mscim Ik Jf.° 72. D1NGSDAG A.° 1847a COURANT. 7 SEPTEMBER. Besturen en A dm in is t r a t i n Nieuwstijdingen lllk£d NO TIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van cle Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met overleg van Hun Ed. Gr. Acht baren de Gedeputeerde Staten is bepaald dat in deze Provincie voor dit ianr de orante Jet' zal geopend, zijn op Woensdag den 3 September aanstaande mitsgaders datmet betrekking tot de lange Jagt op het publieke jogtveld in het l5l° 3d° 4d° en 5d° district is vastgesteld Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks als in het 1ste district des Woensdags en Zalurdags in het 3de district des Maandags en Vrijdags, en in het 4d° en 5d° district des Dingsdags en Vrij dags zal mogen uitgeoefend worden Dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen ge vangen worden Dat geene vereeniade jagt met lange honden zal mogen ge houden worden en dat degenen welke die jagt uitoefenen steeds 1000 ellen of ongeveer ééne nedorlandsche mijl van el kander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop nog graangewassen of peulvruchten te velde slaan en do oogst nog niet zal zijn afgeloopen wordende de eigenaren van privatieve jagten grenzende aan de zee of rivieren aandachtig gemaakt dat dezelve mede aan de zijde van die wateren bebooren afgepaald te worden en wijders de belanghebbenden onderrigt dat degenen die wild zullen wenschen te vervoeren naar provinciën alwaar de jagt nog niet is geopend zich lot het bekomen van consent-biljetten lot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaalhlud geplaatst en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter alfixie toege zonden worden. Middelburgden 31 Augustus 1847. De Staatsraad Gouverneur vonrnoemd VAN VREDENBURCH. RIJKS-BETALINGEN. De ARRONDISSEMENTS-BETAALMEESTER to Zierikzee adver teert dat van heden tot en met den laalslen dezer maand ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald aan do Ambtenaren binnen deze Stad de Tractementen en Toelagen over het 3de kwartaal 1847. Zierikzee, 7 September 1847. De Betaalmeester voornoemd R. S. BOEIJE. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 1 September. Z. K. H. p rins Hendrik der Neder landen is II. donderdag namiddag, met hot nederlandsche eskader onder zijn bevel, in het Frith, bij Leith in Schotland aangekomen. Vervolgens is de prins, onder de vereischte eerbewijzen, aan land gekomen en heeft Edemburg bezocht. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 3 September. Het bezetten van Ferrara door de oostenrijksche troepen is een onderwerp van twistgeschrijf geworden waarvan de meeste dagbladen in Frankrijk en elders zich hebben meester gemaakt. Het is tegenwoordig de groole zaakwaarmede men zich dagelijks bezig houdt. In het algemeen twijfelt rnen niet meer of do geschillen tusschen Oostenrijk en de pauselijke regering zullen op eene vreedzame wijze bijgelegd worden. Het fransch- eskader manoeuvreert met groote vertooning in de baaijen van Baja en Napels het schijnt er vermaak in te scheppen in dit oogenblik van algemeene verwarring in Italië bier eene be schermende rol te spelen. De Engeischen schijnen hetzelve die rol ditmaal zonder wangunst over te laten welligt wachten zij op het oogenblik om almede in het troebel water eenig viscbje te kunnen vangen. B E L G I E. BRUSSEL den 3 September. Ook hier is een vreesselijke moord dneb zoo het schijnt door gewone huisbrekers begaan. Zekere heer Evenepoel, een bijzondere ontvanger of rentmeester van den graaf de Merodebewoonde met zijne 40- of 50jarige zuster, twee dienst meisjes en een knecht, die echter niet aldaar slaapt, een buis, dat van voren met een blinden muur welke eene voorplaats omsluit aan het plein S.'-Geri en van achter met renen tuin aan de rivier de Senne uitkomt. De heer Evenepoel was gisteren in den schouw burg; de knecht, volgens gewoonte ruim 9 ure 'savonds aan huis komende om voeder voor de paarden en honden zijns meesters, die elders geplaatst waren te halen vond de twee dienstmeisjes in een kamertje beneden vermoord met vreesselijke wonden aan den hals en badende in haar bloed. De jufvrouw van den huize lag op gelijke wijs om hals gehragtin eene bovenkamer. De meubelen waren opengebroken juweelen en geld waarbij nederlandsche drie guldens, geroofd en geheel het huis vol bloedige sporen. Men heeft volstrekt geene aanduiding der daders, maar de knecht en twee an dere manspersonen, vrijers, zoo men zegt, van de meiden, worden gevangen gehouden. De minister Rogier is er op gesteld om de omwentelings feesten ditmaal regt luisterrijk te vieren. Vermits zijn ambtgenoot van financiën daartoe geene genegenheid betoonde en ook geene middelen bezatheeft hij zich tot den minister van oorlog gewend met welks hulp lot het bedoelde einde 10- a 15,000 man troepen in 'en om Brussel zuilen wol den vereenigd die een militair schouwspel zullen geven hetwelk niet alleen door belgische maar ook zoo men hooptdoor fransche vorsten zal worden bijgewoond. Den 4. Aangaande den moord in de woning van den heer Evenepoel verneemt men nog niets naders; intusschen zet de justitie hare nasporingen ijverig voort om de daders te ontdekken. Do huisknecht is op vrije voelen gesteld doch de twee vrijers der dienst maagden alsmede een koetsier worden voorloopig in hechtenis gehouden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 5 September. Eergisteren middag is II. M. de koningin van Soestdijk naar Zwitserland vertrokken. Men verneemt dat de inspectie over de zich met verlof be vindende miliciens wederom dit jaar slechts éénmaal, en wel in de maand October aanstaande, zal gehouden worden. De in de maanden Maart en April dezes jaars door de Ned. Handel-Maatsehappij genomene maatregelen ter voorkoming van eenen stilstand van werk in Twenthezullen met het einde dezer maand afloopen. Er zijn alsdan vervaardigd twee millioenen ellen en calicotsen vier Smillioenen ellen, geschikt voor inlandscb debiet. Gisteren passeerde te Leiden de markies de Thóuars komende laatst van Alphen. Na eenigen tijd op het huis van arrest 's Gra- venstein te hebben doorgebragtis hij van daar met nog 3 andere gevangenen in een rijtuig gevankelijk naar deze residentie gebragt. Het te Amsterdam uitkomend dagblad de Tijd meldt, op grond van een bijzonder berigt uit Rome dat de onderhandelingen tusschen den paus en den keizer van Rusland over de aangelegenheden der Katholijken in dat rijk gelukkig ten einde gebragt zijn. De keizer zou eindelijk zijn toegetreden en de onderhandelingen hebben aan gevat op een terrein waar het kerkelijk opperhoofd zich met hem verstaan kon. Do Volksvriend deelt, in het jl. donderdag uitgekomen nommer, naar aanleiding van het eerlang vijfjarig bestaan der Nederlandsche Vereeniging tot afschafiing van sterken drank bet een en ander omtrent den oorsprongde inrigting en den toestand dier vereeniging mede. Men ziet daaruit onder meerdere bijzonderheden dat het getal der correspondenten in Mei laatstleden 202 verspreid in 108 plaatsen, bedroeg, dat der afdeelingen 16 en dat der leden 3886. -Hetzelfde wél geschreven maandblad deelt mede, dat de permanente Hcommissie uit den raad van bestuur der Anna Paulowiia-inaalschappij het gebruik van sterken drank in de nieuw ontgonnen Anna Pau- iowna-polder zoo veel mogelijk tegengaat, en, onder anderen, besloten beeft onder de voorwaarden van verhuring dor arbeiderswoningen eene bepaling op te nemen dat in de verhuurde woning geene tap perij zal mogen worden uitgeoefend noch eenige sterken drank zal mogen worden verkocht. Van 30 Augustus tot 4 September zijn te Amsterdam bij den burgerlijken stand ingeschreven: geborenen 94 en overledenen 150; sedert 1 Januarij dezes jaars bedraagt hel getal geborenen aldaar 4557 en dat der overledenen 7118. In den nacht van jl. zaturdag op zondag, ten 1 ure, is er brand ontslaan te Amsterdam op den Vijgendam in den boekwinkel van de boeren C. van der Beek Comp. (vroeger de Canongeltewelke spoedig zoo hevig toenam dal het geheele perceel is uitgebrand en de belendende perceelen aanmerkelijk beschadigd zijn. Ongeveer ten 5 ure was men den brand zoo ver meester dal het gevaar voor verderen voortgang als geweken beschouwd kon worden. De heer C. van der Beek bevindt zich op dit oogenblik buiten 's lands. In den laten avond van donderdag jl. is de pelmolen genaamd de Berg, gelegen aan den straatweg bij bet dorp Hilligersberg (nabij Rotterdam) nagenoeg geheel afgebrand. Uit Arnhem wordt van den 2 dezer gemeld Gcpasseerden nacht kregen de personen van Jacobus Sanders en Anton Jacobischoen- mnkersgezellen in eene herberg woorden omtrent bet dansen met een meisje hetwelk ten gevolgo had dat Jacobi hot regter-oor van Sanders in den mond nam daar in beet en met denzelven tegen den grond viel van elkander gescheiden zijnde miste Sanders zijn geheel oor dat niettegenstaande alle aangewende moeite in de dans zaal waar zulks was gebeurd niet is teruggevonden hetgeen doet veronderstellen dat Jacobi zulks heeft doorgezwolgen. Men meldt uit Alkmaar van den 2 dezer In den afgeloopen

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1