N.° 80. ZIE HI&Z RESCUE DINGSDAG A.® 1847. COURANT, 5 OCTOBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERTKZÉE bTengen ter kennis van de Ingezetenen dat in de op lieden gphou- dene Kiezers-vergadering tot Lid van den Raad dezer Stad is be noemd de beer F. KELLER, Med. Doctor enz. alhier en dat het prne.es-verbaat, «te. V - 1 -i'-'- „n do IC.vzor»-verg.. Jering ter Inzage van een ieder, op de Stedelijke Secretarie, gedurende acht dagen, zal voorliggen. Zierikzeeden 4 October 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. B E L G I E. BRUSSEL den 29 September. De Septemhor-feesten zijn gis teren geëindigd met de groote militaire manoeuvres die tusschen onze stad en Leuven hebben plaats gehad. Achttien a twintigdui zend man voerden er in tegenwoordigheid des konings en onder eenen ontzettenden .toevloed van aanschouwers een zoogenaamden kleinen oorlog, het beeld des wezentlijken krijgsmet veel juistheid uit. Ongelukkiglijk heeft men daarbij eenige toevallen te betreuren gehad. De Independence zegt, dat een soldaat door een prq/ecfrV ge troffen geworden is hetwelk zich hoe weet men nietin een der geweren moet bevonden hebben hij alsook een artilleristhebben bet leven verloren. De Commerce Beige die in geene zulke betrek king tol de regering staat als het andere blad beweert dat twee soldalen gesneuveld zijn waarbij een voltigeur bij het 3'" bail., van het keurregement was, en dat bet, hoe ongeloofelijk ook zulks mag schijnen een snaphaanskogel geweest is die hem in hel hoofd ge troffen heeft. Do Commerce vougt er bij Een onderzoek zal ons misschien doen weten boe liet mogelijk was dat men bij zulk eene gelegenheid scherpe patronen hoeft uitgedeeld." Ook verschei den aanschouwers hebben kwetsuren bekomen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 1 October. MIL KK. HM. prins en prinses Frederik der Nederlandenbenevens hunne kinderen de prin sessen Louisa en Maria zijn gisteren avond in goeden welstand van hoogslderzeher reize naar S.'-Petersliurgin deze residentie terug gekeerd. Op den 18 dezer zal in 's rijks muntgebouw te Utrecht te koop worden aangeboden 4 partijen elke van 2500 ncderlandsche ponden doorgesnedene zeeuwsclte rijksdaalders. Den 3. Gisteren middag is Z. M. de koning uit deze resi dentie naar Tilburg vertrokken. Woensdag aanslaande wordt Z. M. alhier terug gewacht. Den 1 dezer is van Helvoetsluis naar Batavia en verder naar Macassar vertrokken, het barkschip van der Palm. aan boord heb bende ongeveer 30 passagiersallen Nederlandersdie in laatstge noemde plaats eene kolonie gaan stichten. Het Nederlandsch Zendeling-Genootschap ontving in het afgeloopen jaar ruim 65 duizend guldens gaf uit ruim 61 duizend guldens en had dus een lialig slot van ongeveer 4 duizend guldens. Het genootschap ontving van Z. M. den koning 100 guldens en uit Dordrecht legaten van m.' AEvertoijn Onderwater en zijne echt genoot vrouwe Geertrui van Pouliengroot 8 duizend guldens. Voor ettelijke jaren is de zonsverduistering van den 9 October 1847 als zeer aanmerkelijk aangegeven. Indien de luchtgesteldheid bij eenen helderen hemel de verlooning moge begunstigen zal deze verduisteringdie terstond na de opkomst der zon eenen aanvang neemt een fraai gezigt opleveren. Het begin der verduistering zal plaats hebben ten 6 ure 38 min. Het midden ten 7 uio 53 min. Met einde ten 9 ure 16 min. Door ff. L. wordt het volgende in de Amsterdamsche Courant tot lof van het Amsterdamsche Matigheids-Genootschap medegedeeld als aan hem gebeurd. Een aanzienlijk tapper binnen Amslerdnm die vaste eigendommen eti effecten bezit vraagt hem de gelegenheid om een ander beroep Ie kiezen. Hij acht hel zijn fatsoen te na om langer genever te schenken. H>i zegt: de klad komt er in; het is beneden het fatsoen gewordende schaamte verbiedt het. Als Christen drukt hem zijn geweten wanneer hij zich rekenschap geeft moet hij het erkennen dat hij wederom de onzedelijkheid bevorderde en er zijn winst bij vond. Hij durft zijne kinderen in zijne affaire niet opvoeden. Hij eet liever droog brood dan het brood der schandewaaraan de vloek van huismoeders kleeft. Nog sterker. Een voornaam likeurstoker binnen Amsterdam ver acht zijn bedrijf. Hij kan er zijn beroep niet meer van maken. Hij vindt het te geméén; de verdiensten nemen ook af; hij is meer en meer overtuigd geworden dat het Christendom hem veroordeelt. Hij wensclit geen armoé meer te bevorderen de tuchthuizenge stichten voor krankzinnigen niet te vullen geene zelfmoorden voor te staan. Ziedaar twee gebeurde zaken en geene verzinsels, ff. L. staat er voor in die twee gebeurde zaken moet hij. openbaar maken. Is vraagt de inzender, ook niet deze eene schoone vrucht, ten gevolge van liet amsterdamsche genootschap tot wering van den sterken drank WeiUgi is die vrucht nog gewigtiger dan het besluit, om als lid vaq h&ï gevi'iofschap zich te verbinden Bij het bovenstaande voegt ff. L. wijders nog een betoogdal het aan de behoeftige klassen vergunnen van pro-dco te trouwen wel verre van vrees voor overbevolking te kunnen verwekken niet dan van gelukkige en zedehevorderende gevolgen kan zijn door heL voor komen van onwettelijke vereenigingen tot staving van dit gevoelen verwijst bij op eene breede' behandeling van bet onderwerp te vinden in hot Journal Historique et Litteraire, te Luik. bij Kersten uitge geven wordende, deel 14, afd. 1 alwaar, onder anderen, wordt opgemerkt, dat men zulks in Frankrijk zoozeer beseft heeft van bij eene wet van 3 Julij 1846 bet pro-dco lot bet aangaan van burger lijke huwelijken te veroorloven. Het denkbeeld van overbevolking zegt bij is een ijdel droombeeld strijdende met bet Christelijk begrip cener Voorzienigheid en tot bet tegengaan van dwaze huwelijken bij de arme klasse die men door het kostbaar maken van dezelve zou willen voorkomen is geen ander middel dan bet inboezemen van godsdienstig gevoel en van pligtbesefwaardoor alleen men den jon geling die of dure pligten jegens behoeftige ouders te vervullen beeft of niet in staat zou zijn een gezin te onderhouden van bet aangaan van een onbezonnen huwelijk zal kunnen terughouden ter wijl" alle andere maatregelen ook zelfs bedreiging van doodstraf on vermogend zouden zijn. Van dpn Helder wordt van den 2 dezer liet volgende gemeld Aan het Zant in de gemeente Zijpe is in den nacht tusscben den 29 en 30 September jl. eene verschrikkelijke gruweldaad gepleegd op in de weide grazend vee van den heer J. van Beusekom aldaar. 12 stuks koebeesten zijn moorddadig om het leven gebragt 4 stuks dito zwaar geblesseerd 4 zijner beste paarden op dezelfde wijze van het. leven beroofd 8 aan anderen belangrijke verwondingen toege- bragt hoofdzakelijk aan de halzen, en nog 4 a 5 stuks, die do boosdoener niet in handen heeft kunnen krijgen zijn na eeuiga steken door middel van een hooivork te hebben ontvangen "bet moord- tooneel ontsnapt. De dader, met narne Klaas Hengstmanwoon achtig aldaar op het feit betrapt en oogenblikkelijk gearresteerd heeft zoo men zpgtop de vraag boe het mogelijk wasdat hij alleen in éénen nacht zoo een groole slagtin» kon te weeg brengen met de meeste bedaardheid verhaald op hoedanig eene wijze bij bet vee met lijnen aan elkander beeft welen te binden de achterpezen heeft afgesneden en ten einde de paarden op te vangen hen eenig voeder had toegestoken. Zoude men zoodanig een handelwijze ook aan eene vlaag van krankzinnigheid kunr.en toeschrijven Volgens het algemeen gevoelen zoude zulks niet bet geval zijn maar enkel uit eene verregaande nijd tegen den algemeen geachten J. van Beuse kom zijn voortgevloeid. Het zij den regter overgelaten die zaak verder te ontsluijeren. Van de 12 eerstgemclde kocijen waren er 3 loebehoorende aan twee inwoners dezer gemeente, welke aldaar in de weide waren besteed zeer waarschijnlijk heeft de moordenaar zulks niet geweten. Volgens de Berliner Nachrichlen heeft men te Berlijn met genoegen de strenge maatregelen opgemerkt die sinds eenigen tijd door den policie-president von Minutoli ten opzigte der openbare zedelijkheid genomen en met vereischte strengheid ton uitvoer gelegd zijn. Naar hetgeen men niet alleen des avonds, maar zelfs hij helder lichten dag op straat zag gebeuren moest liet nut van den maatregel om geene publieke buizen meer te dulden op zijn minst zeer twijfelachtig schijnen en de burgerij zal er den president der policie zeker dank baar voor zijn dat bij eindelijk besloten beeft de onzedelijkheid welke sedert eenigen tijd met ergerlijke schaamteloosheid begaan werd door strenge en doortastende maatregelen legen de talrijke dienaressen der Straal-Venus paal en perk te stellen. De statistiek moet zooals wij hooren een zeer ongunstig resultaat geven voor den tegenwoor- digen toestand der zedelijkheid van Berlijn in vergelijking van den tijd toen do publieke huizen geduld werden. Het zal niet 'onbelangrijk zijn mede te deelen dat de behandeling der hondsdolheid door bet inwendig gebruik van warm bloed niet slechts empirisch is, maar op rationele gronden berust. Reeds in 1817 had Siehcr waargenomen dat men nergens dolle bonden aan treft in het Oosten waar de gewoonte bestaat de gestorvene dieren op straat te werpenmet welker aas zich de honden gretig voeden daar nu in do landen, alwaar die vreesselijke ziekte te huis is, de honden van alle dierlijk voedsel verstoken plegen te zijn kwam bij tot het besluit, dat dezelve ontstaat door gebrek aan het voor deze dieren door de natuur bestemd voedsel en eenmaal uitgebroken bet best door versch bloed zoude te genezen zijn terwijl ook de medegedeelde hondsdolheid behalve de niet te verzuimen plaatselijke behandeling op dezelfde wijze zoude moeten worden behandeld. Ook Waldinge kwam tot hetzelfde besluit nadat hij bad waar genomen dat van 48 dolle honden niet één slagers- of jagthond was geweest. Dit zelfde gevoelen deelde ook Ziegter (1820). Voegt men nu bierbij de praktische resultaten van Rittmeisterin Pawlowskien Meijer, in Petersburg, dan verdient de medegedeelde

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1