S&eet ij d in gen. Dec 29. 7.. M. de koning is 11. dingsdag avond (en lialf 12 (ire aan boord van bet koninklijk stoomjagt te Dusseldorp aange komen on beeft de reis naar Weimar onverwijld voortgezet. Z. M. wordt den 20 September in deze residentie terugverwacht. Naar men vernpomt bestaat bij H. Mde koningin hot voor nemen om, alvorens van Soestdijk inde residentie terug te keeren eene buitenlandse!»; reis te ondernemen, zoo men zegt, naar Zwit serland. Ook verneemt men dat Z. Ti. TT. prins Alexander zich naar Ma dera of Maltha zal begeven lot verdere herstelling zijner gezondheid en aldaar eenigen tijd denkt te verblijven. Naar men verneemt zijn de rioöiiige bevelen gegeven om op den 2G September aanstaande eenen algemeenen dankdag in het vaderland te houden voor den gezegenden oogst. Naar men verneemt zijn ook te Amsterdam valsche nieuwe guldens in omloop die echter herkenbaar zijn aan derzelver lood kleur liglheid en gebrekkig randschrift. - De. markies de Thouarstegen wien onlangs door het prov. hof in Zeeland bet vonnis der arrend.-regtbank te Zierikzee bij verstek is bevestigd bevindt zich naar inen verneemt in bet Hanoversche. LEEUWARDEN den 25 Augustus. Gisteren beeft bet provin ciaal geregtshof van Vriesland zitting gehouden over 3 personen welke beschuldigd' waren deel genomen te hebben aan de ongeregeld heden van 25 .1 unij f 1Allen zijn vrijgesproken van de beschuldi ging dat, zij de inwoners aanryj.zpt hadden jot moord of plundering en daarop in vrijheid gesteld doch twee van hén zijn dadelijk ver wezen naar de arrondissements-regtbank als beschuldigd van verzet tegen de polioie en militaire magt. Naar men verneemt is bet aantal beschuldigden ten opzigle der Junij-önluslen welke in verze kerde bewaring zijn, ongeveer 21, waaronder zich 15 uit Harlingen be.vimlen. In deze provincie alsook iri Groningen worden tegenwoordig de aardappelen op levering, verkocht voor f 1 bet mud. Naar men verzekert, zal eerlang worden aanbesteed bet digten van de openingen welke thans nog gevonden worden in den ring dijk rondom het Haarlemmer-Meeraan bet Sparen, bij de Kaag eti bij de Oude Wetering; derwijzd dat de droog te maken oppervlakte in de eerste helft van bet aanstaande jaar 1848 zoude kannen worden afgesloten Door inspanning van kracht eti bet aanwenden van doeltreffende middelen beeft men bet bezwanr hetwelk den arbeid aan de grondvesten van hot werktuig de Grutjuius aan den mond van bet Sparen zoo zeer heeft belemmerd kunnen overwinnen zó'odat men niet bet metselwerk retells aanmerkelijk is gevorderd en de verdere bouw van dit werktuig, evenmin als die van de Lijnden niet verder zó! behoeven vertraagd te worden. De pobier eenmaal afgesloten zijnde kan men een begin maken niet de ontlasting van bet water hetwelk dezelve bevat. Het sehonnc landgoed de Hemelsche llerg. nabij Arnhem is in veiling toegewezen aan den beer Kneppelhoul te Leiden voor dó som vari f 125,000. Te Leiden beeft een droevig ongeluk plaats gehad hetwelk tot een waarschuwend voorbeeld voor anderen moge strekken. Een ver- Wersknechl werkte aan een huis, op eene ladder die uil een raam der tweede verdieping was uitgestoken gelijk zulk» onvoorzigtigerwijs meermalen gebruikelijk is tot voorkoming van een' steiger. De leer jongen die op het andere einde van de ladder binnen "s kamers zat om die in evenwigt Ie houden is in slaap gevallen en van du ladder afgegleden. Deze is daarop uit het raam geslagen en de werkman op de binnenplaats op zijn hoofd neergevallen en zoodanig gekwetst geraaktdat bij weinige oogenblikkën daarna den geest gaf. Men meldt uit Breda van den 28 dezer: Gisteren bad te dezer stede een treurig voorval plaats. Drie kinderen speelden op het plein nabij den wal waar men de stads vuilnis neder.werpl. ?-ij Schijnen daar vergiftige kruiden gevonden en het zaad gegeten *.e hebben ten gevolge waarvan zij zeer ongesteld werden. Eert der 'kindóren stierf kort daarop en bij het onderzoek van vvegs do' plaat selijke geneeskundige commissie werden in de maag van hetzelve danige zaadkorrels gevonden hoogst waarschijnlijk van den gewonen doornappel datura stramoniumj. De beide andere kinderen welke door spoedig' aangewende hulp behouden werden, bsdilen'de bessen gegeten van de zwarte nachtschade' solanum nigrum). Dez.ér dagen hebben onk in Vriesland bij Dockum en bij Tjom- riiarum zware branden plaats gehad ten gevolge van het brooijen van bet hooi. Door den brand nabij Tjurnmarum is eene groóte boerenplaats geheel in de asch gelegd. "Rij Dockum is, behalve de hooischuur een sta! met eenig vee en eene hoeveelheid kaas eene prooi der vlammen geworden. Deze laatste brand beeft bovendien de stad Dockum zelve bedreigd. Dezelve is "namelijk lot vier naast de gemelde gebouwen gelegene arbeiders-Woningen en vervolgens tot eene turfschuur overgeslagen ten gevolge waarvan de stad In gevaar gekomen zou zijn indien de wind sterker ware geworden. Door de ijverige en onvermoeide pogingen van de uit Dockum ter hulp gesnélde ingezetenen is men ecbler den brand gelukkig mees ter geworden. Bij Utrecht beeft olmede een hevige brand veel verwoesting aan- gerigt. Do pelmolen van den beer van Stochumbuiten de Weerd- barrjèreeen nnbrjstnande hooiberg en een naburig huisje zijn in den laten avond van dingsdag jl. afgebrand. Al het verbrande was foor brandschade verzekerd. In de rig'ting werwaarts de vonken door een feilen wind werden voortgestuwd, waren gelukkig geene gebouwen indien de wind eene andere'wending bad genomen, zou de verwoesting verschrikkelijk hebben kunnen zijn. Naar men uit Groningen schrijft is de brand die in de veenen onder de gemeente Onstwedde was ontstaan en tot in de gemeente Nieuwe'Pekel-A dreigde door te dringen, door doelmatige'middelen in zijnen verderen voortgang gestuit of gebluscht geworden zoodat hij geens meerdere-gevreesde gevolgen gehad beeft. Langen lijd geleden werci in de openbare dagbladen veel gesproken van eff> lijk. dat ie Duren 'm het slagthuis aan een baak hangende .«i> met wonden overdektwas gevonden. Eenigé degen geleden deed de policie onderzoek naar gestolen voorwerpen in een huis, dat "op eenigen afstand van de stad gelegen is. Er was bij de komst van den commissaris slechts ééne vrouw aanwezig, die op het.gezigt der justitie verschrikt meer bekende dan men eigenlijk kwam vragen en onder anderen dat hare huisgenooten de moordenaars van den bewuslen gebeitnzinnigen vreemdeling waren. De oogst is dit jaar in het hertogdom Nassau zoo overvloedig, dat dn hertog bevel gegeven beeft, aan de landlieden, uit de hein toebehoorende bo9schen de noodige stutten voor de vruchtboomen kosteloos te doen uitreiken. Hel aantal dezer stutten bedraagt voor bet district Höchst alleen 80,000. In dezelfde streek zijn door bui- tenlandsche koopers vele duizenden muddon appelen delfieSte soorten legen 1 gulden het mud opgekocht. Zij zullen grootendeels naar Engeland gezonden worden. Bij de laatste trekking der frankforter lolerij is de prijs van 20,000 florijnen, zoo men algemeen verzekertaan den baron Salomon Roth schild, te Weenen ten deele gevallen. Jl. vrijdag morgen ongeveer 10 ure op bet oogenblik dat een der hooien de Cricket genaamd welke voor een halve stuiver per sonen van de eene zijde der rivier de Teems, Ie Londen naar de andere brengt gereed lag te vertrekken sprong de ketel met een Vervaarlijken slag zoodat vele der passagiers welke zich in de na bijheid en op bet dek bevonden in de lucht werden geworpen. Naar men zegt zijn 6 of 8 personen daarbij omgekómen en ongeveer 40 a 50 gewond ruim 100 personen bevonden zich tijdens bet plaats hebben van den ramp op de booi. Den 19'dezer bad er op den Great-Western-spoorweg nabij Far- ringdon in Engeland een beklagenswaardig ongeluk plaats, dat echter door eigen schuld veroorzaakt is. De trein naderde mot eeng snelheid van 60 a 70 mijlen per uur, en ofschoon men een zekeren zilversmid Sinclair, van Bristol ried den weg niet over te steken al vorens de trein voorbijgestoomd ware, luisterde hij niet naar den raad en stalt den weg over. De trein baalde hem echter in en ver pletterde hem zoodanig dat er geen enkel been in zijn ligchnam geheel bleef en de stukken in alle rigtingen werden voörtgeslingerd. De ongelukkige bad eene doos hij zich bevattende ongeveer 300 p. st. aan diamanten. De locomotief en de tender waren met hor- logiën en byouleriën bestrooid terwijl men nog een groot aantal dergelijke voorwerpen op den weg en de omliggende landerijen vond. Den 18 dezer is de engelscho generaal sir George Cockhurn in bet 8isl' jaar zijns levens nabij Bray overleden. Hij was in 1781 in dienst getreden en bleef na 1811 buiten werkelijke dienst; sedert hield bij zich veel met politieke aangelegenheden bezig waarover hij ook de pen voerde'. Omtrent 12 jaren geleden liet bij zijne doodkist maken en daarop zijne militaire en familie-tittrls graveren zoodat alleen de datum en bel jaar van zijn overlijden behoefden te worden ingevuld. Deze kist bewaarde sir Caclchurn sedert in zijne slaap kamer waar zij voor ieder die daar kwaru te zien was. Het engelseh schip de Royal Victoriamet granen van Belfast naar AVesport word den 15 dgzer door de manschap van 7 booten aan geklampt die de luiken trachtten open Ie breken doch door den officier en twee mariniers eener er.gelsclïe ooriogstoomboot zijn af geslagen, met achterlating van eenen .doode eenen gekwetste en drie gevangenen. Volgens beriglen uit Atexandrie, van den 12 dezer, is den 7 aldaar ten 8 ure 20 minuten des morgens ,eer,e hevige aardbeving gevoeld, Welke aldaar evenwel geene ongelukken beeft ten gevolge gehad. Te Cairo beeft deze schok echter 15 0 huizen en 2 moskeen doen invallen. Slechts weinige personen zijn daarbij omgekomen maar vele gewond. De schok duurde ééne minuut. ZIERIKZEE den 27 Augustus. Heden brasten de werkende leden van bet alhier bestaande muzijkgézelschap Kunst en Eerecoar serenade aan den hoog weigert, heer jh.' m.'.'A. IV. Srtouck JJurgrtmje .gewezen regter in de arrnndissements regthank te dezer slede thans bij besluit van Z. M. benoemd lot substituut-officier bij de arron dissement; regthank te Middelburg en welke zich op morgen naar zijne nieuwe bestemming staat !e begeven. Zijn ed. de harmonische toonerr boerende Irad onmiddelijk to voorschijn naderde bet gezelschap en gaf hetzelve hierover zijne bongo gevoeligheid te kennen, herhaaldelijk er bijvoegende, zeer getroffen te zijn voor de hulde on oer,, hem zoo onverwacht als welgemeend bewezen levens de verzekering gevende dal dit oogenblik bij hem steeds in aangename herinnering zal blijven hebbende verder ziin ed. dringend verzochtin de eerste bijeenkomst der leden ten huize van bunnen secretaris dit afscheid wel te willen berdenken. ZlERïKZEE den 30 Augustus. Eergisteren is van deze stad naar zee gezeild bet kofschip Marinas en Gertruida 'kapt. I. A. Spijkman bestemd naar Frerlerikshavnn en beden alhier binnenge komen: het engelseh brikschip Frederick, kapt. L. C. Gasper, van Sunderland met steenkolen voor deze stad. BROUWERSHAVEN den 30 Augustus. BinnengekomenArt- thwnijkapt. H. Poort, van Batavia, Rarenakapt. G. M. Galrono van Odessa, laatst van Falmouth beide naar Rotterdam, en Susan, kapt. W. Giles, van Swansea naar Dordrecht. 202d' KONINKLIJKE NEDERLANDSCÖE LOTERIJ, Vijfde Klasse. 31'" Lijst, n." 14271 en 4551 ieder f 1000'. 32sl° n.° 3339 f 2500 en premie f 40,000. 33"* n." 12076, premie voor bet laatste lot f SOGff. TE ZIEESKZüE BIJ DE WED,.4. I!B VOS SS ZOON STADS BKCKBER*.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 2