JV.o 6. ZIE Rï&Z EESCIIE A.° 1848. COURANT. 21 JANUARIJ. Besturen en Administration, JYieuws tijdingen VRIJDAG BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HAAM STEDE zijn voornemens onder nadere approbatie om op Vrijdag den 18 Februarij 1848 des namiddags ten vier ure in het Ge meentehuis aldaar, in het openhaar voor den tijd van zeven jaren, te verhuren de DORPS HERBERG in die Gemeente ingaande met den 1 Mei 1848 en eindigende 30 April 1855, waarvan de voor- waarden van verhuring dagelijks (uitgezonderd des Zondags") in den voormiddag ter lezing leggen hij den Secretaris der Gemeente. Haamstede, den 21 Januarij 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VIS, vt.. Ter ordonnantie van dezelve L. L. BOLLE Secretaris. FRANKRIJK. PARUS den 17 Januarij. Abd-el-Kader heeft een brief aan de regering geschreven in welken hij verklaart zich geheel aan de wijs- beid des koriings te onderwerpen, en alles te zullen goedkeuren wat Z. M. te zijnen opzigle mogt besluiten. NEDERLANDEN. AMSTERDAM, den 18 Januarij. Ter vervulling der vacature van eene predikanlsplaats veroorzaakt door hot overlijden van den wel- eerw. heer J. Corstiusen voortdurende door hel bedanken van den wel-eerw. heer IE. li Vederis gisteren door de wel-eerw. en eerw. heeren predikanten en ouderlingen der Noderd. Hervormde gemeente alhier de volgende nominatie uitgehragt Zestal. D.s J. Wildschut, pred. te Brummen d.s Stellerogge pred. te Zierikzeed.s J. Broedeletpred. te Gouda; d.s J. f'Ieijte, pred. te Nieuweuhoorn d.' E. B. Swalue(heul. doet. en pred. te Goes; d.s H. A. G. Brumund, pred. Ie Vlaarditrgcn. Drietal. D.s D. StelleroggeE. B. Swalue en Pleijte 'sGRAVENHAGE den 19 Januarij. Men meent te kunnen ver zekeren, dat ten aanzien der Grondwet ongeveer zes en twintig ontwerpen >van wet aan de staten-generaal zullen worden aangeboden en alzoo de wijzigingen of verduidelijkingen dier Grondwet zich tot zes en twintig punten zullen bepalen. Dat die ontwerpen bereids naar den raad van state verzonden zijn is huiten allen twijfel. Men verneemt dat het derde Nederlandsche Congres van Land huishoudkundigen te Groningen zal worden gehouden op 14 Junij eerstkomende en volgende dagen. Vroeger is er reeds medegedeeld dat de provinciale commissie van landbouw te gelijker lijd eene tentoonstelling van landbouw-voorwerpen heeft uitgeschreven. ROTTERDAM den 17 Januarij. De uitgaven dezer stad over het jaar 1848 zijn hij de begrooling geraamd op f 1,129,996,18'/, de inkomsten op f 1,130,904,OD/jen aldus opleverende een batig slot van f 908,73. De bevolking der stad is gesteld op 82,493 zielen. De berigten van hol Zendeling-Genootschap te Zoysl luiden zeer gunstig omtrent de werkzaamheden der Moravische Broeders in Su riname. Te Paramaribo wies de Negergemeente meer dan ooit in getal van leden, maar vooraf op de plantaadjos werd vooruitgang opgemerkt. Het zendelingswerk dat voor omtrent 20 jaren tol ééne plahtaadje bepaald was en zijn ondergang scheen te naderen is thans over 150 planlaadjes uitgebreid. Meer dan 13000 Negers staan onder het opzigt der Broeders; meer dan 18000 hoorcir liet Woord van God en liet getal dergenen die het hooren kunnen bedraagt ongeveer 23000, hetwelk meer dan de helft der tegen woordige slavenbevolking uitmaakt; de oogst is groot, maar weinige zijn de arbeiders. Ook onder de vrije Boschnegers werd niet zonder vrucht gearbeid. Eerlang zou aan eene vrouw den doop worden toegediend niet op eene der vestigingen maar in het Boschland zelf, hetwelk de eerste maal zou wezen dat een uit den grootpn stam der Aukaner Boschnegers in het Boschland den doop ontvangen zou. Van wege de ongezonde ligging dor vestiging in dien omtrek Nienw-Bambey zouden zich de leden dier gemeente cnenr beneden waarts aan (Je Suriname in de nabijheid der Sarakreek vestigen. Daar is het klimaat gezonder en het verkeer met Paramaribo gemak kelijker. Bovendien hebben zich reeds vele Vrijnegers van een ande ren stam daar nedergezet, onder welke reeds eenige begeerte naar het Christendom is opgewekt hetwelk van de voorgenomen ver plaatsing der Bambeysche gemeente veel goeds doet hopen, Uit .Utrecht meldt men het volgende Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze geliefde koningin zal het stedelijk bestuur van Utrecht een waar volksfeest geven. Dien dag zal in de zalen van het militair logement aan 4000 behoeftige personen gelegenheid gegeven worden om een maaltijd van zuurkool aardappelen spek en brood te houden. Des morgens van I! ure zullen de genoodigden worden toegelaten en plaats kunnen nemen aan daartoe ingerigte tafels waarop men 500 couverts plaatsen zal. Aan de verschillende wijkmeesters en armbesturen zullen kaartjes worden afgegeven. Zondag namiddag is te Scheveningen voor den wal gekomen do sloompakket Ocean, kapitein J. A. llasle, van Londen onder andereu aan boord, hebbende zes landverhuizers die uit Noord-Amerika met berouw naar hunne haardsteden terugkeeren. Dingsdag morgen zijn eenige manschappen van het 6de regement infanterie te Haarlem in garnizoen met ransel en wapens op schaatsen, in navolging van de grenadiers te 's Hagevan het Noor- der-Spaarn naar Spaarndam gemarcheerd. De groningscbe en vriesche couranten zijn opgevuld met berigten wegens hardrijderijen op schaatsen. Bij eene hardrijderij door mannen en vrouwen den 17 dezer te Leeuwarden gehouden is de prijs van f 150 behaald door Theunis B. Epema van Warga, en Grietje H. van der Wal, van Wirdum 21 paren hadden zich laten inschrijven. Als een bewijs der bijzondere vlugheid in het schaatsenrijden kan vermeldt worden dat genoemde Theunis li. Epema ook in het voorgaande jaar uit een getal van 72 personen den prijs te Leeu warden verworven heeft terwijl dezelve mede reeds in dezen win ter den prijs te Bolsward en de premiën te Harlingeu en Dockum heeft weggedragen. Laatstleden zondag avond, circa 10 ure, zag men te Velp een al lerschitterendst noorderlicht dat de gedaante eener roode zuil had en zich in eenen breeden gloed oploslte. De wcërvoorspellers beschouw den dit luchtverschijnsel als een lecken van nog te wachten strenge vorst. De zitting der correctionele reglbank te Brussel van den 12 dezer, heeft de bijzonderheid geopenbaard dat hel vrouwvoik sedert eenigen tijd de oc.trooiregten smokkelt. Vier vrouwen stonden onder deze beligting te rogt. De eerste had twee kilogrammen sauciezen bij wijze van kousebandenom hare beenen gebonden en wilde aldus de stad binnenkomen de tweede had onder haren halsdoek zes pa trijzen verborgen en een zevende in haar zak; de derde had ziëh eenen cul de Paris gemaakt door vier pond rnndvleesch in eenen zak onder hare rokken te hangen eindelijk de vierde als eene min gekleed had onder haren borstlap eene llescb cognac-brandewijn zeer netjes verborgen. De vier hetiglen zijn elk verwezen tot 100 gul dens boete. Op het platte land in Belgie in de omstreken van Yalencyn schijnt thans eene bende van varkens-dieven te heslaan want bij vele hoeren heeft men des nachts de varkens gestolen. Te Epinoy onder anderen zijn er twee geroofd en de dieven zijn onbeschaamd genoeg geweest om op de deur te schrijven: Jufvrouw, als gij uwe varkens eenen anderen keer niet beter mestzijt gij onze kalan- disie kwijl. Er zijn menschen wier bestaan waarlijk verwonderlijk is. Te Girn reed dezer dagen eene bende koordedansers rond onder welke zich eene hoog zwangere vrouw bevond. Honger doet zooveel uit - rigten I Deze ongelukkige gaf den 31 December te Briare eene ver tooning en op nieuwjaarsdag haarde zij in eenen overdekten wagen staande voor eene geringe herberg drie kinderen welke maar 40 uren geleefd hebben. Men oordeele over de verlegenheid der moeder. Out de begrafenis in eens te kunnen verrigten wachtte men den dood van den langstlevende af; en intusschon lagen daar twee lijkjes op eenen stoel welke door een klein meisje voor poppen werden genomen I Eindelijk was de begrafenis nog niet gedaan toen de beiide reeds de stad verliet en de kraamvrouw vertrok mede. Wat leven! wat zeden! Tn de fransche dag',daders leest men de volgende statistieke opgaven over het afgrlnopen jaar: In den loop van 1847 hebben de assisen hoven in Frankrijk 67 doodvonnissen geslagen Van deze 67 dood vonnissen zijn 43 geveld ter zake van doodslag 8 wegens diefstal van moord verzeld 5 wegens vergiftiging 4 wegens vadermoord 3 wegens kindermoord 3 wegens brandstichting en een wegens sla gen en verwonding. De in Frankrijk en Afrika gevestigde krijgs raden helihen in 1847 een getal van 102 doodvonnissen uilgespro ken als: 82 wegens feitelijkheden (jegens bevelhebbers, 12 wegens doodslag en 8 wegens desertie. Het middelbare getal van mis daden dat jaarlijks tegen personen en goederen begaan wordt be draagt tusschen 5- en 6000 het getal der beschuldigden van 7- tot 8000, van welke over hel algemeen een derde vrijgesproken wordt. Dc correctionele zaken zijn veel talrijker. In 1847 zijn er 77,000 voor de reelbnnke» van eersten aanleg gehragler waren bij dezelve 98,000 beschuldigden van welke 23,000 buiten vervolging gesteld zijn. Gedurende hetzelfde jaar heeft de overheid kennis moeten nemen van 7400 sterfgevallen door ongelukken veroorzaakt 3000 daarvan waren door verstikking in hel water veroorzaakt 600 door toeval met rijtuig 400 door aardinslortingen 200 door onmatig gebruik van sterken drank, 80 door den bliksem, 14 door ongelukken op spoorwegen, enz. Het getal der zelfmoorden steeg lot 3000; manspersonen tellen steeds voor twee derden meer dan vrouwen in hel getal der zelfmoorden die jaarlijks begaan worden. De meeste dier zelfmoorden hadden plaats door verwurging indompeling en verstikking. Men heeft opgemerkt dat Mei, Junij en Julij de maanden zijn die altijd de meeste zelfmoorden opleyeren. Men schrijft uit Rijssel van den 13 Januarij Een' treurig ongeval, dat hier ieders geest bezig houdt, heeft heden li undeisviuu ucm ucu runuc ccirrgc uiruuiuur ot'i gcucm en <vu

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1