Zeetijdingen. Advertentiën. uitgang zal verklaren of wel de wijze van zien zijner voorgangers van duizend jaren geleden, zal deelen? want destijds, zegt genoemd blad werd hel paardenvleesch door de pausen onder het onreine voedsel gerangschikt blijkens onder anderen eenen brief van paps Gregorius aan den bisschop Bonifaciuswaarbij de Heilige Vader zich beklaagt, dat het paardenvleesch-etenin het tijdvak van 731-741, zoozeer onder de Duitschers in zwang is geraakt en den bisschop vermaant zulks uit al zijn vermogen te keer te gaan alzoo het paard zoo het wilde als het tamme, voor onrein voedsel te houden is. Gemelde brief, zegt het blad is te vinden in de verzameling der brieven van Bonifacius (n." 25 der uitgave van IVurdlweinen ook in Mabillpns acta Sanctorum ord. S. Benedict!Secr. UI, pars IJ S. 42. Te Munchen is dezer dagen voltooid en voor het publiek ter be schouwing opengesteld de kerk genaamd Basilica zijnde een uit stekend kunststuk der nieuwere bouwkunde. Zij is geheel op kosten des konings gebouwd. Twaalf jaren heeft men aan dezelve gearbeid. Te Valenciennes (Frankrijk) is onlangs iemand het offer geweest van de volgende listige opligting In het hegin dezer maand vertoonde zich een fatsoenlijk gekleed jong mensch van een goed voorkomen hij eenen apotheker tn die stad en reikt hem een recept over dat door een der beste doctoren dezer stad geteekend was. «Mijnheer," zeide de jongeling tot den apotheker, «dit recept is voor een mijner vrienden, do heer die sedert eenigen tijd door eene ziekte is aangetast welke niet alleen groote zorg maar bovendien de meeste mogelijke discretie vordert; daarom verzoekt bij u hem wel te willen toestaan dit geneesmiddel ten uwen huize en onder uwe oogen te komen gebruiken ten einde op deze wijze Ie beletten dat zijne familie met zijne kwaal bekend worde." De apotheker willigde dadelijk het verzoek in en bepaalde het Btir waarop het geneesmiddel gereed zoude zijn daarop vertrok het jonge mensch. Een oogenblik later begaf zich deze zelfde persoon naar een ander gedeelte van de stad bij den heer met wien hij al dadelijk den prijs regelde voor eene partij laken bestemd tot de vervaardiging van verschillende nieuwe kleédingstukken. «Mijnheer," zeide hij tol den koopman toen de koop gesloten was, ik ben u alzoo 110 fr. schuldig; maar daar ik dat geld niet hij mij heb en ik mij moet baasten om nog met den spoortrein te vertrekken zoude ik u wel willen verzoeken mij naar een mijner bloedverwanten den heer X. te verzeilen die reeds van mijne koop bewust is en u dadelijk deze som zal overhandigen. Dit voorsiet werd aangenomen het jonge mensch die zelf het pak laken droeg komt met den koopman hij den apotheker opent de'deur, doet den heer binnentreden en, zonder zelfs binnen te treden roept hij den apotheker toe wil thans aan den beer J. overgeven, wat wij zijn afgesproken. Ik heb haast, vaarwel." En hierop vertrok hij schielijk. Zoo als men begrijpen kan duurde het oonigen tijd oer de apotheker en koopman elkander begrepen welk tijdsverloop juist voldoende was geweestom den spoortrein te doen vertrekken en den jongeling met hem. Nu liep men naar den doctor, die het recept gegeven had, maar hoorde van-.deze niets anders, dan dat den vorigen dag een onbekend persoon zijn hijstand was komen inroepen wien hij een recept had voorgeschreven dat de patient nog bovendien vergeten had te betalen. Zoude het niet mogelijk zijn dal de intrigues van sommige fransche vaudevilles lot deze helaas maar al te listige diefstallen aanleiding gaven? Wanneer deze jongeling namelijk eene voorstelling van Pa ris Voleur bijgewoond en des cène van Ie vol mix biscuits beant woord beeft is het niet te verwonderen dat hij óp deze wijze op de gedachte van eenen dergelijkeu diefstal gekomen is. Onder de groote weTken die in Engeland aan de orde van den «lag zijn mag wel melding gemaakt worden van den grooten tun nel onder Liverpool. Het doel dal men zich met dezen tunnel die twee en een kwart mijl lang isvoorstelt bestaat in de vereeniging van het goederen-depót van Edgenil met de noorder- dokken. Hij draagt den naam van Victoria-tunnel. Bij de 2000 man werken er aan. De werkzaamheden zijn op sommige plaatsen niet zonder gevaar daar zij voor de fundamenten der huizen nadeelig kunnen zijn die zich soms 50 a 80 voeten boven den grond bevinden waarop de rails zullen gelegd worden. Deze tunnel gaat voorts onder vier ker ken door. De maatschappij lot daarstelling van dozen tunnel is verpligt om schadeloosstelling te bepalen aan de eigenaars van pan den waaronder hij geleid wordt. Te Bath (Engeland) had laatstleden woensdag eene allervreesse- lijksle gebeurtenis plaats. De vrouw van zekeren Ridout. een brou wer die nu hier dan daar werkt heeft terwijl haar man afwe zig was hare vier kinderen en daarna zichzelve met een scheer mes van het leven beroofd. Eene arme buurvrouwdie zich ver wonderde vrouw Ridout niet op den gewonen tijd buiten hare deur le zien komen zag door het venster der woning en ontdekte het ontzettend schouwspel der vijf ontzielde ligchamen. Het oudste der jeugdige slagtoffers van dezen moord die in eene vlaag van krank zinnigheid gepleegd is, was een doofstom jongetje van 6 jaren, het jongste een kind van negen maanden. Ongeveer twee maanden ge leden was vrouw Ridout met hare kinderen naar den waterkant ge gaan om hen en zichzelve te verdrinken maar het geschreeuw der kinderen had toen dat oogmerk verijdeld. Sir Robert Peel heeft dezer dagen gelegenheid gehad in de gemeente kamer van Engeland iets te vertellen, hetwelk een zonderling denk beeld moet geven van de wijze op welke men in Ierland de mede- pligligheid verslaat. Een rijk man had namelijk 15 kerels gehuurd om een magistraat te vermoorden ieder deze schelmen had hij twee gouden guinjes gegeven. Zijne maatregels waren zoo wel genomen dat de magistraatspersoon zijn lot niet kon ontsnappen en werkelijk vermoord werd. De justitie van de daad onderrigtbeloofde 1000 pond. sterl. voor elk der moordenaars zij alleen werden van dit voordeel uitgesloten. Wie denkt men nu, dat hen verraadde? Juist de heer die hen bezoldigd had en die daarenboven onbeschaamd genoeg wasom de uitgeloofde heloohing te vragen. Door zijne .aanwijzingen geleid werden er twee gevateu hunnen bezoldiger heeft imn 2000 pond. sier), moeien uitbetalen. Was dat geen goed haantje? Ook mag men veronderstellen dat hij niets zal verzuimd hebben om de anderen te doen vatten ware hij daarin gelukt hij zou de totale som van 15,000 pond. sterl. hebben getrokken'. In Ierland is het wel degelijk do verkeerde wereld terwijl men in andere landen de aanstokers der misdaden zoo strengelijk straft, als degene die ze volvoeren vinden zij daar middel, om zich beloonin gen te doen geven. Men heeft van het volgende schrikkelijke voorval berigt gekregen: De Caroline had de Savannah-ltivier op den 24 Oct. II. verlaten met be stemming naar Bath (Engeland). Op den 26 doorstond het vaartuig een hevigen storm welke het geheel ontredderde en tot overmaat vau ramp alle provisiën en het drinkbaar water over boord wierp met uitzondering van één vat water. Op den 3 Nov. was er geen droppel water meer en van dien tijd af aan tot op den 10 korfde equi pageuit 10 man bestaande, nóch eten noch drinken. Toén besloot men te loten, wie hunner door bet lot zoude worden aangewezen, om tot voedsel zijner ongelukkige lotgenooten te strekken. Het lot viel op een Ier Charles Brown geheeten een man van eene her- kuliscbe kracht en 180 pond zwaar. Dadelijk daarop wapende hij zich met een mes en verklaarde het dengenen in de borst te zullen stooten die hem naderen mogt om het vonnis des lots te volvoeren. Op dit oogenblik ging de kapitein naar zijne kajuit verklarende, dat hij van hetgeen er nu gebeuren zou geen getuige wilde zijn. Toen verklaarde een jongeling van 19 jaren Uughues Rose genaamd dat bij als jongste bereid wastot voedsel voor de overigen te sterven. Rrown greept dit aanbod gretig aan en maakte zich van den jongeling reeds meester toen de kapitein plotseling uit de kajuit sprong en Brown door een bijlslag op het dek nedervelde. Dade lijk daarop sneed men hem in stukken welke op het dek werden nedergelegd om te droogen terwijl zijn bloed gretig als lafenis voor den dorst werd gebruikt. Aldus leefden deze rampzaligen drie dagen en werden eindelijk op den 13 door den Tampico opgenomen. Den 14 dezer zijn uitgezeild van Hellevoetsluis het schoonerschip Maria Sophiakapt. W. F. Broeksmit van Botterdam naar Bos ton (Amerika) - en van Texel het kofschip Marinus en Gertruida, kapt. I. A. Spijkman naar Engeland. BROUWERSHAVEN den 16 December. Binnengekomen Amicitia, kapt. H. L. Ruyl van Odessa laatst van Douvres naar Rotter dam en uitgezeild Pieter Floriszkapt. F. A. Begeman Sietses van Rotterdam Margaretha Ida kapt. D. H. Kramer van deze reede beide naar Batavia en Brodersmindekapt. C. P. Lass naar Gend laatst yan Bergen als hijlegger binnen geweest. HELLEVOETSLUIS, den 13 December, De stoomboot, gisteren gemeld op den Ooster aan den grond, is gebleken te zijn Entreprise, kapt. J. Palmer, van Londen dezelve is met hoog water vlot ge raakt en ligt nu bij de Goereesche haven ten anker. NIEUWE STOOMBOOT-DIENST ZIERIKZEE ek ROTTERDAM. vertrek in de maand december 1847 tas z3erïksse l van botterdam s Zondag 19,'smorg. 9 ure. Donderdag 23, 5* Zondag 26, 6* Dingsdag 21 ,'smorg. 6 Vrijdag 24, 6 Dingsdag 287 are. 203"' KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 93° Lijst n.° 17218 f 100Ó. 101» n.° 9694, f 1500, - n.os 19657, 17314 en 1995, ieder f 1000. W n.° 6399, f 1500; - n.™ 8720, 19188 en 8011, ieder f 1000. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 15 December 1847. gebleven. Nederlanden, 2'/v P^- Werk, Schuld 54s/ls pC. 3 66!/s 4 - Amort. Syndikaat 3'/2 pC. Handel-Maatschappij i'l, T62*/a MIDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 16 December 1847. O. Tarwe 1S46 N. dito 1817 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. f 11,00 a 12,25 - 9,00 a 9,50 - 0,00 a - 8,00 k - 7,00 a - 5,20 a - 5,00 a - 3,00 a - 5,50 a -10,00 a 10,50 - 8,00 9,00 0,00 8,50 7,25 5,40 5,10 3,25 6,00 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 0,00a 14,00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad ■10,00a 10,25 - 0,00 a 0,00 -11,00a 12,00 9,00 a 9,25 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierihzee.f 40,00 p. v. Patent-Olio -43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 IJZERGIETERIJ te BERGEN-OP-ZOOM. De ondergeteekenden hebben de eer bet geacht Publiek te be- rigten dat zij bij hunnen reeds zeer uitgebreiden Ijzerhandel, op- gerigt hebben eene IJZERGIETERIJ waardoor zij zich in staat achten alle Vormen of Kalibers van Ijzerwerken te produceren hetzij voor Stoom- Cylinder- of andere Kunstwerken of wel voof Pel- Olie- Graanmolen enz. recommanderende zij zich bij deze in de gunst van het steeds geacht publiek. Van der HOEVEN ASSELBERGS. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2