A. dvertentiën. buitengewoon groot stub steenrotshangende over het kroondorp Hclsingegnrd plotseling losgegaan en naar heneden gestort is in zrjnen val 34 huizen met de bewoners ten getale van 280 bedolven hebbende. Men was dadelijk begonnen om de ongelukkige slagt- offers zoo mogelijk hulp te verschaffen doch zonder eenig gevolg. Na acht dagen arbeidens had men eerst de lijken van eene vrouw en van een kind ontdekt. Slechts 13 dorpelingen waren aan de Jfamp ontkomen. Een reiziger, die onlangs Hamburg bezocht, deelt omtrent den her houw dezer stad het volgende mede: De leiding van den bouw is geheel en al aan den engelschen in genieur Lindley toevertrouwd die door sommigen als den weldoener van Hamburg geprezen wordt door anderen voor een verkwister der staats-inkomsien wordt uitgekreten. Doch er loopt onder deze verschil lende benordeelingen zoo voel personaliteit en partijzucht, dat het voor den onbevooronrdeehlen moeijelijk wordt de waarheid te leeren kennen. Aan den eenen kant staat we! zoo veel vastdal alle door Lindley aan gelegde werken geniaal en grootsch zijn en den bezoeker van het nieuwe Hamburg bewondering afdwingen. Maar aan den anderen kant zijn de kosten zeer groot co gaan ze naar de bewering zijner tegenstanders, de krachten van Hamburg te boven. Een ander verwijt dat hem gedaan ■wordtbestaat in de begunstiging van Engeland en, engelsche werk lieden. Een groot getal hamburger bazen en winkeliers leverde dien aangaande een bijzonder beklag bij den raad in doch hunne klajtgn werden als overdreven en ongegrond afgewezen. Daardoor won de meening at meer en meer veld dat Lindley door diplomatieke kunstgrepen de meerderheid van den raad voor zich inge nomen had en de Engelschman werd in een aantal vlugschriften en dagblads-artikels aangevallen zonder zich tot nog toe behoorlijk te hebben verdedigd. VVat de werken zeiven aangaat zoo schijnt het grooie sluizentoestel volkomen aan het doel te beantwoorden daar het niet alleen de stralen zuiver en zonder stank houdt maar ook aan de woningen gemakken verschaft die vooral voor huisgezinnen van de bur gerklasse die geene dienstboden houden als weldaden kunnen worden aangemerkt. Het tweede hoofdwerk, de waterleiding, is nog niet ge heel voltooid en zoo kolossaaldat de burgerij het geld daarvoor wei gerde Doch deze weigering is zekerlijk slechts bangmaken want liet zoude een Schilda's stukje wezen wanneer het voor het grootste gedeelte reeds voltooide werk werd gestaakt, en eeti zoo ontzettend groot kapi taal renteloos zoude blijven liggen. Een beter middel dan eene zooda nige weigering tegen de engelsche concurrentie hebhen eenige hambur ger industriëlen bedachtdoor de vroeger uit Engeland onlbodene ar tikelen goedkooperen beter te leveren. In dit opzigt zijn hijzonder mel denswaardig de hamburgsche ijzergieterijen en de wagenfabrijk van Croissant en Lavensteinwaar de krooningswagen van den koning van Hanover meesterlijk is hersteld, en voor do directie van den Berlijn- Hamhurgschen spoorweg een wagen voor vorstelijke personen :s gemaakt die door zijne hechtheid en sierlijken bouw aller bewondering wekt. Het engelsche crediet heelt hier ook eenen schok ondervonden door eene gaz-verliehting voor engelsche rekening, die slecht en duur is en ondanks den hoogen prijs weinig verdiensten oplevert. Zoo als men weet is ook de bouw der Nicolaï-kerk door eenen Engelschman aange nomen en bet publiek aanschouwt met welgevallen het massive werk waarvan de fondamenten reeds voltooid zijn. In September 1846 werd de eerste steen dezer kerk onder eenen toevloed van meer dan 30,060 menschen met zeer veel plegligheid gelegd. Ook de herbouw der Petri- kerk wordt met ijver voortgezet. Het raadhuis echter en andere open bare gebouwen kunnen voor alsnog wegens geldgebrek niet worden hersteld. Anders is het gelegen met de partikuliere huizendie bijna allen op nieuw zijn verrezen en zoo prachtig zijn uitgevallen dat Ham burg thans zonder eenigen twijfel onder de schoonste steden van Europa mag gerangschikt worden. In het bijzonder wekken de straten rondom het Bassin van de Binnen-Alster de verbazing der vreemdelingen waar ieder huis een paleis is. Bij de schitterende hólels aldaar is het hótel de 1'Europe gekomen hetwelk door de reizigers als het grootste en ele gantste geprezen wordt. In Warschau verwacht men den keizer van Rusland tegen den 20 dezer, en maakt men alle toebereidselen om hem te ontvangen waaronder voornamelijk behoort het nieuw opverwen der huizen, hetwelk in russische landen telkens, wanneer de keizer verwacht wordt, aan de ingezetenen wel niet gelast, maar toch, hetgeen op hetzelfde neerkomt, aanbevolen wordt. Verder werden allerlei maat regelen van policie genomen opdat zich de stad op de voordeeligste wijze aan den keizer moge voordoen. Tot de verordeningen behoort dat ieder die een langen baard draagt zich daarvan ontdoen moet, naardien in Rusland de vrije personen welke haarden dragen ais verdacht worden aangemerkt. De Limerick Cronicle deelt de volgende anecdote mede die door an dere bladen bewaarheid wordtEen jongeling uit Cork had voor tien of elf maanden aan een jong meisje van dezelfde stad zijne liefde verklaard. Eenigen tijd later begaf hij zich naar de hoofdstad om daar zijne studiën te voleindigen. Na een jaar te Dublin te hebben doorgebragt keerde hij naar Cork terug waar gekomen hij de bezoeken aan de schoonheid die hem vroeger geboeid had niet meende te moeten hernieuwen. Voor eenige dagen toen hij nog te bed lag kwam men hem ver wittigen dat de broeder van het jonge meisje hem dringend wenschte te spreken hij kleedt zich dadelijk en gaat den bezoeker ontvangen. Na de gewone beleefdheden gewisseld te hebben gaat de laatste tot het onderwerp zijner komst over en vraagt, welke zijne inzigten ten opzigte zijner zuster zijn en of hij niet van voornemens is door een huwelijk hare beloedigde eer voldoening te verschaffen. Onze jongeling antwoordtdat hij nimmer dergelijke plannen ge koesterd had en dat hij nimmer noch door beloften noch anderzins reden tot eene dergelijke gedachte gegeven had. De ander dringt sterker aan en eindigt met hem te verzoeken zijne zaak in tegenwoordigheid zijner zuster en verwanten Ie komen bepleiten. De jongeling stemt hierin toe zij gaan te zamen naar de woonplaats der familie en worden daar gekomen, in de zaal ontvangen. Men verbeelde zich de verbazing van den held dezer gebeurtenis, toen hij een Protestantsch predikant, van zijne priesterlijke kleederen voorzien ontwaarde terwijl het meisje dal hij gehouden was te beminnen in bruids klcederen naast hare ouders gezeten was. Meer nog trok een paar geladen en op eene tafel geplaatste pistolen zijne aandacht. Men verhaalde hem al dadelijk wat dit alles te betee- kencn had hij had niet alleen den gerst van het meisje in ontsteltenis gebragt maar ook hare repulalie bedorven. Hij moest onverwijld het kwaad herstellen of zichzelven de gevolgen zijner weigering wijten. De aanslaande echtgenoot, in weerwil van zichzelven, verontschuldigde zich ontkende protesteerde maar alles te vergeefs hij moest toegeven cn ten einde zich aan de ernstige bedreigingen te onttrekken zich laten huwen Na de huwelijksplegtigheid liet men de jeugdige echtgenooten in vrede vertrekken. De ontknooping van dit zonderlinge voorval zal waarschijnlijk voor de regtbanken plaats hebben. MIDDELBURG den 15 October. Heden nacht zijn alhier uit het huis van arrest uitgebroken de personen van Simon Voorbeijtel en Jacob Kerpesteijnden 17 September II., door het provinciaal geregtsbof alhier veroordeeld tot de straf van het zwaaije^ met het zwaard over het hoofd en tienjarig confinement. De qérstghnrUdde is bij het ontvluglen dadelijk gevat maar aan laatstgenoemden is het gelukt Ie ontsnappen en hij is ondanks dadelijk aangewende pogingen nog niet in handen der justitie. Wij vernomen dat ook andere gevangenen in hetzelfde vertrek met de voornoemde personen opge sloten zich mede lot de ontsnapping hadden voorbereid en in het complot tot uitbraak waren betrokken. (Naar men verneemt, is het aan J. Kerpesteijn gelukt tot aan Bath te komen doch is aldaar op hot oogenblik dat hij eene ge legenheid zocht om naar Antwerpen over te gaan door de justitie achterhaald en herwaarts gesoerd.) Als een vervolg op hel daaromtrent vroeger vermelde wordt uit Breskens geschreven dat de 4 bewuste aardappelplanten in den tuin van van Houle, aldaar, dezer dagen zijn gerooid en daaraan toen bevonden zijn 170 stuks aardappelen zoo groot als klein doch waarvan velen grooter dan een mans vuisten waaronder zich slechts één bevond, door de ziekte aangetast; mitsgaders dat het loof, door den eigenaar na de rooijing gemeten zijnde, hij bevonden heeft, dat de langste stengel de lengte had van drie el twintig duim nederl. VLISSINGENden 13 October. Heden werd door eenige onder officieren en manschappen behoorende tot het korps dienstdoenda schutterij dezer stad welke zich gedurende den zomer vrijwillig in het schijfschieten hadden geoefend naar den prijs geschoten waarna zij door het op het glacis dezer vesting zich vereenigd hebbende korps onder liet spelen der muzijk werden ontvangen de door sommigo hunner behaalde prijzen onder eene gepaste toespraak van den koinmandantden luitenant-kolonel Tromp werden uitgereikt en door zijn hoog-ed. gestr. de gewone najaars-inspectie over het korps werd gehouden. Door het schoone weder begunstigd hadden vele ingezetenen zich ter dier plaatse vereenigd waardoor deze prijs- schieting welke voor het eerst op deze wijze alhier onder de leden der schutterij plaats vond een feestelijk aanzien had verkregen en een genoegelijk oogenblik opleverde. ZIERIKZEE den 18 October. Den 9 dezer heeft de arrondisse- ments-reglbank alhier opgemaakt eene lijst van drie kandidaten tot vervulling der betrekking van regter in gemelde regthank openge vallen door de benoeming van jh.' m.' A. W. Snouck Hurgronje tot substituut-officier te Middelburg. Dat drietal is zamengesteld uit de heeren m.™ P. van der Bilt P. van der Meer Mohr en J. G. de Witt HamerJ.', allen advokaten te Goes. Van 21 tot en met 23 en op 25 en 26 dezer zullen hij de nederlandselie bank en bij de betaalmeesters ter inwisseling kunnen worden aangeboden alle zeeuwsche rijksdaalders of stukken van f 2,60 welke munt met 24 dezer huiten omloop wordt gesteld. De gedeelten der zeeuwsche rijksdaalders zijn hieronder niet begrepen. Omtrent de nieuwe meekrappen wordt in een bandclsberigt uit Rotterdam van de vorige week het volgende medegedeeld «Wat de kwaliteit aangaat, zoo is deze niet tegengevallen, daar zij vrij deugdzaam is doch mist de helderheid van de fraaije teelt van 1846; ofschoon er nu nog eenige partijtjes zeer nabij komen, zoo zal dezelve over hel algemeen minder dan die teelt zijn. De kwantiteit is niet medegevallen en zal alzoo minder opbrengen dan het vorige gewas. De gedachten omtrent den loop der prijzen is thans zeer moeijelijk op te geven de geldelijke crisis voornamelijk in Engeland moet in de gevolgen derzelver invloed uitoefenen vooral op de inkoopen van nieuwe meekrap men heeft dit in de laatste weken eenigzins voorzien en daarom is er nog weinig van be lang gedaan. Hieronder geven wij de noteringen doch men ver wacht wanneer de crisis niet spoedig verandertveel lagere prijzen. Op oude meekrap zal dit ook wel invloed moeten hebben doch de voorraad daarvan is niet groot en voor de courante soorten is tot beden toe vraag gebleven; het artikel stond dus zoodanig, dat, wanneer er die belangrijke omstandigheden niet voorgevallen waren, men alsdan zelfs eenige rijzing zoude gezien hebhen. De provisionele notering van nieuwe meekrap is als volgt: fijne f 24 a 30; kleine dito f 23'/s h 24; onberoofde f 19'/j a 23; ord. dito 18'/, a f 19 kleine dito f 15 a 17; gemeone f 12 a 14; mulle 3 a 7. Van oude meekrap: 1846. 1845. 1844. fijne krappen f 28 a 35 f 32 a 37 f 35 h 40 kleine dito - 26 a 27 - 28 a 31 - 32 it 34 onberoofde - 22a 25'/s - 23 a 26 - 24 h 29 kleine dito - 19 a 21 - 19 a 22 gemcene- 14 h 18 - 15 a 12 mulle- 4 a 8 Heden beviel van een' Zoon, DINA de BRUIJNE Echt- genoot van Zikrikzee C. L. KLOEK, den 17 October 1847. Ligt in Lading te Botterdam naar New-York, voor PAS- SAGIERS, waarvoor bijzonder is ingerigt het Bremer ge koperd Fregatschip ELISE Kapt. i. KOCH om op 39 dezer to vertrekken adres bij HUDIG BLOKHUIJZEN aldaar. TE ZIERIKZEE BH DE WED. A. DE VOS F.N ZOON STADS DRUKKERS-

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2