ZIE RIRZ EE SCI1K COUKAIT, VHIJD&G A.0 1847. 17 SEPTEMBER. JVieuwst ijding en 75. DUITSCIILAND. FRANKFORT, den 11 September. Bij den overvloedigen oogst dacht men in Rome dat het verbod van nitvoer van granen en leef- togt zoude zijn ingetrokken doch het tegendeel heeft plaats gehad. Het pauselijke bestuur heeft gelast, dat in al de provinciën van den Kerkeliftcn Staat flc *c. r-raad ••«r. koren ifs ,1., geringste-hoeveel heid niet uitgezonderd door de bezitters zal moeten -worden ken baar gemaakt, en door de overheden worden opgenomen; om het even, of de bezitter tot de geestelijkheid behoort, dan wel tot den burgerstand. Op nieuw is ten strengste aan de russisclie onderdanen verboden eenige hunner in het rijk gelegene onroerende goederen buiten 's lands te verzekeren in geval van overtreding zullen zij aan de kroon 3 pc.' van de waarde der verzekerde voorwerpen te betalen hebben. Ook zijn alle in Rusland bestaande of nog op Ie riglen assurantie-maat schappijen tegen brandschade verpligt van alle verzekerde voorwerpen ter waarde van 1000 z. r. 75 kopek z. te betalen, te besteden tot verbetering der policie in de sleden waar de verzekerde voorwerpen gelegen zijn. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 11 September. De generaal Esparlerohertog der overwinning, die eindelijk in Spanje is teruggeroepen zal Engeland verlaten. Hij zal zich den 28 dezer maand naar llrussel en van daar met zijne vrouw en zijne nicht naar Madrid begeven. Op den 23 der vorige maand is het vier jaren geleden dat de generaal Espar lero de generaal van Halen en 15 hunner vrienden naar Engeland zijn gekomen. De belangrijke beriglen uit Spanje verklaren genoeg zaam deze terugkomst en zijne vrienden in Engeland verheugen zich over de redenen van dit vertrek want weinige vreemdelingen zijn aldaar meer bewonderd en geacht geweest dan Esparlero. FRANKRIJK. PARIJS, den 11 September. He,t gouvernement heeft de tijding ontvangen, dat Abelel-Eaderna de overwinning van Taza zich ter naouwernood den lijd gegeven heeft om een genoegzaam sterk gar nizoen in die stad te leggen en met geforceerde marschen naar Fez voorlgerukt is. Men verwachtte (e Algiers met elk oogenblik de tij ding, dat Fez de poorten voor den emir geopend had. De zoogenaamde helsche werktuigen welke tegenwoordig zoo veelvuldig in de straten van Parijs losbranden en welker slag omtrent met dien van ecne groote ruiters-pistool gelijk staatbestaan uit eene soort van kleine looden bom, of juister een half bolletje, dat van binnen bol en zoo groot ais oen groote notendop is. Aan den platten kant hebben zij een gaatje, waarin de lont geplaatst wordt; het bovendeel van bet halve bolletje is met een kegel van zink over dekt, van gedaante als een peperbuis, met ijzerdraad vastgemaakt en op de wijs van een schuimspaan met gaatjes doorboord om de noodige lucht te verschaffen, ten einde de lont niet nilga. Boven 3an den kegel is een haakje, waaraan een draadje gehecht wordt, opdat hij, die zich met het op straat nederleggen dier gevaarlijke voorwerpen belast, ze op den grond kan laten zakken, zonder eenige zigtbare beweging te maken, die hem zou kunnen verraden. zich naar Algiers ho- keizer van Marocco Den 13. De generaal de Lamoricière heeft geveri. De regerjng zou besloten bebben den tegen Abd-el-Kadcr te ondersteunen. R E L G I E. BRUSSEL, den 12 September. Onze bladen behelzen de bijzon derheden der feesten die dit jaar ter viering der September-dagen gegeven zullen worden. De stedelijke regering heeft prijzen uitge loofd voor onderscheiden wedstrijden met kruis- en handboogals ook met vuurgeweer en het gouvernement zal behalve andere pleg- tigheden den 28 een groot militair feest doen houden waartoe de thans te Beverloo gekampeerde divisie zich naar den omlrek van Brussel begeven zal. Van de zijde der bewindslieden wordt verzekerd dat dit militaire schouwspel reg! luisterrijk zal zijn en dat men er prijs op stelt, om bij die gelegenheid aan de alsdan in Brussel ver- eenigde vreemdelingen te toonen over welke militaire magt Belgie kan beschikken. Zoo gemeld wordt, zullen bij die gelegenheid, op onderscheidene punten 26 halaillons en 21 eskadrons vereenigd wor den met 9 bespannen batterijen een en ander begroot op 20- a 30,000 man welk een spiegelgevecht zullen houden onder de beve len van de generaals 1'Olivier en Prisse. De regering heeft' een prijs van 3000 franks uitgeloofd aan dengeen die aan de justitie of policie beriglen verschaffen zal ge schikt om teweeg te brengen dat de daders en medepligligen van den driedubbelen moord op de personen van mej. Evenepoel en bare heide dienstmeisjes gepleegd in handen van het gcregt geraken. Dit schijnt aan te duiden dat men nog niet op bet spoor der schuldigen is. Kan men hen magtig worden zoo bestaat er volgens de ge ruchten ook in deze zaak een der herkenningsmiddelen die zich bij den moord der hertogin de Prnslin hebben opgedaan in de toego- Ilemde hand van een der vermoorde dienstmeisjes namelijk is zegt men oen plok haar van haren verinoedelijken moordenaar gevonden. Dat er lieden en wel ontslagene tuchtelingen als verdacht zijn gevat is zeker. Minder geloollijk is hel vertelseldal zulks zoude zijn geschied op de aanwijzing, welke de regterlijke ambtenaren van eene gemagnetiseerde vrouw, of dusgenaamde somnambule, zouden hebben bekomen. Den 9 dezer is te Antwerpen te water gelaten eene vlottende vuurbaak, bestemd voor de kusten aan den mond der Schelde. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 September. Uit 's Hertogenbosch meldt men dal Z. M. voor hoogstdeszelfs rekening beeft doen aankoopen het sehoone en uitgestrekte buitengoed met de daarbij behoorendo landerijen van den Sièei nz.r li. -Hartogen isie Yugbtgenaamd. Vlijt en Zegen, vroeger behoord hebbende aan de kloostervereeniging der Karlhuizers. Ook moeten bij dezelfde gelegenheid tot verhoogde prijzen voor rekening van den koning aangekocht zijn de landerijen benoodigd tot het opwerpen van de lunet n.° 8 behoorende tot het verschanst legerkamp Koning Willem II; welke gronden vervolgens wederom tegen de vroeger gedane taxatie door boogstdcnzelven aan het land zullen worden overgegeven waardoor processen tot ont eigening te.n algemeenen nutte zullen worden vermeden op gelijke wijs moet ook Z. M. gehandeld hebben met de gronden thans ge bruikt wordende tot het opwerpen der lunet n.° 6. Uit Tilburg wordt gemeld dat men met het bouwen van het nieuwe paleis voor Z. M. den koning reeds vier ellen boven den grond gevorderd is en als eene bijzonderheid wordt hierbij gevoegd dat de meeste steenen welke aan dal paleis gebruikt worden op des konings eigen steenbakkerij aldaar gebakken worden. De hooge raad heeft dezer dagen weder eene nieuwe kwestie over "de toepassing van de zeven-kinderen-wel beslist. Een vader na melijk wiens zevende kind nog onder vigueur der wet van nivöse was geboren, doch die, na de invoering der intrekkings-weteen 7.0011 ter opvoeding door den staat had aangewezen verlangde toe- laling om te dier zake kosteloos-té procederen. De hooge raad heeft echter dat verzoek ex meritis causae afgewezen zoodat hij die vroeger het regt had om gedurende drie maanden na de ge boorte van zijn laatste kind den last der opvoeding van een tien jarigen zoon aan den staat over te dragen liet faveur van dien ter mijn dadelijk bij het in werking komen der nieuwe wet heeft ver loren. Den 14. Z. M. de koning wordt aanstaanden dingsdag in deze residentie terug verwacht. De markies de Thouars heeft deze residentie donderdag avond verlaten en zich naar Amsterdam begeven. Hij verkeerde in een. hoogst zemiwachtigen toestand. Sedert eenige dagen is te Rotterdam enne nieuwe stedelijke veror dening in werking gekomen die de bevordering der zedelijkheid dier stad op liet, oog heeft maar waaraan de policie vrij wat werk heeft om die te handhaven. Zoowel voor de bekende huizen als langs de stralen mogen de publieke vrouwen niemand aanhouden. De over- treedsters van deze verordening worden door de ijverige policie dadelijk in arrest genomen. (lp de tentoonstelling van het genootschap voor landbouw en kruid kunde te Utrecht, den 18, 19 en 20 September e. k. zullen zilveren medailles worden verleend voor eene schoof rogge eene schoof tarwe en eene schoof boekweit, uitmuntende door slroo en zaad door den inzender geoogst van een stuk land. niet kleiner dan bunder, en niet gemaakt van uitgezochte halmen benevens twee gouden me dailles voor de verzameling van groenten, welke door keurigheid van soort en verscheidenheid liet meest uitmunt, en eene zilveren voor de daarbij het naast in aanmerking komende. Uit Delft meldt men van den 13 dezer: Dezer dagen heeft er aan de Gaag nabij Schipluiden een dolle hond gcloopcn die onder scheiden honden en andere dieren ook enkele mensehen heeft, waarop inen een aantal honden welke verondersteld door hem te zijn aangevallen van kant heeft gemaakt. Do van de Maasdijk gekomen en moet na eenige gemeeulen loopen te hebben te Naaldwijk zijn doodgeslagen. gebeten werden bond is doorga- Zondag jldes namiddags, is in do gemeente Hem! rik-ïdo-Ambacht (bij Dordrecht) brand ontslaan waardoor de vlasstelling van de wed, II. van der Slel, met den .voorraad van-vius en zaad, in de asch gelégd is. Uit Groningen meldt men van den II dezer: Naar aanleiding van een nu donderdag hier ontvangen berigt nit Antwerpen naar luid waarvan de toestand der aardappels in de omstreken dier stad allerongunstigst ja nog erger dan ten vorigen jare zou wezen meenden wij dat bet om het verspreiden van valsche geruchten te weren welligt niet ondienstig kan zijn pok bij ons weder een naauwkeurig onderzoek te doen naar het nog te veld staande aard appelgewas. Tot ons onuitsprekelijk genoegen kunnen wij thans, met betrekking daartoe medodeelen dat de berigten door ons, in deze provincie ingewonnen bijna niets te wenschen overlaten daar toch <le zomeraardappel volkomen gelukt mag heeten de zoogenaamde vrocgrijpen die eerstdaags staan gerooid te worden volstrekt geen sporen van bederf vertoonen en de eigenlijke winteraardappels zoo groen en weelderig staan als ze dal ooit kunnen wezen. Zoo er dan nog eenige oorzaak tot klagen mogt bestaan dan kan bet slechts deze zijn dat de zouieraardappels en ook de vrocgrijpen door de langdurige droogte, eenigzins klein van stuk zijn gebleven waar tegen zij echter op vele plaatsen ook zooveel Ie ruimer schudden

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1