dldverfenliën hel loezigl moet worden opgedragen aan 12 super-inlendenten van welke reeds benoemd zijn de heeren M. B. liomenijpredikant, van Rerkelinstiluleur B, Wevecate, wethouder, en H. Dijkman, allen te Montfoort IC. Perk Vlaanderen, Ie Hilversum; m.' C. W, F. C. de Geer, burgemeester te Werkhoven, en m.' C. C. E. d'Fngelbronnerrefendaris bij het ministerie van justitie, te 's Graven- hage. Bij al deze bestuurders zijn nadere inlichtingen omtrent de zaak Ie bekomen en kunnen giften of inschrijvingen voor jaarlijksche bijdragen worden bezorgd. Zij die f 100 of meer geven ontvangen den naam van fondateurs en fondalricesmet zekere daaraan ver bonden reglen donateurs en donatrices zijn zij wier giften niet beneden f 25 bedragen ook kleinere giften van begunstigers worden niet dankbaarheid aangenomen. Den 25 Januarij heeft te Oislerwijk in Noord-Brahandeen hevige brand gewoeddoor welken acht buizen in de ascb zijn gelegd. Uil Leeuwarden meldt men van den 26 Januarij Bij iedere hard rijderij op schaalsen welke gedurende dezen winter heeft plaats gehad hebben vele Vriezen blijken gegeven de aloude kunst van schaatsrijden nog niet verleerd te hebben maar in vele opzigten in snelheid met onze oude beroemde hardrijders te kunnen wedijveren. Snelheid en vlugheid, gepaard met kracht, in een betrekkelijk kort tijdsverloop zamen vereenigd en aangewend mogen de vereisohten zijn om bij eene hardrijderij als overwinnaar bekroond te worden bij sommigen hunner die deze gaven in volle mate bezitten ont breekt echter wel eens iets dat bij een langdurig rid op schaatsen een hoofd.vereischte en onontbeerlijk is; wij bedoelen het volhoudings- vermogen waardoor men in slaat is zich gedurende een groot tijds verloop met snelheid op schaatsen voort te bewegen. Er bestaan voorzeker slechts weinige voorbeelden dal men op eenen dag op schaalsen niet alleen alle vriesche steden bezoekt maar ook op de plaats terug kooit v.an waar men is uitgegaan. Dat znlks mogelijk is. is onlangs wederom bewezen. Op den 22 Januarij ll., des morgens 5 uur, zijn namelijk van het dorp Huins uilgereden Domme Haantjes Jouwstrawoonachtig te Baard en Klaas Simons de Jong van Huins benevens nog twee andere reizigers. De reisroute welke zij gevolgd hebben was van Huins op Leeu warden en Dockum toen terug op Leeuwarden van daar op Sneek MistSloten Stavoren Hindelopen Workum Bolsward Har- lingen en verder op Franeker alwaar zij des avonds om half acht ure aankwamen terwijl zij eindelijk ten 9 ure te Huins arri veerden zoodal zij in een tijdsverloop van 16 uren alle de steden „van Vriesland hebben bezocht. De betrekkelijke afstand welken zij hebben afgelegd is nagenoeg 40 uren gaans, zoodat zij gemiddeld een uur gaans in 24 minuten hebben afgelegd. De reizigers hadden in den morgen nog al te kampen met harden tegenwind maar gelukkig was het ijs over hel geheel genomen tamelijk goed en de wegen waren goed gebaand. Twee der reizigers hebben evenwel dezen logt niet geheel mede kunnen doen uil hoofde zij eenig beletsel aan hunne voeten kregen zoodat zij genoodzaakt geweest zijn des nachts te Bolsward te ver blijven Jouwstra en de Jong hebben echter het doel hunner reis volbragt zonder eenig leisel bekomen te hebben en daardoor ge loond dat de Vriezen niet alleen in snelheid op schaalsen maar ook in hel vnlhondingSvermogen voorzeker huns gelijken niet hebben. De snelheid intusschen van 24 minuten in een uur levert niels buitengewoons op dewijl goede schaatsrijders afstanden van hoogstens 8 a 10 uren dikwijls in 15 minuien per uur afleggen maar zulks voorzeker gedurende 16 uren niet kunnen volhouden. Als men daarbij in aanmerking neemt dal de krachten van een paard niet verder gaan dan om dezen afstand van 40 uren gaans in minstens tweo dagen af Ie leggen zoomoet men.de krachten volharding van boven gemelde reizigers bewonderen. De verecniging der Broederlijke Democraten gevestigd te Londen heeft aan de Democratische Vereenigingten doel hebbende de ver binding en verbroedering aller volken te Brussel gevestigdeen adres toegezonden, hetwelk door den heer A. van Bevervoorde, die, naar wij meenen de vergaderingen der laatstgenoemde Vereeniging bijwoont in zijn blad de Burger vertaald is overgenomen. De beide Vereenigingen blijken hel hierover eens te zijn dat in hel aanstaande najaar een groot congres van democraten aller natiën moet gehouden worden en wel hoofdzakelijk om te beraadslagen over doze twee punten van vereeniging voor de democraten aller landen: «De souvereioiteit des volks en de verbroedering der natiën." Het Comité der Londensche Vereeniging is overtuigd dat men zich, tot bereiking van dit dubbel doel wenden moet «lot het ware volk tot den arbeidsman tot hen die dagelijks hun bloed hun zweet offeren onder het juk dat hun door de tegenwoordige maat schappelijke stelsels nog is opgelegd." - «Het belang van dit arbei dende volk gebiedt (zoo heet het verder) dat zij zich onderling ver staan verbroederen vereenigen. En zij zullen zich onderling ver eenigen. Uit de hut, van de vliering, uit den kelder, van den ploeg, uit de fabrijk, van het aanbeeld, zal men hen zien komen, ja ziet men reeds langs denzelfden weg de apostelen der broederschap en de voorbeschikte redders der mensohheid opdagen." Het is ons onbegrijpelijk hoe in ons-vaderland nog dagbladen ge vonden worden - het zijn er dan ook slechts- enkele - die zulke grondbeginselen en opwekkingen telkens met blijkbaar welgevallen overnemen. Gevoelt men dan niet dat die nijvere en nuttige klas sen welke uit hut en kelder, van den ploeg, uit de fabrijk, en van het aanbeeld worden opgeroepen om de maatschappelijke orde in alle landen het onderste hoven te keeren de allereerste slagtoffers van zoodanige communistische bewegingen worden zouden (Rolt. Cour.) Te Halle is een gedenkpenning op het hongerjaar geslagen en zijn reeds 21 ,000 exemplaren daarvan verkocht het eerste denkbeeld om zulk een penning te doen slaan is ontworpen geworden door een schilder, die zich lot het gevolg daar aan geven, met eenen rijken commercieraad verstaan heeft. In den avond van den 13 Januarij had een vreemd voorval te Saulchery, in bet kanton van Charly in bel fransche departement de i'Aisne plaats. De vrouw van een zekeren wijngaardenier Latiran genaamd lag haar kind ongeveer 7 maanden oud in de wieg om te slapen. Des nachts maakte het kind tegen zijne gewoonten geene de minste beweging en toen zijne moeder over deze sti' Var. wonderd ten zes ure des morgens het uit de wieg wilde n< deed zich een akelig schouwspel aan haar voor. Een gedeelte den neus en van de bovenlip van het kind was afgerukt; de moe wist niet waaraan dit ongeval toe te schrijven toen zij den dek opslaande on de horst van het kind een kat ontdekte welke dr reen toeval in de kamer was opgesloten. Het dier had het kind vti stikt en het vervolgens willen verslinden. In 1847 zijn van buitenslands in de haven van Londen binni gekomen Britsche schepen 6265, metende 1,426,612 ton vreem, 3105, met 492,344 ton; in het geheel 9370 schepen, en 1,918,95! ton zijnde 1663 schepen en 390,922 ton meer dan in 1846. Men wil weten, dat professor Simpson, van Edinburg, de u:i- vinder van de chloroforme, op het paleis Buckingham ontboden i-. om bij de bevalling der koningin van Engeland zijne dienst te vci- rigten. Te Petersburg had men den 30 December eene koude van 18 h 20 gr. Reaumur (ongeveer 10 gr. onder 0 Fahrenheit), met weinig sneeuw. Uit Noord-Amerika meldt men van geweldige overstroomingen in het dal der Missisippi welke duizende familiën van dak beroofd vee en voorraad medegesleept en ook een aantal menschenlevens weggerukt hebbep. Ill Cincinnati zijn de kerken voor de ongeluk,- kigen tot verblijfplaats geopend, kn het gansche dal van de Oüib klonk slechts ééne jammerkreet. Den 16 November zijn te Batavia twee vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld de eerste ten ongeveer 10'/4 ure de tweede omstreeks 10ure. Belangrijke schade is daardoor niet veroorzaakt-; in eenige gouvernementsgebouwen zijn de in 1834 ontstane scheuren op nieuw voorgekomen terwijl ook de muren van onderscheiden particuliere gebouwen gescheurd zijn. Elders onder anderen te Le- gok Njenang en in de residentie Cheribonzijn de schokken zeer hevig geweest, en hebben in laatstgenoemde residentie belangrijke schade aangerigt. In de hoofdplaats Cheribon zijn al de landsge- bouwen met uitzondering der pakhuizen alsmede meer dan tweo honderd particuliere sleenen woningen allen zwaar beschadigd eu meestal onbewoonbaar geworden. VLISSiNGEN, den 25 Januarij. Terwijl van af de westkust van Frankrijk lot de noordkust van Duilschland al de havens der groote handelsteden zoo als onder anderen Antwerpen Bremen Hamburg Amsterdam en Rotterdam, door het ijs gesloten zijn, blijven die van Vlissingen volkomen bevaarbaar zonder vóór of in dezelve het minste ijs te ontmoeten. Het laat zich aanzien dat ook wederom dezen winter de bewijzen zullen geleverd worden dat die stad met uilzondering van eenige fransche havens, alleen de plaats aan het vaste land blijft, welke ten allen tijde door den zeeman met gerust heid kan worden bereikt. Wij en zoo velen met ons kunnen maar niet begrijpen hoe het mogelijk is dat men dit onnoemelijk hooge belang door daadzaken niet schijnt te erkennen en helaasdit welligt dan zal willen doen als het te laat zal zijn. Want beschouwen wij het goed dan wijzen wij bier niet alleen op een nederlandscli maar tevens op een europeesch belang. Im mers wat toch kan, heilzamer op de welvaart en ontwikkeling Vier volkeren werken dan dat hun onderling verkeer spoedig en steeds onafgebroken kan plaats hebben. Gewigtige omstandigheden hebben dit gebiedend noodzakelijk gemaakt Frankrijk heeft zulks nog in tijds met wijsheid ingezien. Het ontziet geene schatten om zijne groote havens, als Boulogne, Havre, Brest enz. met het europeesch spoorwegnet te verbinden en daardoor den sleutel van het vaste land te erlangen. Door Vlissingen kan eene concurrentie met de fransche havens worden daargesleld het behoeft geene buitengewone middelen aan te wenden om linieschepen van 24 voet diepgang ten allen tijde binnen te laten en eene veilige en ruime ligplaats te verschaffen ile voorbeelden zijn niet aanwezig, dat Vlissingen bij welke gele genheden ook voor den zeehandel niet genaakbaar was. Langs eenen anderen weg kan dit niet worden verkregen de havens van Hamburg, Bremen, Amsterdam en Rotterdam zijn, met ijsgang althans weken aan weken gesloten die van Antwerpen hoezeer voortreffelijk gelegen is mede bij eenlgen ijsgang ontoegankelijk en daarenboven door zijne geographisehe ligging niet geheel onafhan kelijk van de magt van Frankrijk geworden. Wij herhalen dus de vraag indien men dit een en ander wel nagaat of niet al de mo gendheden van het vaste land, henevens Grool-Brittanje hetzelfde belang hebben, om op liet punt van Vlissingen met ernst de aan dacht te vestigen. Nederland en Groot-lïriltanje hebben daarbij reeds een direct belang wij bedoelen hier alleen dat liet groote Frankrijk niets ontziet om de overkndpost naar India geheel meester te wor den welk doel door ilit rijk zonder zijne uitmuntende havens niet zoude kunnen bereikt worden. Door eenen vlugtigen blik te hebben geworpen op de havens van Vlissingen en dezelve in verhand te beschouwen met de belangen van het vasteland en die van Groot-Brittanje hebben wij in het bij zonder ook die van Nederland bij deze gewigtige zaak rijpelijk over wogen en in stilte afgesmeektdat onze hooge staalsmagten een en ander met ernst mogen in overweging nemen. VlissCour.) Oostebland den 30 Januarij 1848. Heden overleed alhier in den ouderdom van 51 jaren ANTHONIJ BROUWER geliefde Echtgenoot van J. de JONGE, Wed. A. Brouwer, De Notaris M.' J. J. ERMER1NS zal op Dingsdag den 8 Februarij 1848, 's morgens ten 10 ure, in het Heibosch, onder Noordgouwepresenteren te verkoopencirca twee Bundors zevenjarig ESSCHEN en ELZEN HAKHOUT. ie zieb1k.zee bij de erven X. de vos stads dreekers.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2