Zeetijdingen. STOOMBOOT-DIENST ZÏERIKZEE es ROTTERDAM. Advertentie n. Van liet geheel aanmerkelijk. Ook de bijpersonen Jan van Avennes die den graaf afgunst en nijd toedraagtvan hem echter door vleijerij bijzondere gunsten weet af te lokken Walter van Viane een braaf bol- landsch edelman en opregt vriend van Willemen Sikko Sjaardema, een dapper vriesch edelman die Tjaard in het geheim komt opzoeken om over den nieuwen opstand der Vriezen te raadplegen grijpen te weinig in de hoofdhandeling in en leiden soms te veel de aandacht der toehoorders daarvan af. Overigens is de taal meestal gepast en edel en ook de verzen vrij krachtig, gespierd en vloeijende. Als men nu in aanmerking neemt dat dit treurspel de eersteling van een ontluikend talent en oorspronkelijk voor eene rederijkerskamer bewerkt isdan zal men de tooneelmalige gebreken in hetzelve gaarne verschoonen. In elk geval verdient de dichter lof en aanmoediging en wij hopen (en ver nemen ook reeds) dat hij het bij deze eerste proeve niet zal laten be rusten. De uitvoering bood vrij veel verdienstelijks aan. Mw. Engel man heelt de rol van Aleida met waardigheid en gevoel vervuld, en den tweestrijd in haren boezem tusschen liefde voor haren beminde den graaf, en voor haren broeder en haar vaderland treffend uitgedrukt. Waar de heer Rooholals Tjaardzijne stem niet buitengewoon behoefde te verheffen en geene woede of geen diep smartgevoel te uiten was hij voortreffelijk. Dat de heer Tjusink als graaf Willem niet zoo zeer vol deed als men anders in dusdanige rollen gewend is, meenen wij te moeten toeschrijven aan het kostuum dal hem een zoo stijf voorkomen gaf, en de gesticulatie belemmerde. Waarom moest hij steeds en overal met kroon en purpelmantel versierd verschijnen De heer Eger, flia ïn plaats van den heer de Vries de rol van' Sikko vervulde, de heer Velt- man als Jan van Avennes en de heer Munnick als Walter van Viane hebben zich volgens hunne respective talenten vrij wel van hunne taak gekweten. (Amst. Hand.) ïn de residentie is aangekomen een jeugdig geneeskundige de heer Lcmercier, leerling van doctor Auzoux te Parijs, die medegebragt heeft de zoo belangrijke als kunstig vervaardigde modellen van ont leedkunde door dezen laatste uitgevonden. De heer Lemercier is voornemens te 's Hage te openen een populairen cursus van verge lijkende natuurkunde die ongetwijfeld de meeste belangstelling zal verwekken. Door middel der anatomische modellen van d.r Auzoux die tot in de kleinste gedeelten uit elkander kunnen genomen wor den geeft da heer Lemercier, in 8 lessen, de uitlegging van al de doelen van het menschelijk ligchaam en toont hij al de physiologische verschijnselen aan waarvan de bewegingen en het ieven bij den inensch en bij de voornaamste diersoorten afhangen. Uit Nijmegen wordt van den 5 dezer bet volgende gemeld In het begin der maand April II. vertrok van hier met gade en kroost naar Noord-Amerika een allezins verdienstelijk en bekwaam onder wijzer van den 21"™ rangtot dusverre met eene bezoldiging van f500, als adjunct-hoofdonderwijzer, (met bet onderwijs van kwee- kelingen voor den onderwijzersstand belast,) geattacheerd aan de bij zondere school der 1"° klasse op den ïilokkenberg binnen deze stad. Biel de koste verwachtingen toegerust in het vooruitzigt van hij zijne aankomst aldaar als onderwijzer bij de gemeente der Afgescheidenen welke zich aan den heer Scholte hebben aangesloten aangesteld te zullen worden hoopte bij in het land van belofte een aan zijne behoeften beter geëvenredigd bestaan te zullen vinden. Intusschen vernemen wij dat de emigrant in zijne uitzigten bitter is te leur gesteld en na reeds gedurende den overtogt het jongste zijner beide zoontjes in de golven te hebben zien begraven vóór de aankomst ter bestemder plaatse met zulk eene menigte onvoorziene weder waardigheden en hinderpalen heeft te kampen gehad dat hij zich thans niet alleen in eenen berooiden maar levens radeloozen toe stand bevindt. Volgens eigenhandig schrijven waaruit tevens van zijn smachtend verlangen naar het moederland blijkt, zal alsnu door hem er. zijn gezin de terugreis naar den geboortegrond worden aan genomen indien hij tot goedmaking der kosten de noodige fondseu zal hebben bijeenverzameld. {Jit Sneek (Vriesland) meldt men van den 4 dezer In de laatst voorgaande week zijn acht stuks runderen gestorven van den stal van den landbouwer Sander Bruinewoldin het naburig dorp Julrijp on wel, naar wig vernemen, aan eene ziekte, welke de landlieden in dezen omtrek met den naam van venijn bestempelen waar schijnlijk daarom dewijl de ondervinding geleerd heeft dat de sappen van hot dier hetwelk aan deze ziekten lijdt eene vergiftige hoeda nigheid aannemen. Deze ziekte is niet algemeen maar bepaalt zich bij sommige streken dezer provincie en daar nog wel slechts bij sommige landen waarop het rund graast of waarvan het hooi door hetzelve gebruikt wordt. Men zegt, dat de hoofdbeschuldigde in de zaak van mej. Evenepoel, Rosseeleenig berouw begint te hetoonen hij zegt dat hij zich tot den dood wil voorbereiden. Daarentegen blijft zijn medepiigtige vol harden in zijne ontkenning. De vrouw van Rosseelwelke te gelijk met haren man in hech tenis is genomen blijft hare onschuld volhouden en tot dusver schijnt ook niets het tegendeel te bewijzen. Overigens behoort deze vrouw tot eene achtenswaardige hollandsche familie een barer broe ders is priester en bestuurder van eene godsdienstige congregatie te Breda. Zij wenscht vurig naar hare familie in Holland terug te keeren. Volgens het gevoelen van een duitschen weêrkundigezal de maand December met uitzondering van eenige weinige heldere en koudere dagen tot het einde toe nat en stormachtig zijn met eene zoele lucht lagen barometer en heerschende zuid-westen winden. Den 23 der afgeloopen maand was de ijsgang der Newa te S.'-Pe- tersburg zoo sterk dat men de bruggen had moeten wegnemen. De c/iolera-gevallen welke zich aldaar hebben voorgedaan waren zoo zeldzaam en droegen zoo weinige kenteekenen der Aziatische cholera dat men meende die als sporadisch te mogen beschouwen. Te Moskau was die ziekte sterk aan bet afnemen. Het engelsch sloepscbip Ferret heeft op de afrikaanscbe kust een hraziliannsche schoener genomen die 260 slaven aan boord had. Op de slavenhaler die een zeer snel zeiler was werd gedurende vier uren jagt gemaakt hij hield zich steeds buiten het vuur van den kruiser, maar daar de wind leggen ging, zoo kon hem de engelsche brik, door behulp van hare booten, eindelijk bereiken. In een lijJsverloop van twee maanden is dit reeds de vijfde slavenhaler die door de Jurei genomen is. De engelsche kruiser Elphinsione heeft in de Persische Golf vijf schoeners genomen welke slavenhalers waren. De kapiteins dezer vaartuigen zijn gevangen en de slaven naar Bombay gevoerd van waar men ze naar hun land zal terug zenden. De rneesten dezer ongelukkigen zijn in Abyssinie gekocht en met visschers-sloepen welke door de aldaar gestationneerde schepen nimmer doorzocht worden naar Maskate gevoerd. Eene pachters vrouw uit den staat van Connecticu (Vereenigde- Stalen van Noord-Amerika) maakt thans eene kaas in gereedheid bestemd om de koningin van Engeland als geschenk te worden aan geboden. Zij zal bestaan uit de melk, die 500 koeijen op denzelfden dag opleverde en 600 pond wegen. 3»% Te Vlissingen is den 5 dezer, voor Antwerpen bestemd, ter reede gekomen: het schooner kofschip Johanna Wilhelminakapt. T. C. Kamminga van Marseille met tarwe. BROUWERSHAVEN, den 9 December. Binnengekomen: John, kapt. O. Thein van Liverpool naar Schiedam. VLISSINGENden 8 December. Heden morgen is door den hevigen wind met het qaar binnen zeilen, op het plaatje, van Zoute- lande vastgeraakt de fransche brik le Commercegevoerd door kapitein E. Joyan. komende van New-Castle en naar Marseille gedestineerd met steenkolen de kapitein stuurman en een jongen welke vol gens rapport nog op een gedeelte van het dek drijvende waren ge bleven zijn daarbij omgekomen en verdronken; drie man der equi- page zijn aan wal gekomen zij waren in den vroegen morgeD met een tros van boord gezondenwelke gebroken is. Het schip zal denkelijk geheel weg zijn. NIEUWE vertrek in de maand december 1847: van zïerikzee vam rottïr1am l Zondag 12,'smorg. 6* Donderdag 16, 7 Zondag 19, 9 ure. Dingsdag14 's morg. 7 ure. Vrijdag 17, 8 Dingsdag 21 6 PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 8 December 1847, Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/s pC. Handel-Maatschappij 4'/s gebleven. 55 pC. 66»/,. 85'/e 163'/, MIDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN te ZÏERIKZEE den 9 December 1847. O. Tarwel846 N. dito 1847 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Wioter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. ƒ12,00 - 8,00 - 0,00 - 7,00 - 7,00 - 5,20 - 5.00 - 3,01) - 5,50 -10,00 - 9,00 Mudde. a 12,25 a 9,25 a 0,00 a 8,00 a 7,20 h 5,50 a 5,10 a 3,25 a 6.00 a 10,50 a 9,75 He Ned. Madde. Graauwe Erwten f 0,00 a 0,00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 9.00 a 10,25 - 0,00 ii 0,00 - 11,00 a 12.00 - 9,00 a 9,50 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierikzee.fi 0,00 p. v. Patent-Olie - 43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen Zoon D. BEVELANDER geliefde Echtgenoot van Zierikzee den 8 December 1S47. D. van der MAAS Jz. 0V«Tnbc SoïVCC ill^5tcVJCM0C, te geven door den heer MxrsBiS'Sisr Professor in de Tours d' adresse op Vrijdag den 10 December 1847, des avonds ten 7 ure, in de Concertzaal bij den Heer F. J. van Oppen, welke zal bestaan in eene BUITENGEWONE VOORSTELLING van NIEUWE TOURS D'ADRESSË en MECHANISCHE VOORWERPEN. Bovengenoemde zal niets onbeproefd laten om zijne geëerde be zoekers eenen aangenamen avond te verschaffen. Entrée voor een Heer 75 cent, Heer en Dame ƒ1 meerder Dames 25 cent. De Notaris J. de KATER Nz. zal namens zijne princi- palen, op Donderdag den 16 December 1847, des namid dags ten 2 ure, ten Huize van A. Padlusse te Zierikzee, veilen en verkoopen 7 B. 96 R. 40 E. WEILAND, onder Ellemeelin de Prunje sectie D, n.os 23, 24 en 25, waarvan de Grond- en Polderlasten bedragen 68,90 verpacht aan C. Boot Cz.c. s.tot S.'-Maarten 1851 om 191,08 den hoop jaarlijks. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2