ZIE RIK.ZEESCHE COURANT. Jüt.o 73. VRIJDAG A 0 1847. 10 SEPTEMBER. JSesturen en Administratien. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1EHIKZFF. Gezien de resolutie van heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincievan don 13 Augustus jongstleden n,° 30,, waarbij wordt >o nonnen gegeven dat er bij H. K. G. A. geeno bedenkingen beslaan, tegen bet Reglement van Policie voor de Haven dezer Stad en bet daarbij behoorende tarief der loonen voor den havenmeester den sasmeesler en de bruggeüeden zoo als het een en ander is vastge steld door den Raad dezer Stad, den 12 Mei dezes jaars, zoodat die verordeningen gevoegelijk in werking kunnen worden gebragt. Brengen bij deze ter kennis van het publiek dat het hierna vol gende reglement en tarief, van heden af, wordt ingevoerd, met in trekking van alle vroegere op dit stuk bestaande verordeningen met bepaling dat afdrukken daarvan zullen worden gezonden aan de Regterlijke magt met uitriondiging om aan de uitvoering de hand te houden mitsgaders aan den havenmeester den sasmeesler en de bruggeüeden ten fine .van naleving.. Afgekondigd van den Baadhuize der Stad Zierikzee, don 8 Sep tember 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NB. Vit hoofde der uitgebreidheid van het reglement, en tarief, wordt hetzelve hier niet opgenomenmaar ligt ter inzage van een iegelijk Ier Stedelijke Secretarie. Nieuwstijdingen. FRANKRIJK. PARUSden 4 September. Eene twist tusschen een schoenmaker met een zijher knechten, over loon, heeft in de straat S.'-üonoré eergisteren aanleiding gegeven tol een volksoploop. A lie woelgeesten vloeijen op dit vereenigingspuntdoor eene toevallige wijs ontstaan te zanten om op het minste teeken ongeregeldheden te beginnen. Die volksvereenigingen beginnen tegen het sluiten der werkplaatsen en bestaan meestal uit werklieden van eenen onrustiger) aard zooals de hoofdstad er zoo velen oplevert. Gisteren avond was de zamen- scholing weder hijzonder talrijk en zijn er sterke patrouilles kavallerie vereischtom ze, uiteen te drijven. Aleer dan 100 personen zijn in hechtenis genomen. Gelukkig kwam tegen 10 ure eene zware regen bui welke, in digte vlagen nederstortendede massa spoedig uiteen deed gaan. Ongelukkigerwijs raken vele onnoozelen die zich meestal uit nieuwsgierigheid op de plaats bevinden in het gedrang en soms in hechtenis. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 7 September. Men verneemt dat in de aanslaande zitting der staten-generaal in October aanslaande, aan de vergadering zullen worden aangeboden nieuwe ontwerpen van wet, uitmakende het tweede en derde Boek van het Nederlandscb Wet boek van Sir,afreet. Z. M. de koning is den 1 dezer in den hesten welstand te Beinrichau in Silezie, aangekomen. Het heeft den koning behaagd te benoemen tot gouverneur der provincie Gelderland z. exc. den heer IF. A. baron Schimmelpenninclc van der Oije tot heide de Pollen oud-minister van bin'nenlaridsche zaken thans minister van staat, lid van dageerste kamer der staten- goneraal en kanselier der beide Nederlandsche Ridder-Orden. Zaturdag avond is van Leiden herwaarts vervoerd en naar bet buis van burgerlijke en militaire verzekering geleid do markies de Thouars. Waarschijnlijk dient deze overbrenging om voor de arron- dissements regtbank alhier teregt te slaan bij de behandeling van bet verzet van den markies tegen het vonnis der regthank van 27 Mei jl. waarbij hij wegens een in den Burger van 16 September 1846 geplaatst artikel bij verstek schuldig verklaard is aan laster in gedrukte en verspreide geschriften en deswege veroordeeld lot ge vangenis "van drie maanden geldboete van f 100 enz. Den 8, Eergisteren heeft do markies de Thouars, ten gevolge van het vonnis bij verstek der arrondissements regthank alhier van den 27 Mei jl. zich bij deurwaarders-akte verzet tegen dat bij ver stek gewezen vonnis. Ten gevolge daarvan is hij onrniddelijk in vrij heid gosield zullende de behandeling zijner zaak op nieuw plaats bobben op aanstaanden donderdag. Een duitseh blad meldt dat eene zuid-duitsche regering aan do hondsvergadering beeft voorgesteld dat de regeringen mogten overeenkomen om voortaan den uitvoer van de noodigsle levens- Middelen onderling niet meer te belemmeren. De in aanbouw zijnde Zuiderkerk te Rotterdam is op den 4 de- Wr. met bare torenspits versierd, welke eindigt in een fleuron van pogoien zink, met eene middellijn van 1,52 en eene zwaarte van ';"-3 ried. ponden. Volgens gedane vergelijking verheft zich de punt dezer kerk nu 3,09 el boven het hoogste punt van den toren der ëvoote kerk. De aannemer heeft, bij gelegenheid van die plaatsing der spits, de 70 daaraan werkende arbeiders feestelijk onthaald op ham hrood boter kaas en ieder een flesch rooden wijn terwijl de heeren gecommitteerden aan ieder hunner f 2 ten geschenke ge geven hebben. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 3 dezer: De hooge waterstand levert in onze omstreken weder een treurig schouwspel op. Alle landerijen, 'in het Bosch broek gelegen, tot, legen Herlaad, S.'-Michiels-Gestel Dungen Berlicum Pettelaer en Hinlhem staan diep onder water en wanneer de was van het water niet spoedig vermindert in de polders van het Aardveil Muntel en "VlierJ het Bosscheveld en Maaij welke eerste reeds eenmaal bezweken zijn dan is het ook te vreezen dat het Bosscheveld en Maaij dat in het af'geloopen voorjaar zich de kosten eener groote waterkeering heeft moeten laten welgevallen op het punt staan eene tweede te moeten aanvangen. Mogt er toch spoedig in dezen stand van zaken middelen beraamd worden om onze provincie van den ondragelijker) last dier overslroomingen te bevrijden. Alen verneemt naderdat de somnambulemevr. W. welke beschuldigd wordt tot den dood van den heer Mochez aanleiding te hebben gegeven en daarom in hechtenis genomen is tot een oud adellijk antwerpsch geslacht behoort. Zij is omstreeks 42 jaren oud en werd dikwijls door dien heer bezocht. De apotheker die ge zegd werd de kruiden te hebben geleverd heeft in den brief aan een der antwerpsche bladen zijne onschuld aan den dood van zijnen vriend betuigt. In weêrwi! der ijverigste nasporingen van de policie heeft men niets gevonden dat tot de ontdekking kan leiden van de schuldigen aan de moorden bij den heer Evenepoel te Brussel. Verscheiden per sonen die in hechtenis waren genomen heeft men na ondergaan verhoor weder op vrije voelen moeten stellen, De werkzaamheden aan den dom te Keulen worden met ijver voort gezet. Intussehen is van dit reusachtige werk nng maar alleen het koor geheel voltooid, en zullen, volgens vrij naauwkeurige berekeningen, minstens nng 50 a 60 jaren en groote geldelijke opofferingen gevorderd word"- voor deze trolscho eathedraa! geheel za! zijn afgebouwd. Alen zegt ecliterdat de bouwmeesters zich hebben willen verbinden, om het gebouw in 20 jaren to voltooijen indien men hun voor eene som van 20 millioen gedurende dit tijdvak instaat. Bij de bestaande om standigheden kan alzoo dit groole werk dat voor verscheiden eeuwen begonnen werd nog wel eene eeuw vereischen. Dezer dagen beeft eene onvoorzigtigheid waartegen de ondervin ding nog steeds te vergeefs schijnt Ie waarschuwen verscheidene faniiliën te Neuilly, in Frankrijk, in droefheid gedompeld. Zekere Larrieu hield hij het bureau van omnibussen eene soort van open tafel waaraan verscheidene personen uit den omtrek deel namen. Eergisteren had Larrieu op eene wandeling in het bosch van Bou logne champignons geplukt en liet die voor den maaltijd klaar maken. Acht personen aten er van maar reeds eenige uren daarna gevoelden al deze ongelukkigen hevige kolijken en in weerwil van de spoedig tocgebraglo hulp bezweken weldra vier van hen onder de hevigste pijnpn en drie overige verkeeren in hot grootste gevaar; alleen de tieef van Larrieu heeft er niets van geweten. Wederom een gruwelijke moord van een man op zijne vrouw, ditmaal echter niet in de fransche hoofdstad maar in bet dorp Montplaisir (arrondissement Saintes). Zekere hellot woonde in dit dorp met zijne vrouw en dochter. Sedert lang hadden er dagelijks twisten tusschen de beide echtelieden plaats, llellol, driftig en twist ziek van aard bedreigde dikwijls zijne vrouw met den dood. Bij al die twisten nam de dochter steeds partij voor hare moeder en liet zich dikwerf in hevige bewoordingen tegen den vader uit. In den avond van den 28 der vorige maand ontstond er wederom twist. Na eenige wederzijds gewisselde beljeedigende uitdrukkingen wapende zich de vader met een snaphaan met dubbelen loop, en schoot twee malen op zijne dochterwelke hij in den rug en aan het hoofd raakte. Moeder en dochter namen daarop de vlugt bij eene buur vrouw. Bcllot volgde haar met eene hooivork. Op weg ontmoette bij eene vrouw welke hij met genoemd werktuig een hevigen slag in de lies toehragt. Hij'komt vervolgens in de kamer, waar zijne vrouw en dochter zich zochten te verbergen. Hij werpt zich het eerst op zijne ongelukkige vrouw en brengt haar met de hooivork een slag in de buik toe. Die ongelukkige valt en geeft eenige uren daarna den geest. Intussehen had zich do dochter in een bed ver scholen. De vader wiens woede nog niét gestild is brengt haar met de hooivork een slag in den linker-arm toe. Hij gaat heen doch vindt, öp de plaats de vrouw, bij wie de zijnen'de wijk hebben ge nomen en werpt zich op haar. De vrouw vraagt geknield om ge nade zij bidt hem haar om bare twee kinderen het leven te laten. Niets is ecliter in staat zijne woede te stillen hij brengt haar wederom met de hooivork twee hevige slagen op den arm en op de zijde toe. Bellot vertrekt, en begeeft zich, gewapend met een snap haan naar zijn schoonzoon. Gelukkig was deze niet te huis. De razende keert eindelijk naar huis terug. Eenige uren verstrijken en men hoort de ontploffing van een vuurwapen, leder bewoner van het dorp is echter bevreesd men sluit zich in zijne woning op en durft niet uitgaan. Omstreeks middernacht hoort men het geroep van brandToen snelde men heen en vond Bellot dood op den

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1