L- ZIERIKZEESCIIE COURANT, A.° 184Y. 9 NOVEMBER. Besturen en Administratiën. Nieuwslij dingen ure. ZEE idie. 0,00 1,50 0,00 2,00 0,50 ),00 p.v. uks, weg fed. Jigii l*.f zee L J. RS, on en tig0 «es. N.o 00 DIN6SDAG Op den 1 November jl. de laatste termijn van het DIJKGESCHOT der Polders van Schouwen, Rurgh en Westland. over 1847, ver schenen zijnde zoo worden de nog achterlijken gewaarschuwd tot betaling in den loo^ dezer week, zullende zij anders daartoe worden genoodzaakt. Zierikzeeden 8 November 1817. Zegt hel voort. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 3 November. Van wege de heeren Hunt en Ros- lell is zaturdag aan Z. K. H. prins Albert een gedeelte van een gouden tafelservies, bestemd voor Z. M. den koning der Neder landen ter bezigtiging aangeboden. Z. K. H. heeft over de keurige bewerking zijne goedkeuring te kennen gegeven, Omtrent den toestand van Ierland bevat een iersch dagblad een artikel, dat aldus eindigt: «Wij herhalen het nogmaals, en dat zij die ooren hebben het hooren de winter van 1847-1848 zal voor Ierland nog erger zijn dan die van 1840-1817." De landverhuizing van arme Ieren naar Engeland duurt steeds in groote mate voort. In de voorlaatste weck zijn weder niet minder dan 3133 van die lieden te Liverpool aangekomen. Van den 1 tot den 24 October heeft hun aantal bijna 12,001) bedragen. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 0 November. Het hier ter stede uitkomende dagblad de Tijd deelt eonen aan hetzelve gerigten brief mede waarin aan de Katholijken in Nederland wordt voorgesteld om op het in Engeland gegevene en reeds in Frankrijk nagevolgde voorbeeld, «den Grooten Pius IX in de verwezenlijking zijner uitgebreide plan nen voor het geluk en do vrijheid der volken niet zoozeer door geldelijke bijdragen te helpen als wel door eerbiedige liefdeblijken te schragen en alzoo een blijk te geven van hunne innige vereering van Pius IX van hunne levendige sympathie voor de hervormingen van den Grooten Stedehouder van Christus op aarde." 'o dezen brief wordt de redactie van genoemd dagblad tevens uilgcnooiligd om V:h met do oolvangsf der daartoe beklemde licfde-oliets te be lasten en om van de ontvangene sommen openlijk opgaaf ie doen. De redactie heeft zich hiertoe volgaarne bereid verklaard. *s GR AVKNIIAGE den 3 November. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der begrooling van 1847, ter zake van de uitgaven voortvloeiende uit de toepassing der wet van 29 nivóse 13a° jaar gezegd de Zevenkinderen-Wet. De sommen daarbij gevorderd, bedragen f34,000 voor 1847, f 95,750 voor ISIS, f115,000 voor 1849, en 30,000 voor proceskosten; en alzoo voor- loopig te zamen ƒ280,750. Uit de memorie van toelichting blijkt, onder anderen, dat van de meer dan 1200 ontvangen aanvragen tot dusverre 074 gegrond zijri bevonden terwijl ruim 530 zijn afgewezen en dat het getal der te dezer zake ingestelde regtsvorderingen tegen den slaat lot 102 is geklommen. Ofschoon de regering rijpelijk overwogen beeft of niet lot de opvoeding, der aangewezen kinderen konde en behoorde te worden overgegaan ten einde alzoo ook het doel der wet van 29 nivAse ten hunnen aanzien te hereiken heeft zij om verschillende redenen daarvan moeten afzien en blijft er dus volgens haar oordeel, niets,anders over dan de uitkeering ad f250 'sjaars, ge durende vier jaren of tot op het vroeger overlijden der betrokken kinderen aan de belanghebbende vaders te doen. De opgemaakte slaten wijzen aan dal er, behoudens de vermindering, welke door bet afsterven van aangewezen kinderen kan ontslaan betaald zal moeten worden: In 1847 voor 136, in 1848 voor 383, in 1S49 voor 460, in 1850 voor 512 kinderen, en dan jaarlijks, hij weder afklimmend getal, tot in 1861 als wanneer de laatste betaling, ton behoeve van 3 kinderen geschieden uvoct. Aan het slot wordt gezegd dat de lot hiertoe verkregen en verder to verwachten opbrengst van de middelen aangewezen tot dekking •Ier uitgaven over 1847 het vermoeden oplevert dat de som voor dat jaar vereischtzonder nadere voorziening uit die middelen zal kunnen wordon gevonden terwijl de uitkomsten over 1848 en 1849 "og te ver verwijderd zijn om over de meer oF mindere genoeg zaamheid der reeds toegestane middelen tot bestrijding van de voor die jaren vereischte sommen te kunnen oordeelen. De Staals-Courant behelst een koninklijk besluit van deo 23 October, bepalende de onteigeningen ten behoeve dor spoorwegen tvelke ir, Gelderland en Overijsselin verband met don Rijnspoorweg en de duitsche grenzen zullen aangelegd worden en waartoe con cessie is verleend aan de heeren llisschoffheimc. s. Z. M. heeft do toelating in Nederland verleend aan de Ver- eeniging van den II. Vincentius van Paulo. - Dezer dagen zijn de plaatselijke besturen aangeschreven dat de miliciens der ligting van 1844 in hot. huwelijk mogen treden, mils zij vooraf hunne schuld op het Weeding- en reparatie-fonds hebben aangezuiverd. Volgens de Utrechtsche Courant is van het goud van de finering der oude speciën afkomstig eene hoeveelheid van ruim 157 nederl. Ponden fijn, tegen een prijs vau f 1658,99 per nederl. pond fijn, aan een voornaam handelhuis van Amsterdam verkocht. Deze partij, uit tien baren bestaande, heeft dus ruim f261,000 opgebragt. Met den 8 November zal dagelijks uitgenomen de zon- en feestdagen over den hollandschen spoorweg ten half één ure een beurstrein van Rotterdam naar Amsterdam vertrekken bestaande uit rijtuigen van de eerste en tweede klasse alleen voor reizigers be stemd en welke geeno andere dan de hoofd-slatrons zal aandoen. (Uit Bet jongste nommcr vat» be' maandblad de Volksvriend ontleent, nten het onderstaande «Uit Amsterdam heeft men ons het volgende medegedeeld: Do commissie van onderzoek naar de behoeften der huisgezinnendie aanspraak maken op de armenbedeeling van de algemeene collecte kwam bij een buisgezin waar men den vorigen winter van die be deeling genoten had. De heeren gaven aan den man te kennen dat zij begrepen., dat hij ook thans wel gaarne van de bedeeling zou genieten; maar wat antwoordde de man? Hij bedankte hen vrien delijk en gaf te kennen dat hij deze nu wel konde ontberen daar hij hot geldhetwelk hij vroeger aan jenever verbruikte nu had opgespaard en zich hierdoor in slaat bevond zelf in de behoefte vau zijn gezin te voorzien. »Uit Assen schrijft men dat bij den bouw der Hervormde kerk aldaar die zonder cenige ongelukken voortgaat en zijn einde nadert geen jenever geschonken wordt. De eer en de dank hiervoor komt toe aan den aannemer. Do kerkeraad wilde hem eerst de verpligting doen opleggen van geen jenever te schenken hij den kerkbouw, maar, do aanbesteding reeds geschied zijnde, was het te laat om voorwaar den op te leggen en moest men zich bepalen tot voorstelling aan den aannemer die daaraan bereidwillig gehoor gaf." De laatste stukken hardsteen welke moeten dienen voor het voetstuk van het standbeeld van Willem I, hetwelk te 'sGravenbage op het Plein zal worden opgerigt ziin den 5 dezer daar aange- bragt onder toezigt van den heer Teixeira de Maltas, steenhouwer te Amsterdam. Ofschoon de voor dat voetstuk bestemde sleenbrokken eene builengemeene zwaarte hebben (sommige wegen omstreeks 30,000 ned. ponden)zijn zij alle zonder eenig onheil ter bestomder plaatse gekomen. De Leidsche Courant meldt dd. 4 November het volgende Bij de gewone 'maandelijksche wérking van het groots stoomwerktuig do Leeghwater op heden, had het volgende ongeval plaats: Een der niet talrijke toeschouwers, een inwoner van het naburige Alkemade, had de onvoorzigtigheid om tijdens de werking van dat stoomgevaarte te willen doorgaan onder eene der luchlpomps-bolansen welke ter wederzijde van den hoofdingang van den toren worden opgemerkt, mot dat ongelukkig gevolg, dat hij, hetzij ten gevolge van het juiste daartoe geschikte tijdstip niet te hebben waargenomen hetzij uit oorzaak van te zijn gestruikeld door de nederkomende balans der mate werd getroffen en geklemd dat men na het stoppen van het stoomwerktuig hetwelk oogenblikkelijk na de ontdekking vativ^et ongeluk geschiede den ongelukkige reeds verpletterd en zonder tee- kens van leven vond. De bezoekers van den Leeghwater zijn meermalen door de beambten gewaarschuwd om toch voorzigtig te zijn in de keus hunner plaats en bewegingen in of hij het stoomgebouw. Op do den 27 October te Draglen (Vriesland.) gehoudene gewona najaars-veernarkt waren niet minder dan 1700 kalvoren omstreeks 490 koeijen en 200 schapen aangevoerd. l)e koeijen waren prijs houdende de prijs der kalveren in hel begin hoog, later zeer ge drukt. Op rle paardenmarkt den 28 October te Woerden gehou den waren ongeveer 900 paarden aanwezig. Do handel was niet buitengewoon levendig. Op de koemarkt waren zoo vele runderen als men er te voren nooit gezien had te weten ruim 1600. De prijs was laag en er ging weinig om. Op de herfstmarkt te Oude 'Pekela gehouden op donderdag den 29 October II. waren 550 runderen en bijna 100 paarden aanwezighenevens eene groote menigte varkens. De handel was er hij hooge prijzen vrij levendig en de omzetting, die doorgaans door de verschillende soort van rund vee zeer bevorderd wordt, was ook nu van belang. Den 27 Oc tober op den eersten dag der najaarsweek-veemarkten te Appingadam zijn bijha 700 runderen ter markt geweest. Dit getalhoewel aan zienlijk was iets minder dan in vorige jaren ten gevolge van de aanzienlijke opkoopen bij de landbouwers cn de verzendingen naar Engeland gedurende den verloopen zomer. De handel op de markt was levendig en alles is voor hooge prijzen verkocht. Naar men zegt moet er door den landbouwer Zijlema van Winsnm eene koe verkocht zijn om de eerste 590 halve nederl. ponden voor niets lo leveren lerwiil de overige halve nederl. ponden met een dukaat ieder moeten worden betaald. In eene advertentie der Groninger Courant wordt als nieuwe en allervoordeeligstn wijze van bemesting aangeprezen oude lompen te nemen die te hakken of tot rotting over te brengen en ze diep onder de garven te ploegen dan zal de ondervinding duidelijk doen blijken dat niet alleen de grond goede vruchten zal voortbrengen, maar zelfs vijf jaren lang in zijne volle kracht voorlwerken zoodat men in dien tijd om gecno wcderbeniesting behoeft te deuken." In den nacht van maandag op dingsdag jl. is tc Zuidlaren nabij de grenzen van Groningen cn Drentheeen belangrijke en stoute

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1