Zeetijdingen. Advertenii'ên Verwonderd dat de huurder insgelijks terugkwamTroeg mej. Evenepoel hem naar de oorzaak waarop deze zoo als men zegt antwoordde dat hij maar zijn huur kwam voldoen en hierop een ijzer voorwerp dat hij bij zich droeg opheffende trof hij daarmede mej. Evenepoel zoodanig op het hoofd dat zij nederviel en in haar bloed baadde. De medepligtige trok alsloen een dolkmes en sneed het ongelukkige slagtoffer de keel af. De twee meiden ondergingen hetzelfde lotwaarop de misdadigers het huis plunderden het kostbaarste met zich voerende dat zij gedeeltelijk verkochten gedeeltelijk in den gang van een huis te Brugge begroeven. Deze zijn de tot nog toe bekend geworden omstandigheden uit de bekentenis van den eenen misdadiger voortvloeijende de andere heeft tot nog toe alles ontkent. Naar luid van een schrijven uit Aken zouden in die stad de reliquiën van Karei den Groole gevonden zijn. Men weet dat Otto 111, in hel jaar 1000, het graf des keizers had laten openen en dat Frederik I, Barbarossa den 29 December 1165, het gebeente van dezen grooten vorst heeft opgegraven nadat paus Pascal lil hem onder de Heiligen geplaatst had. Frederik liet het stoffelijk overschot in een kistje bewaren. De kleeding en insigniën werden later naar Weenen overgebragtwaar zij nog bewaard worden. Maar de reliquiën van Karei den Groote waren verloren geraakt behalve een arm die in een reliquiënkastje bewaard werd en welkeon danks alle aangewende moeite, niet konden teruggevonden worden. Nu moet men eenige dagen geleden de bedoelde kist in eene oude kast ontdekt hebben geplaatst in een vertrek behoorende tot de sacristie. Het burgerlijk geregtshof van de Seine heeft beslistdat mejuf frouw de Luzywelke gedurende drie maanden in de gevangenis geweest is ontslagen kan worden aangezien er geene redenen be staan om haar wegens den moord der hertogin de Prasiin te ver volgen. Het hof van assises te Rijsse! heeft Hortense Lahonsseeen meisje dat, op den jeugdigen leeftijd van nog geen 16 jaren, hare ouders vergiftigd had en zulks met de grootste onverschilligheid hekend heeft, veroordeeld tot twintigjarige gevangenisstraf, het uiterste waar toe de wet vrijheid geeft. De Daily-News meldt, dat professor Simpson van Edimburg een middel heelt gevonden om eene volkomene gevoelloosheid te weeg te brengen dat vele voordeelen bezit boven de inademing van zwa- vel-setheronder anderen bezit het geen onaangenamen reuk. Het bestaat in trichloride van formyle. Er is geen inademings-werkluig noch eenig ander toestel hij noodig daar het voldoende is een met genoemd vocht doortrokken zakdoek of spons onder den neus te houden waarna de verdooving binnen weinige seconden volgt. Volgens de laatste te Petersburg ontvangen beriglen had de cho lera te Moskau zich sneller dan vroeger aldaar verbreid. Van den 25 October tot den t November was het aantal der daardoor aange taste personen steeds klimmende, en beliep hun aantal 641 en dat der gestorvenen 238. In het geheel hadden er nu sedert de ver- Schijning dezer epidemie, 1197 ziekte- en 402 sterfgevallen plaats gehad. Tot hiertoe had die ziekte bijna uitsluitend lieden uit de lagere klassen getroffen. In het gouvernement Astrakan had de epi demie sedert den 13 October geheel opgehouden. Aldaar waren 7132 personen door de cholera aangetast en 3772 aan die ziekte overleden. In de overige door de cholera bezochte plaatsen ontwikkelde zij verschillende graden van boosaardigheid en waren de sterfgevallen naar evenredigheid. Nog was de cholera uiigebroken 1." den 1 October in de aan bet gouvernement Kasan grenzende districten Mal- mysch en Jaranskin het gouvernement VViatka 2.° den 3 October in de stad Aiexandrie in het gouvernement Cherson en 3." in de helft van October in het Olgopolsche distriet van het gouvernement Padoliën. Volgens te Koningsbergen ontvangen berigtwas de cholera de pruissisch-russische grenzen reeds genaderd en bad zich daar te Schmaleningken en Georgenburg vertoond. Haar karakter was echter niet zeer kwaadaardig. Volgens beriglen uit Konstantinopel tot 3 November breidde de cholera zich daar weinig meer uit. Gedurende de laatste acht dagen hadden zich niet meer dan drie of vier gevallen voorgedaan. Eerstdaags zal van Kaïro (Egypte) eene reis naar de binnenlanden van Afrika worden ondernomen door een wetenschappelijk gezel schap zoo talrijk en zoo volledig als zich nog immer daartoe heeft verleend. Onder hetzelve bevinden zich acht Europeanen, vier waar- Van Duitscbers zijntot het prediken der Christen-leer hebben er zich vijf Roomsch-Katholijke priesters bijgevoegd aan welker hoofd zich een Jesuit, pater Byllo of Abunumansurvoormalig directeur der propaganda te Romebevindt. Hel voornemen dezer geestelijken is, om van Cbarlum de hoofdstad van Sennaar, of van Beled Sudan zoo als Mehemed-Aii die provincie noemt tot op 4 graden noorder-breedte van den Bahar-el-Abiad of Witte Rivier en alzoo ver der dan Europeanen nog ooit geweest zijn door te dringen en aldaar een zendelings-slation op te rigten. Baron IV. von Muller uil Wurtemberg, reeds door zijne wetenschappelijke reizen in AI- gerie en Marokko bekend heeft zich almede aan dit gezelschap aan gesloten doch met voornemen zijne reis nog verder uil te strekken. Hij wil namelijk de poging onder welke reeds zoo veel .slagtoffers bezweken zijn hernieuwenom het binnenland van Afrika in de breedte en zuid-westelijke rigling te doorreizen om aan de Kust van Guinea aan den Oceaan uit te komen. De grooie moeijelijkbeid van dezen togt is gelegen in het verregaand ongezonde van het kli maathetwelk, naar berekening van den beroemden reiziger, den hertog Paul e.on Wurtembergtot dus verre 88 ten honderd der peizigers, die zich aan hetzelfde hebben gewaagd, heeft weggemaaid, terwijl voorts nog 8 ten honderd door de inlanders zijn vermoord geworden zoodat de terugkomst slechts aan 4 ten honderd ten deel Jjceft mogen vallen Het officieel blad, de Diariovan Mexico verhaalt een trek van Santa Anna die eene plaats verdient naast de edelste .voorbeelden van grootmoedigheid der oudheid. Na bet gevecht van den 20 Augustus verlieten de mexicaanscbe troe pen Je brug van Churushusco om op Candelaria lerug te trekken. Te midden der verwarring werpen een amerikaansch kapitein en vier dra gonders zich midden in eene mexicaansche kolonne en het was eerst hij de aankomst te Candelaria dat men hen gewaar werd. Er werd on middellijk op hen geschoten het paard van den kapitein stortte neder en nog ter naauwernood was de kapitein weder op de been of hij zag zich omringd van eenen drom Mexicanen die zich gereed maakte hem te slagten toen de president Santa Anna op het punt verscheen en ge lastte dat men zich vergenoegen zou met hem te ontwapenen. Na de posten geïnspecteerd te hebben kwam Santa Anna bij den krijsgevangene terug. Uwe excellentie sprak alstoen een der officieren dien man kan het leven niet geschonken worden want hij zelf erkent, hier met geen ander doe! gekomen te zijn dan dat van u het leven te benemen hij zegtdat bewustdat uwe excellentie zich bij deze kolonne bevond hijmet de vier soldaten die hem gevolgd zijn he?«.vast be sluit genomen had tot u door te dringen en u van het leven te beroo- ven daar hij zulks beschouwde als het roemrijkste feitdat zij bedrijven konden vooralindien zij zeiven er den dood bij vonden. Nu meer dan ooitriep Santa Anna, door zoo veel moed getroffen uitverbiedt ik dat hem eenig letsel worde gedaan. Hij is onze krijgs gevangene wee hem die de hand aan hem zou durven slaan had ik vele officieren die zich met hem zouden kuunen stellenzoo zou Scolt ons niet zoo nabij wezen. Ten einde den gevangene des te meer aan alle gevaar te onttrekken heeft hij hem door den jeugdigen Augustijn Fordello naar Mexico doen begeleiden. De fransche marine heeft eene groote ramp ondervonden. Het fregat la Gloire en de korvet la Victorieuse hebben den 10 Augustus in den Archipel die de westelijke kusten van Corea in China besproeit schipbreuk geleden. Die twee schepen zijn op eene on bekende zandbank vervallen en geheel vergaan. De equipage is echter met uitzondering van twee man gelukkig gered. BROGWERSHAA EN den 25 November. Binnengekomen Cor nells Wernard Ed.uardkapt. H. Hagcrs van Batavia naar Rotter dam en Johanna Jacobakapt. K. G. Sap van Riga naar Dordrecht. NIEUWE STOOMBOOT-DIENST ZIERÏ&Z'ES hm ROTTERDAM, vertrek in ])e maanden november en december 1847 vast zizriszsz van rotterdam Zondag 28, 'i morg. 5 ure. Dingsdag 30, s morg. 8 ura, Dond. 2, 7 Vrijdag 3, 8* Zondag 5, 9 Dingsdag 7, 6 n Dond. 9, 5* Vrijdag 10, 6 Zondag 12, 6* Dingsdag 14, 7 Dond. 16, 19, 7 un Vrijdag 17, 8 Zondag 9 Dingsdag 21 6 Dond. 23, 5* Vrijdag 24, 6 Zondag 26, 6* Dingsdag 28, 7 Dond. 30, 6 Vrijdag 31 8 PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 24 November 1847. Nederlanden, 2pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat Handel-Maatschappij Oost-Indien Rijn-Spoorweg Tloll. tJzer. Spoor sv-M. Hope en Comji. Negot. 1834 ')ij Ardoin Bij Goll. en Comp. Negot. Melaiiek 3'/, PC. *7* 4 47* gebleven, 547, 65s/i 847» 1637s Rusland Spanje Oostenrijk Portugal 3 1047, 15 PC. y> n MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 25 November 1847. O. Tarwe 1846 N. dito 1847 Zani-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Panrdebootien Wille dito Bruine dito De Ned. f 12,50 - 9,00 - 0,00 - 7,00 - 7,00 - 5,30 - 5,00 - 3,00 - 5,00 - 9,00 - 9,00 Mudde. a 13,00 a 10,00 0,00 9,00 7,50 5,40 5,20 k 3,40 k 7,00 a 10,00 a 9,50 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 0,00a 14.00 Groene dito Geledito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad •10,00a 10,50 - 0,00 i. 0,00 - 11,00 a 12,00' - 9,00 a 9,50 - 3,00 a 8,00 Baap-Olie te Zieriksee.f 40,00 p. v. Patent-Olie - 43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken /"00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden overleed in den ouderdom van bijna 57 jaren mijn S geliefde EchtgenootJAN TELLE. Noordgouwe J-4 JANSE den 23 November 1847. Wed. J. Telle. Heden overleed tot mijne en mijner Kinderen en Behuwd» Kinderen bittëre droefheid mijn waarde EchtgenootJAN de OUDE in den ouderdom van ruim 70 jaren. Noorowelle BARBARA WAGEMAKER, den 24 November 1847. Wed. J. de Oude. te zierikzee bij de wed, a, de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2