A. dvertenliën. in de gemeente Lezennes plaats gegrepen. Deze gemeente bezit wijd uitgestrekte steengroeven aan catacomben gelijk die zich zoo als men zegttot aan de dorpen Ascq en Lesquin uitstrekken een gedeelte dezer steengroeven nu was aan eenen zekeren heer Puyrestaurateur, ver huurd, die er talrijke bedden champignons in had aangelegd. Reeds sedert lang had de heer Puy aan verschillende inwoners van Lezennes zijn voornemen te kennen gegeven om nieuwe bedden in een ander gedeelte dezer onderaardscbe holen aan te leggen werkelijk begaf hij zich dan ook II. maandag tusschen drie en vier ure in de groeven om de plaatsen op te zoeken die hem voor de kuituur dezer gewassen het geschiktst zouden voorkomen. Daar hij na verloop van eenige uren nog niet was teruggekeerd begaf men zich eerst naar de kamer, waar hij gewoon was zich te onlkleeJen en zijn werkpakje aan te trekken daar gekomen verkreeg men de zekerheid dat de heer Puy nog niet uit de groeven was teruggekeerd. Verscheiden uren verliepen die de zijnen in den grootsten angst doorbragten zonder dat de ongelukkige uit de groeven te voorschijn kwam eindelijk ten elf ure des avonds, namen vijf bewoners van Lezennes het moedige en edele besluit hem te gaan opzoeken en begaven zich, van licht voorzien, in de ben onbekende onderaardscbe groeven. Den volgenden dag steeg de schrik in deze gemeente len top, toen men de vijf personen die d_gn vorigen dag vertrokken waren eveneens niet zag terugkeeren waarop terstond andere personen aanzienlijker in gotal', op hunne beurt de groeven binnendrongen. Deze echter om niet insgelijks te verdwalen en misschien ook om de verdwaalden den weg aen te wijzen die zij gevolgd hadden namen de voorzorg slroo te werpen langs den wegdien zij volgden. Deze gelukkige inval slaagde ten eenenmale de vijf eerstvertrokkenen die zeiven verdwaald waren en zich voor immer verloren waanden had den hun|behoud aan dit stroo te danken daar dit hen huiten de groe ven voerde. Het zoude moeijelijk zijn zich een denkbeeld te vormen van den angst dien zij hebben moeten gevoelen; alle zijn dan ook min of meer ziek en een hunner een herbergier beeft nog zijn bed niet verlaten. Maar wat was er van den heer Puy geworden dat was alsloen nog onbekend en weet men ook niet op het oogenblik dat wij deze weinige regelen ter neder stellen. Gisteren avond ten 8 ure zijn twee rege- inenlen van de 63'" afdeeling linietroepen op marsch gegaan om den ongelukkige op te sporen; zij hebben flambouwen en kluwen touw met zich genomen. Heden morgen zijn nieuwe.compagniën vertrokken, om de twee andere af te lossen die den gansellen nacht door vruchteloos de steengroeven doorkruist hebben. De heer Puy bad de kwade gewoonte zich aangewend om altijd zijne' bedden alleen te gaan bezoeken. Reeds eens was hij verdwaald en drie of vier uur op dezelfde plaats gebleven waar de personen afgezonden hem op te sporen hem gevonden hadden. Een later Schrijven uil Rijsselvan den 14, meldt het volgende: Wij k unnen de heugelijke tijding mededeelen dal thans ook de heer Puy na 74 uren in da steengroeven te hebben doorgebragtuit dezelven gered is. Het lange verblijf in deze onderaardscbe holen de daar door gestane ontberingen hebben zijne gezondheid in bet minst niet geschokt. Heden is bij zelfs naar Rijssel teruggekeerd in den besten gezondheids toestand ofschoon hij zich over vermoeidheid beklaagde. De heer Puy heeft in de lange uren in de groeven doorgebragt, weinig geleden -de dorst had zich veel heviger doen gevoelen dan de honger. Nadat het lichtdat hij hij zich had was uitgedoofd had de heer Puy zich aan de Voorzienigheid overgegeven vertrouwen stellende in de liefde zijner medeburgersdie hem dan ook niet ontbroken heeft. In weerwil van den ijver en de talrijke in het werk gestelde pogingen om hem te redden, begon echter moedeloosheid zich allengskens ook van de meest ijverigen meester te maken daar men zag dat alles vruch teloos bleef. Onder degenen die nog niet alle hoop opgaven behoorde ook een gewezen kapitein der kavalerie, de heer. Watlier; deze begaf zich naar de moeder van den ongelukkige en zweerde haar haren zoon binnen de 24 uren te zullen terugbrengen heizij dan levend of dood. Op het bepaalde uur, zoo als hij zeil' zegtheeft God van het gegeven woord ontheven dengene, die op Hem vertrouwd bad. Door zijne kernachtige woorden aangespoord waren verschillende mijnwerkers weder gezind hem te volgen en schaarde zich om hem heen. Tweemolen waren deze dappere lieden die hem met militaire naauwge- zetheid gehoorzaamden genoodzaakt, na lange en vrucbtelooze toglen op het punt terug te komen van waar zij uitgegaan waren. Eindelijk ten 3'/s "rei vormt zich eene nieuwe bende kloekmoedige mannen die den heer Wattier lot aanvoerder verkiezen. In plaats van de reeds doorzochte wegen aan de linkerzijde te volgen loopen zij in do overgestelde rigling voortom nieuwere wegen te zoeken. Na verschei dene uren de onbega3nbaarste paden gevolgd te hebben kwam de troep eindelijk al kruipende, klimmende en glijdende op een punt. waar eene aardstorting had plaats gehad. Aan dezen kant alzoo stuitendewas men er op bedacht terug te keeren maar langs senen anderen weg. Weldra bevinden zij zich te midden van een doolhof pilaren door muren van verschillende hoogte van elkander afgescheiden. Na een punt van zamenkotnst te hebben uitgekozen, verspreidt men zich in verschillende rigtingen toen eensklaps een kreet hunne ooren trefthet was de heer Puy die, licht ontwarende daarop was toegeschoten uit roepende gered I gered I Op dat gerucht keert do geheele bende terug en omringt dezen zoo wonderbaar geredden man. Men voert hem naar zijn landhuis, waar hij weldra ook zijne moeder zag verschijnen die door een' koerier van de redding baars zoons was verwittigd geworden. Te Stockholm is de algemeene aandacht sterk gevestigd op een voorslag van graaf Lodewijl: von Stedingleter verwerving van gods dienstvrijheid. Tot hiertoe namelijk eiscbën de zweedsche wetten de straf van verbanning en andere straffen op den afval van de Luthersche godsdienst. MIDDELBURG, den 17 Januarij. Bij onderscheidene vonnissen van de arrondissements-reglbanken te Middelburg, Goes en Zierikzee in den loop des jaars 1847 geslagen zijn twee en twintig personen tot eene geldboete, ter zake van overtreding op bet stuk der malen en gewigten veroordeeld geworden. Zijne exc. de heer staatsraad gouverneur dezer provincie heeftbij circulaire van den 11 dezer de aandacht der plaatselijke besturen van de steden en gemeenten ten platten lande ip dit ge west gevestigd op de belangrijkheid om bij het ontstaan van brand ook wanneer zich die ver van de kom der gemeente openbaart spoedig hulp toe te brengen en in overweging gegeven om tot bereiking van dit doelda tijdige kennisgeving van het ontstaan van eenen brand te bevorderen door het vaststellen eener premie voor dengene die daarvan het eerst berigt geeft en om tevens de noodige maatregelen te heramen lot een spoedig vervoeren van de hlusch- middeien naar de plaats van den brand. Tevens is daarbij gewezen op de pligten van goede buurschap, ter. einde met de brandspuiten ook hulp aan te brengen, wanneer er brand in eene andere na burige gemeente ontslaat. Bij eene andere circulaire, van den 13 dezer maand, is door zijne exc. voornoemd aan de stedelijke en plaatselijke besturen in dit gewest mededeeling gedaan van eene zich in eene der steden van deze provinciën gevormd hebbende vereeniging van eenige in gezetenen tot ondersteuning der armen en wering der bedelarijwelke op eene door haar gedane uitnoodiging de penningen welke ge woonlijk aan aalmoezen worden besteed van hare mede-ingezetenen heeft ontvangen en die thansna zich door het bezoeken der armen van derzetver toestand te hebben verzekerd en na overleg met de te dier stede gevestigde armbesturen zoo veel mogelijk gelijkmatig onder de behoeftigen verdeelt, met bijvoeging van de waarschuwing, dal alle ondersteuning zal worden onthouden aan hen die zich aart bedelarij schuldig maken. Deze instellinggebleken zijnde tot hiertoe een voldoend middel te wezen om de bedelarij in de bovenbedoelde stad geheel te weren is uit dien hoofde bij gemelde circulaireals voorbeeld ter navolging aan de voorsehrevene besturen aanbevolen. Het ijs heeft wederom gedurende dezen winter onderscheidene slogloffers geëischt uit verschillende oorden van ons vaderland zijn daarvan berigten gedaan tot heden hadden wij in onze omstreken nog van geene ongelukken deswegens vernomen. Heden echter wordt ons het berigt medegedeeld dat gisteren namiddag op de vest van het fort tusschen Vlissingen en Koudekerke bij het schaatsenrijden eeu elfjarige knaap door het ijs stortte en ongelukkiglijk niet meer is kunnen gered worden wel zijn er daartoe pogingen aangewend maar vruchteloos. Eenige ter hulp toegescholene personen zrjn zelfs niet zonder levensgevaar gered. In het voorheen hloeijende en volkrijker stadje Yeere zijn in het verloopen jaar geboren 33 kinderen overleden 41 personen ge huwd 4 paren. NOORDWELLE (eiland Schouwen) den 11 Januarij. Gisteren vierden de inwoners dezer gemeente een verblijdend feest. De weled. heer W: Uoogenboom en mejufvrouw K. Hoogenboom mogten op dezen dag het zeldzaam geluk genieten hun 50s" huwelijksjaar te beleven, in het bijzijn van hun talrijk kroost. Reeds vroeg in den morgen gaven de inwoners door het uilsteken der nationale vlaghunne deelneming aan deze feestviering te kennen. Een vereenigd gezelschap had zich tot opluistering hiervan beijverd in het versieren van eene fraaije eerepoort voor het huis van de feestvierenden die op vrien delijk verzoek werd beschikt door den weled. acblb. heer burge-' meester der slad Zierikzee en welke poort des avonds tot aan den volgenden morgen fraai verlicht was het afstellen van een vuur werk dat naar genoegen door een ieder der aanschouwers is be wonderd verhoogde niet weinig dezen feestdag welke in het bijzijn van eene talrijk zamengevloeide menigte zoowel van hier als uit de omliggende plaatsen tot genoegen is afgeloopen. De hoogbejaarde echtgenooten hebben bij deze gelegenheid hunne namen vereeuwigd door het uitdeelen aan de armen van vele giften bestaande voor namelijk in koren en meer andere levensmiddelen. ZIERIKZEE, den 21 Januarij. De 53'" jaardag van Hare Ma jesteit onze geliefde en geëerbiedigde koningin is eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De soirée de physique amusante welke ten voordeele der armen zal gegeven worden heeft voldoende deelneming-gevonden doch is om dringende redenen uitgesteld tot maandag den 24 dezer en zal des avonds ten half 7 ure gehouden worden ten huize van den lector bij het Natuurkundig Genootschap alhier. Een vluglig overzigt van het geheele gebied der natuurliunde ver gezeld van verscheidene proefnemingen die het dubbele nut dezer wetenschap blijkbaar maken, zullen het onderwerp zijn van twee voorlezingen. Tusschen de beide voorlezingen zal eene pauze van een half uur plaats hebben, gedurende welke door den heer /.andvoort, kastelein der sociëteitin een belendend vertrokeenige ververschia- gen zullen verkrijgbaar worden gesteld. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 19 Januarij 1848. Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld 3 4 Arnort. Syndikaat 3'/, pC. Handel-Maatschappij 4'/> gebleven. 54 65 83'/, 161'/, pC. MIÜDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 20 Januarij 1848. O. Tarwe 1846 N. dito 1847 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. f 11,50 a 12,00 - 8,50 a 9,50 - 0,00 a - 7,00 a - 7,00 a - 5,00 a - 5,00 a - 3,00 a - 6,00„a - 9,50 it 11,50 - 8,00 a 9,00 0,00 8,00 7,50 5,30 5,10 3,25 6,20 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 0,00 a 0,00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad - 9,00 a 10,00 - 0,00 h 0,00 - 11,00 a 12,00 - 9,00 a 9,50 - 3,00 a 7,00 Ra^p-Ölie te Zierikzee, f 42,00 p. v. Patent-Olie - 45,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Ons op den eersten dezer maand gebaren KINDJE bezweek beden aan eene hevige ziekte. Zierikzee C. van der LEK de CLERCQ. den 19 Januarij 1848. L. A. C. SCHUURBEQUE BÖEIJE. te zierikzee bij de erven a. de vos t stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2