$0 si. ZIERI&ZEESGHE VRIJDAG A.o 1847. C O U R A N T. 12 NOVEMBER. Besturen en yldministratiën. Mien wstijding en Het COLLEGIE van REGENTEN over het ITUIS van ARREST te ZIERIKZEE is voornemens op Maandag middagden 22 dezer in het openbaar op gezegd Huis aan te besteden Het ONDER HOUD der Gevangenen in het genoemde Huis gedurende hel jaar 1848, in drie perceelon het eerste, de Leverancie van liet dagelijks benoodigdo Roggebrood net tweede de v rdere Voeding en Ver plegingen het derde, de beide vorenstaande perceelen vereenigd volgens de voorwaarden die daarvan op het Huis van Arrest en bij den Secretaris van het Collegie ter inzage voorhanden zijn. Het Collegie voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van hetzelve P. PAULUS Lid en Secretaris. BEKENDMAKING. De COMMISSIE ter uitdeeling van SOEP aan behoeftigen binnen deze Stad in aanmerking nemende dot het Winlersaizoen op han den is en de tijil alzoo nadertom een aanvang te maken met de voorbereidende werkzaamheden daaraan verbonden, neemt de vrij heid om deze zoo nuttige Inrigting aan de medewerking harer Stad- genoolen aan te bevelen, dezelve kennis gevende, dat op Maandag den 15 dezer de biljetten van Inschrijving aan de huizen der Inge zetenen rondgebragt en binnen drie dagen daarna zullen worden opgehaald met uitnóodiging om daarop mildelijk te willen inschrijven. De Commissie vertrouwt, dat de Ingezetenen dezer Stad, steeds overtuigd van het groote nut, hetwelk deze Inrigting teweeg brengt hunne giften voor dezelve niet zullen onthouden maar integendeel de Commissie door eene ruime Inschrijving zullen in staat stellen om de bedeeling aan hunne verarmde Stadgenooten gedurende den aanstaanden Winter wederom op den gewonen voet te kunnen doen plaats hebben daar de aanvrage om Soep weder niet minder dan ten voorleden jare zal wezen en waaraan alleen door eene ruimo Inschrijving kan worden voldaan. Gedaan te Zierilczeeden 9 November 1847. De Commissie voornoemd W. I). de JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve J. 1SEBREE MOENS. D U I T S C II L A N I). FRANKFORT, den 7 November. Het Roomsch-Katholijke ge deelte van den grooten raad van Graauwbunderland heeft besloten 1.° een adres aan den paus te zenden met verzoek de Jezuiten uit Zwitserland te roepen ten einde daardoor den burgeroorlog te voor komen dewijl deze secte het belang van Rome niet inziet en niet beoogt; 2," den bisschop te verzoeken om alle Kalholijke geestelijken te verbieden het volk op te rnijen en tot den burgeroorlog aan te moedigen en 3." de terugkeerende gedeputeerden van den grooten raad uit te noodigen om door raadgevingen en vermaningen het volk tot vrede en toegevendheid te leidon. Het adres aan den paus is reeds afgezonden. Voldoet do paus aan dit verzoek dan wordt de burgeroorlog voorgekomen en het land uit eeneu verschrikkelijken toestand gered. Men verwacht dagelijks hot treurige berigt dat. hel gebulder van het geschut zich in de anders vreodzame dalen van Zwitserland doet hnoren. Indien de krijg uitbarst zal het ecu vreesselijke burger oorlog zijn. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 9 November. In de zitting van de tweede kamer der staten-goneraal van heden is het ontwerp van wet tot regeling van het pensioen-fonds voor burgerlijke ambtenaren zonder ecnige beraadslaging met 49 tegen 2 stemmen en het ontwerp van wet, tot verlenging van den termijn voor de muntbiljetten met algemeene stemmen aangenomen. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten ge leide van een ontwerp van wettot regeling van het nederlandsche muntwezen. De minister van financiën heeft door tusschenkomst varL de gouverneurs der provinciën aan de verschillende kamers van koop handel en fabrijken 'eenige exemplaren doen toekomen van een coti- cept-wets-ontwerp tot herziening der algemeene* wet op de in- en uitgaande regten en accijnsen met bijgevoegd verzoek aan die col- legiën om hem binnen vier weken na de ontvangst hunne aan merkingen en bcoordeeling van dat conceptdoor tusschenkomst van gezegde heeren gouverneurs, te doen toekomen. De minister houdt zich overtuigd dat het ontwerp als nog niet gearresteerd beschouwd zal worden als een sluk dat niet voor openbare, behandeling geschikt is, en ilus nog geen voorwerp van beoordeciicg in dagbladen of andere publieke 'geschriften zijn kan. Er moet, onlangsnaar wij vernemen, weder eene nieuwe of hernieuwde aanvrage bij het departement van binnenlandsche za ken zijn ontvangen inet betrekking tot de verbetering onzer ge meenschap met Belgic een adres namelijk van de kamer van koop handel en fabrijken Ie Breda om in verband met de voorgenomen graving van een kanaal tusschen die stad en bet Hollandsch-Diep bij den Moerdijk vergunning te bekomen tot bet doen aanleggen van eenen spoorweg van Breda naar de zijde van Antwerpen die men zou wenschen te brengen in de rigting van Hoogstraten. Bij bet departement van oorlog moet deze aanvraag geene aanleiding tot be denkingen hebben opgeleverd bet zal echter te bezien staan of dit plan gelukkiger zal zijn dan de vroegere die ten doel hadden nm een spoorweg hetzij van 's Bosch ol Gorinchem over Breda naar Antwerpen hetzij van den Moerdijk naar Antwerpen tot stand te brengen en waarvan men tot lieden niets verder heeft vernomen. De Arnhemsche Courant wil weten dat de regering hel plan heeft een wets-ontwerp op de inkwartiering aan te bieden volgens hetwelk de ingezetenen naar mate van hunne opbrengst in de directe belastingen vcrpligt zouden zijn één of meer militairen te huisvesten. Eene belangrijke arrestatie is alhier door den heer eommissaris van policie Waldeck, bijgestaan door den heer officier van justitie en den heer regter-commissaris bewerkstelligd. Vijf personen zijn in verzekerde bewaring gesteld namelijk een sleenschrijver met name van Slraaten of van der Straaten de plaat- en steendrukker van Baaien, de koekbakker Mark, de kruidenier Scholte en de tim merman Schravelius. Het zou hoogst voorbarig en welligt gewaagd zijn, nu reeds de bijzonderheden levermeiden, welke, naar bet aigemeen gerucht met deze inhechtenisneming in verband schijnen te staan. Men spreekt evenwel van vermoedens als zouden er in den laatsten tijd .valsche muntbiljetten in omloop gobragt zijn. Wat van dit alles zij zal nader moeten blijken. Wij vernemen dal er gisteren avond nog eene huiszoeking moet hebben plaats gehad in de woning van den gearresteerde Mark, in de Spuistraat althans een groot aantal nieuwsgierigen was voor het winkelhuis samenge vloeid de kleine straatslijpers schreeuwden en joelden zóó luidruchtig en drongen zóó digt voor de woning dat de knechts genoodzaakt waren de deuren en blinden te sluiten waarna de overgroole menigte een weinig uiteenging schoon nog altijd dal gedeelte der volkrijke straat vol en de passage op dat punt daardoor nog al eonigermate bemoeijelijkt bleef. Behalve te 's Hage moeten crook te Rotterdam, Leiden en elders van de verdachte muntbiljetten zijn nilgegevcn. Do voornaamste kenmerken der valsche biljetten zijn deze: dat de kunstrand onregelmatig en smerig gedrukt is; dat de drooge stempels Nederlandsche Bank en het Rijks wapen grover bewerkt en iets kleiner dan np de echte zijn dat het papier der onechte biljetten is fijner en dunner dan de echte terwijl het watermerk Rijks Munt veel duidelijker en helderder dan in de echte voorkomt enz. Den 10. De nasporingen der juslitie en policie met betrekking tnl de zaak der muntbiljetten duren steeds onafgebroken voort. Sedert gisteren zijn wederom drie personen in verzekerde bewaring genomen, als: twee jongelingen, met name Full en Blokdeze moeten een verdacht muntbiljet van f 100 hebben uitgegeven bijeen schoenmaker alhier zij zeggen bet gevonden te hebben. Vervolgens is nog gearresteerd zekere Erkelcnsdie onlangs door den persoon van Schravelius gewond is. Op aanwijzing van gezegden Èrkelens zijn nog eenige andere lieden bij de policie ontboden, doch, na verhoor, onmiddelijk ontslagen. Meerdere personen moelei)sedert gisteren, opgeroepen zijn geweest, als een natuurlijk gevolg van het ontvangen en weder uitgeven der valsche muntbiljetten, zonder ech ter met de zaak bekend to zijn. Heden heeft zich in het Haagsche Rosch een persnondie men zegt, dat vroeger als knecht hij den gearresteerde Mark heeft ge diend, door zelfmoord van het leven beroofd. LEIDEN, den 8 November. In den loop der voorgaande week vervoegde zich bij den heer S. N„ K. alhier een persoon met verzoek hem tien muntbiljetten elk van f 109 legen goud in te wisselen, Gemelde heer geen argwaan voedende voldeed aan zijn verzoek doch bemerkte een paar dagen daarna toen hij de munt biljetten wilde uilgeven dal hij schandelijk bedrogen was en dot zij allen valscb waren. Na gedane aangifte hiervan heeft do policie alle pogingen in bet werk gesteld om den pleger van dit bedrog op te sporen. In den Volksvriend van November leest men bet volgende: Terwijl de deftige en fatsoenlijke burgers van Nederland nog be raadslagen en uitstellen om ter liefde van hunne ongelukkige me- demenschen hun borreltje af te staan houdt de sterke drank niet op slagtoffers te maken. In de afgeloopene -week liehben te Amsterdam twee ambachtslie den gewed, wie de meeste borrels zoude drinken. De overwinnaar, die 10 glazen jenever bad ingezwolgen is eenige uren later gestor ven zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd Terzelfder slede (in de Goudsbloemdwarsstraat) kwam voor eenige dagen een man beschonken te huis. Zijne buren dreven den spot met hem en vonden het aardighem allerlei zotheden te laten ver- rigten. Onder andere aardigheden bedacht een hunner een broodje in brandewijn te leggen en het aan den dronken man voor zijn avond eten te geven. Hij at bet zonder iels te bespeuren op, maar kreeg bijna terstond daarop eepe beroerte, die hem het leven kostte. De dader wordt gercgtelijk vervolgd wegens onwilligen manslag. Uit Amsterdam meldt men van den 9 dezer: Met belangstelling verneemt men dat weldra in den schouwburg een nieuw oorspron kelijk treurspel zal worden opgevoerd getiteld Graaf Willem II

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1