ZIEBIKZEESCHB DINGS DAG A.° 1847. COURANT, 23 DECEMBER. Besturen en i/tdm in is trat ten. JYieu ws t ij ding en jY.o 104, SLUITING DER GR00TE JAGT. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met over|eg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedeputeerde Staten dezer Provincie de stuiting ilr.r Groote Aagt is bepaald op den dl dezer maand met zons-ondergang zullende het tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen. Eendenen. Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebrui kelijk is mitsgaders in het Provinciaalblad geplaatst. Middelburg, den 21 December 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. DUITS CH LAND. FRANKFORT den 21 December. Blijkens de uit Zwitserland ontvangen berigten worden met iederen dag van de op de heen gebragle eedgenootsc.happelijke troepen afdeoiingen ontslagen. Voor zooverre uit de ingekomen lijsten bekend is, bedraagt het getal van al de gedooden gewonden of op eene andere vvjjs verminkt geraak ten van de eed genootschappelijke troepen 280, waaronder 42 dooden. Van de acht Polen die te Berlijn tot /de doodstraf zijn ver oordeeld geworden heeft de koning aan zevjen kwijtschelding dier straffe toegestaan; de achtste, Miroslawskiheeft geweigerd de ko ninklijke genade in te roepen. Twee anderen welke aan Rusland zouden worden uitgeleverd, hebben verkozen weder in den kerker terug te keeren. Een gewigtige stap tot afschaffing van het lijfeigenschap in Rus land is de keizerlijke ukase van den 20 November II. hij welke een bereids door keizer Alexander gevormd ontwerp verwezen tl ij kt wordt. Aan alle lijfeigenen in Rusland wordt namelijk bij doze ukase hot regt toegekend goederen hunner landbeeren die wegens schulden in openbare veiling verkocht worden over te nomen voor liet hoog ste bedrag dat daarvoor hij opslag geboden is door deze overne ming worden zij alsdan vrije lieden. G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN den 22 December. Graaf Winchels'ea heeft-'fn een der dagbladen een zeer hevigen brief doen plaatsen in welken hij naar aanleiding van het dezer dagen in het lagerhuis genomen besluit, ten opzigte der toelating van Israëliten in de wetgevende vergadering zijne Christelijke landgenooten hij alles wat hun heilig en dierbaar is bezweert, aan de meerderheid van genoemd huis te verklaren, dat zij eerder bereid zijn zichzelven onder de pninhoopen van hun land Ie hegraven, dan ton te laten dat het Christelijk karakter der wetgeving vernietigd worde, en op de engelsche natie de onverdra- gelijke smet kleve dat zij een volk geworden is hetwelk Christus ver loochent. Per overlandmai! zijn niet gunstige tijdingen uit China ont vangen. Denkelijk zullen de troepen in het voorjaar tegen Canton moeten oprukken. Sir J. Davis was van Cochinchina te Hong-Kong teruggekeerd. Hij was door commissarissen welke do keizer benoemd had plegtig ontvangen maar had den keizer zeiven niet gezien. FRANKRIJK. PARIJS, den 20 December. Men verzekert, dat het ministerie reeds in de eerste zittingen der kamers een voorstel zal indienen om prins Jerome Bonaparte, ex-koning van Wcstphalen een jaar- lijksch pensioen te verleenen van 150.000 fr. Wat meer is men beweert, dat dit plan ontworpen is door den heer Thiers, on dat het kabinet ar zich gaarne mede vereenigd heeft. De beer de Lamartine heeft een vertoog in het licht gegeven waarin het bewind beschuldigd wordt van gedurende de laatste twaalf jaren de vrijheid zoowel in Frankrijk als in Krakau Italië Portugal Spanje en Zwitserland op eene onwettige en verradelijko wijs te hebben willen dooden. Den 2-3. Gisteren was hier het gerucht verbreid dat Z. M. de koning ernstig ongesteld was geworden hetzelve is echter geluk kigerwijze niet hevrstigd. Naar men verzekertheeft de koning een liglen aanval van do griep of influenza, die thans ook alhier ter stede zeer sterk heerscht doch boezemt zijn toestand geene bekommering hoegenaamd in. Heden en gisteren heeft Z. M. met onderscheidene leden van hel kabinet gearbeid. 'Iet gerucht dier ongesteldheid heeft gisteren zeer ongunstig ter beurze gewerkt. De prijzen der fondsen hebben zich heden nog niet geheel hersteld. Lenige voorname alhier uitkomende dagbladen verkondigen den dood van de aartshertogin Marie Louise, weduwe van keizer Napoleon. Naar luid dier bladen is zij den 10 December te Parma overleden. Zij was den 12 December 179! geboren en den 2 April 1810 met Napoleon in het huwelijk getreden. B E L G I E. GEND den 21 December. Zeven en twintig personen waren voor het hof van assises van Gend gedaagd beschuldigd van op den 6 Maart 1847 een vaartuig met graan te hebben geplunderd. Bij vonnis van den 4 Augustus II. werden 21 hunner in vrijheid ge steld de 6 "anderen hoewel slechts beschuldigd van plundering werden tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Alle zes teekende van dit vonnis appel aan den 24 September 1847 werd het von nis gecasseerd door het hof van Gend en naar het hof van assises van West-Vlaanderen verwezen. Den 18 dezer zijn de zes beschul- <ii 'veroordeeld tot 15 frank boetedoch overigensin vrijheid ges ten. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 24 December. Van den 20 dezer tol heden zijn alhier 121 geborenen en 251 overledenen ingeschreven. Totaal sedert 1 Januarij jl. 0551 geborenen en 10187 overledenen, Jl. dingsdag avond is alhier een commies van het postkantoor gearresteerd ter zake van het ontvreemden van eenen brief met geldswaarde. De wel eerw. zeer geleerde heer W. R. Veder, theol. d.r en predikant te Dordrecht, heeft, naar men verneemt, bedankt voor het op hem uitgebragte beroep naar Amsterdam. 's GRAYENMAGE den 24 December. De instructie in de zaak der valsrbe muntbiljetten wordt alhier onafgebroken voortgezet. Men verneemt dat eergisteren een persoon die als getuige was gedag vaard na het afleggen zijner verklaring, in hechtenis is gehouden, als verdacht van medepligtigheid aan het in omloop brengen dier valsche biljetten. Het is een broeder van den persoon van Blok, koopman in boeken dig terzelfde zake reeds in hechtenis .is. Het getal dergenen, die zich thans deswege in de gevangenis bevinden, is door deze nieuwe arrestatie tot negen geklommen. Daar zij nog steeds builen toegang worden gehouden zoo blijft de loop der in structie geheim. Z. M. heeft hij besluit van den 24 October ll. aan den heer R. H. van Someren, fabrijkant van verwwaren te Rotterdam octrooi verleend op de koninklijk-geoctrooieerde ijzerverw zijnde een door vele voorname architecten en bouwkundigen ondervindelijk beproefd bevonden en aangeprezen middel om alle daarmede beverwde ijzeren voorwerpen te behoeden tegen de verro- 'Den' £0. Niar' wij 'uit goede uro:> .(.im ;s de heer in.' L. N. graaf van Randwijck afgetreden als minister van hinnenlandsche zaken en heeft Z. M. tol diens opvolger benoemd den heer jh.r m.' A. ridder van der ILeim van Duivendijlce, gouverneur der pro vincie Zuid-Holland. Men spreekt van nog andere veranderingen in het personeel der heeren ministers. [N. R. C.) Eergisteren is er weder eene buitengewone zitting van den raad der ministers gehouden. Per overlandmai! zijn berigten uit Batavia tot 28 October ontvangen. Bij gouvernemenls besluit uit Padang gedagleekend was eene beschikking hekend gemaakt volgens welke alle koflij in die bezitting geteeld wordende, te beginnen met 1 November 1847, door 'de bevolking tegen een vastgeslelden prijs aan den lande zal moeten worden geleverd. Alle aan het gouvernement geleverde koflij zal Ie Padang in het openhaar aan den meestbiedende worden verkocht. Van 1 November af zou geene koflij uit de binnenlanden naar de stranden mogen worden vervoerd noch over zee uitgevoerd zonder voorzien te zijn van een geleide-biljet te verleenen door den resident of assistent-resident en door dezen geteekend of wel door zoodanig ambtenaar als daartoe van wege het bestuur zal worden aangewezen enz. En. eindelijk is bepaald dat alle ko(Tij welke na ultimo üclober naar Buiten mogt worden vervoerd en niet van de vereisehte geleide-biljetten voorzien zal zijn zal worden verbeurd verklaard. Den 12 September hebben Z.' M.' schoonerhrik Dolphijn en Z.r M." schooner Kameleon de reede van Makassar verlaten om in de wa teren tusschen de zuidkust van Celebes en de noordkust van Sum- hawa en Florcs een kruistogt te 'ondernemen tegen de zeeroovers. Z.' M.s stoomschip Vesuvius vereenigde zich den 22 met de genoemde tfehepen. Den volgenden dag werd de steven naar Kalaloea gewend alwaar de schoonerhrik en schooner het anker lieten vallen terwijl de Vesuvius do straat verder tusschen Madoe en Kalatoea door stoomde en het in den nacht op en neër hield ten einde de roo- vers-vaartuigen welke mogelijk aan de beide andere oorlogschepen zouden willen ontsnappen aldaar op te vangen. Aldaar werd eene praauw in brand gestoken en inmiddels hadden de sloepen van de Dolphijn en Kameleon eene landing op de westkust gedaan en wer den vier voor de zeeroof bestemde vaartuigen door het vuur ver nield zonder dal van de zijde der gevlugle roovers eenige poging werd aangewend om dit te beletten. Inmiddels was te Makassar berigt ontvangen dat zich in de nabijheid van de Postillons-Eilanden zeven groote zeeroovers-praauwen ophielden. De Vesuvius bestemd zijnde om naar Java terug te keeren werd de komtnandant van dat stoomschip verzocht de roovers van daar te verdrijven. De pogingen hiertoe zijn met den gunstigste» uitslag bekroond. Vijf groote roo- versvaartuigen zijn na korten doch hevigen tegenstond vernield en elf hunner gevangenen in handen der Nederlanders gevallen. Na den 2 October te Makassar aangekomen te ziin had de Vesuvius den 8 de reede weder verlaten en kwam na den koers digt langs Selouda en Porto-Maijo vervolgd te hebben aan den ingang der haai van Sumbawa. Ook hier zijn, na een vrij hevig gevecht, ver scheiden rooverspraauwen verbrand of veroverd zes stukken geschut

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1