ZIE RIKZ EESCHE C O U SI AWT. DINGS DAG A.0 1847. 1 DECEMBER. fifi 98> Mesturen en A dm in istra t iën BEKEND 31 J KING. Achtervolgers art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68, (Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de heer Minister, van Financiën bij resolutie van den 2 dezer maand bepaald de p/ijzetfhet tipgeld daaronder begrepen, waarvoor do col lecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 203d° Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten Bij verkpopBij verhuring Geheele loten f 76,00 Geheele loten 30,00 Halve - 38,00 Halve - 15,00 Vijfde 15,20 Vijfde - 6,00 Tiende - 7,60 Tiende - 3,00 Twintigste» - 3,80 Twintigste» - 1,50 Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn otn zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 4 December 1847. Voor Zijne Excellentie den heere Staatsraad Gouverneur van Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. De ARRONDISSEMENTS-BETAALMEESTER te Zierikzee adver teert dat van heden af tot den laatsten dezer maand ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Tractementen en Toelagen van de Predikanten, Leden der Reglhank en Kantongeregten Amb tenaren van den Waterstaat binnen deze Stad over het 4d8 kw. 1847. Zierikzee, 7 December 1847. De Betaalmeester voornoemd R. S. BOEI JE. Wiew wstijdingen ÜUITSCIILANI). BERLIJN den 2 December. Heden zijn de vonnissen in het Po len-proces in eene der zalen van de slaats-gevangenis alhier aan de beschuldigden bekend gemaakt. Omtrent 190 aangeklaagden wa ren daarbij tegenwoordig. Het aantal der veroordeelden bedraagt 117 waarvan 8 lot de doodstraf zijn verwezen de overige uitge- sprokene straffen bestaan in levenslang of langdurig vesting-arrest, en tuchthuisstraf voor een of meer jaren. Binnen eenige dagen zal een belangrijk proces hier gevoerd worden. Er beslaat hier namelijk eene vereeniging van personen mannen en vrouwen waarvan de een eene geldvordering in region instelt tegen den eenen of anderen rijken ingezeten en alsdan do overigen als getuigen voor de geldigheid der schuld inroept. Üe justitie is de geheele bende op het spoor gekomen en thans zullen vier mannen en twee vrouwen wegens meineed voor hot gereglshof te regt gesteld worden. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 2 December. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt dezer stad heeft een scheikundig onder zoek ingesteld omtrent de stoffen waarmede de suiker-erwten en bonnen worden gcverwd en bevonden dat vele dier erwten en bon nen met name groen-, geel- en oranje-gekleurde, met vergiftigende sloffen geverwd zijn. 'sRRAVENHAGE dan 4 December. Bij besluit van den 10 November heeft Z. M. onder anderen benoemd bij het personeel Van de geneeskundige dienst der landmagt tot officier van gezond heid 2d" klasse, de officier van gez. 3d" kl. P, van der Grijp. Het heeft Z. M. behaagd aan den fuselier Antonius van Wa sem kwijtschelding to verleenen van de straf des doods met den ko gel waartoe bij door den krijgsraad te Arnhem was veroordeeld zijnde die straf verwisseld in vervallenverklaring van den militairen stand en vijftienjarige kruiwagenstraf. Eene zeer zware misdaad te gen de dienst en de subordinatie had tot gezegde veroordeeling aan leiding, gegeven. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen een besluit ge nomen ten gevolge waarvan aan al de ambtenaren bij de onder scheidene ministeriën wier traelement heneden de f 1000 is eene gratificatie zal worden toegelegd van f 50 ieder. (N. R. C.) Met 1 Jahiiarij 1848 zullen in onze post-routes groote veran deringen plaats hebben. Van de kamers van koophandel in de on derscheidene provinciën zijn door het ministerie deswege inlichtingen ingewonnen en men mag verwachten dat zij als met de gebreken het naast bekend deze in het belang van den handel onbewimpeld zullen hebben aangewezen zoo als h. v. in de route tusschen Am sterdam en Groningen een afstand van ruim 40 uren welke door den post in 311/2 uur afgelegd wordt terwijl de diligence Concordia dienzelfden afstand in 22 uren aflegt met de provincie Vriesland is het niet heler. De postdiensten tusschen Overijssel en Drenthe kunnen vele verbeteringen ondergaan vele voorname diensten worden nog met voetboden afgedaan. Het is in het algemeen te wenschen dat uit deze verandering verbetering geboren worde en dat men met verkorte routes en spoediger uitgifte der brieven vooral eene be- tsfe verhouding en dus bier .en daan ten minste vermindering in het, porto verkrijgen moge. (O.) Yolgens de Sijnodale acten verloor de Nederlandsche Her vormde Kerk in het afgeloopen jaar 113 zielen die dit kerkgenoot schap verlieten terwijl 197 Koomschen tot de Hervormde Kerk over- gingen. dl. donderdag is te Amsterdam te water gelaten Z.r M.' fre gat Prins Hendrik der Nederlanden. Den 11 Augustus is de zendeling-inspector van Rhijn te Batavia teruggekomen na een möeijelijken togt langs de in den Archipel verspreide zendingen volbragt en een groot deel zijner gewigtige taak vervuld te hebben. Op Amboina had hij de kweekschool voor in- landsche onderwijzers viin den zendeling Roskott in zeer voldoenden staat gevonden van de op dat eiland toen heerschende kwaadaardige koortsen vrijgebleven was hij op Titnor door hevige koortsen aan getast en ziek aan boord gegaan doch aanvankelijk hersteld op Java aangekomen waar de drie in Mei jl. door bet Nederlandsche Zendelinggenootschap van Amsterdam uitgezonden zendelingen zich bij hem vervoegden om na overleg met hem hunne taak te aanvaarden. Uit Amsterdam meldt men van den '3 dezer De hoogst belang rijke voorstelling in den schouwburg die gisteren avond ten voor- deele van den heer J. Eduard de Vries plaats had leverde de uit komst die men er van had verwacht. De heer de Vries heeft het gewaagd als acteur op te treden en hierin is hij altijd als lief hebber beschouwd niet onverdienstelijk geslaagd. De beneficiant speelde de kiéino maar gewigtige rol van Sikko Sjaardema in bet nieuwe oorspronkelijke treurspel Graaf Willem 11 te Aken, eeu dichmrlök dramatisch gewrocht waarmede de heer m.r 15-'. Yoor- be.jtel Cannenburg het repertoire van den schouwburg alhier heeft verrijkt. Voor eenige maanden heeft de heer George Cruikshankin J,onden acht platen uitgegeven waarin hij den voortgang van de dronken schap en hare verschrikkelijke gevolgen naar het leven heeft gelee- kend onder den titel van the Bottle (de flesch). Men verzekert dat dit plaatwerk nog dit jaar bij den heer J. L. van Vliet, te 's Hage zal uitkomen, en dat d.' Hmgdecoper zich belast heeft met het schrij ven eener korte verklaring bij elke plaat. Den 4 dezer is to Dordrecht te water gelaten het nieuw ge bouwd en gekoperd schoener brikschip Diana bestemd voor de vaart op de Oost- en West-Indien. Onmiddelijk daarna is de kiel gelegd voor een barkschip, genaamd J. C. Schotel. Uit Naaldwijk meldt men van den 29 November Ook alhier hebben wij het verlies eens menschenlevens te betreuren ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drank. In den nacht van den 21 op den 22 dezer is zeker persoon nadat hij van eene verdachte plaats huiswaarts was gekeerd onder de verschrikkelijkste verschijn selen van benaauwdheid bezweken. Het aantreffen van een ouden kennis zegt men is als de oorzaak van dit noodlottig ongeval aan te merken. Den 4 dezer heeft te Tilburg de aanbesteding van een nieuw te bouwen stadhuis plaats gehad het bestek en de teekening door den nog jeugdigen architectden beer H. van Tulderlot dat einde vervaardigd dragen een ieders goedkeuring weg en hij verdient deswege allen lof; hetzelve is aangenomen door den heer de Kroon, te 's Bosch voor ƒ37,900. Een dagblad te Antwerpen heeft eene inschrijving geopend ten be hoeve der door de Radicalen in Zwitserland ten onder gebragten. Zeventig Jesuiten zijn dezer dagpn van Freiburg te Parijs aange komen en in het seminarie van S.'-Sulpice opgenomen. Een treffend voorval heeft te Wezel de algemeene deelneming ver wekt. De hoofdman M. aldaar ontving dezer dagen berigt dat zijn zoon kweekeling in het kadetten-instiluut te Berlijn ernstig ziek lag. Terstond ijlde de moeder derwaarts, om haren zoon te zien, maar deze was reeds vóór hare aankomst te Berlijn dood verklaard en lag in do kist tot welke zij wordt h,een geleid. De smart ont wringt haar een hevigen gilonder het uiten waarvan zij op hot lijk nederslort. Kaar wie beschrijft hare ontsteltenis en hare vreugde tevens, toen haar beminde zoon door dat jammergeschrei'uit zijnen doodslaap gewekt de oogen opende De stad Frankfort aan den Main zal weldra getuige zijn van een huwelijk dat wonderlijke omstandigheden aanbiedt.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1