ZIERIRZEESCHM COURANT, nr.o 4. VRIJDAG A.® 1848. 14 JANUARI J. Besturen en Administration. JVieu wstij dingen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER^en WETHOUDERS der Stad ZLERLKZEE u brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat in de maand Ju lij dezes jaars, binnen de Stad Delft, zal worden gehouden eene Tentoonstelling van Voortbrengselen van Inlandsche Nijverheid, voor welker kostelooze verzending heen en weder zal worden gezorgd met uilnoodiging aan allen die zich opgewekt mogten gevoelen om de voortbrengselen hunner nijverheid wetenschap of kunst naar die Tentoonstelling op te zenden om ter Stedelijke Secretarie kennis te komen nemen van het programma hetwelk daartoe voor een ieder dagelijks ter lezing ligt. Zierikzee, den 13 Januarij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vl., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BANK VAN LEEN ING. VERKOOFING aan de Bank van Leening te Zierikzee, op Woens dag den 19 Januarij 1848, van de openstaande PANDEN, verpand tot ultimo October 1846. Di ngsdag namiddag van drie lot vier ure te bezien. DÜITSCHLAND. FRANKFORT den 9 Januarij. Voor eenigen tijd reeds was in Polen bekend gemaakt dat er wegens de in het rijk heerschende cholera, dit jaar geene rekrutenligting plaats zoude hebben.' De jongelingschap was daarover zeer verheugd en men vertrouwde op die bekendmaking zoozeer dat de velen die anders het lot van soldaat te worden door de vlugt ontloopen bleven waar zij waren Maar zie I plotseling verschijnt een tegenbevel en allen die zich door de cholera beschut waanden werden 's nachts opgepakt inge schreven en ingelijfd in de onderscheidene regernenten. Alen oordeele over de algemeene bittere teleurstelling en verslagenheid. Te Wevelinghoven aan den Rijn, zijn op den oudejaars-avond vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 10 Januarij. Naar inen verneemt, heeft de hertog van Aumale bevolen dat op de plaats waar Abi-el-Kadcr en de generaal de L,amoricière het eerst zijn te zamen gekomen om over de voorwaarden van overgave van den eerstgenocmden te onderhan delen een gedenkteeken in den vorm eener obelisk zal worden opgeri»t. B E L G I E. BRUSSEL den 11 Januarij. Een Pool heeft gisteren morgen het paleis van Z. M. alhier willen binnendringen toen men hem wilde tegenhouden heeft hij eene pistool op den concierge gelost dien bij gelukkig niet trof. Terstond daarop is hij in hechtenis ge nomen men vond nog eene tweede geladen pistool hij hem. De koning was afwezig daar hij eerst gisteren avond uit Parijs is terug gekeerd. Nader is bevonden dat het een krankzinnige is, die on langs uit Gheel ontslagen was. NEDERLANDEN. 'sGRAVF.NHAGE den 11 Januarij. Z. K. H. prins Hendrik is eervol ontslagen als kommandant van het fregat Prins van Oranje en voorloopig is het kommandement opgedragen aan den kapitein-lui tenant de Haze Bomme. Het provinciaal hof in Zuid-Holland heeft bij arrest van he den bevestigd bet vonnis van de arrondissements-regtbank te dezer stede van den 6 December jl.waarbij G. P, Verploegh die geld ontving onder het valsche voorgeven.dat hij tien gevers posten "zou bezorgen en die te dier zake schuldig verklaard is aan opligting en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren geldboete van f 600 en ontzetting der burgerregten gedurende den tijd van tien jaren. Ook bij dat arrest heeft het hof zich onbevoegd ver klaard om over do wettigheid der uitlevering van den appellant uitspraak te doen. De veroordeelde heeft dadelijk van dat arrest cassatie doen aanteekerien. Ter vermindering der in omloop zijnde muntbiljetten van hon derd gulden is op nieuw bij de algemeene rekenkamer overgebragt voor eene 1 som van één millxoen vier honderd duizend gulden aan zoodanige ingetrokken muntbiljetten, zoodat er thans, met inbe grip der bij vroegere aankondiging vermelde som van f 6.510,000 voor een bedrag van zeven millioen negen honderd tien duizend gul den aan muntbiljetten is ingetrokken. Den 12. Men verneemt, dat de ontwerpen van wet, betrek kelijk de in de Grondwet te brengen veranderingen naar den raad van state zijn verzonden. Bij koninklijk besluit is te Katwijk aan den Rijn de oprigtin» toegestaan van eene zelfstandige R. K. gemeente voor de bevolking dier gezindheid van de beide Katwijken c. a. en Valkenburg, welko tot dusverre kerkelijk ressorteerden onder de verwijderde gemeente van Oegslgeest. Uit het verslag nopens den staat van het armwezen over 1845, dat door do regering ingevolge art. 226 der grondwet den 30 October jl. aan de staten-generaal is medegedeeld blijktdat het getal der instellingen tot het verleenen van onderstand is 3716; de gevraagde inlichtingen ontbreken voor 216 460,'023 personen heb ben in de weldaden van die instellingen gedeeld. Het kan echter niet met zekerheid op hooger dan 436,354 gesteld worden. De uit gaven hebben in het geheel bedragen f 8,929,703 en de ontvangsten be! po pep f 9,197,019,23. Er zijn 2412 instellingen welke strekken tol vermindering van hel getal der armen. De gevraagde inligtingen ontbreken voor 11. Er zijn 150,462 personen die in de weldaden dezer instellingen deelen. De uitga ven hebben bedragen f 3,629,678 en de ontvangsten f 3,611,283. Men lelt 461 instellingen tot voorkoming van armoede. De ge vraagde inlichtingen ontbreken voor 23. Er zijn 233,869 personen die toevlugt lot deze instellingen nemen. De uitgaven bedragen ia het geheel f 9,299,204 en de ontvangsten f 9,375,163. Uit bovengenoemd verslag deelen wij nog de volgende bijzonder heden mede; In Nederland werden als huiszittende armen bedeeld 420,136 personen die gemiddeld f9,80 per hoofd genoten deze be deeling was zeer verschillend in onderscheidene deelen des rijks; in Vriesland bedroeg zij gemiddeld 15,05; in Limburg f 3,20. Er waren 48 gasthuizen en 368 andere godshuizen. In 2249 armen scholen waren 120,292 leerlingen; in 12 werkscholen 1361 leer lingen in 30 werkplaatsen van liefdadigheid werkten 7054 personen. De bevolking der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid bedroeg 9689 zielen op 31 December 1845. Er waren 28 openbare en 65 particuliere banken van leening welke op panden hebben voorgeschoten eene waarde van f 6.724 ,173,02. Onder die banken van leening zijn er enkelen die 4 of 5 pc.' jaarlijks interest vorderen de meeste hooger tot 16 pc.' toe enkele nog hooger éétie enkele (te Geerlruidenberg) tot 25'/, pc.'. In 57 spaarbanken werd door 24200 deelnemers iogebragt f 978,405,87'/2. ROTTERDAM den 11 Januarij. De armoede hier ter slodo neemt verbazend loe de regering heeft hot noodig geoordeeld de policie-agenten verkleed de straten te doen surveilleren om het groot getal bedelenden op te nemen. Bestuurders van het Nederlandsch Zendelinggenootschap heb ben Ier kennisse gebragt van degenen die voor den dienst van het Evangelie onder de Heidenen op hunne kweekschool wenschen te worden opgeleid dat zij daartoe vóór den 1 April zich schriftelijk bij den heer H. Hiehinledirecteur van het Zendelingshuis te Rotter dam belmoren aan te melden. Omtrent aanleg karakter en gedrag moeten zij daartoe voldoende getuigenissen overleggen van ^bevoegde personen zoo mogelijk van bestuurders of medewerkende leden des genoolschaps. Ook moeten zij om lot het onderzoek te kunnen worden toegelaten vrij zijn van hinderlijke ligchaamsgehreken eene vaste gezondheid genieten, niet beneden do 16 noch hoven de 23 jaar oud zijn lot leden der gemeente zijn aangenomen en niet door stand beroep verbindtenissen of maatschappelijke pliglen belemmerd worden om zich onverdeeld aan de zaak des Heeren toe te wijden. Bij liet onderzoek dat in de maand Mei voor eene commissie uit het bestuur plaats heeft moeten zij bewijzen geven dat zij duidelijk en met oordeel lezen eene goede hand schrijven do hoofdregels van het rekenen met insluiting der gewone en tiendeelige breuken en van den regel van drieën kennen zich de beginselen der hollandsche taal hebben eigen gemaakt; met de geschiedenis en aardrijkskunde niet onbekend zijn vooral ten opzigle van het Heilige Land het Vaderland en de Ovcrzeesche Bezittingen en die mate van Bijbel- en Evangeliekennis bezitten welke men bij wel onderwezene leden der gemeente kan vooronderstellen. Uit degenen die zich het meest gunstig onderscheiden doet de commissie voordragt ter vervulling der openstaande plaatsen in hel Zendelingshuis. Hierbij komen in do eerste plaats zij in aanmerking, ilie behalve de genoemde, nog andere kundigheden bezitten. De kennis van vreemde talen zal lot bijzondere aanbeveling strekken. De aldus door de commissie voor gedragenen worden tot een proefjaar in het Zendélingsliuis opgenomen en eerst na dit proefjaar neemt bet genootschap hen tot kweekelingen aan wattneer hun aanleg en karakter zich gedurende hetzelve gun stig hebben ontwikkeld. ZWOLLE, den 12 Januarij. Voor de correctionele regtbank te dezer stede hebben in het jaar 1847 teregt gestaan 874 personen. Hieronder waren 540 bedelaars, van welke er 215 reeds vroeger te dier zake veroordeelingen ondergaan en in bedelaarsgestichten ge- zelen hadden. Er waren 108 Amsterdammers onder. Het ijs in de Maas voor Rotterdam heeft die sterkte dat dezelve geregeld door voetgangers wordt gepasseerd. De rivier voor Dordrecht was den 10 dezer nagenoeg geheel toe- gevroren doch door de wakken die op verschillende plaatsen in dezelve zijn blijft ue passage over de veeren tot nog toe zonder schietsehouwen gevaarlijk. In den Noord is er een pad waarover de overlogt geregeld geschiedt. Intusschen zijn de liefhebbers van ijsschuitjes reeds druk aan den gang. Uit Gorincltem wordt van den 9 geschreven dat het ijs op de Merwede voor die stad zoo sterk is dal er sedert eenige dagen reeds voertuigen overreden. Zelfs waren er genoemden dag op hetzelfde oogenblik vijf zware brabandsche karren ieder geladen met een oks hoofd jenever en dus ieder ten minste geschal op 3000 ponden zwaarte overgereden. ng uiiaiigc I uimueisvmu' 'uciu ueutenj ue eeltige uirectcur ucr geuceiu vtirtgtmg -

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1