ZIERIKZEESCIIK N.° 3. Besturen en Administratiën Mieu wstij dingen. DINGSDAG A.° 1848» COURANT. 11 JANUARI J. NA TIONA L E MILITIE. ligting van 1>en jade 1848. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie laiul - Gelet hebbende op de wetten der Nationale Militie roepen bij deze op, alle manspersonen zonderonderscheid die in 1829 geboren zijn en voor de ligting van het jaar 1848 de eerste klasse moeten uitmaken om op Maandag den 3 Januarij 1848 aanstaande en volgende dagen des voormiddags van 9 tot 12 ure zicb ter Stedelijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand als wan neer bet Inschrijvings-Register voorloopig zal worden gesloten dat na dien tijd tot den 28 Januarij daaraanvolgende wanneer de finale sluiting van het register zal plaats hebben de nalatigen nog zullen wor den ingeschreven doch alsdan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben gedaan, verwezen worden in eene geld boete van niet minder dan 5 en niet te bovengaande de som van 100 of, ingeval van onvermogen, met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken worden gestraft welke boete en strafbepalingen ook toepas selijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instellingen van weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pu pillen of geadministreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting van het Inschrijvings-Register geene in schrijving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen onmiddelijk daarna worden gearresteerd om zonder loting in dienst te worden ge steld onverminderd de betaling van hel dubbeld der vorengemelde boete en het ondergaan van de verdere strafbepalingen die ingevolge de wet op de nalatigen, op de ouders, voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragtdat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor de on- gehuwden de woonplaats hunner ouders en hij overlijden die van hunnen voogd of curatorvoor de gehuwden de plaats alwaar zij hun bestaan hebben of op den 1 Januanij voor de Personele Belasting ziin beschre ven en voor de gealimenteerden of die in godshuizen zijn opgevoed de plaats welkede alimentatie bekostigen of waar de gódshuizen gelegen zijn. Dat een ieder, die zich ter inschrijving aangeeft, verzekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stede lijke Secretarie, voor zooveel zij iri de stad geboren zijn doch die elders geboren zijn moeten hij de inschrijving overleggen een geboorte-extract, hetwelk op hunne aanvrage kosteloos zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereischten bezitten en ge negen mogten zijn om als vrijwilligers, in mindering van het kontingent dezer Stad bij de Nationale Militie te dienen waartoe zij zich ter Ste delijke Secretarie behooren aan te melden gedurende de geheele maand Januarij aanstaande; zullende aan eiken vrijwilliger, na door den Mi litieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand gesteld en waarvoor worden toegelaten alle Ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19"" jaar zijn ingetreden en het 30"Ln niet hebben volbragt, ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte hebbende van 1 el 570 streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzelven dienende man schappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regt op vrijstelling hebben verkregen f en mitsdien hun ontslag uit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook ouders, voogden curators of gemagtigden van de belang hebbenden evenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan te Zierikzee, den 22 December 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders en Werklieden le Zierikzee Maakt bij deze aan de Deelnemers hekend dat de Winter-Uitdee- lingen uit het Fonds dier Waarborg-Vereeniging zullen aanvangen op Maandag den 17 dezer; wordende gezegde Deelnemers verzocht zich ten dien einde, op dien dag, des namiddags ten drie ure, in het Liefdadig Armengesticht te vervoegen, alwaar hun de Aanlee- keninghoekjes zullen worden teruggegeven en naar de volgorde dier hoekjes uitbetaling zal worden gedaan. Zierikzee, den 6 januarij 1848. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS Ter ordonnantie B. C. CAU. De LOTERIJ van HANDWERKEN en VOORWERPEN, die met goedkeuring van Z. M. den Koning weder plaats zal hebben ter ondersteuning der Armen zal getrokken worden den C Maart 1848. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag den 2 en Vrijdag 3 Maart, op de Raadzaal van het Stadhuis van 12 tot 3 ure, alwaar men .zich tevens van Loten zal kunnen voorzien. Ook zijn van heden Loten te verkrijgen bij den Boekhandelaar P. de LoozE a f het Lot. Hare Majesteit de Koningin heeft deze Loterij foor Ilorc nog te verwachtene bijdrage wel willen begunstigen ;~V.wij hopen dat ook daardoorjCde welwillendheid van velen zal worden opgewekt opdat de moeite en werkzaamheid aan dezelve verhonden eenigermate zal worden vergoed door de algemeene medewerking. Het doel dat met deze Loterij beoogd wordt is geheel belangloos en moet alleen strekken om de nood eenigermale te verzachten en te verligten. Wij bevelen haar dus aan de weidenkenden aan. Uit naam der Directie H. de JONGE van Bredgel. BANK VAN LEENING. VERKOOPING aan de Bank van Leening te Zierikzee. op Woens dag den 19 Januarij 1848, van de openstaande PANDEN, verpand tot ultimo October 1846. Dingsdag namiddag van drie tot vier ure te bezien. FRANRRIJL PARIJS den 6 Januarij. Het schijnt thans zeker dat de rege ring de voorwaarden waarop Abd-el-Èader zich heeft onderworpen zal goedkeuren. De ministers moeten officiële mededeeling hebben erlangd dat sedert de laatste jaren een aantal arabiscbe familien uit Algerie naar Egypte zijn uitgeweken en dat zelfs in S.'-Jean-d'Acre bloedverwanten van Abd-el-Kader met ter woon gevestigd zijn. Men wil aan deze omstandigheid het verlangen van den emirom naar Egypte te worden overgevoerd toeschrijven. Er :r- te Madrid aan de amortisatiekas ontstolen geworden eene som van 2millioen realen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 9 Januarij. Naar men verneemt, is Z. M. de koning door aankoop eigenaar geworden van bet bótel der freules van Reede van Amerongenop den Scheveningschsn weg, nabij deze stad. In het weekblad de Wekker leest fhen dat door de commis- sien van onderwijs in ons vaderland in de najaarsvergadering geëxa mineerd en toegelaten zijn pnderwijzers van den eersten rang 1 van den tweeden rang 39 van den derden rang 83 en van den vierden rang 80 huisonderwijzers 5 schoolhouderessen 19 en huis onderwijzeressen 1. De Nieuwe Botterdamsche Courant blijft legen het Algemeen Handelsblad volhouden dat het berigt der terugroeping van den heer Iioehusscnen zijne vervanging door den heer List, eene volstrekte onwaarheid is. Den 6 dezer is do spoortrein die ten half twaalf ure van Amster dam vertrokken was. bij Veenenburg op een verkeerd spoor geraakt, en daardoor nog al schade aan de wagens veroorzaakt. De passagiers zijn met een anderen trein naar hunne beslemming vervoerd. Een inwoner van 's Hnge die zich den 6 dezer op den spoortrein van Amsterdam naar Rotterdam bevonden heeft welken een ongeluk is overkomen zonder dat gelukkig eenig reiziger eenig letsel heeft geleden deelt eene omstandigheid mede die daarbij is voorgevallen welke allezins vermelding verdient. Toen de reizigers bemerkten dat zij zoo wonderdadig waren gered trad er een heer te voorschijn die Ine reisgenooten opmerkzaam maakte op de hand der Voorzie nigheid, die lyin allen in dit gewigtig oogenblik zoo duidelijk was gebleken. Hij spoorde hen aan God te danken voor het behoud van hun leven. En hij noodigde hen uit om dadelijk van hunne dank baarheid te doen -blijken door hunnen armen ongelukkigen natuur genoot te ondersteunen. Er bevond zich namelijk in een der wagens een arm gezin dat van alles ontbloot was, en waarvoor hij de lief dadigheid zijner toglgenooten inriep. Hij hoopte dat men een ge ring offer van erkentelijkheid aan het Opperwezen zou willen brengen. Die aansporing werd gretig on (vangen en had het gewenschte gevolg. In een oogenblik bekwam dat gezin eene soin van ƒ17. Vruchteloos hebben de reizigers getracht den naam van dien edelen menschen- vriend te kennen. Hij drong er op aan dat hij dienaangaaude het stilzwijgen rnogt bewaren hetwelk gewis zijne edele daad nog meer verhoogt. Omtrent bovengenoemd voorval leest men nog in de Lcidsche Cou rantdd. 8 Januarij, het volgende: t In den spoortrein waarmede eergisteren hij Veenenburg het be kende ongeval plaats had (waarhij echter zoo als wij later verna men gelukkig niemand eenig belangrijk letsel heeft bekomen be vonden zich in den.goederenwagen als kosteloos vervoer'genietende passagiers, zekere vroeger op de Langegracht alhier, later buiten de Utrechtsche poort le Amsterdam gewoond hebbende Petrus Driessen met zijne zeer ziekelijke vrouw en 2 jeugdige kinderen. Onmiddelijk otiQunangt; l /rarramTLtcra TTCnr~ucviTL;iiuu eernge aircciclir uer guaecic jrti: V CU -. I» IV

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1