ZIBRIKZBKSCIIB COURANT Besturen en Administration Mi e u w s tij d i ng e n A.» 1847. 31 AUGUSTUS. N.° 70. DINGSD.VG BEKENDMAKING. De BUfcGEMËESTER der Stad ZIERIKZEÉ brengt ter kennis ■van de daarbij belanghebbenden dat de beide kohieren voor de Belasting op het, Personeel van deze Stad lilt. A n.°" 4 en 5 over het lonpende dienstjaar op den 20 dezer maand door Zijne Excel lentie den heer Slaalsraad Gouverneur d"ze- Provincie zijn executoir verklaard eri op heden gesteld 'tornen in handen van don öntianger der Directe Belastingen te dezer Slede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Zie.rikzeeden 28 Augustus 1847. K. w. de JONGE Wethouder l. B. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van BRUW1SSE brengen hij deze Ier kennis van de belanghebbenden, dat zij voornemenszijn op Woensdag den 15 September aanslaande, des voormiddags ten elf ure in het Raadhuis der Gemeente onder nadere approbatie aan de minst eischenden in het openbaar aan te hesteden het HERSTELLEN en VERNIEUWEN van een gedeelte KAAIMUUR van voornoemde Gemeentemet de Leveraneie van de daartoe be- noodigde Materialen en Arbeidsloonen waarvan bet bestek op bet Raadhuis is Ier lezing gelegd. Vier dagen voor de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan terwijl intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Burgemeester dezer Gemeente. Bruinisseden 30 Augustus 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd C. v. d. STOLPE Mz. 'lor ordonnantie van dezelveu H. A. van ADR1CHEM. GROO T-B RITTANN1EN. LONDEN den 25 Augustus. Volgens den Morning Chronicle willen voorloopig onlvangene beriglen dat de vijandelijke geest der Chinezen tegen alle vreemdelingen maar vooral tegen de Engelseh"n zich op eene verontrustende wijze is beginnen te openbaren ja zelfs dat de bevolking te Canton tot volkomen opstand tegen ben gekomen zou zijn zoo dat de consuls zich van daar hadden moeten verwij deren en de verdere Europeanen op bet punt stonden dit voorbeeld te volgen. U ITS C II LANI). BERLIJN den 24 Augustus. Bij hel thans aanhangige Polen proces is er tot dus verre voor ieder beschuldigde eene geheele dag- zitting noodig geweestindien zulks aldus blijft voortgaan zullen er voor de 254 beschuldigden even zoo vele dagen of 8 maanden en 14 dagen henoodigd zijn, en neemt men wijders nog' aan dat waar schijnlijk de meeste beschuldigden van het vonnis ter eerste instantie in honger beroep zullen komen zoo kan men den geheelen afloop eerst in bel jaar 1849 vei wachten. De pruissische regering heeft bepaald, dat alle gevangenissen in het vervolg op kosten van den slaat te bouwen naar bel Pensyl- vanische stelsel ingerigt zullen worden. Van Elseneur schrijft incn dat de russische vloot uit 10 linie schepen 4 fregatten 1 brik en 1 stoomschip bestaande in den nacht van den 20 dezer aldaar aangekomen en den 22 nog op de roede ten anker liggende was. Een russisch fregat met den groot vorst aan boord was met eene korvet en een stoomschip zuidwaarts gestevend. Men meldt uit Kopenhagen dat die vloot gedurende hare kort stondige expeditie in de Noord-Zee tusschen de 4- a 500 man ver loren heeft en dat zich nog vele zieken onder de manschappen bevonden. Uit Rome loopen de berigten tot den 18. De romeinsche jon gelingschap bad dien dag een adres aan den paus geteekend waarin zij zich bereid verklaarde om op de eerste order naar Ferrara op te trekken ter bevrijding dier stad van de oostenrijksche troepen. FRANKRIJK. PARIJS, den 25 Augustus. Melgene men reeds-een paar dagen vermoedde is geschied de hertog de Praslin. is gisteren middag ten 5 ure in de gevangenis van hel Luxemburg overleden. Sommigen houden zulks voor een gevolg van het vergif, hetwelk de helog'zou gebruikt hebben, toen bij zag dat zijne arrestatie onvermijdelijk was; anderen spreken van raltenkruid, dat do beschuldigde later zou bobben gebruiktmaar hoe vraagt men ejkander zou een gevangene die zoo naauwletlend bewaakt wordt raltenkruid hebben kunnen be komen Gisteren middag ten 4 ure was de hertog door den geeste lijke van Saint-Jacques-du-Haut-Pas bediend daar men zijn einde zag naderen. Nog gisteren avond is de tijding van bet overlijden des hertogs naar het kasteel van Eu overgebragt. Gisteren avond en beden won* den aan het Luxemburg en aan bet ministerie van justitie veelvul dige conferenliën gehouden onder anderen kwam de groot-kanselier Pasquier dezen morgen bij den minister van justitie. Heden morgen *en 4 ure beeft de lijkopening plaats gehad morgen vroegtijdig zal tsta het stoffelijk overschot begraven worden. Men zegt dat de heer Allarddie het opzigt over den hertog beeft gehad met eenige zijner agenlen en een karnerbediende in hechtenis zijn genomen. Mad."° de Luzy zal nu nog voor den gewonen regler moeien leregt staan als beschuldigd van medepligtigheid aan den moord van de hertogin de Praslin. In de verschillende verboeren Welke de hertog de Praslin onder ging beeft hij zeer weinig gezegd op de meeste lot hem gerigte vragen an' vvnorijd- hij. er nipis vnn Ie y eten. Aan het hdlol Pras lin len huize van niad'./f" de luzy en bij andere personen zijn nog nieuwe huiszoekingen gedaan waarbij men verscheiden brieven ge vonden beeft. In de kamer der hertogin heeft men eenige brieven gevonden, met dit opschrift: «Voor mijn man, die deze niet dan na mijn dood zal openen." Het bevestigt zich meer.en meer dal het huisseiijk geluk van den hertog en de hertogin sedert bet jaar 1843 wanneer mad.i,e de Luzy daar kwam geheel verstoord was. Da berlogin was in den laalsten tijd dan ook zeer droefgeestig en zou onlangs, toen de hertog haar uilnoodigdo om nieuwe grafkelders, welke hij bij zijn kasteel had doen bouwen te kómen zien gezegd hebben: «Waartoe zou dat dienen? zal ik er dan niet weldra voor altijd in nederdalen?" Reeds is gemeld dat het stoffelijk overschot der hertogin in de kelders der Magdalena-kerk is geplaatst eergisteren heeft in die kerk eene plegtige lijkdienst plaats gehad waarbij verscheiden ministers en vele andere aanzienlijke personen aanwezig waren. Men verzekert dat de grijze maarschalk Sebasliani zondag de vrees- selijke tijding ontvangen beeft. Den 26. Bij de opening van het lijk van den hertog de Praslin, is het overtuigend gebleken dat hij zichzelven met eene aanzienlijke hoeveelheid arsenicum om het leven heeft gebragt. Het is tevens gebleken dat hij aan zijn ligchaam de kennelijke teekenen droeg van eene heftige worsteling als aan armen en handen en zelfs aan een zijner beunen kneuzingen gekrabde wonden en beten allo nog versch en gelijk in de daarvan opgemaakte akte wordt gelezen teweeg gebragt bij zijne worsteling met zijn slagtoffer. De hertog heeft geestelijken bijstand gehad van den pastoor van S.'-Jacques. Aan dezen heeft, hij gebiecht én deze heeft hem ook in het bijzijn van den kanselier Pasrjuier de kerkgeregten toegediend. Men veronderstelt dat hij dien geestelijke .ie waarheid zai hebben geopenbaard. De nabestaanden hebben verlangd in het bezit van het lijk Ie worden gesteld ten einde het te doen begraven. Dit kan kwalijk worden geweigerd maar schijnt toch een punt van over weging in den raad der ministers te zijn geweest. Het gereglsbof der pairs is tegen zaturdag aanstaande bijeengeroepen. Het gebeurde geeft aan de organen der oppositie aanleiding tot bittere aanmerkingen. Velen komt het vreemd voor dat de be kwame geneeskundigen welke dadelijk den toestand des herlogs hebben onderzocht, niet terstond den aard van het vergif, hetwelk bij had ingenomen hebben ontdekt en' dit geeft aanleiding lot menige uiteenloopendc gissing nopens liet tijdpunt, op hetwelk hij het moet hebben ingezwolgen. Onder het volk is het gerucht alge meen dat de hertog niet dood is dat men een ander lijk in zijns plaats heeft gelegd en hem heeft laten ontsnappen. Zelfs heeft zoo gemeld wordt zich een hoop volks voor de gevangenis van het Luxemburg vereenigd en met aandrang gevorderd dat men het lijk zoude toonen zoodat men de gewapende magt te hulp heeft moeten, roepen om die menigte uileen Ie doen gaan. Dezen ochtend was op eene der deuren van het Luxemburg met krijt geschreven schuilplaats voor moordenaars. Het ministeriële ochtendblad deelt berigten uit Marocco mede volgens welke Abd-cl-Iiader thans openlijk er voor uitkwam dat hij de verovering van dat rijk beoogde. Hij had reeds eene aanzienlijks magt bij zich. B E L G I E. BRUSSEL den 26 Augustus. De regtbank van eersten aanleg beeft beslist, dat de wét van Nivóse gezegd dezeven kinderen-wet, hier te lande steeds verbindende is gebleven en geenszins kan ge acht worden in onbruik te zijn geraakt. Bij koninklijk besluit van den 25 is werkelijk de vrije invoer van hel vee verlengd tot den 1 Maart 1848. De grenzen der provincie Luxemburg zijn van deze bepaling uitgezonderd, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 26 Augustus. Het. heeft Zijne Majesteit den koning behaagd aan den heer staatsraad gouverneur van Zee land jh f m.' E. van... Vredenburchbij gelegenheid dat door denzelve de functiën van gouverneur in de provinciën Noord-Braband en Zeeland op den 28 dezer gedurende een tijdvak van 25 jaren zullen zijn vervuld te verleeiien den titel van baron overgaande op zijna mannelijke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte. Men heelt berigtdat de kolonie aan de Saramacca-rivier in de maand Mei bezocht is door den franschen reiziger graaf de Cas- telnaubelast met eene zending van de fransche regering, en verzeldl door eenige nederlandscbe zee-officieren dat dezelve alles met de meeste belangstelling heelt opgenomen en zijne goedkeuring beeft betuigd over al het goede en doeltreffende hetwelk aanvankelijk onder zulke noodlottige omstandigheden was lot sland gebragt. Men was aan de Saramacca van oordeel dat als zich meer ge goede nederlandscbe landbouwers in dat oord vestigden zij spoedig genoegzame welvaart zouden bereiken dm voor hunne rekening bd* hosflige dagloöners uit hei moederland te kftnnuu ontbieden.

Zierikzeesche Courant | 1847 | | pagina 1