JV.° X. ZIE RIRZ EE SCïIE DINGSDAG A.o 1848. COURANT, 4 JANUARIJ. Besturen en A d m i n is tra tien. JYieuwstijd inyen. NATIONALE MILITIE. LISTING VAN HEN JAKE 1848. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1RZEE Provincie Zeeland. Gelet hebbende op de wellen der Nationale Mililie roepen bij deze op, sllefTiaDepovdiaon zond"! oncTsrsutedJU-ii) IS2P gcrliorrrn—A.ljo eir voor de figting van het jaar 18Ï8 de eersle klasse moeien uitmaken om op Maandag den 3 Januarij 1848 aanslaande en volgende dagen des voormiddags van 9 tot 12 ure zich ter Stedelijke Secretarie voor de Nationale Militie Ie doen inschrijven lol den 20 dier maand als wan neer het Inschrijvrngs-Register voorloopig zal worden geslolen dat na dien lijd tot den 28 Januarij daaraanvolgende wanneer de finale sluiling van het register zal plaats hebben, de nolatigen nog zullen wor den ingeschreven doch alsdan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben gedaan, verwezen worden in eene geld boete van niet minder dan f 5 en niet Ie bovengaande de som van f K)0 of, ingeval van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken worden gestraft.welke boete en strafbepalingen ook toepas selijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instellingen van weldadigheid, die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pu pillen of geadministreerde!! hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting van het Inschrijvings-Regisler geene in schrijving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen omhiddelijk daarna worden gearresteerd om zonder loting in dienst te worden ge steld onverminderd de betaling van hel dubheld der vorengemelde boete en het ondergaan van de verdere strafbepalingen die ingevolge de wet op de nalatigen, op de ouders, voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor de on- gehuwde.n de woonplaats hunner ouders en hij overlijden die van hunnen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun bestaan hebben of op den 1 Januarij voor de Personele Belasting zijn beschre ven en vnor de gealimenteerden of die in godshuizen zijn opgevoed do plaats welke de alimentatie bekostigen of waar de'godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder die zich ter inschrijving aangeeftverzekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stede lijke Secretarie voor zooveel zij in de stad geboren zijn doch die elders geboren zijn moeten bij de inschrijving overleggen een geboorte-extract hetwelk op hunne aanvrage kosteloos zal worden afgegeven. Al verder wnrden opgeroepen allen die de vereischlen bezitten en ge negen mngten zijn om als vrijwilligers, in mindering van liet kontingent dezer Stad bij de Nationale Militie te dienen waartoe zij zich ter Ste delijke Secretarie beknoren aan te melden gedurende de geheele maand Januarij aanstaande; zullende aan eiken vrijwilliger, na door den Mi litieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden ter hand gesteld en waarvoor worden toegelaten alle Ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19<"> jaar zijn ingetreden en hel 30"® niet hebben volhragtten ware zij vroeger moglen gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte hebbende van 1 el 570 streep nn gedurende de laatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzelven dienende man schappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regt op vrijstelling hebben verkregen en mitsdien bun ontslag uit de dienst verlangen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanslaande Ier Stedelijke Secretarie over te brengen waartoe ook ouders, voogden curators of gemagtigden van de belang hebbenden evenzeer ais de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaan tc Zierikzeeden 22 December 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. G R O O T-B R I T T A N N I E N. TONDENden 25 December. De bisschop dezer stad heeft een her derlijken brief uitgevaardigd gerigl aan de geestelijkheid van zijn ker spel die de maatregelen lot onderwerp heeft wélke zouden kunnen genomen worden wanneer de cholera in Engeland mogt uitbreken. De prelaat beveelt vooral zindelijkheid en matigheid aan als do geschiktste middelen om de verwoestingen der ziekte te verminderen. Hij herin nert daarbij aan de geestelijken die onder zijn bestuur geplaatst zijn dat het bun pligt is al bet mogelijke aan te wenden om te verkrijgen dat de inwoners en vooral de minvermogenden in bonne respective ge meenten naauwkeurig do voorschriften der regering nakomen waarbij de zindelijkheid hunner woningen en het nemen van al de gezondheids voorzorgen die door wetenschap en ondervinding zijn aangewezen worden aanbevolen. De prelaat beveelt buitendien eene verdubbeling van ijver aan zoo wel van de zijde der herders als van die der geloovigen om hunne godsdienstige pligten te vervullen en zich op de betrachting der chris telijke deugden toe te leggen. NEDERLANDEN. AMslEUDAM den 1 Januarij. In het afgeloopen jaar 1847 zijn alhier geboren 3505 zonen en 3192 dochters, te zamen 6697; overleden 10979, zoodat het getal der overledenen dat der geborenen met 4282 overtreft. Het getal der gesloten huwelijken bedraagt 1647, en 20 echtscheidingen hebben er plaats gehad. Reeds bij het einde van het jaar 1846 was de verhouding tusschen de geboorten en sterfgevallen in deze stad ongunstig te noemen vooral wanneer men bedenkt dat in gewone omstandigheden bet getal der geborenen dat der overledenen overschrijdt. Nog ongun stiger helaas! is de verhouding in 1847 geweest, gelijk blijken kan uit de naast elkander stelling der volgende cijfers. 1846 1847 Geborenen 7941 6697 Overledenen 9036 10510 meer overleden 1095 3813 Naar men verneemt beeft de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij besloten den zoogenaamden beurstrein van Rotterdam naar Amsterdam met 1." Januarij af te schaffen. Als reden voor dat besluit wordt opgegeven de onbeduidende opbrengstwelke de genomene proeve heeft opgeleverd. Te gelijker tijd zullen op het zelfde tijdstip eenige wijzigingen plaats hebben in den winterdienstten gevolge waarvan de verlrek-uren zullen zijn geregeld als volgt Van Amsterdam naar Rotterdam 9 u. 11 u. 15 m. 4 u. 30 m. 7 u. 30 m. Van Rotterdam naar Amsterdam 8 u. 12 u.3 u. 5 u. 30. en 7. u. 45 m. 's GRAVENHAGE den 1 Januarij. Naar men verneemt, heeft het Z. M. goedgunsliglijk behaagd ten behoeve van het te dezer stede op te rigten oude mannen- en vrouwenhuis en kerk der Nederduitsche Her- v u inde gemeente uit zijne bijzondere fondsen te verleenen de zeer aanzienlijke som van 10,000. Volgens de rondgaande brieven van het Hervormde kerkbestuur wordt tot den ophouw van gasthuis en kerk eene som van/'ISO,000 vereischtzoodal, door de ruime gift alleen van Z. M.in 1/15 gedeelte van het geheel bereids is voorzien. Moge dit waardig voorbeeld waardige navolging vinden dan zal ook weldra deze stad met eene inrigting vermeerderd zijn waaraan reeds lang we zenlijke behoefte werd gevoeld. De nieuw benoemde minister van financiën de heer van Rap- pardwordt aanstaanden dingsdag alhier verwacht. Volgens alhier loopende geruchten zou de heer Rochussen, gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indie teruggeroepen worden of reeds teruggeroepen zijn. Als vermoedelijke opvolger van den heer Rochussen noemt men thans in eenige doorgaans goed onderrigle krin gen den generaal Listminister van oorlog. Z. M. heeft goedgekeurd het door de Algemeene Hervormde Synode den 23 Julij jl. vastgestelde herziene Reglement op het gods dienstig onderwijs in de Nederlandsche Hervormde Kerk. De algemeene synodale commissie heeft het voorstel om te Luiten bij Heemse eene nieuwe Hervormde gemeente te stichten en de dienst daarbij door een' hulpprediker te doen waarnemen gunstig ontvangen en tot verwezenlijking daarvan den weg aange wezen. Ook is er in de synode sprake geweest van de uitgave van eeu vervolg op den bundel Evangelische gezangen. Men zou daartoe de hulp inroepen van der zake kundige mannen vooral van d.! B. ter Haar. Het is te wenschen dat dit voorstel worde uitgevoerd. [Zw. C.) Hot aantal der Hervormden in ons land bedraagt 1,697,028, dat der predikanten 1509,.op 1273 standplaatsen. Van Mei 1846 tot Mei 1847 zijn 31 candidaten tot de Heilige Dienst aangenomen. In Oost-fndie wenschte men het personeel der predikanten op 20 te brengen. Aan adspiranten daartoe is geen. gebrek, waaronder eeni- gen die reeds langen tijd in dienst zijn geweest. De collecte voor noodlijdende kerken in ons rijk heeft dit jaar opgebragt ƒ28,969,46. Van andere kerkgenootschappen zijn 211 tot de Hervormden over gekomen en bekend geworden 113 overgangen van de Hervormde tot de Roomsch-Katbolijke Kerk. Volgens hel Handboekje voor de zaken der Roomsch-Katholijke Eeredienst voor het jaar 1848 bedroeg het aantal Kalholijken op 1 Jannarij 1846 in de verschillende aartspriesterschappen dpr Hol landsche zending 540,654 en met bijvoeging van die der vicariaten 's Hertogenbosch Breda en Limburg, 1,167,451 zielen, waarvan 798,300 communicanten. De Hollandsche Zending bevatte toen 427 kerkelijke gemeenten, 469 kerken bijkerken en kapellen 2 senai- nariën 1 kerkvoogd 1 wij-bisschop 2 secretarissen 29 professoren en preceptoren 427 pastoors en 202 kapellaans en hulppriesters. Met bijberekening der drie genoemde vicariaten telde men 898 ge meenten 1036 kerken bijkerken en kapellen 5 seminarinën 4 kerkvoogden 2 coadjutors 1 wij-bisschop 5 secretarissen 69 pro fessoren en preceptoren 897 pastoors en desservanten en 584 vica- .rissen kapellaans en hulppriesters. Er ziin in 1847 drie nieuwe kerk-gemeenten opgerigt namelijk te I rranuecsuzau rn;m uruiuii/ uu ccuige uirecicui ucr gevremtroo: '.gimg

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1