ZIERIKZEESCIIE COUR A NT. 9. DINGSDAO A.° 1848. 1 FEBRUARIJ. Besturen en Administratien. frieuwstij dingen. ^7 B li ANDSCHOUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE brengen Ier kennis van de In- en Opgezelenen dat op Maandag den 31 dezer maand en volgende dagen, eene algemeene Brandschou- wiog door al de wijken dezer Slad zal gehouden worden en worden jnilsdien alle eigenaren enbewoners uilgeennrligd |(im Ot'-n'!- meesleren den vrijen toegang in derzelver woningen en werkplaalsen te verleenen en hunne aanwijzingen tot voorkoming van brand gevaar op te volgen overeenkomstig de bepalingen van bet Brand- Beglement voor deze Slad. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en omgeroepen mitsgaders in dezer Siads Courant geplaatst. Zierikzee, den 25 Januarij 1818. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. 1». KROEF. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de resolutie van heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie van den 21 dezer maand n.° 7 ten geleide van een af schrift Koninklijk besluit dd. 7 te voren, n.° 50, houdende goed keuring van eene door den Raad dezer Slad voorgedragene Haven belastingter vervanging van het beslaande oud Stedelijk middel van groot en klein kaaigeld. Brengen bij deze ter kennis van het publiek dat bet hierna vol gende Reglement en Tarief, van morgen af wordt ingevoerd, met intrekking van alle vroegere op dit stuk bestaande verordeningen en bepaling dat afdrukken daarvan zullen worden gezonden aan de Regterlijke inagt en Policie ten einde aan de uitvoering de hand te houden mitsgaders aan den Havenmeester die met deze uit voering wordt belast. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad Zierikzee. den 31 Ja nuarij 1848, Burgemeester en Wel houders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NB. Uil hoofde der uitgebreidheid van het Reglement en Tarief wordt hetzelve hier niet opgenomen, maar ligt ter inzage van een iegelijk ter Stedelijke Secretarie. FRANKRIJ K. PARIJS den 26 Januarij. Uit Napels zijn herigton tot den 18 dezer ontvangen in die hoofdstad was toen alles nog rustig. De troepen, welke den 14 met stoomschepen naar Palermo waren ver trokken hebben zich daar zonder tegenkanting kunnen ontschepen en zich nabij de zee en in de forten aan dien kant gelegerd. De bevelhebber der troepen de generaal Sauget heeft toen van den hertog de Majo en den generaal Vial vernomen dal de oproerlingen eene lijst met eischen aan den hertog de Majo hadden ingediend zij verlangden eerstelijk de constitutie van 1812 en onbeperkte vrijheid der drukpers. Daar deze eischen niet konden ingewilligd worden en de stad zich niet wilde overgeven moest men geweld gebruiken. Palermo zou daarop drie dagen lang door het eskader, onder hevel van den graaf van Aquilagebombardeerd zijn, terwijl de troepen herhaalde aanvallen waagden maar telkens werden teruggeslagen daar de bevolking zich met ongemeenen möed verdedigde. Den 18 was Palermo nog altijd in banden der oproerlingen. De graaf van Aquila was dien dag te Napeis teruggekeerd om nieuwe instruction aan den koning te vragen. Alen sprak ook van een opstand in Calabrie en voegde daarbij dat de generaal Stalella, die in genoemde provincie hevel voerde zijn' ontslag had ingediend. De napelsche regering moet ook bevel gegeven hebben tot het bombarderen vau Messina een engelsch fregat was voor die stad aangekomen orn de Engelschen en Franschen op te nemen welke zich aldaar bevin den alvorens het bombardement aan te vangen. Het hoog gewigt der gebeurtenissen in Sicilië, en de vrees voor de gevolgen welke die te Napels zelve zouden kunnen hebben hebben de fransche regering doen besluiten een barer grootste stoomschepen naar Napels te zenden om voor die stad te vertoeven. Sommigen maken hieruit op dat (Ie fransche regering per telegraaf nog latere berigten uit Napels heeft ontvangpn dan van den 18 dezer. De berigten uit [talie worden alzoo meer en meer bekommerende. De opstand in Sicilië is van een gevaarlijke aard. In Napels beerscht eéne klaarblijkelijke spanning. In Rome worden de gemoederen meer en meer door ,de geheime drukpers in beweging gebragt en zal het berigt van hetgeen op Sicilië voorvalt weiligt niet zonder invloed blijven. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIaGE den 27 januarij. Ten gevolge der ongunstige berigten uit Madera ontvangen nopens den gezondheidstoestand vau Z. K. H. prins Alexanderis de heer d.' P. F. Everardgenees heer van HH. MM. den koning en de koningin uit deze residentie derwaarts vertrokkon. Men verneemt dat het Z. M. dezer dagen behaagd heeft aan J. A. Hese en J. II. Houtam gratie van de doodstraf te verleenen, waartoe zij bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland van den 26 Junij 1847 ter zake van het vervaardigen en in om- -i.rop brengen -jan valsehe zil veren munlspealën zijn veroordeeld eu die straf te veranderen in de straffe naast die des doods. Uit het thans in hel licht verschenen jaarhoekje voor het ko ningrijk lier Nederlanden jaargang 1S-18 blijkt dat de bevolking van het rijk op 1.° Januarij 1847 bedroeg 3,062,223 zielen als in Noord-Braband 403,098 Gelderland 373.383 Zuid-Holland 566,257 Noord-Holland 468,006, Zeeland 159,443, Ulrccht 154,537 Vries land 247,467, Overijssel 212,538, Groningen 190,719, Drenthe 82,667 en Limburg 203,058. Gedurende 1846 zijn in Nederland geboren 100,702 kinderen waarvan 95,434 wettige en 5268 onechte. Overleden 91,930 personen, als 47,243 van het mannelijk en 44,687 van het vrouwelijk geslacht. Er zijn 20,633 huwelijken ge sloten. Het getal echtscheidingen heeft beloopen 67. Gedurende het jaar 1832 was de sterfte over het rijk (met uit zondering van Limburg) ten gevolge der destijds heersahende cho- fera-ziekle tot op 71,266 zielen geklommen. Over 1846 bedroeg zij insgelijks met uilzondering van gemeld hertogdom 87,099. De buitengewone sterfte gedurende dat laatste jaar was alzoo aanzien lijker dan die welke de c/iofero-ziekte veroorzaakt had. Met uit zondering der kinderen beneden het jaar en van die tusschen 5 en 10 jaren zoo mede van zeer hoog bejaarde personen hebben alle overige levenstijdperken in meerdere of mindere mate hun aandeel tot die buitengewone sterfte geleverd. Het jaar 1846 mag dus, om bekende oorzaken, ten aanzien der sterfte, als een der ongun stigste beschouwd worden. Het berigt van het overlijden van Z. M. den koning van Dene marken op den 19 is niet bevestigd doch heeft men alsnu uit Altona de tijding bekomen dat Z. M. in den laten avond van den 20 werkelijk is bezweken. De nu overleden vorst heklom den 3 December 1839 als opvol ger van koning Fredcrik VI, den troon. ïn 1812 van zijne eerste gemalin eene mecklenburgsche prinses gescheiden huwde hij in 1815 zijne thans hein overlevende gemalin Carolina Amalia van Holstein-A ugustenhurg. De tegenwoordige koning, Frederik VII, is den 6 October 1808 geboren twee malen gehuwd geweest en beide malen wettig van zijne gemalinnen gescheiden eerst in 1837 van Maria van Denemarken thans gehuwd aan hertog Karei van Glücksburg daarna in 1846 son Carolina van Mecklenburg-Strelitz. Beide deze huwelijken zijn kinderloos gebleven. Alen meldt uit Amsterdam van den 28 Januarij Ten gevolge van nieuw gemaakte schikkingen wordt sedert gisteren de door-ijzing van de waterschuiten naar Weeps mét kracht van volk en huiten- gewone inspanning voortgezet zoodat de watervloot van meer dan 25 schepen weldra weder eenen grooten voorraad versch water zal aanbrengen. Als voorbeeld van het drukke verkeer over de Alaas te Botterdam in dezen winter strekt, dat, ofschoon de stads brug nog niet gelegd is, aan eene enkele plank, op eenen dag, aan het hoofd, alwaar men voor den overgang één cent betaalt f 107 is ontvangen. Hel Algemeen Handelsblad behelst liet volgende Onlangs is eene belangrijke inrigting van liefdadigheid in ons vader land lot stand gekomen namelijk een landbouwkundig huis van opvoeding voor verwaarloosde kinderen in navolging der beroemde Colonie Agricolete Metlray in Frankrijk. Deze inrigting wordt gevestigd te Aloalfoort zij is niet alleen voor jeugdige overtreders der wet maar voor verwaarloosde kinderen in het algemeen bestemd; de uitgebreidheid van haren werkkring zal afhangen van de giften en inkomsten welke zij te wachten heeft. Omtrent de opleiding aan de kinderen te geven en de werkzaamheden deelt de directie tot nog toe slechts de volgende hoofdbeginselen mede: «a, het weren van luiheid en ledigheid door hel zooveel mogelijk verschaffen van doelmatiger) arbeid; b, het bevorderen van den leeslust door ge schiedkundige, redekundige en godsdienstige werken; c, geheele onthouding van sierke dranken, en d, zorg voor orde, naar eene in elke zaal op te hangen tijdsverdeeling der werkzaamheden." Met dil huis van opvoeding willen de oprigters verhinden 1.", een proveniershuis, in hetwelk bejaarde lieden zich, legen eene bepaalde som op het grootboek ingeschreven kunnen inkoopen 2." een kosthuis, ter verpleging van oude mannen, legen f 100 'sjaars, en 3.£, een bestedingshuis in hetwelk gemeenten of corporation hunne armen kunnen besteden teger. bepaalde somrneri bij wijze van abonnement. Reeds van 10 gemeenten zijn bestedelingen aan do directie toegezonden 72 gemeenten hebben dezelve toegezegd. Ook aan dezen moet voor zoover zij daartoe geschikt zijn landbouw kundige arbeid of handwerk worden verschaft. Voorloopig is de heer D. van Frankenhuysen (directeur van het Bestedelingshuis der Nederduitsehe Hervormde Diaconie te Rotterdam, en niet Hervormd predikant aldaarzooals de bcrigtgever in het Handelsblad hem betitelt) de eenige directeur der geheeleh) rioting

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1