CftüUANT, Besturen en Administratiën. JYieuwstij din yen. A.° 1847. 21 DECEMBER. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majrsleit's besluit van den 6 Januarij 1831, n.° 68, Staatsblad n.° 2 .Ij,heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 16 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debilanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 203"* Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop: Geheele loten, w f 100,00 Halve - 50,00 Vijfde - 20,00 Tiende - 10,00 Twintigste» - 5,00 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld, dat de collecteurs, splitters en debilanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 18 December 1847. Voor Zijne Excellentie den heere Staatsraad Gouverneur van Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Slad ZIERIKZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat op den 9 en 13 dezer maand dnnr Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie zijn executoir verklaard twee suppleloire kohieren van het Palentregt en der belasting op het Personeelover het loopende dienstjaar, en dat dezelve op heden worden gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 December 1847. DE CRANE. De LOTERIJ van HANDWERKEN of ter verloting dienstige VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang weder worden opengesteld zoodra Zijne Majesteit onze geëerbie digde Koning het aan Hoogstdenzelven in te dienen verzoekschrift zal hebben goedgekeurd. Intusscheu wordt een ieder beleefdelijk uitgonoodigd om daartoe de vereischle Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen bren gen ten einde, na het bekomene antwoord van Z. M. daaraan het vereischle gevolg te kunnen geven. De Directie heeft intusschen het genoegen tyij deze te kunnen berigten dat van wege H. M. onze geëerbiedigde Koningin bereids de toezegging ontvangen is tot de toezending van een Handwerk of Voorwerp, hetgeen ongetwijfeld aan deze Verloting weder geene ge ringe waarde zal schenken. De Dames, uitmakende de Directie dier Loterij hopen en rekenen op de algemeene medewerking vroeger aan haar betoond terwijl ook zij niet in-gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven en aizoo aan het belanglooze doel te blijven beantwoorden. De tijd der verloting zal (na de bekomene goedkeuring des Konings) nader worden bekend gemaakt. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 15 December. Volgens daaromtrent opgemaakte lijsten beliep het aantal der in de laatste weken hier te lande openlijk aangekondigde bankroeten den 1 dezer maand 250. Het bedrag dezer bankroeten wordt daarbij aldus berekend in Londen 10 iriillioenen p. st. Liverpool 3 Manchester 2Glasgow 3 andere sleden (waaronder Leeds, New-Castle Bristol Dublin enz.) 5 millioenen te zamen 23,250,000 p. st. Volgens de berigten uit New-York van 25 November begrootte men de in de Vereenigde-Staten gedurende den laatslen tijd voor gevallene bankroeten op zes milioenen dollars (15 millioenen guldens). NEDERLANDEN. AMSTERDAM, den 16 December. Blijkens aankondiging van het stedelijk bestuur is de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor de stad Amsterdam over het jaar 18i8„ ter thesaurie op het stadhuis alhier ter visie gelegd. Volgens de algemeene recapitulatie is het totaal der ontvangsten f 2,603,465,99'/! dat der uitga ven f 2,572,580,55, alzoo het batig slot/' 30,885,44'/,,. De bevolking der hoofdstad wordt aan bet hoofd van dezen staat van begrooting, opgegeven te zijn 211,349 zielen. 's GR AVENHAGE den 18 December. Men verzekert, dat do langdurige kabinetsraden die in de laatste dagen hier gehouden zijn, betrekking hebben tot de wijzigingen in de Grondwet, welke, naar men verwachtin Januarij aanstaande aan de staten-generaal zullen worden voorgesteld. Uit Mannheim wnrdt van den 13 dezer geschreven dat dien dag aldaar 180 uit Nederland verzondene oude metalen kanonnen zijn gelost bestemd voor de kanongieterij te Straatsburg. De Coutrier Batave van 12 dezer roept alle redacteurs en uit gevers van liberale bladen op om zich op den tweeden kersdag ill het Hótel des Paps-Bas te Utrecht te vereenigen., ten einde geza menlijk te protesteren tegen hetgeiie hij do dwang naatrcgelen noemt waarmede de minister van justitie de pers bedreigd. De redactie der Kamper Courant, die bij den heer K. van Hulst wordt uitgegeven, moet met leedwezen bekennen dat hare omstandigheden volstrekt geene reis gedoogen en dat zij evenmin gelegenheid heeft de heeren te Kampen te ontvangen. [Rolt. Cour.) Ten huize van den heer J. Kretzmullerte sHage, is door den spekslager L. Lawjeveld tor bezigtiging geste,ld een^ varken welks grootte en fijn gevormde leden bij een gewigt van 766 oude ponden, onder de zeldzaamheden kunnen genoemd worden. Uit Schiedam meldt men, van den 16 dezer, het volgende: Een voorval zoo verre wij weten voorbeeldeloos in de geschio- denis der scheepvaart, heeft tip zondag den 5 dezer op de zeeuwsche slrnomen plaats gehad. Schipper T. louter, beurtman van Schiedam op Middelburg was met eene lading grootendeels uil koolzaad -bestaande van laatst- gemelde stad naar Gorinchem bestemd in den morgen van dien dag vertrokken in het vaarwater Keeten gekomen bij den ingang der Ooster-Schelde alwaar zich verscheidene geladen schepen voor anker bevonden met oogmerk om zoodra het stormachtige weder eenigzins bedaarde de ruimte te kiezen zette schipper Louter bij hevigen z. z. w. wind- alléén de -reis voortzich voorstellende de ruimte te bereiken toen bij het door den wind gaan van het vaartuig, zijn knecht C. van der Most, met wien hij zich alleen op het schip bevond door de fok werd over boord geslagen en in dü opgeruide golven verdween. Terstond grijpt schipper Louter de riemen springt in de scheeps- boot rukt die los en ijlt naar de plaats alwaar hij de handen van zijnen knecht gezien had terwijl Jrij schip en lading aan het toe val overliet. In de nabijheid dezer plaats in de diepte starende scheen het hem toe iets te zien voortbewegen, en bij het neerglijden van een golf, grijpt hij onder het water zijn knecht bij het hoofdhaar en heeft het geluk het lijk zoo hij vermeende met eigen levensgevaar binnen de boot te torschen. Tot in de nabijheid van zijn schip teruggesneld dal intusschen op grooten afstand onbeheerd zijne vaart vervolgd had riep hij met krachtige stem doch vruchteloos de hulp van .eerien op zekeren af stand verwijderden schipper in bij dezen schreeuw opent zich do in de boot liggende knecht de oogen en zonder dat wij wagen do wederzijdsche aandoeningen en gewaarwordingen van schipper en knecht te schetsen vergenoegen wij ons te berigten dat beide met drpigeml levensgevaar het schip beklommen en zonder menschelijke hulp in redelijken welstand den volgenden dingsdag morgen Go rinchem en vervolgens Schiedam, de plaats hunner bestemming, ge lukkig bereikten. Met verwondering dus schrijft men uit Leeuwarden merkt men sedert eenige dagen het groote getal steen-uilen op welke zich som tijds ten getale van honderd op Je gardeniers-landen en velden om deze stad verzamelen en zich met muizen voeden. De Drenlsche Courant meldt het volgende De groote brandnetel (urtica dioicais door sommige schrijvers als voedergewas aanbevolen; wij sloegen daaraan dusver geen geloof, doch het volgend berigt van den heer Enklaar redacteur van den Vriend des Landmans, doet dat lastig onkruid voorkomen als eeno belangrijke plant voor den veehouder en vooral voor den armeu landbewoner. «Dezen zomer zag ik bij den heer eau B rakel l op den Eng te Lietrden een geheelen stal van meer dan 30 sluks rundvee uitsluitend met brandnetelen voeden; zij vraten ze gretig, gaven er goed melk na en leverden uitmuntende boter waarvan ik mij door proeven overtuigd heb. Genoemde lieer narri de proef van deze voe dering met een weldadig oogmerk namelijk om zoo het vee dit voeder vreten wilde arme lieden door het verzamelen daarvan aan brood to helpen. Eerst hadden du meeste dieren er tegen daar echter enkele er van vraten werd de proef stérk doorgezet en zij kregen eenvoudig niets anders. IJet gevolg was dat zij eindelijk toe tasten en in een paar dagen er zoo aan gewoon waren dat zij er van vraten als van de hoste klaver. In de laatste dagen van Mei toen ik den heer van Brakell bezocht, had die voedering reeds on geveer drie weken geduurd en werd nog gedurig voortgezet. Eeno menigte arme lieden met hunne kinderen verzamelden de brandnetels, die langs de wegen en heggen te vinden waren en bragten ze in overvloed aan legen een vaslgestelrJen prijs per zak van een bepaald gewigt. Waar stalvoerlering beslaat en brandnetels in het wild groeijen verdient deze maatregel alle mogelijke aanbeveling." Als een treffend voorbeeld van het gevaarlijke der niet openbare cri minele regtspleging wordt door de Koln. Zeil. het volgende verbaal me degedeeld In Januarij 1838 werd de pruissiscbe gemeente Hohenhameln geteis terd door ecuen brand die rneu vermoedde voorbodachlelijk aangestoken

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1