ZIERIRZEESCHB COURANT, DINGSDAG A.0 1847. 16 NOVEMBER. Besturen en Ji dm in isir at i en Nieuwslij ding en 92, Het COLLEGIE van REGENTEN over het HUIS van ARREST te ZIERfKZE E is voornemens op Maandag middag, den 22 dezer in het openbaar op gezegd Huis aan te besteden Met ONDER HOUD der Gevangenen in het genoemde Huis gedurende hel jaar 184S in drie perceelen het eerste, de Leverancie van het dagelijks benoodigde Roggebrood het tweede de verdere Voeding en Ver pleging en het derde, de beide vorenstaande perceelenvepeenigd volgens de voorwaarden die daarvan op het Muis van Arrest en bij den Secretaris van het Collegie ter inzage voorhanden zijn. Het Collegie voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van hetzelve P. ÏAULUS Lid en Secretaris. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 11 November. Ten gevolge van een berigt dat aan boord van een te Falmouth uit de Zwarle-Zee binnengekomen schip een geval van cholcra-ziekte is voorgekomen heeft de stede lijke regering van Worcester, in eene eergisteren te dier zake ge- houdene vergadering besloten eene commissie te benoemen ten einde maatregelen van voorzorg tegen de genoemde ziekte voor te dragen. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 12 November. Gisteren morgen, op het oogenblik dat Z. M. van den spoortrein van Fontainebleau kwam om in zijn rijtuig te stappen deed zich eene ontploffing hooren. Dadelijk was natuurlijk een ieder met schrik vervuld. Het was gelukkig echter niets dan een toeval. Een der bedienden had bij het overbrengen der goederen uit een der rijtuigen van het gevolg, de pistool van een' der adjudanten laten vallen. Door den schok was het wapen afgegaan. Gelukkig is niemand gekwetst geraakt. Eergisteren is de nieuwe leening van .250 millioen franken toe gewezen aan de heeren gebroeders Rothschild, tegen den koers van 75 fr. 25 c. zijnde deze do eenige inschrijvers. De interest van deze stukken begint te loopen don 22 December terwijl die van da vroegere leening loopt van den 22 Junij en in de beursnotering begrepen is. R E L G I E. BRUSSEL den 10 November. Gisteren is de zitting der wetge vende vergadering door Z. M. den koning in persoon geopend met eene aanspraak hoofdzakelijk inhoudende dat de belgischo regering met de huitenlandsche mogendheden in do beste verstandhouding staatdat alleen met het kabinet van Rome eene gebeurtenis hoeft plaats gehad welke tot moeijelijkhedeu aanleiding heeft gegeven doch dat nopens deze omstandigheden welke de algemeene aandacht in hooge mate tot zich heeft getrokken de noodige inlichtingen zullen worden gegeven enz. Betreffende de openbare geldmiddelen heeft Z. M. zich op de navolgende wijs uilgelaten Daar de gewone hulpmiddelen van de schatkist ontoereikende zijn bevonden om geheel te bestrijken zoowel dg reeds erkende behoeften als die welke nog worden te gemoet gezien is het noodig nieuwe hulpbronnen op te sporen. Belgie kan dit met te meer gerustheid afwachten daar zij de laatstelijk plaats gehad hebbende geldelijke crisis gelukkig is doorgeworsteld en veel minder dan andere landen daarvan te lijden heeft gehad. «Het is te hopen dat de begrooting van het jaar 1818 nog vóór den aanvang van dat dienstjaar zal zijn goedgekeurd. Daardoor zullen wij de groote moeijefijkheid om provisionele credieten te moeten yerleeneu kunnen voorkomen." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 11 November. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaa! van heden is onder anderen in gekomen een ontwerp van wet tot opheffing der consentbiljetten voor onbelaste granen en invoering van den accijns op het gemaal bij collecte in het hertogdom Limburg. Rij vonnis der arrondissements-regtbank te Rotterdam van den 12 October jl. is Dirkje van der Werf, weduwe van Gerrit Eon, wegens bet verkoopen van uiterlijke bekleedselen van eene aan long ziekte gestorvene koe veroordeeld tot eene geldboete van vijf en twintig gulden en in de kosten. Voorts is hij arrest van het provinciaal gereglshof in Overijssel van den 80 October jl. in hooger beroep gewezen de persoon van Gradus Wolkers, vrachtvaarder, wonende in de gemeente Lonneker schuldig verklaard aan het in zijn bezit hebben van een paard, dat met den kwaden droes behebt was zonder daarvan aan het gemeen tebestuur" van Lonneker onmiddelijk kennis te géven en is hij to dier zake op grond van art. 439 van het Wetboek van Strafregt veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van .zes- dagen in eene geldboete van acht gulden en in de kosten der procedure. In Belgie worden veel tot brandstof gebruikt hochcts of kluiten gekneed uit steenkolengruis met water, waarin klei is opgelost. Do heer Janssens heelt van onze regering octrooi verkregen voor de uit vinding om zuike kluiten werktuigelijk te vervaardigen en wel met hetzelfde werktuig waarmede de voor eenïgo jaren uitgevonden ma chinale metselsteenen gemaakt worden. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen heeft jh.' P. von Siebold benoemd tot ridder der orde van de Poolster tor belooning van den door hem betoonden ijver tijdens zijn verblijf in Japan om een gedenkteeken op lo rigten ter eere van den zweedscheo na tuurkundige Thunbergongeveer eene eeuw geleden in dat rijk over leden. Op den 4 December e. k. zal door het stedelijk bestuur to JS'fjorg publiek worden aanbesteed de berwing van een stadhui,?' in gemelde stad. s Den 13. Heden morgen waren vier personen in hechtenis ge nomen die verdacht gehouden werden betrokken lo zijn in dc zaak der valsche muntbiljetten. Na eenigen tijd hetzij als getuigen hetzij als verdachten, gehoord te zijn, werden do vier personen weder ontslagen zoodat het getal gearresteerden steods zeven blijft bedragen. Het is niet ondoelmatig te herinneren dat ingevolge art. 8 der wet van 18 October 1845 Staatsblad n.° 90) hij, die muntbiljetten na gemaakt, vervalscht of misdadig in omloop gebragt of ingevoerd zal hebben, gestraft wordt met al lijddurenden dwangarbeid en, hij ver zachtende omstandigheden met tijdclijken dwangarbeid voorzoo verre de straf in de provincie Limburg wordt uitgesproken en in de overige provinciën van het rijk met de straffen welke den allijddurenden of tijdelijken dwangarbeid vervangen. Bij art. 7 van het besluit van den souvereinen vorst van 11 Decem ber 1813 isin de plaats van de straf van altoosdureriden dwangarbeid gesteld de straf van geeseling met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt brandmerk en een confinement in een rasp- of tucht huis voor eenen termijn door den regter te bepalen niet te boven gaande den tijd van twintig achtereenvolgende jaren of wel de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd uit te voeren op een schavot met al dezelfde toebereidselen welke bij de onthoofding worden in acht genomen, verzeld van een confinement in een rasp-, tucht- of werkhuis mede voor eenen tijd door den regter te bepalen niet te boven gaande den termijn van twintig achtereenvolgende jaren. ROTTERDAM, den 13 November. Heden is alhier per antwerp- sche stoomboot aangekomen de financiële spaanscbe commissie, be staande uit den heer don Felix de Casamagorals hoofd derzelve eu de heeren don Ramon de Pazos en don Antero de Olegsa, secretarissen. Deze heeren zijn belast met eene financiële zending in Nederland zullen zich te Amsterdam vestigen en zijn belast met het betalen aldaar van de renten der 3 pc.' spaansche hinnenlandsche schuld. Tevens zal men aan hen alle vorderingen kunnen inzenden daar zij gemagtigd zijn om over dezelve te onderhandelen. De versnelde beurstrein welken de raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij ten gerieve van den han del ten 12'/, ure van Rotterdam doet vertrekken had den 13 dezer vijf malen de reis naar Amsterdam gemaakt en telkens de vrij tal rijke reizigers zeer in lijds aldaar aangebragt. De overtogt heeft nog niet langer geduurd dan 2 uren en geschiedde eenmaal zelfs in 1 uur 52 minuten. De Vlrechlsche Avondpost bevesligl het geruchtdat des avonds van den 6 dezer te Utrecht bloedig op straat gevochten is en zegt dat dien ten gevolge een gerogtelijk onderzoek wordt gevoerd. Bij den heer Rijserkastelein der studenlen-soeieteit en tevens kofiijhuis- houderwerd eene studentenpartij gegeven. In de zoogenaamde pauze hpgaven de deelnemenden zich naar huiten op de straat riaar het schijnt te ruim 8 ure. Weldra vielen er feitelijkheden voor, hetzij tusschen deze of andere okadomieburgers en eenige stedelingen terwijl een militair weldra onder den voet moet zijn geraakt en slagen bekomen hebben. Na eenige tasschenpnozing is het gevecht weder hervat, toen de deelnemers aan de partij zich weder naar deze be gaven en werd toen door een ander militair, zoo men zegt een sergeant de sabel gelrokken ten gevolge waarvan althans twee studenten wonden aan het hoofd bekwamen. OFschoon deze wonden niet onbelangrijk zijn verhinderen zij thans de gekwetsten niet uit te gaan. Tegen 10 ure was de rust eenigermate hersteld terwijl echter des nachts, nog eenige muzijk op de straat gemaakt zijnde eenige heeren studenten werden aangehouden welke eerst den volgenden voormid dag ontslagen konden worden. Dat, zoonis het gerucht liep, de eerstgenoemde militair dood is, en niet minder dan 12 nachtwakers ontslagen zijn wordt in dit berigl wedersproken. De taptoe voor de militairen is sedert den 8 dezer te 8 ure in plaats van te 9 ure geslagen. Wil men een schoon landbedrijf zien men reize naar Lienden hij Tiel en zie bet bedrijf van den heer van Brakellvoorzeker een der schoonste, ofschoon niet der'allergrootste landbedrijven ter wereld. Daar vindt men de stalv'oedering in vollen gang daar is sedert meer dan 30 jaren de braak afgeschaft; daar zijn alle winter en de meeste zomergewassen gedrild daar wordt alles bebakt ge wied de enkele kweekplantjes die er nog voorkomen worden zorgvuldig opgezocht en weggebragt. Daar vond men dezen zomer toen in den geheelen omtrek het onkruid alles dreigde te verstikken niet dan met groote moeite eene enkele hloeijende plant die dan ook terstond bij de ontdekking uitgetrokken werd. Daar vindt men geen legerkoren door de diepe bewerking van den grond noauwelijks

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1