ZÏERÏRZEESCÏIE C R A N T. N.° 94. DINGS DAG A.° 1847. 23 NOVEMBER. Besturen en A dm in is tr a t i n JVie uws tij d imj e n ,50 ,00 v. iks. 26 ?es- en r-7 INSPECTIE op be VLOEDPLANKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE. Gezien art. 40 van het Reglement van Policie in verband tot de art. 8 en 9 van dat op de Vloedplanken voor deze Stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op heden over 8 dagen I!'oensdag den 24 dezer maanddes •middagseene algeineene Schouwing zal plaats hebben zoo op de VloedplankeD der Stad als van de Ingezetenen. Wordende eeil ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd om de Vloedplanken alsdan gereed en in orde gesteld te houden op straf van de bepaalde boete door de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd in de Stads Courant geplaatst en omgeroepen terwij! zulks aan den Stads Architect en Commissaris van Policie tot handhaving zal worden medegedeeld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 17 November 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het Koninklijk besluit van den 28 November 1840, n.° 11, Staats- Had n.° 74 waarbij onder de daarbij uitgedrukte beperkingen een Algemeen Pardon ter zake van desertie en dienst-onttrekking werd verleend uit aanmerking van de ruime gelegenheid die er heeft be slaan om zich de daarin vervatte gunstige bepalingen ten nutte te maken als nog tot den eersten Januarij des jaars 1848 van kracht zal blijven en dat alzoo na dat tijdstip de toegezegde gunst niet meer zal kunnen worden ingeroepen. En worden mitsdien de zoo- danigen die in het bedoelde geval verkeeren opmerkzaam gemaakt om voor zoover die gelegenheid dusver mogt wezen verzuimd zich den nog overigen tijd ten nutte te maken. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad Zierikzeeden 18 No vember 1847, Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. F R A N K R IJ K. PARIJS den 17 November. Gisteren avond is alhier de belang rijke tijding ontvangen dat in den middag van den 13 dezer voor de stad Freiburg een bloedig gevecht heeft plaats gehad waarop de slad eene wapenschorsing van 18 uren verlangde ten einde te over wegen. Den volgenden dag, den 14 dezer, heeft Freiburg zich overgegeven en ten half elf ure in den morgen werd de stad door troepen der radicalen bezet. Ook de Sonderbond heeft eene zegp- praal behaald de generaal de Salis-Soglio was namelijk in Aargau doorgedrongen en had zich van de belangrijke stelling Zofingon meester De Jesuiten hadden Freiburg vóór de kapitulatie verlafen en zich naar Neuchatel begeven. Ook was het den heer de la Fenestre gelukt 83 fransche spaansche en ilaliaansehe jongelingen die zich nog op het collegie in die stad bevonden te ontvoeren. Ten gevolge van de kapitulatie treedt nu Freiburg van het afzon derlijk verbond terug en geeft de beslissing der Jesuiten-kwestie in landen van den landdag over. De Diario di Roma van 6 Nov. maakt eene breve bekend door paus Pius IX. gerigt aan den vader Perronevan de orde der Je suiten die aan Z. H. een werk had opgedragen over de ontvangenis der H. Maagd. Deze breve waarin de paus op de vleijendste wijze van deze beruchte orde spreekt heeft naar men verzekert te Rome een groole beweging in de gemoederen veroorzaakt. Den 19, De tijding van het innemen van Freiburg is de regering door een koerier van den heer Rois-le-Comle toegekomen. Heden ten 12 ure is de raad van ministers vergaderd geweest. Na den tulslag der deliheratiën is een kahinets-koerier naar Zwitserland ver trokken met depêches voUr onzen zaakgelastigde aldaar. De Jesuiten die in Freiburg hun verblijf hielden hebben zegt men van de regering verlof bekomen in Frankrijk eene schuil- plaats te zoeken echter op voorwaarde daar te komen als een voudige priesters en niet als godsdienstige ligebamen. NEDERLANDEN. s GRAVENHAGE den 20 November. In de zittingen van de tweede kamer der slaten-generaal van gisteren en heden zijn aange komen: het ontwerp van wet tot regeling van het nederlandsche muntwezen met 29 tegen 27 stemmen en het ontwerp van wet tot opheffing der consenthiljetten voor de onbelaste granen met algemeene stemmen. Zoo men verneemt, zal, na de zitting van heden de kamer voor eenigen tijd, en wel tot in het begin van het volgende jaar, hare werkzaamheden schorsen. Eerst hij de hervatting derzelve zal er beraadslaagd worden: I. over het tweede en derde boek van het Wetboek van Strafregten II. over dat betreffende de ondersleuning van behoeftigen. Men meldt uit Tilburg van den 18 dezer: Z. M. is, gelijk men gewensebt had eigenaar geworden van de gisteren avond in publieke veiling finaal toegewezen zeepziederij de Doop, met de faonbij beboorende schoor.'.» huizing en landerijen en .heeft voorts uit de hand gekocht een daarbij gelegen huis en erve waardoor nu alle gehouwen om en achter het nieuwe paleis gelegen met de landerijen aan Z. M. ioebehooren hetwelk een ruim geheel uit maakt welks wedergade weinig te vinden is. Bij arresten van de provinciale gereglshoven in Drenthe, Noord-Holland en Gelderland zijn respectivelijk lot do straffe des doods verwezen de wed. Mulder, oud 66 jaren wegens vergiftiging Johannes Orteloud 21 jaren, wegens diefstal in dienstbaarheid eu brandstichting; en Maria Schuurman, oud 27 jaren, ter zake van kindermoord. Naar men verzekert heeft Z. M. die straffen veran derd voor ieder in eene 20jarige tuchthuisstrafvoor de eerste voorafgegaan door eene tepronkstelling op een schavot met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en voor den tweeden door geeseling mét den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en brandmerk. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland heeft den 19 dezer uilspraak gedaan in de zaak van K. de Jong van beroep verwer, en G. Molierboekbinder, heiden laatstelijk boden eener zieken en begrafenis-societeit te 's Gravenhagebeschuldigd van valschbeid in onderhandsche geschriften door het valschelijk stellen van namen van geneesheeren onder ziekenbriefjes waardoor de als ziek opgegeven personen uit het zieken- en begrafenis-fonds: Tot Nut van't Algemeen geldelijke aanspraak hebben. Het hof heeft beide de beschuldigden schuldig verklaard aan het feit hun hij het slot der acte van be schuldiging te laste gelegd en hen uit hoofde van den nog zeer jeugdigen leeftijd tijdens hel begaan der misdaad en van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot 3 jaren tuchthuisstraf, f 50 boete en in dc kosten. De arrondissements regtbank te Amsterdam eerste kamer heeft in de vorige week beslist dat een verkoop van loterij-briefjes door eenen collecteur aan iemand die geene admissie als splitter heeft niet anders dan tegen kontante betaling mag plaats hebben dat dus zoodanige verkoop op tijd geschied nietig is en geene actie geeft vermits die als eene ongeoorloofde oorzaak moet beschouwd worden. Men weet dat tegen zulken verkoop straf bedreigd is bij bet zoo genaamde decreet van Moskou (13 Oct. 1812), over welks geldig heid als strafwetreeds meerdere arresten en vonnissen bestaan. Den 21. Heden, namiddag is Z. M. de koning uit Tilburg ia deze residentie wedergekeerd. Den 1 November jl. was de staat van bevolking in de koloniën der Maalscbappij. van Weldadigheid als volgt De gewone koloniën 2711; Ommerschans^ 2731 Veenhuizen 15tl! gesticht 2098, 2a° gest. 2261 en 3a" gest. 2334; Wateren 99; directie-personeel 36; teza men 12,270 zielen. Naar men verneemt, zal, met 1." Januarij 1848 te Amsterdam een nieuw dagblad verschijnen in groot formaat tot welks uitgave zich eene naainlnoze maatschappij heeft gevormd. Het proefnummer der courant zal binnen weinige dagen het licht zien. Het bestuur en de boofd-redaclie van dit blad moeten aan in.' A. A. T. Visscher advokaat aldaar zijn opgedragen. Men verneemtbij gelegenheid van het door d.' van Oosterzeete Rotterdam genomen besluit (door ons vroeger medegedeeld) waarbij z. w. eerw. bedankt heeft voor de beroeping naar Amsterdam, dat eene inschrijving van meer dan f 70,000 (volgens sonm&igen van f 75,000) zou zijn te zamen gebragtten einde z. w. eerw. en na overlijden z. w. eerw." erfgenamen op zekere voorwaarden in bet genot daarvan te stellenindien z. w. eerw. steeds als herder en leeraar te Rotterdam gevestigd blijft. Ook nog andere voordeelen zouden in dit geval verzekerd zijn. Naar men verneemt heeft de algemeene Armenvergadering te 's Gra venhage uit haar midden eene commissie benoemd aan welke is opgedragen aan eenige bedeelden van de verschillende diaconiën ge durende den aanstaanden winter werk te verschaffen. Gemelde com missie moet zich ter bekoming van eenige bunders duingrond bereids hebben gewend tot net domeinbestuur. Indien haar verzoek wordt ingewilligd stelt zij zich voor die landen door de behoeftigen te doen bearbeiden en ze in het voorjaar met aardappelen te doen be- poten. Daar de verschillende diaconiën evenwel niet hij magte zijn de koster, van eene dergelijke onderneming geheel uit eigen fondsen te kunnen bestrijden zoo zullen aan de meest gegoede ingezetenen dezer stad inschrijvingshiljelten worden rondgezonden met verzoek om een renteloos voorschot hetwelk gemelde commissie zich ver bindt bij het wèl slagen dezer onderneming te zullen terug geven. Wij mogen (zegt het Dagblad van 's Gravenhage) de edele pogingen

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1