhoven d.' C. S. Adama van Schel'tema pred. te Hoorn en daaruit beden ter vervulling der beslaande vacature tot herder en leeraar beroepen; de wel eerw. zeer gel. heer II. A. G. Brumund, pred. te Vlaardingen. Maandag heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van de over dekking der Beurs te dezer stede en is dat werk aangenomen door den heer Rietsnijder voor de soin van f 59,890. Naar men verneemt moet reeds eenigon lijd geleden, door den gepensioneerden vice-admiraal Twcntaan Zijne Majesteit den koning een ontwerp zijn aangeboden strekkende om bij het on verhoopt uitbreken van oorlog met eene zeemogendheid de zeega ten zoo hier te lande als in de koloniën bijna zonder of met ui terst geringe schcepsmagt en met betrekkelijk weinig kosten tegen vijandelijke invallen le beveiligen. Op zoodanige wijze zou dit kun nen geschieden dat geen vlootvoogd het daar binnen zeilen met een vloot of smaldeel zou durven ondernemen wanneer hij van die beveilingswijze onderrigt mogt zijn in onwetendheid daarvan zulks ondernemende zou hij zijne vernieling le gemoet zeilen. De Arnhemsche Courant wil welen dat dn tweede kamer der staten-generaal eerst tegen het einde var Februarij zo! bijeenkomen. Het plan ccner leening zou geheel opgegeven zijn. Ten einde le voorzien in den nood der arbeidende klasse beeft de werkvereeniging te Rotterdam opgerigt een groot etablissement alwaar op uitgebreide schaal alle soorten van vlassen en snuit wordt gehekeld waardoor aan vele menschen de gelegenheid is gegeven om aan het werk le komen en in het onderhoud hunner huisgezinnen te voorzien. Te Dordrecht werd maandag morgen een aldaar onbekend persoon hel slagtoffer van den wrakken slaat van het ijs der rivier. Omtrent half elf ure reden twee buitenlieden op schaatsen de rivier af onder den Zwijndrechlschen wal. Tot tegenover den daar staanden molen de Grienduil voortgereden stortte een der twee door het ijs en was reeds gezonken en onder het ijs weggedreven toen hoe spoe- bragt. De reisgezel van den verongelukte is door eene snelle wen ding gelukkig aan bet ook hem dreigende gevaar ontkomen. Bij het garnizoen to Woerden gekommandeerd door den majoor Fischer, heeft men verschillende malen een detachement geoefende schaatsenrijders onder aanvoering van den kapitein Sicemer zien vertrekken, om met geweer en wapens zelfs belangrijke ijstogtcn le (PUernemen. Van het Nieuwe-Diep wordt van II. vrijdag gemeld dat het ijs daar toen zoo sterk was dat men er met alle veiligheid over liep. Ook van Wieringen kwam men daar over hel ijs. De gemeenschap met Texel was afgebroken. De verzending naar Engeland van ingezouten late bloemkool is een belangrijke handelstak voor bet hollandscbo dorp Rijnsburg. Meer dan 80 personen meest vrouwen vonden in October en No vember jl. een bestaan in de bewerking dezer kool; zij snijden de kool in kleine stukjes en ontdoen ze van alle blaadjes; alsdan wordt ze in vaten gepakt en gezouten. Zes jaren geleden werden te Rijns burg 20 a 25 vaten ingemaakt. In 1847 is dit getal tot 480 ge klommen. Neemt men hierbij de Rijnsburger kool, die ter inmaking naar de Veenen Delft en Rotterdam is verzonden dan krijgt men voor 1847, volgens naauwkeurige beriglen, eene gezamenlijke hoe veelheid van 1023 vaten waarvan gewoonlijk in de grootste 500 6n in de kleinere 250 kooien gaan. Het door ons uit andere dagbladen overgenomen berigtdat (e Oislerwijk in Noord-Bralrand verscheiden huizen door brand ver nield zijn blijkt van allen grond ontbloot te wezen. De toestand van Vlaanderen dat ongelukkige land reeds irr het voorgaande jaar zoo vreesselijk geteisterd is ook thans wederom diep ongelukkig. In weêrwil van de pogingen die liet belgische gouver nement beloofd en ook gedeeltelijk tceds uitgevoerd heeft neemt de armoede er nog hand over hand toe. Met do zwartste kleuren schil deren de bladen uit die streken de tafereelen van armoede, hongers nood en dood die aldaar dagelijks voorvallen. Zoo spreekt het Journal de Charleroi van eene familie van vijf personen die men des morgens dood heeft vinden liggen zonder eene kruimel brood of eenigen lap dek om hunne ledematen legen de felle koude te dekken. Daarbij komt nog de typhus die zoo ernstig dit ongelukkige land teistert verschrikkelijk groot is het aantal dooden die dagelijks aan deze ziekte bezwjjken. Te Thielt I). v. merkte men in 28 dagen op 10 geboorten niet mieder dan 80 slerfgevallon op te Ardoye op 5 ge boorten 83 sterfgevallen. Maar groot is nok intusschen de algemeene liefdadigheid van alle kanten ontvangen zij wel is waar onvol doenden maar toch eenigen bijstand met do meeste zorg worden de zieken verpleegd en opgepast en op dezo wijze de rampen eenig- zins gelenigd, die God sedert eenige jaren over deze ongelukkige provinciën heeft uitgestort. Laatstleden donderdag zakte een jongen die do Schelde bij Rupel- monde wilde overgaan door het ijs mei het grootste gedeelte zijns ligchaams en heeft zich slechts mot bijna hovenmenschelijke inspanning los kunnen maken en weder op het ijs komen. Maar naauwelijks wilde hij zich naar wal begeven of de koude beving hem en hij viel dood neder voor dat hij den oever bereikt had. Uil alle oorden van Duitschland wordt berigt dat overal een verbazende voorraad .van granen voorhanden is. Van daar ook dat bijna op alle duitsche markten de prijzen dagelijks eene meerdere of mindere daling ondergaan. De toevoer uit Hongarije is te Triest zoo groot dat het aldaar aan bergplaatsen ontbreekt. Dit is mede het geval langs den gchcelcn Boven-Rijn en den nahnrigen Elzas waar een overvloed hcerscht zoo als men dien sedert vele jaren aldaar niet gezien heeft. In het noorden van Engeland en in Schotland is ongemeen veel sneeuw gevallen zoo dat die op de meeste plaatsen drie en vier voeten hoog ligt. Onlangs hebben de dagbladen melding gemaakt van een verschrik kelijk ongeluk in hel laatst van October op het meer van Michigan in Noord-Amerika voorgevallen waarbij omstreeks 250 landver huizers, en daaronder een honderdtal Nederlanders, die zich van Buffalo naar Milwaukie begaven, door het verbranden-van de stoom boot Phoenix, liet leven hebben verloren. De Staats-Courant meldt heden dat hier het nummer van liet nonrd-amerikaansch'e blad Mihoattkie-Sentinel is ontvangen hetwelk eenige bijzonderheden aan gaande die ramp 'mededeelt benevens de namen dor daarbij omge komen personen. Daarin komt hoofdzakelijk voor, dat van de 300 reizigers aan boord van de Phoenix, die op het genoemde meer eene prooi der vlammen is geworden, omstreeks 150 nederlandscbe land verhuizers waren waarvan slechts 25 met de beide booten zijn gered. Deze onRf-lukkigen hebben alles verloren de rneesten waren zelfs naauwelijks gekleed daar zij te bed lagen toen de brand uitbarstte. De ingezetenen van Sheboygan waar zij zich nog bevonden hebben hen liefderijk opgenomen en verzorgd. Tevens deelt de Slaats-Cou- rant de namen der omgekomenen medezo>als die voorkomen in het M WÊ ^-t g

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1