fJF/RmZEKSCHB COURANT. X° 82. DINGSDAG 12 OCTOBER. Besturen en Administration. Nieuwslij dingen. A.* 1847* BANK VAN L E E N 7 N G. VERKOOPING aan de Bank van Leaning te Zierikzeeop Woens dag den 20 October 1847, des namiddags ten twee ure, van de openstaande PANDEN, verpand tot ultimo Jul ij 1846. Dingsdag namiddag van drie tot vier ure te bezien. B E L G I E. BRUSSEL den 8 October. Men verzekert dat de minister van financiën met den lieer L. R. Rischoffsheimte Amsterdam, een contract beeft gesloten waarbij deze bankier zicb met drie of vier millioen schatkist-bons voor den tijd van zes maanden belast. Die operatie zou tegen 4®/, pc.' per jaar zonder commissie geschieden. In de tegenwoordige omstandigheden beschouwt men dezen uitslag als zeer gunstig voor de belgische regering. Verscheidene brandvërzekerings-maatscbappijen hier te lande heb ben onlangs bepaald dat in de te sluiten contracten zal worden vastgesteld dat de verzekerden niet meer dan eene zekere hoeveel heid lucifers in hunne gebouwen zullen mogen hebben. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 9 October. Men verneemt dat er een beve' van inhechtenisstelling door den regler zonde verleend zijn tegen een' advoliaat te dezer stede, die, door zedeloos gedragten laatste tot het misdrijf van valschheid in geschrifte zoude gebragt zijn. Door de betrokkene lucht en regen beeft men alhier op heden de belangrijke zon-eclips niet kunnen waarnemen. Omstreeks 7 ure 44 min. helderde de lucht in het z. o. iets op pn heeft men als- toen een oogenblik het gezigt der verduistering gehad. Gedurende de eclips heeft de barometer tot 0° temperatuur herleid geweest 759,99 tot 759.54, en weder 759,'59 strepen. De temperatuur was 51°,2 lot 51°,3, en kort na.de eclips 52°,3. De wind: w. z. w. tot z. w. en z. t. w. De magnetometer duiden geene buitengewone slingeringen aan en was de stand van den magneet als naar gewoonte. 's GRAVEND AGE den 8 October. Z. M. de koning is gisteren middag van Tilburg alhier teruggekeerd. Naar men verneemt wordt II. M. de koningin in bel laatst der volgende week alhier terug verwacht. Heden middag is in deze residentie aangekomen H. K. H. mevrouw de prinses Albert van Pruissen Marianne der Nederlanden) met hoogstderzelver gevolg. Naar men verneemt heeft Z. M.bij besluit van den 28 Sep tember laatstleden Staatsblad n.° 59), bepaald dat het besluit van den 28 November 1840 betrekkelijk hel verleenen van een generaal pardon uilgeschreven op het oogenblik van 's konings plegtige in huldiging met den eersten Januarij aanstaande zal komen te ver vallen. Op het verzoek van den rijks-veearts .7. van Damte Aarlan- derveen om eene algemeene maatschappij ter bevordering van vee artsenijkunde in Nederland op te rigteu isbij koninklijke beschik king van den 22 September gunstjg beschikt. Ingevolge art. 99 der Grondwet, zal de gewone vergadering der staten-generaal op maandag den 18 dezer alhier worden geopend. Gisteren zijn in tegenwoordigheid, onder anderen, van z. exc. den minister van oorlog, van den zoon van wijlen den beweerden Dauphin van Frankrijk (in 1846 te Delft overloden en kort te voren uit Engeland alhier aangekomen onder den verdichten naam van Due de Normandieop strand nabij Scheveningen proeven genomen met de volgens eene uitvinding van wijlen zijnen vader verbeterde projeclielen enz.voor het geheim van welke onldckking men beweert dat aan den overleden hertog een jaargeld zou verzekerd zijn hetwelk op zijn zoon moet zijn overgedragen. In deze residentie is aangekomen en aan het B/Stel de Ref lectie afgestapt de graaf de LJompeschkomende van Brussel. Men zal zich herinneren dat die heer een der oprigters was van de belgische kolonie waaromtrent hij tbans een geding legen den bel - gischen slaat voert, In het Weekblad van het Regt leest men het volgende inge zonden berigt Dezer dagen deed zich te 's Hage een geval voor, bij gelegenheid eener voorgenomene executie op roerende goederen dat wel ligt in andere oorden van dit rijk nog nimmer zal zijn voorgekomen een deurwaarder legtuit kracht van een vonnis beslag op meubilaire goederen stelt daarover eenen bewaarder aan die geen inwoner was van den geëxecuteerde en slaat ten behoorlijken tijde de ann- plnkkings-biljetten aan. Op dag en uur waarop de verkoop was bepaald, begaf de deurwaarder, daarmede belast, zich met zijne twee getuigen naar de woning en het huis van den geëxecuteerde om over te gaan tot den verkoop van de aldaar door hein beslagen goederen. Vreemd echter stond die ambtenaar te kijken toen hij bemerkte dat het. gansche huis aan alle zijden met planken zoodanig Was digtgespijkerd dat hem de toegang in hetzelve zonder teil minste Ie breken volstrekt onmogelijk was van den bewaarderdie m het huis was opgesloten en van den eigenaar van het huis die bij hetzelve was met drie zijner arbeiders vernam de deurwaarder dat de'eigenaar die ai- en opsluiting had bewerkstelligd. De deur waarder na dien eigenaar met zijne kwaliteit enz. bekend gemaakt te hebben sommeerde dezen om hem toegang in het buis te ver leenen doch deze, in slede van aan die sommatie te voldoen deed den deurwaarder verbod om iets aan het buis te breken en er in te komen waarna de deurwaarder hem in behoorlijken vorm aanspra kelijk stelde voor zijne handelwijze en weigering om aan de sommatie gevolg te geven en zonder verkooping te houden huiswaarts keerde. Zekerlijk nu toch moet dit exceptioneel geval de aandacht trekken var. beeron regtsgefeerden althans ,;nr de prnktijk is, hetzelve nog al van eenig belang en eenige overdenking waardig. Bij de wet is er wel in voorzien hoe een deurwaarder zal hebben te bandelen in een dergelijk geval bij gelegenheid eener inbeslag neming art. 444 B. R. doch wat hem te doe.n staat in het ge val dat zulks plaats heeft bij gelegenheid van eenen te houden verkoop wordt nergens voorgeschreven. Jongstleden donderdag avond wenschte mejufvrouw Z. welke naar uiterlijk aanzien zich in hoogst interessante omstandigheden bevond de Yelper-barrière le Arnhem binnen te treden; plotseling kwalijk geworden verleende een ambtenaar der belastingen haar den noodigen bijstand en verloste haar van ongeveer twee emmers gene- verin zeven verschillende blazen vervat. In Arnhem wordt verzekerd dat in de bosschen der Veluwe weder wilde zwijnen zijn en dat men laatstelijk een drietal dier diereu heeft bespeurd. Het laatste stuk van dit wild hetwelk vroeger in menigte op de Veluwe werd aangetroffen is in het jaar 1826 door den heer baron van Lijnden geschoten. Uit Deventer meldt men van den 6 dezer Gisteren avond heeft in de nabijheid dezer stad een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een aanzienlijk handelaar en fabrijkant hier ter slede met rijtuig van de jagt terugkeerende en vergezeld van zijn oudsten zoon die voerman was is het slagtoffer geworden van eene groole onvoor- zigligheid door namelijk een geladen geweer met zich in het rijtuig te nemen dat terwijl hij in den sluimer was geraakt door het holzen op een oneffen zandweg plotseling afging en zijn hoofd totaal verbrijzelde. Uit Gorrcdijk (Vriesland), dd. 20 Sept. meidt men het volgende; Heden werden de ingezetenen onzer woonplaats niet weinig ver rast door de aankomst van een twintigtal dragonders zoo het heette orn een oploop te stillen, die, naar men zegt, alhier moet hebben plaats gehad schoon niemand onzer dorpsgenooten er iels van heeft gemerkt; doch later bleek liet dat het een schipper of koopman was, die in dezen omtrek ruim duizend korven aardappelen in een schip bad geladen en aan wien (men weet den persoon niet) was gedreigd of gewaarschuwd niet door deze plaats te varen daar hij dan zou geplunderd worden. Gelukkig dat bet gedreigde onweder even spoedig als bet schip voorbij dreef. Ten aanzien der verwoestingen welke de talrijke veldmuizen in de provincie Vriesland bij voortduring aanrigten kon men melden dat onderscheidene landbouwers reeds hebben ondervonden dat deze dieren na de graslanden kaal gevreten te hebben zich nu bij scharen begeven in de moestuinen die de boerderijen omgeven en van daar onder en door de fondementen der steenen huizen en hooi schuren wroeten en zich binnenshuis in hot hooi nestelen en daar aan en aan de winter-provisie van veldvruchten groote schade toe brengen in weerwil der bestendige pogingen, om dagelijks, door honden kallen vallen enz. honderden te verdelgen. Eenige visschers hraglen in de vorige week te Scheveningen de tijding mede uit zee dal zij op V» mij! afslands van het dorp een wrak hadden gezien dat met zijne masten even boven het water uitstak en zeer gevaarlijk voor andere schepen en vaartuigen konde zijn. De reeders van het dorp zonden dien ten gevolge een paar bomschuiten ter verkenning daarheen welke het wrak als bet over blijfsel van een engelsclien kolenschoener herkenden maar men poogde le vergeefs den grooten inast, die boven bel water uitstak, le liglen of onschadelijk te maken men bad evenwel hel geluk in den nacht van maandag op dingsdag 3 voorbijzeilende vaartuigen voor het on vermijdelijke gevaar te waarschuwen. Op het berigt der vergeefsche pogingen om bet gevaar af le wenden hebben de reeders eene commi:sie benoemd die zich naar de audiëntie van den minister van marine begeven en van dezen de gunstige belofte ontvangen heeftdat er onmiddeiijk eene rijks-stoomboot van Vlissingen zoude ontboden worden om door doeltreffende maatregelen de zee van deze gevaarvolle klip te zuiveren. Op den 2 October heeft een zonderling en ongehoord voorval te Antwerpen eene groote bijeenscholing van volk veroorzaakt in do omstreken van de Place-Verte. Zoo even was er een heer met den spoortrein aangekomen die onder zijnen mantel een kind van twee of drie .maanden zorgvuldig ingebakerd verborg. In de straat Reinders gekomen wendde bij zich tot eene jonge dienstmaagd en verzocht haar bet kind voor een oogenblik te bewaren onder voorwendsel dat bij in de buurt eenige 3ankoopen le doen had. Deze nam bet kind gewillig tot zicb gelukkig deze kostbare last in hare armen te kunnen wiegen maar zij was geenszins op de teleurstelling die baar le wachten stond, verdacht, want in

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1