Zeetijdingen. A dverteniiën. em sponT van <le schade door de rrmizen omdat de planten voedsel genoeg vonden om zich te herstellen en niet door het onkruid verstikt werden. Daar lijden de gewassen niet door droogte om dat de grond steeds los en open is. Daar in één woord vindt men alles verwezenlijkt wat men zich schoons van een landbedrijf droomen kan het is een tuin maar een tuin dan toch van ruim 60 bunders en dus geen kinder speelwerk. Wie iets schoons iets voorbeeldigs zien wilhij bezoeke den Eng en hij zal al had hij ook de schoonste engelsche landbedrijven gezien niet slechts niet onvoldaan terugkceren maar erkennen dat dezo nederlandsche modelboerderij aan alle mogelijke vereischten voldoet. Geene pracht van landhuishoudelijke gebouwen maar alles eenvoudig en doel matig geene tot pedanterie gedreven nelheid maar nergens iets slordig of haveloos en van alles tot in kleinigheden toe partij ge trokken. Ziet daar eene getrouwe schels van het bedrijf van den heer van Brakelldie ten slotte een netlo product van den bunder verkrijgt zoo groot als hij menigen ouden sleurganger het bruto product beloopt. (De Vriend des Landmans Op de zondag en maandag II. te Hoorn gehouden najaars-vee- markt werd een aanzienlijk getal vee aangebragt men telde op de markt ongeveer 7000 sluks hoornvee. De markt was niet door een zoo groot aantal vreemde kooplieden dan in vorige jaren bezocht hetgeen men aan de heersehende longziekte onder het vee schijnt te moeten toeschrijven. Desniettegenstaande was de handel vrij levendig de prijzen echler waren middelmatig in vergelijking van hetgeen men zieb had voorgesteld en voor eenige, weken te voorzien was. De groningsche najaars-veemarkt welke in de maand November tweemaal in de week (des dingsdags en vrijdags) wordt gehouden was II. dingsdag vrij druk bezochter waren dien dag aangevoerd ruim 700 sluks hoornvee. Door den ruimen aanvoer zijn de prijzen eenigzins dalende de vette koeijen werden verkocht van f 90 tot f 160 en d® vaaimclkle van f 70 tot f 110. Op de den ft dezer te Krui- ningen (Zuid-Beveland) gehoudene najaars-veemarkt was buitengewoon veel vee van verschillende soort aangebragt de markt is druk be zocht geworden en voor het vetle rundvee werden goede prijzen besteed de door de zesde afdeeliog der Maatschappij van Landbouw cn Veeteelt in Zeeland uitgeloofde premiën zijn op eene plegtige wijze toegekend en uitgereikt. Te Arnhem was den 8 dezer de beestenmarkt overvloedig van goed vee voorzien zijnde hij de 900 stuks aangehragt. Ofschoon er zich vele vreemde kooplieden ver toonden ging er niet veel om. Alles was prijshoudend. Te Vianen had den 8 dezer een treurig ongeval plaatseen dienst meisje van omtrent 17 jaren heeft zichzelve door in het water te springen van het leven beroofd. De oorzaak V3n dit noodlottig besluit moet eone nietige reden zijn en wel door dat zij in eene kast werd gevonden om te snuffelen en hierom ongenoegen met hare mevrouw had gehad. Tot een bewijs van de groote schade welke de muizen in sommige gedeelten van Vriesland aan den landman toegehragt hebben, kan strekken, dat op vrijdag den 22 October dezes jaars reeds 1971 stuks rundvee in de grietenij Baarderadeel op sta! was gezetzijnde meer dan een derde van het in die grietenij aanwezige vee. Een groot gedeelte van het genoemde getal was reeds voor verscheiden weken ja eenige reeds meer dan twee maanden op stal. In gewone tijden komt dat vee nimmer voor den 12 November, en hij gunstige tijdenwei eens eene week of meer weken daarna op stal. Uit Assen wordt het volgende gemeld «Met leedwezen voorzeker zullen alle oudheidkundigen in ons va derland vernemen dat in eene den 5 dezer gehouden vergadering der Marklgcnooten van Rolde ondanks het protest van eenigen hun ner met meerderheid van stemmen is besloten de beide aldaar op den Escb gelegene LJunnehedden met den daarbij behoorenden grond, publiek aan den meestbiedende te verkoopen en zulks uit hoofde men zich over de waarde dier reusachtige steenen bij de voorgenomene scheiding en verdeeling der bedoelde Markte niet heeft kunnen ver eenigen. «Onmogelijk toch zal het zijn daarna deze Hunnebedden welke tot dus verre het massaal eigendom waren der gezamentlijke Markt- genooten voor slooping te behoeden tenzij dezelve door het provin ciaal of plaatselijk bestuur worden aangekocht, waarvoor echter wei nig hoop schijnt te bestaan. »Zoo zuilen wij dan misschien deze grijze gedenkteekenen zien vernietigen welke zelfs het vandalismus der middeleeuwen heeft ge spaard en waarop te vergeefs de vernielende tand des tijds zijne kracht heeft beproefd." Dezer dagen was een paar behoorende tot de arbeidende klasse Je Antwerpen gehuwd en, zoo als het veel de gewoonte is, zou de bruiloft iu eene herberg buiten de stad gevierd worden inen stapte daarheen en menigeen benijdde het geluk der jonggehuwden rneu plaatste zich aan tafel menig glas werd geledigd en alles was vreugde en vrolijkheid toen eensklaps een geschil tusschcn de pas vereenigde reesde vrienden wilden de zaak bijleggen maar te vergeefs de twist rees al hooger en hooger eindelijk werd men handgemeen en weldra was de feestzaal in een slagveld herschapen. De vrouw werd deerlijk mishandeld., en waarschijnlijk zal deze zaak eerstdaags voor de correctionele regtbank behandeld worden. Den 2 dezer was de beer Dehaes te Antwerpen met mejufvrouw de Coninck gehuwd en in den avond van dienzelfden dag vertrokken de jonggehuwden met den spoortrein naar Brussel om een huwelijks- reisje te maken. Te Mechelen gekomen verliet de heer Dehaes een oogenblik het rijtuig, en voor hij zijne plaats weder had ingeno men klonk eensklaps de trompet cn vertrok do trein. De jongge huwde wilde, wal" het hem kostte, zijne vrouw terstond nareizen, hij nam eene vigilante en begaf zich naar Brussel op weg. Door den dikken mist geraakte de koetsier van den weg af en reed in het water de koetsier redde zich door zwemmen maar de ongelukkige die zich in het rijtuig bevond werd levenloos opgehaald ook de paarden kwamen om. Inmiddels was de jonge vrouw alleen te Brussel aangekomen en had haren intrek in het hótel Liègeoisnabij het station genomen waar zij den npcht in de grootste ongerustheid doorbragl. Des morgens klom hare bezorgdheid nog de ongelukkige werd naar Antwerpen teruggebragten eerst daar vernam zij, te midden van hare familie wedergekeerd welk onheil haar had troffen. Men meldt uit Leipzig, van den 31 October: Met den eersten uit Dresden aangekomen spoortrein heeft men een verschrikkelijk voor val vernomen. Even voor de trein van Dresden zou afrijden ver scheen er een man in de passagiers-kamer en lost een pistoolschot op een meisje, dat in een der rijtuigen wilde klimmen. Zij viel dood ter neder. De moordenaar verwijderde zich eenige stappen, leunde, met eene sigaar in den mond tegen den muur en schoot zichzel- ven met een tweede schot dood. Zoo men verneemt zou de moor denaar een handels-reiziger uit Luik het meisje uit Berlijn ont voerd hebben. De vader en de moeder der ontvoerde waren hen naar Dresden nagereisd hadden hen aldaar aangetroffen hn waren voornemens met hunne dochter naar Berlijn terug te keeren toen de moordenaar het gruwelijk feit volbragt. De beide ouders zijn ge tuigen van het droevig lot hunner dochter geweest. Eenigen lijd geleden overleed de gravin von Görlitz op eene zeer zonderlinge wijze en verscheiden personen werden verdacht als schuldig aan baren dood. Thans meldt men uit Darmstadt dat een knecht van den graaf von Görlitz en diens vader in hechtenis zijn genomen daar er vermoeden bestond dat zij den graaf hadden willen vergif tigen. Zoo deze beschuldiging gegrond blijkt te zijn zal welligt ook de sluijer worden opgeheven welke het overlijden der gravin nog steeds omhult. (Volgens een later berigt uit Darmstadt is het lijk der gravin, ten gevolge van het deswege ingestelde onderzoek, op nieuw opgegraven.) Men hoort thans veel van het aanhouden van rijtuigen op de openbare wegen maar met eene onverschrokkenheid als zulks in den nacht van den 3 dezer geschied is daarvan had men sedert geruiinen tijd geen voorbeeld gezien. Eene diligence welke eene som van 64,000 franks moest overvoeren was onder geleide van twee gen darmes van Nantes vertrokken te Pont-Salles tusschen Vannes en Auray, gekomen werd zij door eene bende van 18 gewapende en vermomde manschappen aangevallen. De conducteur gaf den postillon bevel de zweep over de paarden te leggen doch op hetzelfde oogen blik losten de aanvallers hunne geweren en doodden daardoor twee paarden. De twee gendarmes die vooruit gereden waren keerden nu in galop terug; eene schermutseling volgde, een der gendarmes werd gedood en de ander ijlde hierop naar Auray om hulp te halen. Inmiddels maakten de hoosdoeners zich van 40,000 franks meester, en trokken daarmede weg het overige schijnen zij niet zoo spoedig gevonden te hebben. Den reizigers die zich in de diligence bevon den is geen leed gedaan. In een russisch dorp waar 40 personen door do cholera aangetast werden is geen van allen bezweken en men schrijft deze gelukkige uitkomst toe aan de volgende eenvoudige middelen welke men bij hen heeft aangewend Pappen en aanwending van heete asch op de maagholte en rondom het ligchaam wrijving van de voeten en han den met een linnen lap en met borstels en voorts wassching van het ligchaam met brandewijn. Daarbij diende men de lijders zeer heete thee toe met eenige droppels sterke pepermunt-olievoorls wikkelde men ze in dekens, kussens of bont om de uitwaseming in den kortst mogelijken tijd teweeg te brengen. ZIERIKZEEden 16 November. Naar men verneemtis de toestand van Marinus Paasse, die, zooals vroeger is gemeld, door zijnen broederLeendertin eenen onderlingen twistis gewond zeer redelijk en mag men de hoop voedendal de kwetsuur niet dat treurige gevolg zal hebben hetwelk men zich in de eerste oogen- blikken daarvan voorstelde. Dien ten gevolge is dan ook Leendert Paasse jl. zaturdag voorloopig uit het huis van arrest ontslagen. BROUWERSHAVEN, den 16 November. Binnengekomen: Con cordia, kapt. T. H. Eddes, van Liverpool, Maria Anloineltakapt. G. B. Longobordivan Licate Tijnekapt. W. Taylor, van Gran gemouth, alle naar Dordrecht, en Astrocekapt. W. King, van New-Castle naar Schiedam. Heden is alhier binnendoor van Hellevoetsluis door eene stoom boot ter reede gesleept, het fregatschip Pieter Floriszkapt. F. A. Begemann Sietzes van Rotterdam naar Java bestemd, aan boord hebbende een detachement aanvullings-troepen, sterk ruim 100 man, bestemd voor het oost-indische leger. Ziektezee den 10 November 1847. In den afgeloopen nacht overleed zeer plotseling, tot bittere droefheid van mij en mijne Kinderen en Behuwd-Kinderenmijn veel geliefde Echtge noot de Hoog Welgeboren Heer Jonkheer M.' JOHAN SCHUUR- BEQUE BOEfJE in den ouderdom van ruim G6 jaren. A. R. van dek WOLFF Wed. J. S. Boeije. Strelclcev.de deze tevens tot bijzondere kennisgeving aan Vrienden en Bekenden in de Eilanden Schouwen en Duivelund. Bij Vonnis der Arrondissements Begtbank te Zierikzeeden twinligsten Augustus des jaars '1800 zeven en veertig tus schen PIETERNËLLA. SCHRAM, zonder beroep wonende (hans te Oud-Vosscmeerals Eispheresse en haren Echtgenoot, MACHIEt MOL, Herbergier, te Scherpenisscals gedaagde, bij verstek ge wezen zijnde behoorlijk geregistreerd mitsgaders overeenkomstig de voorschriften der Wet beteekend is uitgesproken eene Scheiding va» Tafel en Bed mitsgaders van Goederen. Zierikzee, den 10 September 1817. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij onder- geteekende Procureur san de Eischeresse H. A. VAN IJSSELS' EIJN. TE ZIEKTEZEE BIJ DE WED. A. DE VOS KN ZOON STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2