Zeetijdingen. STOOMBOOT-DIENST ZIERIKZEE m ROTTERDAM. j& dverfunliiin. terwijl de bezorgdheid der landlieden voor een mogelijk zoogezegd doorschieten der winteraardappels voor het tegenwoordige althans nog zeer ongegrond is en liet wanneer het saizoen nog eenigen lijd voortgaat zoo gunstig te wezen ook wel blijven zal. De prijs der aardappels is gemiddeld van 1,50 lot ƒ2,00 deze laalsten van zeer goede hoedanigheid. Te Noordlaren en daaromtrent, wordt nog voortdurend veel schade nangerigt door de muizen die na eerst in het kóren te hebben gehuist zich nu in de aardappels hebben ge nesteld. De overige gewassen, die, binnen weinige dagen, van het veld zullen verdwijnen zijn over het algemeen hoven verwachting uitgevallen vooral de boekweit, die echter veel nadeel leed door-, dien de vogels evenzeer hun best hebben gedaan in de lucht als de ntuizen op- en onder de aarde. De paardeboonen zijn veel beter dan men had kunnen denken alleen (ie haver vooral de bonte is ligt en knollen zijn er bijna nergens te vinden. Ofschoon dan nu de oogst van dit jaar welgeslaagd mag genoemd worden zoo staat het toch wanneer de kwade lijdingen oit hel buitenland onge lukkigerwijze iringten bevestigd worden zeer te duchten (later, in den aanstaanden winter altijd nog een betrekkelijke duurte zal blijven heerschen en zou het dan nu vragen wij onder verbetering, zou hel dan nu de tijd niet kunnen wezen waarin zij die gewoon lijk in het strenge jaargetijde, beduidende sommen wegschenken, granen enz. dienden op te koopet) ten einde die later voor in koopprijs weer af te zetten, of ook wel uil te deelen aan de be- hoefligeu Volgens naauwkenrige herigten over den stand der aardappelen uit alle gedeelten der Rijnprovincie kan ntcn op een voordeeligen oogst van deze vrucht hopen. Wel heeft de ziekte zich meer of minder vertoond doch slechts op zeer weinige akkers in dien omvang als in het afgeloopen jaar, zondat hel gevoelen meer en meer veld wint, dat deze ziekte aan hel afnemen is. Bovendien zijn dit jaar zeer vele aardappelen gepoot en rijkelijk gezet en daar de knol hij bet tegenwoordig weder nog zeer in groei kan toenemen zal men wat de hoeveelheid betreft voor geene buitengewone duurte van dit voe dingsmiddel bevreesd behoeven te zijn. Met de stoomboot Amicitia heeft men te Antwerpen van Rotter dam ontvangen 25 tonnen oude ned'erlantlsche zilveren muntspeciën geschat op eene waarde van een half millioen. Deze muntspecie zou naar Brussel gezonden worden ten einde daaruit belgische munt te slaan. Het kerklied van den Duitsch-Katholijken leeraar Alhrechtuit Ulm getiteld naar deszelfs eerste woorden: Hilf Gottich will ein Werker sein," wordt in het hadensche van mond tot mond en door alle journalen verspreid en hoog geroemd als een meesterstuk dat de harten verheft en hel Christendom verheerlijkt. Men zonde alleen van hel personeel dat aan de engelsche ijzeren spoorwegen verhonden is, een vrij aanzienlijk armee korps kunnen vormen. Immers men vindt in een tijdschrift eene berekening dat er aan 74 spoorwegen jn Engeland en Ierland een getal van 47,218 personen verbonden is. Deze 74 spoorwegen iloorloopen een afstand van 5305 mijlen en lellen langs dien weg 1014 stationsgebouwen. Te Dublin blijven nog steeds besmettelijke koortsen onder de mindere stonden woeden. De autoriteiten beginnen betere maatregelen tol verzorging dezer ongelukkige slagloffers van gebrek en krankheid te nemen maar de ellende is nog groot en wordt daardoor ver meerderd dat vele behoeftigen uit Engeland naar Ierland gezonden worden. Prins Waldemar van Pruissen heeft, eenige dagen geleden in En geland op eene voor vorsten ongewone wijze gereisd toen hij graaf Fits William op diens landgoed Went worth-House bezoeken wilde. Aan het station te Wortley aangekomen vroeg hij postpaarden om zijne reis te vervolgen maar naardien deze niet voorhanden waren hood men met den hoogen rang des reizigers onbekend hein eene boerenkar aan van welke hij en de heeren van zijn gevolg gebruik maakten. Het aardigste is dot het prachtig rijtuig van den graaf, met vier paarden bespannen hetwelk door dezen naar Wortley ge zonden was om den vorstelijken bezoeker af te halen de kar op den weg passeerde zonder dat de voerman der kar de liverei van den graaf herkende of de heeren welke in dat rijtuig zaten op liet vermoeden kwamen dat de prins dien zij gingen afhalen op de boe renkar zat. Te Weenen is de heer Schreijereigenaar vari het theater van afgerigte honden en apen die. vroeger ook onze kermissen bezocht heeft overleden, idij had in den tijd van drie maanden met zijne voorstellingen 20,000 gewonnen. Zijne önbekrompeue weldadigheid wordt zeer geprezen. VLISSINGEN, den 14 September. Sedert eenigen tijd is het getal zieke .militairen hier ter stede, zoowel als in de provincie Zeeland, zoo beduidend toegenomen dat er reeds verscheidene malen aan zienlijke transporten zieken naar Bergen-op-Zoom zijn geëvacueerd geworden. Daar het getal ziekvallenden zoowel alhier als in de garnizoenen Breskens en Terneuzen nog dagelijks blijft vermeerderen en de twee laatstgenoemde garnizoenen hunne zieken op Vlissingen evacueren zoo wordt even als ten voorleden jare hier ter stede nog een tijkelijk hulp-hospitaal opgerigt. Hel provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft Kers Hassels predikant le Krabbendijke schuldig verklaard aan ontucht, door gaande onzedelijkheid en velerlei gedragingen, die den herder en leeraar niet betamen en hem deswege ontzet van zijne bediening als predikant in de Nederduitsche Hervormde kerk. Hassels heeft den termijn van vier weken om te appelleren ongebruikt laten voorbijgaan. ZIERIKZEE den 16 September. Men verneemt met genoegen dat de deelnemers in de in 1842 alhier opgerigte vlasserij de Goede Bedoeling in eene onlangs gehoudene bijeenkomst besloten hebben deze onderneming weder voor een tijdvak van vijf jaren voort te zetten - waren de drie eerste jaren vrij ongunstig, het vierdejaar, waarvan alstoen rekening gedaan is mogt eene betere uitkomst opleveren en aanleiding geven om deze nuttige inrigting andermaal voor een vijfjarig tijdvak te bestendigen. Wij verheugen ons dat de gegoede ingezetenen dezer stad die deze inrigting hebben lot stand gehragt met het eenig doel om hunne minvermogende stadgenoolon daardoor brood en werk te geven nogmaals de onzekere kans om eenige rente van hunne uitgeschoten gelden te genieten, aan dat verlangen gaarne willen opofferen maar mogen tevens niet onver meld laten dat indien in vroeger tijd menige onderneming ea daaronder zeer belangrijke niet zijn geslaagd en na een kort aan wezen moesten opgegeven worden thans daaromtrent gelukkiger uit komsten worden ondervonden en van hetgeen in de laatste jaren alhier is tot stand gekomen, waardoor de massa des arbeids ver meerderd is en aan velen brood en werk verschaft wordt of wel ondernomen is om de armoede te verminderen en de schamele volksklasse te hulp te komen gelukkig in stand blijft en goedo vruchten oplevert wel moge er bij den burgerstand' achteruitgang bestaan en de armoede in den laalsten tijd zijn toegenomen Bit kwaad hebben wij wel met alle plaatsen gemeen doch wij houden het voor ongepast en ondankbaar zooals sommigen de gewoonte hebben het goede dat wij nog genieten mogen te miskennen en altijd het minder gunstige op te halen; want als wij den toestand dezer stad vergelijken met helgeene zij was een tiental jaren geleden dan heeft, ten aanzien van liedi ijvigheid en bestaansmiddelen eene verandering plaats gegrepen, die men'toen naauwelijks durfde.hopen en wel waardig is om met dankbaarheid erkend le worden. De wedstrijd te Vlissingen, van wege de Koninklijke Neder- landsche Yaehtclub, zal voortgang hebben op zaturdag den 2 Octo ber 1847, en is daarvoor door Z. K. H. den president uitgeloofd een voorwerp van brojis of andere specie, voor scherpe vaartuigen, niet meerder dan 5 ton metendeen niet langer dan 15 nedérl. ellen op de lastlijn terwijl door de Koninklijke Nederlandsche Yaehtclub daarvoor zijn uitgeschreven 190 voor zes riems gieken en 110 voor vier riems gieken in Nederland gebouwd en door Nederlanders bemand. In een der dagbladen leest men Door het toenemen van het aantal zieke militairen in de provincie Zeeland gestationeerd zijn de zieken-inriglingen in de verschillende garnizoens-plaatsen niet meer genoegzaam om al de lijders behoorlijk te verplegen. Het is mede uit dien hoofde, dat de miliciens der lig ting van 1845, die dezer dagen tot het hijwonen der najaars-oefeningen bij het in gemelde provincie in bezetting zijnde gedeelte van het 3d° regemenl artillerie onder de wapenen zijn opgekomen onverwijld met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Te Rotterdam is een valsch tien-guldenstuk ontdekt, met het jaartal 1840, dat verschillende duidelijke kenmerken zijner onechtheid draagl. Het is iets grooter in omvang en aanmerkelijk dikker dan de echle. Het hoofd van het borstbeeld is grover en breeder dan op deze hetwelk ook van het wapen en de letters gezegd kan wor den. Onder de verdere kenteekenen van onechtheid behoort dot de kroon scheef staat en dal de letters van het kantschrift uiterst on duidelijk zijn. Het verschil in gewigt met de echte is 1 wiglje 7 korrels. Dit valsche muntstuk is blijkbaar uit koper vervaardigd. BROUWERSHAVEN, den 16 September. Binnengekomen: Ex- mouthkapt. A. P. Turwer van Swansea, en Henriettekapt. N. A. Anderson van Nerva beide naar Dordrecht. NIEUWE vertrek in 1)e maand september 1847: VAN ROTISRIIAil Dingsdag 21,'smorg.ll ure. Donderdag 2331/, Zaturdag 254 VilKI EljBHIKEEE Zondag 19,'striorg. 7 ure Woensdag 22, 91 A> Vrijdag 24, 11 J> PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 15 September 1847. Nederlanden, 2c/s pC- Werk. Schuld 3 Amort. Syndikaat 3'/s pC. Handel-Maatschappij 4'/s gebleven. 557i„ pC. '67 V» 87 166'/, MiDDENPRIJZEN van ïlgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE O. Tarwe 1816 N. dito 1 847 Zaai-Zoiner dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van den 16 September 1847. De Ned. Mudde. ƒ12,00 a 14,00 - 10,00 a 11.00 - 0,00 a 0,00 - 9,00 a 10,0.0 - 8,00 a 8,30 - 5,8!) h - 5,50 a - 3,25 h - 9,00 a - 0,00 a 12,00 - 13,00 a 14,00 6,00 5,60 3.50 9,50 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten 0,00 a 0,00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 10,00a 11,50 0,00 a 0,00 9.00 a 12,00 0,00 a 0,00 0,00 a 0,00 Raap-Olie le Zierikzee.f 40,00 p. v. Patent-Olie -43,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN dep. GRANEN en ZETTING van het te ZIERIKZEE, op den 17 September 1847. BROOD Tarwe Rogge Fijn Tarwebrood Grof Tarwebrood Roggebrood Masteluinbrood de Ned. Mudde 11,50. 3,50. het Ned. pond >i Ó,22'/2 cents. - 0,20 - 0,15 - 0,17'/, Heden overleed onze hartelijk geliefde Moeder en Bebuwd- Moeder, NEELTJE van VERRE, Weduwe van C. Koole, in den ouderdom van bijna 86 jaren. Zierikzee, Uit aller naam, den 14 September 1847. L. KOOLE. te zierikzee rij de wed. a. de vos en zoon stads. drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2