IVten wstijding en Z eetij dingen. A. dvertentiën. GROOT-B RITTANNIEN. TONDEN den 20 October. De financiële toestand in welken Engeland sedert geruimen tijd verkeert blijft steeds hoogst kommer vol. Daar ook de koninklijke bank van Liverpool bare betalingen beeft geschorst, is die toestand, veroorzaakt door de opeenstapeling Van faillieten nog veel verergerd. !n de laatste 17 dagen is de invoer van vee alhier merkelijk verminderd. De oorzaak hiervan is aan de daling der prijzen toe Je schrijven welke door het in de laatste dagen invoeren van slecht Vee veroorzaakt werd. FRANKRIJK. PABUS, den 22 October. Prins J er óme Bonaparte zal zich in Parijs vestigen met goedkeuring der hooge overheid. Dezer dagen heeft hij te dien einde grond aangekocht. Gisteren heeft de genoemde vorst, vergezeld door zijnen zoon, voor het eerst de voorstelling in een der schouwburgen bijgewoond. Hel aldaar vereenigde publiek heeft, zoo het schijnt, tot niet geringe verwondering van de vele bewonderaars van het geslacht Napoleon, weinig of geen acht ge slagen op deD broeder van den voortnaligen keizer. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 21 October. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden zijn ontvangen vier koninklijke boodschappen van den 19 en 20 dezer, ten geleide van ontwerpen van wel, als: 1." betrekkelijk de ondersteuning van heboeftigen welk ontwerp in de zitting van 1815-1846 buiten afdoening ge- Weven is - 2.° tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen-fonds voor burgerlijke ambtenaren over 1848 - 3.' be trekkelijk de opheffing van het fonds voor de kosten tot droogmaking van den Zuidpias in Schieland - en 4.° vier en twintig ontwerpen lot vaststelling van het ID" en llla° boek van hel Wetboek van Strafregt. Op den 18 dezer is weder opgeroepen geworden de zaak van den markies de Thouarsdie in de tereglzitling van 9 Sept. jl. op zijn verzoek tot dien dag uitstel bad verkregen om zich te verdedigen op zijne oppositie tegen het vonnis bij verstek gewezen waarbij hij ter zake van laster jegens J. E. Bruinswas veroor deeld tot 3 maanden gevangenis, f 100 boete en 5 jaren ontzetting van de regten bij art. 42 Wetb. van Strafregt vermeid. De voorn, beer .7. E. Bruins als getuige gedagvaard is gecompareerd doch de markies is afwezig gebleven. De heer subslituut-olficier heeft de behandeling der zaak gerequireerd als in een contradictoir geding en betoogd dat wanneer een opposant verschijnt in de eerste te- legtzitting na de oppositie (zoo als hier was gebeurd) het vonnis bij verstek van regtswege is vervallen en dat eene volgende teregl zitling slechts te beschouwen is als eene voortzetting der zaak. Nadat de getuige was gehoord heeft z. e. a. geconcludeerd dat bij vonnis als contradictoir gewezen te beschouwen de markies zal worden veroordeeld tot eene gevangenis van een tot zes maanden eene geld boete van f 2.5 tot f 1000 en de kosten en ontzetting van de regten bij art. 42, Strafregt vermeld voor 5 jaren. De uitspraak is bepaald op 25 October aanstaande. Den 22. Heden is voor het prov. hof alhier behandeld de zaak tegen zekeren Arie van Drielbijgenaamd Aai Both. Deze persoon «net nog een ander worden beschuldigd van onderscheidene ge- «jualificeerde diefstallen. Naar men zegt zoude Aai Both het hoofd zijn van eene bende dieven vrtn welke er in bel afgeloopen jaar vier binnen de stad Dordrecht bet doodvonnis hebben ondergaan. In deze zaak moeten niet minder dan 30 getuigen waaronder R. C. geestelijken worden gehoord. In de nabijheid van Hemmen gemeente Sette zal onder medewerking van den leeraar d.' O. G. Heldring, een groot huis en tuin bestemd worden tot een Asyl-gesticht voor boetvaardige zondaressen welke van baar berouw en vatbaarheid voor eenen christelijken wande! blijken zullen gegeven hebben. Het asyl zal reeds in het begin des volgenden jaars geopend worden. Ook zouden zich te AmsterdamLeiden Rotterdam en Utrecht vereenigingen gevormd hebben om dergelijk doel in beperkter omvang en zonder gestichtbevorderlijk te zijn. Den 23. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet strekkendo tot verlenging van den termijn van intrekking van een gedeelte der muntbiljetten. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is heden avond uit deze residentie naar Ylissingen vertrokken. Naar men verneemt zal de voorgenomene reis van Z. IC. H. den prins van Oranje naar Stuttgardt welke dezer dagen zoudo hebben plaats gehad, om Z. M. den koning van Wurtemberg een tegenbezoek te geven en afscheid te nemen van des prinsen gemalin voor de onderneming van hare reis naar Weenen Praag en Berlijn om redenen van eenen staatkundigen aardgeen voortgang hebben. De Amstcrdamsche Courant zegt vernomen te hebben dat de heer C. AThieme de Arnhemsche Courant zoude hebben verkocht en dat deze zoude zijn overgenomen door eene zoogenaamde associatie. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode spreekt het berigt tegen dat dezer dagen door de Evangelische Kerkbode is medegedeeld nopens eene beweerde gewelddadige opening en plundering der Hervormde kerk te Hecswijk. Tn bet dagblad Overijssel leest men het volgende berigt nopens de uitkomst van den oogst in de provincie Overijssel De oogst genoegzaam afgeloopen zijnde, is het een genoegen berigt le geven van den uitslag die zich wat de twee boofdproducten rogge en aardappelsbetreft zoo gunstig bij dien van het vorige jaar onderscheidt. De tarwe en rogge zijn bij uitstek goed uitgevallen hetwelk zich bij bet dorscben nog meer bevestigt het zaad scbepelt uitmuntend daar de korrel groot is. De rogge wordt gehouden van de beste kwaliteit le zijn welke sedert bet jaar 1834 verbouwd is. De gerst «n paardeboonen zijn zeer goed. De haver is op vele plaatsen door de droogte middelmatig. De boekweit is op sommige plaatsen bij zonder goed geluktdocb bepaalt zich op andere tot een half ver bouw. De veenboekweit is over het algemeen goed, docb doordien zij wegens aanhoudende regenbuijen lang op de garf buiten heeft moeten staan is zij ontkiemd en hebben de muizen er vele schade aan toegebragt. De aardappelen zijn op verschillende plaatsen uil- muntend op andere middelmatigde kwantiteitmaar yooral do kwaliteit zat het gewas van het vorig jaar zeer overtreffen want van de droogte mogen zij iets geleden hebben van ziekte gelukkig niets. De ooftboomen vooral appelen en peren, hebben zwaar ge laden getuigen de weekmarkten die met de aanvoeren van elders zoodanig voorzien zijn, dat goede appelen tot 1,50 en peren tot f 2 het mud verkocht worden. Noten zijn er veel. De weiderijen en hooilanden hebben van de droo'gte veef geleden zoodat op vele plaatsen gebrek aan weide geheerscht h'èQft. Hierdoor bleef <1e zuivel veelal karig, en werd er minder boter aangebragt, terwijl het slagtvee in zijnen groei zeer belemmerd werd om welke reden er vele koeijen gevonden worden die niet vet geworden zijn. De hooibouw is wat de eerste snede betreft uitmuntend geweest en beeft aanzienlijk opgeleverd. Minder gunstig was de tweede. Het winter-kool- en knolzaad heeft een aanzienlijk verbouw opgo- leverd docb de zomersoorlen waren niet voluit zoo voordeelig. Ook Oldenburg Oost-Vriesland en Hanover hebben een zeer voor deelig aardappelverbouw in deze streken kosten de aardappelen bet maller (41/. mud) f 7,20 in Belgie zal het mud op f 1,50 te staan komen. Het verbod hetwelk in sommige staten is uitgevaardigd omtrent het geneverslnken van aardappelen zou, zooats men dacht, dit jaar van kracht blijven waardoor eenige honderd duizende mud den voor de consumtie behouden blijven. Yan de hollandsche werklieden welke zich op uitnoodiging van de Russische Wolga-stoomboot-maatschappij te Ribinsk (Rusland) gevestigd en daar eene hollandsche kolonie gevormd hebben zijn zeer gunstige berigten ontvangen. Bij ruime gelegenheid om werk te vinden voor alle arbeidslieden bij den scheepsbouw vereischt zijn de levensbehoeften aldaar zeer goedkoop onder anderen voor een half mud aardappelen betaalt men 33 centen voor een pond best wittebrood 4 centen voor een pond roggebrood 2 centen en zoo in verhouding. Groenten wortelen knollen enz. zijn in overvloed en mede zeer goedkoop te verkrijgen. Dezer dagen zal de heer Green te Brussel eene tweede luchtreis ondernemen niet minder dan 22 personen hebben verlof gevraagd om den reiziger le mogen vergezellen sommigen van welke hem daarvoor 800 francs aanboden. Hij kan er echter slechts 3 medenemen. Uit Ierland zijn de berigten weder zoo bedroevend dat het de algemeene bezorgdheid wekt. Wreede moorden zijn weder aan de orde van den dag en de bijzonderheden deswege uit Limerick vermeld zijn allerbedroevendst. Er zijn oproerige zamenrotlingen van het landvolk in elk gedeelte van de provincie en in bet graaf schap Clare alsmede in dat van Maijo. Niet minder vrees heerscht er omtrent de beweging die zich openbaart oin de betaling der pacht tegen te gaan en men bemerkt eiken dag de uitbreiding van eene snel om zich grijpende zamenzwering. Alles te zamen genorneu is de verwachting maar al te zeer gegrond dat men in Ierland eenen winter te gemoet gaat vruchtbaar in misdaden onder de leus van aanranding der belangen van den landbouw. MIDDELBURG, den 21 October. Er was heden een' tamelijken grooten aanvoer van granen ter marktzoowel uit de andere zeeuw- sche eilanden als uit Walcheren de koopers waren niet hoog ge stemd en de houders meer gezind om af le geven zoodat de tarwe 50 h 75 cents per mud minder is verkocht dan de vorige week de rogge kon mede de vorige prijzen niet opbrengen. De Vlissingsche Courant maakt met veel lof vermelding van een, door den heer IE. van der Os, koninklijk geoctroijeerd hrand- spuit-fabrijkant aldaar vervaardigd brandspuitje waarvan deoiitersta afmeting slechts bedraagt ongeveer één zevende van de gewone grootte der spuiten uit die fabrijk en dat vervaardigd is op kosten van een aanzienlijk en algemeen geacht inwoner van Middelburg. Te Hellevoetstuis is den 21 dezer binnengekomen het schooner- scbip Maria Sophia, kapt. W. F. Broeksmit, van Sunderland naar Rotterdam. Den 31 Julij II. is van Tjilatjap naar Middelburg vertrokken: het barkschip Élisabeth en Johanna kapt. II. H. de Boer. BROUWERSHAVEN, den 25 October. Binnengekomen: Alliance, kapt. J. Franks, Susanna, kapt. W. Daniel, beide van Liverpool, Margarit en Elizekapt. D. Sanson, van Grangemouth, alle naar Dordrechten Lieberly kapt. W. Clook van New-Caslle naar Schiedam. 203"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Tweede Klasse. 4a° Lijst n.' 210, 1000. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter, Vrouwe M.S. de CRANE geb. vajv Yrijberghe. Zierikzee den 26 October 1847. Heden overleed onze Moeder en Bebuwd-Moeder Mejufvrouw de Weduwe P. GOEMANSin den ouderdom van bijna 84 jaren. Dreischor - H. GOEMANS den 22 October 1847. uit aller naam. Een HUIS te koop in de S.'-Domusstraatwijk D, n.° 345; te bevragen bij de Uitgevers dezes. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2