ZIE R1RZ E E SCH B J&f VRIJDAG A.<> 1847. COURANT. 17 DECEMBER. Nieuwslij dingen 101. B E L G I E. BRUSSEL den 13 December. "Volgens een onzer dagbladen, zijn reeds verscheidene der uit Zwitserland gevlugte leden van de orde der Jesuiten te Brugelette in Belgie aangekomen en worden er ook in Gend verblijven voor nog andera gereed gemaakt. Zoo het schijnt zullen zij zich vooreerst hier te lande vestigen. Voor Vlaanderen schijnt eene nieuwe bron van rijkdom geopend te zullen worden. Men verzekert, dat de heer Bidautingenieur der mijnen belast met bet doen van exploitation in die provinciën het bestaan heeft bewezen van overvloedige lagen ijzerin 17 ge meenten van Oost-VI aanderen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 December. Gisteren en heden zijn op het paleis des konings kabinetsraden gehouden die vrij lang ge duurd hebben hetwelk vooral met dien van beden bet geval was. Men verneemt dat de aannemer van de Hervormde kerk te Apeldoorn van wiens geding vroeger is melding gemaakt thans eene nieuwe vordering tegen dn erfgenamen van Z. M. den graaf van Nassau heeft ingesteld tot uitbetaling der sommen besteed aan de vermeerdering van dagloonen en bouwstoifen welke zijn vereischt geworden voorts tot schadevergoeding' voor eigendunkelijke naasting van materialen. De sommen deswege geëiseht beloopen omstreeks 81,000, hoven en behalve de interessen tegen 6 pc.1, en de kosten van het regtsgeding. Dit nieuwe geding wekt de meeste belangstel ling, Eene van wege de erfgenamen voorgestelde transactie schijnt uiet tot stand te zijn gekomen. Den 14. Ook heden is een langdurige kabinetsraad, onder voorzitterschap des konings, gehouden, waaraan HH. Kit. HH. de prinsen van Oranje en Frederik der Nederlanden hebben deel genomen. Gisteren heeft in het nieuwe gebouw der inanège het aange kondigde militaire feest ter viering van 's konings verjaardag plaats gehad. De manége was smaakvol als circus ingorigt. Naar men verneemt beeft Z. M. aan E. H. Diephuis kwijt schelding van de doodstraf verleend waartoe hij door den hoogen raad hij arrest van 15 Sept. jl. ter zake van het misdadig in om loop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspe ciën en zulks met herhaling van misdaad is veroordeeld en die straf veranderd in die het naast aan den dood en afgewezen de verzoeken om gratie van C. van de Vijver, H. Rademaker de jonge Antje van 't Kloosterwed. Rademaker, Alijdaen Calharina Bant; terwijl wijders is bepaald dat die straffen te Utrecht en niet te Amersfoort zullen worden ten uitvoer gelegd. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van B. F. Windhuis, welke bij vonnis van de regtbank te Amsterdam was veroordeeld ter zake van overtreding der stedelijke keur van Mei 1825, waarhij het sluiten der tapperijen des middernachts wordt bevolen. De raad heeft het ingesteld beroep verworpen, en daarbij uifgemaaktdat daar de stedelijke besturen naar aanleiding van art. 153 der Grondwet do vrije beschikking hebben over hunne huishoudelijke belangen zij dienaangaande de vereischte verordeningen kunnen maken mits deze niet in strijd zijn met de algemeene wet ten of bet algemeen belang, en dat, vermits deze bevoegdheid niet naauwer is beperkt, het onverschillig is voorden regterof eene dergelijke beschikking of keur al of niet aan de provinciale staten zij opgezonden hoe wenschclijk het ook moge zijn dat dergelijke mededeeling plaats hebbe. Tevens heeft de hooge raad begrepen, dat eene verordening omtrent het sluiten der tapperijen in het belang van goede orde en zedelijkheid allezins tot de bevoegdheid der plaatselijke besturen behoort en dat het uur van sluiten eenmaal bepaald zijndeook na hetzelve bet tappersbodrijf binnen dezelve volstrekt niet meer mag worden uitgeoefend. Bij koninklijk groothertogelijk besluit van den 22 November worden de dagbladen en andere periodieke geschriften in het groot hertogdom Luxemburg verschijeendeaan de censuur onderworpen. Omtrent het door ons, reeds vroeger, medegedeelde gerucht van het plan van onze regering om aan Frankrijk het eiland S.■-Martin af te staan bevat de Semaine het volgende: «Er is sprake van den afstand aan Frankrijk, door Holland, bij wijze van schadeloosstelling van het kleine eiland S.'-Mar(in. Men weet, dat dit eiland, het welk een der kleine Antilies uitmaakt en np een kleinen afstand van Guadeloupe ligt, gemeenschappelijk door Frankrijk"en Holland bezeten wordt. Het fransche gedeeltedat het noordelijke isbestaat uit twee derde gedeelten des eilandswaarvan de hoofdplaats Marigot is. Het zuidelijk gedeelte heeft Pliili&burg tot hoofdplaats; is weinig vruchtbaar en de nederlandsche kroon tot last." De onlangs aangekondigde bewerking van bet engelsch plaatwerk ■he Holde, dat is: de Fleseliziet thans bet licht bij den uitgever F. van der Vlxelie 's Hagc bij ieder dor acht platen is een toepasselijke tekst gevoegd van den wel eerw. beer Huydecoper. De uitvoering der gesteendrukte platen is verdienstelijk en beantwoordt allezins aan bet doel zij geven eene treffende voorstelling der treu rige gevolgen van den drank. De prijs van dit plaatwerk, 125, waakt het zeer geschikt om volgens deszelfs bestemming algemeen inzonderheid onder de volksklasseverspreid te worden. Zoodanig afbeeldingen kunnen op de groote menigte eenen dieperen en eeneti meer blijvenden indruk teweeg brengen, dan de krachtigste toespraak. Den 13 dezer is te Rotterdam op de nieuwe sleepbelling de eerste nederlandscho oost-indievaarder opgehaald zijnde het tweedeks fre gatschip vroeger genflamd Anthony thans Jan de Witgevoerd door kapitein J. van Waning en loebehoorende aan de beeren C. jr ter ie en Zoon, ie Rotterdam. In bet rapport van het hoofdbestuur der sociëteit van eigendom van Eijerland eiland Texel uitgebragt in eene algemeene verga dering welke voor eenigen lijd te Rotterdam is gehouden komt het volgende voor De oogst op Eijerland van 1846 was tamelijk goed te noemen ja zelfs bij vergelijk van de rampen die overal zoo zwaar troffen gezegend rust en tevredenheid werd door niets gestoord de prijzen der dagelijksche behoeften voor den arbeider bereikten niet die schrikbarende hoogte als elders terwijl ieder welgestelde van eigen bouw voorzien was; mag vorder eene geringe poging van eenige der deelhebbersom bij kleine hoeveelheden gort tegen matigen prijs aan de arbeiders uit te slijten daartoe hebben medegewerkt gebrek heeft er volstrek niet gebeerschtde arbeider heeft zelfs in ilen moeijelijkslen tijd een stuk brood kunnen verdienen armoede is ons van geen eenig gezin bekend geworden en voorzeker mag bel wel als eene bijzonderheid der vergetelheid onttrokken worden dat in den kommervollen wintep van 1846 op 1847 onder eene be volking van 800 zielen geen oen gezin of persoon noch door de gemeente noch door de diakonie-kassen is bedeeld gevVorden en nlzoo alle opgezetenen zonder onderscheid zich van den arbeid hunner handen hebben kunnen onderhouden zonder onderstand te behoeven. De oogst van het tegenwoordig jaar geeft enkele vruchten uit gezonderd die geleden hebben een verblijdend vooruitzigt; de vee stapel neemt steeds toe en blijft gezond en het kan den eigenaren van deze belangrijke bezitting niet anders dan voldoening verschaffen wanneer een bezoek in den eigendom hun vergewist van toenemenden vooruitgang tevredenheid eu betrekkelijke welvaart vau Eijerlands bewoners. Vrijdag avond zijn de te Antwerpen aanwezige engelsche en ame- rikaansche matrozen met eén vaandel aan het hoofd opgetrokken met plan om de italiaansche en spaansche matrozen slag te leveren. Gelukkig hadden de italiaansche bevelhebbers hunne equipages aan boord geconsigneerd zonder welken wijzen maatregel ongetwijfeld een bloedig gevecht zou hebben plaats gegrepen. Do belgische Moniteur maakt een rapport bekend uitgebragt over de door den landbouwer Quenon le Livorno gedane uitvin ding krachtens welke men hot melkgevend ve.rmogen der koeijen kan bepalen en zelfs de dispositie kan erkennen welke de jongste dieren te dien opzigte aanbieden. Inderdaad k3n men volgens Quenon, met behulp van bijzondere en bestendige kenteekenen niet alleen de hoeveelheid melk bepalen., welke de koeijen leveren zullen die korteling gekalfd hebben en den duur der melkgevingmaar men kan zelfs bij de kalveren van 3 maanden oud de hoedanig heden erkennen welke zij na de worp zullen hebben en eindelijk kan men daarenboven erkennen welke van de slieren de best melkgevende worpen zal doen voortbrengen. De bijzondere teekenen waarvan hier gesproken wordt bestaan op dat gedeelte der huid welke zich uitstrekt van de uijer tot op de opening van de ge- slaohtsdeelen. Wanneer men die streek nandachtiglijk beschouwt, dan bemerkt men dat over eene meer of min groote uitgestrektheid de huid in dien zin verandert, dat de haren fijner, zeldzamer worden en eene dikwerf tegenovergestelde of verschillende rigting hebben van die der naburige deelen en dit gedeelte van de huid noemt Quenon: het schild. De administratie, geheel de talrijke voordeelen erkennende, welke uit deze ontdekking voortvloeijen kunnen heeft gemeend daar over te moeten raadplegen hel collegie van professoren der vee-artse nijkundige school van den staat, ten einde te welen: 1.° of het stelsel van Quenon, zoo als hot bekend gemaakt is, toepasbaar is op ons hoornvee en 2.° of bet niet mogelijk ware het zoodanig le vereenvoudigen dat een elk do toepassing daarvan zou kunnen bewerkstelligen. De commissie heeft eenpariglijk het gewigt der ontdekking erkend en is overtuigd datwanneer zij een algemeene en welbegrepen toepassing verkreeg, men langzamerhand ai meer en-meer die koeijen zouden zien verdwijnen welke bijna geen melk geven, lntusscben is de commissie van gevoolen dat de uitvinding zal zij algemeen toegepast kunnen worden voel vereenvoudigd zal moeten zijn. In het belang van den landbouw is het alzoo le wenscben dat die vereenvoudigingen zoo spoedig mogelijk daargesteld zullen worden. De duitsche bladen bevatten van tijd tot tijd berigten omtrent do genootschappen die zich gevormd hebben om door het bevorderen van bet eten van paardenvleesch eene belangrijke aanwinst der voe dingsmiddelen voor de volksklasse te verschaffen en huisgezinnen voor )velke het rundvleesch te duur tnag zijn de gelegenheid te bieden, eene niet minder gezonde en versterkende versnapering te bekomen. De Augsb. Allg. Zeil. "opperde dezer dagen evenwel de vraag, boe deze poging door het hoofd der R. K. Kerk zal worden opge nomen en of Pius IX zich ook te dezen opzigte voor den voor-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1