ZIBRIEZEESGH'B COURANT, DING3 DAG A.° 1848. 18 JANUARIJ. Besturen en Administrati'èn. JYi euirstijdiny en. N.o 6. ■•Sis' BEKEND M J KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat in de maand Julij dezes jaars, binnen <le Slad Delft, zal worden gebonden eene Tentormsiellrn'j van Voortbrengselen van Inlandsche Nijverheid, voor welker kostelooze verzending been en weder zal worden gezorgd met uitnoodiging aan allen die zich opgewekt moglen gevoelen om de voortbrengselen hunner nijverheidwetenschap of kunst naar die Tentoonstelling op te zenden, om ter Stedelijke Secretarie kennis te komen nemen van het programma hetwelk daartoe voor een ieder dagelijks ter lezing ligt. Zierikzee, den 13 Januarij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. De LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN, die met goedkeuring van Z. M. den Koning weder plaats zal hebben ter 'ondersteuning der Armen, zal getrokken worden den 6 Maart 1848. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag den 2 en Vrijdag 3 Maart, op de Raadzaal van het Stadhuis van 12 tot 3 ure, alwaar men zich tevens van Loten zal kunnen voorzien. Ook zijn van lieden Loten te verkrijgen hij den Boekbandelaar P. de Looze a f 1 het Lol. Dare Majesteit de Koningin heeft deze Loterij door Hare nog te vcrwachtene bijdrage wel willen begunsligen wij hopen dal ook daardoor de welwillendheid van velen zal worden opgewekt opdat de moeite en werkzaamheid aan dezelve verbonden eenigermate zal worden vergoed door de algemeene medewerking. Het doel dal met deze Loterij beoogd wordt is geheel belangloos en moet alleen strekken om de nood eenigermate te verzachten en te verliglen. Wij hevelen haar dus aan de weidenkenden aan. Uit naain der Directie H. de JONGE van BnEDGEL. De DIRECTIE der BEWAARSCHOOL voor Kindeeen van Armen en Onveumogenden binnen deze Stad maakt hierbij hekend dat zij voornemens is aanstaanden Vrijdag, den 21 dezer, 's namiddags ten 41/. ure in een der zalen van het Raadhuis Rekening en Verant woording van haar over het afgeloopen jaar gehouden financieel he lleer te doen en noodigl tevens degenen die haar door hunne in schrijvingen tegen mogelijk tekort hebben gelieven te verzekeren uit om daarbij wel te willen adsisteren. Zierikzee, 17 januarij 1848. Namens de Directie voornoemd P. J. ANDREyE Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS, den 14 Januarij. Hel blijkt thans werkelijk, volgens schrijven uit Toulon van den 8 dat Abd-el-Kader geheel als ge vangene wordt behandeld. Hij is, na hel Lazarelh verlaten te heb ben van de meeste der zijnen gescheiden en op het fort Larnalgue gebragt. Het afscheid tusschen de verschillende loglgenooten is zeer hartroerend geweest. De emir moet zeer neerslagtig zijn en aan ziin' tolk te kennen gegeven hebben dat hij niet de krijgsgevangen Diaar de gast van Frankrijk was; dat hij liet woord van een' gene raal en van een' koningszoon bad dat men hum zijne dagen op Muzelmanschen bodem zou laten eindigen dat indien hij geweien bad dat men hem van de zijnen zou scheiden hij dan liever naar het zuiden van Afrika do wijk had genomen naardien hij üan de kostbare vrijheid zou genoten hebben. De regering heeft besloten eene medaille lo doen slaan als een gedenkstuk aan de onderwerping van Abd el-Kader. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 15 Januarij. Er bestaat eenige reden om te verwachten dat de werkzaamheden in de suikor-falirijk van de heeren C. de Rruijn Zonen, ondanks de plaats hebbende finan ciële slagnatie hij voortduring zullen worden voortgezet. Die van de heeren J. IIRupe Zonen zal eerlang al hare werk zaamheden stoken. Het passief van dit huis bedraagt naar men verneemt, ruim f 1,300,000 liet actief weinig meer dan f 00,000. De brand van October 1845 schijnt do hoofdoorzaak van dezen treu- rigen toestand le zijn. Den 31 dezer zal hierop het raadhuis openlijk aanbesteed worden liet overdekken van het middenplein der beurs. Naar men verneemt is er door liet openhaar ministerie hij de arrondissemenls-regtbank alhier, eene gereglelijke vervolging inge steld legen den uitgever van het dagblad de Hydra, wegens daarin voorkomende artikelen betrekkelijk den afgetreden minister F. A. van llall. 's GRA VENHAGE den 16 Januarij. In de dezer dagen le Rot terdam gehouden algemeene vergadering van de Kouinklijk-Neder- landsche Yachlclub zijn voor een' nader te bepalen wedslrijd in 1848, prijzen uitgeloofd; terwijl ook is besloten eenige prijzen uit le schrijven voor een' le houden wedslrijd te Dordrecht. De finan ciële toestand der club is gedurende he"t jaar 1847 vooruitgegaan. Erkend is liet gebrekkige der policie ten platten lande. Do .uitbreiding van het corps marech.iusséewaar ook de staten van Drenthe in hunne laatste zitting om gevraagd en de jongste troonrede llitzigt op gegeven heeft alsmede onderscheiden bepalingen van het mg hij de tweede kamer in beraadslaging zijnde strafwetboek kun nen strekken om daarin te voorzien zoo ook de voorgenomen her ziening van het wetboek van strafvordering, welks bepalingen door al te groot ontzag voor de personelijko vrijheid en voor de heiligheid der woningen de opsporing en vervolging van schuldigen belemmeren. Eene commissie tot onderzoek dezer aangelegenheid deelde, op het landhuishoudkundig congres te Arnhem de volgende opgave mede len bewijze dat het aantal veldwachters thans geheel ongeëvenredigd is aan den omvang van hunnen werkkring Elk veldwachter heeft gemiddeld te bewaken in Zuid-Holland circa 1589 bunders in Noord-Holland 1722 in Utrecht 2233 in Zee land 2234, in Gelderland 2780, in Groningen 3164 in Vriesland 4088 in Overijssel 4428 en in Drenthe 8070. «Bij zoodanig zwak personeel zegt de commissie in haar rapport (dat in het dezer dagen uitgegeven versing van het congres te Arn hem le lezen is), «van in huisselijke zorgen levende ambtenaren metterdaad aan geen ander1 opzigt dan dat der burgemeesters onder worpen kan geene goede policie bestaan. Zal er eene veldpolicie bestaan krachtig snel en met de meest mogelijke zekerheid wer kende dan behoort daartoe in de eersle plaats een voldoend getal ambtenaren zoo veel mogelijk huiten betrekking met de bevolking bekleed met voldoende magt en zoodanig betaald dat elk naar zij nen rang in betamelijke onafhankelijkheid bestaan kan. Deze amb tenaren moeten geene gemeente- maar rijks ambtenaren zijn door hel rijk betaald verantwoording schuldig niet aan de burgemeesters of gemeenteraden maar aan hunne van deze onafhankelijke supe rieuren. Het moeten zijn ongebuwden in de kracht des levens tot een bepaalden ouderdom bevoegd om hunne betrekking te blij ven bekleeden en zoodanig betaald dat zij in staat zijn om op een naar hunnen stand behoorlijken voet to kunnen leven en alzoo zich te onthouden van elke andere liandtering of nermg." Uit Tiel meldt men van den 8 dezer: Heden voor acht dagen heeft de regtbnnk alhier overeenkomstig de conclusie van den officier m.r II.7. Dijkmeesterde belangrijke zaak beslist welke don 10 December jl. door m.r J. M de Kempenaer voor de eischers en m.' J. ff', Scliiff voor de gedaagden was bepleit. De eischers, als erfgenamen ah inteslato van Jantje van ff'agchem in leven huisvrouw van wijlen Aart van ff'agchem te Deil vorderden van de erfgenamen van dezen laatsten de afscheiding en uilkeering harer nalatenschap. De gedaagden wierpen hun het testament van Jantje van ff'agchem., in 1826 opgerigttegen, waarbij zij haren man tot universeel erf genaam had geïnstitueerd. Bij incident vorderden nu de eischers de nietigverklaring van dal testament op grond dat een der tes tamentaire getuigen in het hertogdom Nassau geboren geen Neder lander was geweest. De regtbank heeft echter het testament ge handhaafd op grond onder anderen der door de gedaagdeo over gelegde stukken in verhand met de .staatsregelingen van 1798 en 1801 enz. en van de geschiedenis, volgens al hetwelk de getuige moet geacht worden reeds destijds al de staatsburgerlijke en burger lijke regten van een Nederlander bezeten le hebben. De regtbank heeft alzoo aan de eischers hunnen incidentelen en tevens ten principale regldoende ook hunnen principalen eisch ontzegd met veroordeeling in de kosten der procedure. Men verwacht dat de eischers van dit vonnis in honger beroep zullen komen. Behalven dat dit vonnis eene belangrijke regtskwestie heslist, mag hel gewiglig genoemd wórden uit hoofde van het aanzienlijk bedrag der nalaten schap. De gouverneur van Gelderland heeft onder dagteekening van den 7 dezer aangekondigd dat volgens hij hein ingekömene oiïi- ciëuse herigien in verscheidene gedeelten van dat gewest zich een bederf onder de aardappelen heeft geopenbaard en veel van dat voedingsmiddel is verkocht en uitgevoerd Z. exc. heeft dieosvol- gens de plaatselijke besturen uilgenoodigd hunne ingezetenen legen het gebruik van zoodanige door ziekte aangetaste aardappelen te waar schuwen omdat hetzelve naar het oordeel der provinciale genees kundige commissie nadeelige gevolgen kan hebben op de gezondheid van den rnensch en omdat het te vreezen is dat de arbeidende klasse hij het bewaren van slechts een klein gedeelte van die aard vrucht uit gebrek de bedorvene zal gebruiken. De waarde van den veestapel hier te lande wordt op ruim 90,000,000 geschat; de brulo-ojibrengsl bedraagt jaarlijks f 56,000,000 en ongeveer f 15,000,000 aan meststoffen. De longziekte woedt hier le lande sedert 14 jaren en heeft 100,000 runderen weggerukt dit is naar slechts f 60 het stuk eene waarde van f 6,000,000. GRONINGEN den 13 Januarij. De griep waaraan sedert de laatste twee of drie weken ook hier ter slede een buitengewoon groot aantal menschen in meerdere of mindere ujate lijdende waren en die het gewone wekelijksche sterfte-getal voor deze slad (20) in de voorgaande week tot het ongewone getal van 47 sterfgevallen had gebragt heeft in de nu afgeslotene week (van den 713 Januarij) dat cijfer tot 67 opgevoerd. Als men onder dit getal niet enkel hoogbejaarden maar ook velen in de kracht huns levens ziel weg- navrg-c l nanaeisviau TrennnmTcriuu eenige uirecicur crcr TUTïE/TtTg

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1