ZIERIKZEESCIIE N.o 99. A.° 1847. 10 DECEMBER. Besturen en A^dministralien. Nieuwst ij dingen VRIJDAG COURANT. De LOTERIJ van HANDWERKEN of fer verloting dienstige VOORWERPEN welke jaarlijks alhier plaats vindt zal eerlang ■weder worden opengesteld zoodra Zijne Majesteit onze geëerbie digde Koning het aan Hoogstdenzelven in te dienen verzoekschrift zal hebben goedgekeurd. Intusschen wordt een iedo, beleefdelijk uitgenoodigd om daartoe de vereischte Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen bren gen ton einde, na het bekomene antwoord van Z. M. daaraan het vereischte gevolg te kunnen geven. De Directie heeft intusschen het genoegen bij deze te kunnen berigten dat van wege H. M. onze geëerbiedigde Koningin bereids de toezegging ontvangen is tot de toezending van een Handwerk of Voorwerp, hetgeen ongetwijfeld aan deze Verloting weder geene ge ringe waarde zal schenken. De Dames, uitmakende de Directie dier T-oterij hopen en rekenen op de algetneene medewerking vroeger aan haar betoond,; terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven en alzoo aan het belanglooze doel te blijven beantwoorden. De tijd der verloting zal (na de bekomene goedkeuring des Konings) nader worden bekend gemaakt. DUITSCÏILAND. FRANKFORT den 6 December. Thans is uit Z witserland de officiële tijding ontvangen dat ook Walliserland (bet laatste der zeven kantons) zich overgegeven hegft. Den 2 heeft te Bern de land dag de ka pi t u la tie van dat kanton goedgekeurd. Ingevolge besluit van den landdag wordt de thans ontbonden sonderbond solidair aansprakelijk gesteld voor de oorlogskosten welke ruim 5 millioen zwitsersohe franken bedragen. Vóór den 20 December zal daarvan één millioen moeten betaald worden terwijl tot aan de geheele voldoening der schuld de onderworpen kantons doov cedgenootschap- pelijke troepen zullen bezet blijven. liet afzonderlijk verbond beslaat nu niet meer, en-de zwitserscho landdag heeft zijn gezag gevestigd. De vraag, wat er ten aanzien van bet kanion Neufchilel zal moeten geschieden houdt nog steeds de algerneene aandacht bezig. Het getal der gewonden bij de onderscheidene gevechten tusscben de troepen van den landdag en die der afzonderlijk verbondene kan tons begroot men thans te zamen op 200 a 300. De provisionele regering van Luccrn beeft een besluit genomen waarbij do orde der Jesuiten uit het kanton wordt verbannen. Ook uit Schwylz zijn de Jesuiten vertrokken. Naar men meldt hebben de ingezetenen van dat kanton zeiven bet gebouw waarin de jesuiten gevestigd waren uitgeplunderd. De Jesuiten uit Sion en Brigg zijn naar Sardinië vertrokken bunne kweekelingen met zich nemende. Men zegt dat al de uit Zwitserland verdrevene Jesuiten en an dere ordensgeeslelijken zich in Belgie en wel te BruggeGend Jlechelen Antwerpen Nivelles enz. zullen vestigen. NEDERLANDEN. s GRAVENHAGE den 7 December. Gisteren is de heugelijke 55"le verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning met dc ge bruikelijke plegtigheden in deze hofstad gevierd. Des avonds heeft, ter gelegenheid van bet feest van den dag eene gaja-voorstelling in den koninklfjk-franscben schouwburg plaats gehad. Die voorstelling was zeer luisterrijk. HH. MM. de koning en de koningin HEI. KK. HH. de prins en prinses van Oranje prins en prinses Frederik en hunne oudste dochter prinses Louisa hebben deze voorstelling met hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd. Zoo wel bij het bin nentreden als bij het verlaten van de zaal werden HH. MM. de koning en koningin en IIH. KK. HH. de prinsen en prinsessen met de meeste toejuichingen begroet. Bij herhaling gaf men .luide blijken van deelneming en vreugde over bet feest van den dag. Het ko ninklijk gezin was blijkbaar innig getroffen voor die hartelijke be wijzen van gehechtheid en genegenheid van den kant der ^evolking. De behoeftigen in verscheidene gestichten van liefdadigheid zijn op kosten van Z. M. op een feestmaal onthaald. Men verneemt dat aanstaanden maandag in deze hofstad een militair feest zal worden gehouden tot viering van den verjaardag des konings. De Staats-Courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 26 Novemher tot onteigening van een aantal eigendommen tot den aanleg van den ijzeren spoorweg van Kampen over Zwolle en Raalle naar Almelo, en zulks voor de uitvoering der werken aan het gedeelte van Kampen langs en bezuiden Zwolle tot Raalle. De arrondissements-reglhank te 's [lage heeft, bij vonnis van gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van G. P, Verploeah beschuldigd van opligtingdoor het ontvangen van gelden van 49 personen onder het valsche voorgeven van hun posten te zullen bezorgen. De regthank heeft gisteren uitvoerig de daadzaken vermeld die reeds in de vorige week uit de gehouden debatten en pleidooijen, volledig zijn hekend geworden en waarvan de slotsom deze was dat de beklaagde ongeveer f 24,000 van de f 29,400, die hij erkend beeft ontvangen te hebben niet heeft opgeleverd dat de hekl. met geen ambtenaar in eenig verband heeft geslaan dat hij de lijsten der sollicitanten opgemaakt heeft uit de doodadvertentiën of andere berigten die in de nieuwspapieren voorkwamen of uit de infor mation die hij van de sollicitanten zelvcn béeCt ontvangen dat de door den bekl. ontvangen rekwesten niet doorhem werden ingezon den en dat geen der sollicitanten werd geplaatst en zelfs een der genen die zich op de plaats gehad hebbende misleiding beriep juist om die reden niet in aanmerking is gekomen. ..ofte"ma beef', de reglbanb. nagegaan de ponten van verdediging door den bekl. tegen de aanklagte ingebragt. Zij heeft daarbij over wogen dat het buiten de bevoegdheid der regthank ligtom to onderzoeken, of de plaats gehad hebbende uitlevering wettig geweest is, doch dat dit ook niet behoeft te worden onderzocht, omdat in allen gevalle de beklaagde naar de voorschriften der wet voor do regthank alhier justiciabel was en er alzoo te regt regts-ingang en hevel lot gevangenneming tegen hem is verleend. Wat betreft do kwalificatie, die aan de bewezene en door den bekl. erkende feiten moet worden gegevenheeft de regthank overwogen dat hij zich meester gemaakt heeft van gelden en zich dezelve toegeëigend heeft onder een valsch voorgeven en onder valsche beloften en ten eigen behoeve over die gelden heeft beschikt dat hij wel niet in den eigenlijken zin des woordseen' valschen naam heeft gebruikt, maar dat hij nogtanstot het verkrijgen der gelden heeft doen gelooven aan eene kwaliteit, aan een vermogen en aan een krediet, die hij niet bezat dat de gelden wijders gegeven zijn onder het voorgeven van het bestaan van geheimzinnige tusschenpersonen die niet aan wezig warpn en dat hij den geldgevers, uit vreeze dat zij zich- zouden schuldig maken ann medepligtigheid van omkoopmg van amb tenaren de grootst mogelijke geheimhouding voorschreef en dat bij hun eindelijk voorspiegelde het vertrouwen dat zij wanneer zij dit verlangden bet gedeponeerde bedrag konden terug bekomen. De regthank heeft geoordeeld dat deze handelingen in alle opziglen zijn hoogst onze.delijk schandelijk en bedriegetijk en dat zij al de ken merken in zich vereenigen van het wanbedrijf van opliglinjf. De regthank heeft op grond daarvan G. P. Verploegh schuldig verklaard aan het wanbedrijf van opligting en hem te dier zake ver oordeeld tol eene gevangenzclting voor den lijd van drie jaren eeno boete van f 600 het ontzet der burgerregten gedurende den tijd van tien jaren en in de kosten van het regtsgeding. Men verneemt, dat dezer dagen in de zaak van de acht be schuldigden die zich wegens het vervaardigen of uitgeven van val sche muntbiljetten alhier in hechtenis bevinden nieuwe nasporingen hebben plaats gehad die, naar men verzekert, tot het vinden van eenen grooten voorraad van dat valsche papier zouden hebben ge leid. Het blijkt alzoo dat het onderzoek in die belangrijke zaak steeds met ijver wordt voortgezet. De heer C. Soetens heeft dezer dagen uitgegeven de voorlezing over het nut van een asphalt-spoor tusschen Amsterdam en Haar lem welke hij den 23 October II., in laatstgenoemde stad heeft gehouden. Fit dit stuk vernemen wij dat de heer Soetens voor- loopige concession heeft aangevraagd tot het aanleggen van asphalt- spoorwegen over de geheele oppervlakte des rijks. Eerie tweede voorstelling op jl. zaturdag avond te Amsterdam vau het nieuwe door den heer m.' IV. Voorbeijlel Cannenburg vervaardigde, treurspel Grna/' IVillem 11 le Aken, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond en gaf blijkbaar veel genoegen. Zie hier een kort begrip van dit stuk. Aleida Dnnia, eene beminnelijke vriesche jonkvrouw, bevindt zich op 1 November 1248 (in wal hoedanigheid hoe of waarom? is ons niet gebleken te Aken in het gevolg van graaf Willem II van Holland die den dag te voren aldaar tot Roomsch koning gekroond is. Tjaard Donia broeder van Aleida verbolgen dat graaf Willem de op roerige Vriezen (en Onder gebragt en hard bestraft heeft en ontwaard hebbende dat deze vorst zijne zuster bemint tracht haar over te halen om van haren invloed op den graaf gebruik te maken en hem lo bewe gen de ontnomen privilegiën enz. aan de Vriezen terug le geven. Aleida weigert zulks, zeggende, dat het onwaardig is, zijn invloed op iemands hart op eene dusdanige wijze te doen gelden. Intusschen ont dekkende, dat haar broeder een aanslag op des graven leven smeedt biedt zij aan den wensch van haren broeder te voldoen. Gedurende bet onderhoud, hetwelk zij dien ten gevolge heeft is het haar reeds geluktden graaf tot zachtere gevoelens omtrent Vriesland over te halen wanneer de tijding wordt gebragt dat Vriesland op nieuw in opstand is. Nu geraakt hij plotseling in woede j en beschuldigt de vcrhleekende Aleida, dat zij hem slechts liefde gehuicheld heeft, om hem gunstige bepalingen voor haar vaderland af le lokken. Haar en haren broeder wiens verraderlijke toeleg ontdekt iswil hij gestrengelijk straffen maar verzacht eindelijk die straf in ballingschap naar hun land. Tjaard in tusschen zoekt gelegenheid om den graaf te vermoorden. Hij weet het paleis binnen te dringen onder voorwendsel vergiffenis van den graaf af te smeeken en werpt vergif in eeno voor den vorst bestemde kan wijn. Aleida, die hem uit een schuilhoek bespiedt heeft wacht daar tot do graaf de gevraagde vergiffenis geschpnken heeft en den gezegden wijn wil drinken treedt alsdan te voorschijn verzoekt den wijn te mogen schenken en drinkt zelve den beker ledig om den vorst tb redden eu haren broeder te vrijwaren en tot hetere gevoelens te brengen hetgeen dan ook door hare zelfopoffering ten volle slaagt. De bewerking van deze niet onbelangrijke stof is vrij gelukkig en van de hartstogten dezer hoofdpersonen is in sommige tooneelen goed partij getrokken. Eenige onwaarschijnlijkheden en mede sommige wat al te gerekte staatkundige redeneringen zooals b. v. van graaf. Willem in het tweede bedrijf, en eindelijk het lango martelende sterven van Aleida benadeelon den indruk

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1