ZIE MKZ EESCWE DINGSBAG A.® 1847. C O U R A N T. 19 OCTOBER. EE Me. ,00 ,50 ,00 ,00 ,00 ,00 ).V. iks. ligd VS- ge- te Oc- 3 te >en- vier het ilea van re IS, nit res lis ter IN, en <een iris. den lus- rans IEL ge- de der- 84» Bij deze Courant zal heden avond een vervolg inhoudende de TROONREDE DES KONINGS) worden uitgegevenhet welk voor de Geabonneerden gratisdoch voor Particulieren a 5 Cents ie hekomen zal zijn. JWfcu ïZ8t,ii<i$nnfiV- GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 13 October. Gelijk te voorzien was, hebben de openbare inkomsten des rijks, gedurende de met 10 dezer geëindigde drie maanden gpen gunstig resultaat opgeleverd. Zij zijn 1,507,230 ponden sterling minder geweest dan gedurende dezelfde drie maanden van het vorige jaar, en over het geheele jaar tonnen de stalen eene vermindering van 1 ,042,268 ponden sterling aan. Zij ligt voorna melijk in de in- en uitgaande regten de accijnsen de zogelreglen de belasting op de inkomsten de opbrengst der kroonlanden en de posten van gemengden aard. Blijft de financiële crisis gelijk som migen voorspellen lot het einde des jaars voortduren dan zullen de staten der volgende drie maanden denkelijk nog ongunstiger uit komsten opleveren. FRANKRIJK. PARIJS, den 13 October. Bijna dagelijks, hoort men nog van donzen of kleine bommen welke men in de straten dezer hoofdstad doet springen en waardoor soms vrij wat schade wordt aangerigt. Een paar dagen geleden had in de straat Grenélat eene ongemeen sterke ontploffing plaats waardoor vele ruiten werden verbrijzeld. De prins Jeróme Bonaparteex-koning van Weslfalen is thans, na eene ballingschap van 33 jaren alhier teruggekeerd. Den 10 dezer is hij, benevens zijn zoon, Napoleon Bonaparte, door den koning ten gehoore ontvangen. Na afiöop van dit gehoor, heeft zich de prins naar den voorzitter van den raad en naar de voorzitters der heide kamers begeven om aan de ministers en aan de kamers, in den persoon hunner voor zitters, dank te zeggen voor de parlementaire manifestatie!) te zijnen behoeve gedaan. Giste; er h.-.-ft de ;>rl.:s i»> 'ock: y om bij het graf des keizers Ie knielen. Toen zij het hotel verlieten vonden zij de veteranen ter hunner eere geschaard. Naar men verzekertbestaat alhier ter stede het voornemen om epn gedenkteekpn op te riglen ter eere van paus Pius IX, en zon de stedelijke raad van Parijs ailezins geneigd zijn ohi daarvoor den benoodigden grond af te staan. N E I) K R L A R T) F. N. 's GR AVENHAGK den 14 October. H. M. de koningin rs heden middag van hare huilenlandsche reis, in goeden welstand, in deze residentie teruggekeerd. Ten gevolge van de terugkomst van II. M. de koningin is do geheele koninklijke familie thans wederom in de hofstad voreenigd en zijn al de leden daarvan na onderscheiden reizen alhier terug gekeerd met uitzondering noglans van H. K. H. mevrouw de prinses van Oranje, die zich te Slutlgardt bevindt. Heden werd wederom een kabinetsraad gehouden, die vrij lang geduurd heeft. Ofschoon zulks op het tegenwoordig tijdstip, kort voor de opening van de zitting der staten-generaal niets buitenge woons is spreekt het echter van zelf dat de geruchten die hier sprlert. eenigen lijd geloopen hebben als zou de troonrede dit jaar hoogst belangrijke verklaringen en voornemens bekend maken daar door levendig worden gehouden. Wat nu van deze geruchten en de aanleidende oorzaken daartoe ook zij dit kan niet ontkend! worden dat de verwachting als zou in de troonrede, de grondwet worden ter sprake gebragt vrij alge meen gedeeld wordt. Maar niet minder is hot waar dat er som migen gevonden worden die nog niet zoo geheel overtuigd zijn of men wel zooals bij velen schijnt geloofd om niet te zeggen ver langd te worden, zich op eene geheele grondwetsherziening, in den eigenlijken zin des woords kan voorbereiden dan of er niet veeleer slechts sprake zal zijn van ceriige partiële wijzigingen of veranderingen Waarvan de koning de noodzakelijkheid mag hebben ingezien. Rij besluit van den 13 October jl. heeft Zijne Majesteit aan den minister van staat IE. Abaron Schimmelpenninck van der Oije gouverneur der provincie Gelderland op het daartoe door hem ge daan verzoek eervol ontslag v'erleend uit de betrekking van lid der eerste kamer van de staten-generaal te rekehen van den 18 October aanstaande. De minister van marine heeft ter kennis van de zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt dat het noodig geacht is om in het vaarwater de Grevelingen tegen den noord-westkanl van de Veermansplaat eene zwarte ton te plaatsen in 72 palmen diepte bij 'aag water op het merk den Ossenhoek in en aan den hoek va0 Rornmenede peilende den hoek van Bommenede w. n. w. en den toren van Dreischor z. z. w. w- Per miswijzend kompas. Den 16. Alen verzekert, dat de wijziging in de grondwet, die de regering op het oog heeft, (en die haar, gelijk men verwacht, aanleiding seven zal, om van dat'belangrijke onderwerp in de aan slaande troonrede te gewagen) voornamelijk beslaSn zal in eene herziening van die artikelen der grondwet welke tot de verkiezingen e'i het hier te lande beslaande kiesstelsel betrekking hebben. Ton gpvolge van dö moeijelijkheden die de regering gedurende veto jaren hij de behandeling der ontwerpen nopens het slem- on kiesregt heeft ondervonden, moet zij tot het gewigtige besluit gekomen zijn, inzonderheid de bedoelde bepalingen der grondwet te herzien. LEEUWARDEN, den 13 October. Gedurende maandag, dingsdag en heden hebben voor het provinciaal geregtshof alhier teregt gestaan d", negen personen welke beschuldigd waren van deel te hebben genomen aan de gewelddadige plundering ten huize ven den ljur pemeester te Harlingen. Heden namiddag is door het hof bén der beschuldigden vrijgesproken één veroordeeld tot geeseling en brand merk met den strop om den hals en 12 jaren tuchthuisstraf; één tot tepronkstelling en 7 jaren tuchthuisstraféén tot 3 jaren cor rectionele gevangenis vier tot geeseling met den strop om den hals en 10 jaren tuchthuisstraf, en eindelijk één tot tepronkstelling en 5 jaren tuchthuisstrafmet de bepaling, dat die schavotstraffen binnen de stad Harlingen zullen worden ten uitvoer gelegd. Van den 11 tot den 16 October zijn te Amsterdam ingeschreven: geborenen 93 en overledenen 191 totaal sedert 1 Januarij 1847 i geborenen 5271 en overledenen 8317. De Volksvriend voor October mankt een nuttigen maatregel bekend, in het begin dezes jaars door eenige bekende barlinger zeehandelaren genomen om het gebruik van sterken drank door de sjouwerlieden en vlotters onder de lossing te keer te gaan en hun als vergoeding daarvoor telkens eene kleine geldelijke uitkeering toe to kennen wier vereenigd bedrag jaarlijks in November of December in levens middelen brandstoffen of op andere wijze hun zou uitgereikt worden. Sedert eenige dagen loopen te 's Hertogen hosch geruchten, dat het aardappelcDVervoer hier te lande naar Engeland zoude gestaakt zijn; doordien de aardappelen in Engeland minder in prijs zijn dan hier en er dus op den uitvoer geene winst meer te maken is. Men schrijft uit Twenthe van den 11 dezer: De aardappelen oogst. valt over hel algemeen zeer gunstig uit, zoodat aan dat voor name voedingsmiddel geen gebrek zal zijn en het vooruitzigt daar ■H dr.; in de aanstormde maanden van Maart—Julij de toevlugt lot de meer kostbare levensbehoeften uit de winkels als rijst grutten- meel erwten en paardeboonen niet zal behoeven genomen te wor den zooals in dit voorjaar. Te Veemlam heeft den 13 dezer een treffend ongeluk plaats gehad in de geneverstokerij aldaar. Twee arbeiders waren bezig een grond- kiiip lediü te maken een hunner, met name Uemme Cuperus, ging onvoorzigtig te schielijk in de knip. Benaauwd wordende geeft hij een gil en valt neder. De andere arbeider, B. Klomkerspringt •toe om hem te redden doch wordt het slagtoffer zijner mensch- lievendheid door een onmiddelijk (laaropvolgenden dood. Beide er uitgehaald zijnde heeft de eerstgenoemde nog eenigen tijd geleefd en is vervolgens bezweken. Het is bekend dat de opbrengst der aardappelen aanmerkelijk vermeerderd kan worden door het loof onder de aarde te leggen zoodot op zulk eeno wijze een enkele aardappel wel eens oen vierde mud heeft opgebragt. Mindor bekend is het, dat het loof der aard appelen nadat de plant reeds volkomene en rijpe vruchten heeft vooi'tgehragt weder gepoot zijnde (terwijl het nog levende en groen is) op nieuw groeit en vruchten voortbrengt. De Groninger Cou rant verzekert dat eet; landbouwer te Mildwolde daarvan eene proef genomen heeft die het gelukkigste gevolg gehad heeft. De opbrengst der van het. geplante loof der vroege aardappelen verkregene vruch ten is genoegzaam gelijk geweest aan die der gopote en de aardap pelen waren vooral niet minder zwaar van stuk. De aldus verkre gene vruchten zijn den 2 dezervolkomen rijp en volwassen in- geoogst. Dit is des te meer te verwonderen omdat het loof niet geheel vrij was van de ziekte. Een ander landbouwer te Mildwolde heeft, hetgeen nog verwonderlijker voorkomt, aardappelen verkregen van stekken of loten. Deze zijn in het laatst van Junij geplant, ter diepte van l'/s palm, schuins in den grond; stonden eenige dagen te kwijnen maar zijn weldra welig gaan groeijen en hebben in het begin van October, gelijktijdig met de moederplanten, volkomen goede niet minder zware en bijna even veel vruchten als de gepote aardappelen opgeleverd. üit Munchen wordt., onder dagteekenjng van den 7 October ge meld dat in het gebergte alles met sneeuw bodekt was even als midden in den winter, maar dat het weder zeer gunstig en aange naam was. Uit Petersburg wordt geschreven, dat, na eenige zachte en zon nige herfstdagen den 3 een sterke regen viel die tot den nacht aanhield waarna do wind uit het noord-westen begon te waaijen gepaard met sneeuw. De barometer daalde sterk en de thermometer stond op het vriespunt. Deze vroege winter had eene groolo schade in de tuinen en op de velden veroorzaakt. Alen beeft uit Weenen hel treurig herigt ontvangen dat de' cholera zich alreeds in die stad vertoond heeft. Den 7 is aldaar een persoon aan die verschrikkelijke ziekte gestorven. Een schrijven uit Ghrisliania meldt, dat den 11 September oen A

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1